Tatillerini geçirmek için İtalya’ya gidenler hangi şehre gidecekleri konusunda gerçekten kararsızlık yaşıyorlar. Bu kararsızlığın en büyük sebebi ise İtalya’nın hemen hemen her şehrinde görülmesi gereken dünyaca ünlü bir yapının bulunması. Bu yapılar içinde en önemlilerinden bir tanesi de eğik duruşuyla meşhur olan Pisa Kulesi.

Pisa Kulesi

1173 yılında inşasına başlanan kulenin inşaatı sırasında 3. kata gelindiğinde kulenin yavaşça eğildiği kulenin mimarı tarafından fark edilir. Üzerinde oldukça uzun süre zaman harcansa da bu eğikliği düzeltmek pek mümkün görünmez. Bu eğimin sebebi ise kulenin üzerinde durduğu toprağın elverişsiz bir toprak olmasıdır. Böyle bir dönemde birbirine düşman iki şehir olan Floransa ve Pisa şehirleri arasında da bir savaş başlar. Bu savaş yüzünden Pisa Kulesi ‘nin inşası tam yüz yıl ertelenmek zorunda kalır.

Pisa Kulesi

197 Yılda Tamamlandı

Savaştan sonra 1272 yılında kulenin inşasına devam edilir. Ancak kulenin katlar çıktıkça daha da eğildiğinden o dönemin resmi kayıtlarında da bahsedilmiştir. 1284 yılında baş gösteren başka bir savaş yüzünden inşaat yine durur. Nihayetinde ise 60 metre yüksekliğe ulaşan kulenin inşası 1370 yılında tamamlanır.

Pisa Kulesi

Günümüze gelindiğinde uzmanlar Pisa Kulesi ‘nin eğikliği ile ilgili olarak çok farklı tezler ortaya koymaktadır. Yakın tarih incelemelerinde kulenin inşası bittikten sonra dahi eğilmeye devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte kulenin inşa edildiği zeminin de deniz kumu, deniz kabukları ve kil ile oluşturulduğu ancak güney tarafta, yani kulenin eğilme istikametinin tam tersinde kalan zemin kumunun ise sıkıştırılabilir bir yapıya sahip olduğu söylenmektedir. Kule bu yüzden bir tarafa doğru eğilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Paris Louvre Müzesi başlıklı makalemizde Louvre Müzesi nerde? Louvre Müzesi'ndeli eseler neler? ve Louvre Müzesi'ni gezmek kaç para? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın