Plovdiv Gezilecek Yerler

 Plovdiv Gezilecek Yerler

Yaklaşık 700 bin nüfusuyla ’ın ’dan sonra ikinci büyük şehri olan gezilecek yerlerinden olan Plovdiv (), Edirne şehrine 160 km mesafede yer almaktadır. ’ın ekonomik, kültürel, eğlence ve eğitim anlamında merkezidir. Şehrin güney kesiminden Meriç Nehri akmaktadır.

Plovdiv Gezilecek Yerler

Tarihi

4000 yıllık geçmişi olan şehirde Makedonya Krallığı, Trakya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti yüzlerce yıl hüküm sürmüştür. Bulgaristan da azımsanmayacak kadar Türk bulunmaktadır. Osmanlı Filibe yani Plovdiv şehrine daha fazla önem verdiği için pek çok Osmanlı tarihi yapıtlarına rastlamak mümkündür. Bunlar içerisinde özellikler yer tutanlar ise camilerdir.

Plovdiv Gezilecek Yerler

İklim

Ilıman iklim kuşağında bulunmasından dolayı şehirde kışlar soğuk ve yağışlı yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Tatil çantanızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Kışın harika bir kış tatili geçirmek isterseniz Plovdiv’le arasında 2 saatlik bir mesafe bulunan Bansko kayak merkezine gidip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Plovdiv Gezilecek Yerler

Nasıl Gidilir?

Bu güzel Şehre gidebilmek için Türk Hava yollarının uçak seferleriyle Sofya şehrine gidip, kara ya da demir yoluyla Plovdiv’e geçebilirsiniz ya da İstanbul da yaşıyorsanız özel arabanız ya da otobüslerle Plovdiv’e erişim sağlayabilirsiniz. Plovdiv de kalmak isterseniz pek çok Otel seçeneği bulunmaktadır.

Plovdiv Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Gezilecek yerlere değinecek olursak, Roma Amfi tiyatrosu, Roma Forumu, Etnografya Müzesi, Eumolpias Harabeleri, Sveti Konstantin-Elena Kilisesi, Roma Stadyumu, Dzhumaya Camii, Plovdiv Güzel Sanatlar Galerisi, Bachkovo Manastırı, Hüdavendigar Camii (Cuma Camii) gibi tarihi ve önemli yerler bulunmaktadır. Burada ki amfi tiyatro ve Forum gayet ilgi çekicidir, Bachkovo Manastırı önemli Ortodoks manastırlarındandır. Şehrin Merkezinde de hoşça vakitler geçirebilir. Burada bulunan küçük çaplı alışveriş merkezlerinden birbirinden güzel hediyelik eşyalar alabilir, İstanbul ve Roma gibi bu yedi tepeli şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Gezip Görülecek En Güzel Orta Avrupa Şehirleri başlıklı makalemizde Bohemya, Budapeşte ve Habsburg Hanedanı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Tarih olarak ta çok güzel bir tarihe sahip, hem gezebilirsiniz hemde tarih ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın