Yunanistan’ın en kuzeyinde bulunan, ülkenin en büyük 12. adası olan Thassos Adası, kurabiyesiyle meşhur Kavala’nın tam karşısında yer alıyor.

Thassos Adasına gitmek için karayolunu tercih edebilirsiniz. İpsala Sınır Kapısı’nı geçtikten sonra Kavala’ya, Kavala Kurabiyesi aldıktan sonra Keramoti Limanı’na, ordan kalkan feribotla 35 dakikalık bir yolculuk sonucu Limenas’a ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi hakkında net bir şey söylemek çok zor çünkü sınır kapısının durumu oldukça değişken.
Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Adada ulaşım için toplu taşıma araçlarının kullanılmadığı aklınızın bir köşesinde bulunsa iyi olur, yolculuğunuzu özel aracınızla planlamak isteyebilirsiniz.

Oldukça yeşil olan adada yüzerken önünüzde masmavi deniz, arkanızda yemyeşil ağaçların olması çok farklı bir deneyim yaşatıyor. Çevresi araçla 2.5 saatte dolaşılabilecek adanın için zeytin ve mis kokulu çam ağaçlarıyla bezeli. Adada mermer ocakları bulunduğu için yol kenarlarında mermer bloklarla da karşılaşabilirsiniz.

Adada bulunacağınız süre boyunca gün gün neleri yapmanız gerektiği konusunda bir plan önerisinde bulunmayacağım çünkü her noktanın öyle farklı aurası var ki kiminden kendinizi koparamayıp saatler boyu kalmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden ben uğramanızı tavsiye ettiğim yerleri belirtip planlamayı size bırakacağım.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
La Scala Beach 

Thassos Adası içinde bulunan La Scala Beach ve Pachis Beach tertemiz deniziyle ve ilgili çalışanlarıyla vakit geçirdiğinize pişman olmayacağınız plajlar. Ücretsiz olması da cabası.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Pachis Beach

Biraz daha küçük sakin bir yerde yüzmek isterseniz tercihinizi Aliki Beach’ten yana da kullanabilirsiniz. Şemsiye ve 2 şezlonga 5 euro ödeyerek tertemiz koyda yüzebilir, karnınız acıktığında ise plajın arkasındaki restoranlarda Yunan lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Aliki Beach

Aliki Beach’a giderken yol üzerindeki Giola’ya da uğrayabilirsiniz. Patika yoldan on beş dakikada mermer taşların arasında oluşan bu doğal deliğe ulaşabilir, kendinize keyifli atlamalarla dolu bir yüzme molası verebilirsiniz. Bu doğal yapının keyfini çıkarırken geri dönüş yolunu unutup kendinizi çok yormayın çünkü aracınıza gene patika yoldan, yokuş yukarı tırmanarak ulaşacaksınız. Geri dönüş yolunu dert edip, yaşadığınız muhteşem anın tadını çıkarmamazlık etmeyin.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Giola

Uğramanızı önerdiğim bir başka nokta ise Potos Koyu, burada da denize girebilir, keyifle yüzebilir, güneşlenebilir ya da sahili boyunca dizili olan kafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz.

Konaklayacak keyifli bir yer arayışındaysanız hem deniziyle hem tesisiyle almış olduğu 4 yıldızı hak eden Marble Beach yolu üzerindeki Makryammos Bungalows’u tavsiye edebilirim. Gecenizi buradaki bungalovlarda konaklayarak geçirebilir, günün geri kalan kısımlarını tesisin nefis yemeklerini yiyerek, koyunda yüzerek geçirebilirsiniz. Konaklamak için aklınızda farklı bir yer varsa 4-5 euro ödemeyle günübirlik giriş de yapabilirsiniz.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Makryammos Bungalows

Hazır adı geçmişlen Marble Beach’ten de bahsedeyim. Burası adının da hissettirebileceği gibi orman içindeki yolunun içinde mermer tozları olan harika bir koy. Adını yalnızca yolundaki mermer tozlarından değil, mermer tozunu andıran bembeyaz kumsalından alan plaj masmavi denizi, rengarenk şemsiyeleriyle görülmeye değer bir yer.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Marble Beach

Potos’a 1,5 saat mesafede bulunan Golden Beach, ücretsiz hizmet veren altı kilometre uzunluğunda kumsalıyla ve muhteşem deniziyle gününüzü geçirebileceğiniz bir başka yer. Karnınız acıktığında ya da yorulduğunuzda sahil şeridi boyunca sıralanan kafelerde, restoranlarda oturup keyif yapabilir, yemeğin ardından çarşıda yürüyüşe çıkabilir, geri dönüp tekrar yüzebilirsiniz. Güneşin batışına burada şahit olmanız pek muhtemel.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Golden Beach

Thassos Adası içinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer Golden Beach’e oldukça yakın olan Panagia Köyü, bembeyaz evlerin sıralandığı sokaklarında gezerken kendinizi kaybedebileceğiniz bir Yunan Köyü.

Thassos Adası Plajları ve Yemekleriyle Dillere Destan Ada
Panagia

Bu köyde kendinizi kaybetmenize sebep olacak bir diğer şey ise yemek. Köy meydanında oğlak çevirme, incik, kokoreç yiyebilir ardından bal ve zeytinyağı satın alıp hediyelik eşyalara bakmak için 7 kilometre aşağıdaki liman Limenas’a gidebilir. Limaneria çarşısında gezip, alışveriş yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sırt Çantasıyla Seyahat başlıklı makalemizde az eşyayla çok yol, sırt çantası hazırlama ve sırt çantasıyla seyahat hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın