aslında ilginç, tarihi ve güzel bir ülkedir. Artık ülkemiz ’dan vizede istemiyor. gidilip görülmesi gereken ülkelerden birisidir kesinlikle. Hem kışın hem de yazın ayrı ayrı bir güzelliğe sahip bu ülke. Yer altı kaynakları bakımından son derece zengin olan bir ülkedir . Ayrıca Avrupa’da yer alan ülkeler içerisinde en dindar olan ülkedir. Şimdi de eğer oraya giderseniz ve nereyi gezeceğinizi bilmiyorsanız size birkaç yer tavsiye edelim:

Zakopane Dağı

Polonya Gezilecek Yerler

Tüm dünya tarafından biline bir dağ burası. Çok ama çok şirin bir köyden oluşuyor burası. Birçok dağ evi de gezerken görecekleriniz arasında yer alıyor. Genel olarak buraya kış mevsiminde bir ilgi olur fakat yazında gezilmesi oldukça keyifli bir yerdir. Burası kışın eksi 40 derecelere kadar inebiliyor. Burada kışın iliklerinize kadar soğuğu hissedeceksiniz. Burası Malopolskie eyaletinde yer alıyor ayrıca.

Gdansk

Polonya Gezilecek Yerler

Avrupa sınırlarında 8 yüz yıla kadar hayatta kalmış ve büyük bir güce sahip olmuş olan Töton Şövalyeleri’nden kalan gotik mimari yapısı ile etkileneceğiniz bir şehir burası. Fakat burayı görmeden Polonya’dan geri dönerseniz çok büyük bir hata yapmış olacaksınız kesinlikle. Yazın bile çok soğuk olan Baltık Denizi’ne de burada girebilirsiniz.

Varşova

Polonya Gezilecek Yerler

Başka bir tabir ile WAWA Polonya’ya gidenlerin kesinlikle uğramış olduğu bir şehirdir kesinlikle. Çok büyük olmasının yanı sıra tarihi bir güzelliği de vardır buranın. Burada gezerken ünlü deniz kızı heykeline de bir uğrayın derim.

Mazury Gölü

Polonya Gezilecek Yerler

Yaklaşık olarak 2000 ve üzerinde bir sayıda göl içeren muhteşem bir doğa güzelliği burası. Bu görülmeye değer olan doğal parkı kesinlikle görmelisiniz ve burada yüzlerce fotoğraf çekebilirsiniz.

Auschwitz – Birkenau

Polonya Gezilecek Yerler

Polonya aslına bakarsanız ikinci dünya savaşı esnasında çok ağır zamanlar yaşamıştır. Bu alan Hitler için önemli bir Avrupa’ya açılış noktasıydı. 1939 tarihinde Almanya tarafından işgal edildi ve ismi de değiştirildi. Burası bir toplama kampına çevrilmek için bölgede yer alan halk sürgün edilir. Çoğu ev yakılıp yıkılır. Burası zaman içerisinde bir Nazi toplama kampı yapılır. Bu acı dolu yeri isterseniz siz de görüp derinden etkilenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İsveç Gezilmesi Gereken Yerler başlıklı makalemizde İsveç, İsveç Gezi Rehberi ve İsveç Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın