Porto Riko Karayipler Denizi’nde bulunan bir ada ülkesidir. Dünya üzerinde refah seviyesi yüksek sayılabilecek ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin en önemli geçim kaynağı turizm ve balıkçılıktır. Porto Riko İspanyolca’da Zengin Liman anlamına gelmektedir. Bu isim bile ülkenin refah seviyesini ortaya koymaktadır.

Porto Riko’ya gitmek için Amerika Birleşik Devletleri vizesine sahip olmak gerekmekte. Çünkü burası iç işlerinde özgür dış işlerinde ise Amerika’ya bağlı özerk bir cumhuriyettir. Porto Riko’da doğan herkes Amerikan vatandaşı olur ve Amerikan pasaportuna sahiptirler. Ülkede kullanılan para birimi de Amerikan Doları’dır. Porto Riko’ya Amerika üzerinden ya da İspanya veya Paris’ten aktarmalı olarak gitmek mümkün. Ülkemizden buraya direkt olarak uçak bulunmamaktadır.

Porto Riko Gezi Rehberi

Porto Riko uzun yıllar İspanya sömürgesi altında kalan bir ülkedir. Büyük Antillerde bulunan bu ada aynı zamanda bölgenin en küçük adasıdır. Başkent San Juan Portu Riko’nun en gelişmiş ve görülmesi gereken en önemli şehridir.

Porto Riko Gezi Rehberi

Porto Riko’da tropikal iklim görüldüğü için burada hava sıcaklığı sürekli olarak 25 ile 35 derece arasındadır. Turistik bir ada olduğundan dolayı adayı ziyaret eden turistler genellikle Aralık ve Nisan aylarını tercih ederler. Bu dönemde Avrupa’da kış mevsimi yaşandığı için soğuklardan kaçmak isteyen zenginler adaya gelmek için bu dönemi tercih ederler. Her ne kadar tropikal iklim görülse de hava sıcaklığından bağımsız olarak ara ara yağışlar da gözlemlenir.

Porto Riko Gezi Rehberi

Bir önceki yazımız olan Nikaragua Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Leon, Managua ve Nikaragua Gezi Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Amerikaya bağlı olduğu için amerika vizesi gerekiyor, bakalım benim amerika vizem yok ancak alabilirsem porto riko ya gideceğim.

  2. Çok büyük bir yer değil ancak fazlasıyla gezilecek yerleri var denizlerede yakın olduğu için tatil bölgeleri çok fazla.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın