Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi anılarının bazılarında baş rol oynamış, en önemlilerine tanıklık etmiş Philadelphia ülkenin en büyük 5. eyaleti. Ülkenin batısında, Atlas Okyanusu’nun kıyısında konumlanan eyalet Delaware Nehri ile ikiye bölünmüş durumda.
Philadelphia’ya gittiğinizde müzeleri, park ve bahçeleri, tarihi yapıları, 18. ve 19. yüzyıldan kalmış tarihi yapıların hemen yanlarındaki modern cam gökdelenleri görebilir, eyaletin savaş zamanında oynadığı rolü attığınız her adımda hissedebilirsiniz.

Ulusal Özgürlük Parkı – Independence National Historic Park

Amerika Birleşik Devletleri’nin köklü tarihinin en eski eyaleti Philadelphia’nın, en eski bölgesi olan Independence National Historic Park 4 Temmuz 1776’da Bağımsızlık Bildirgesi’ne, 1787 yılında Amerika Birleşik Devleti Anayasası’na ve daha pek çok tarihi gelişmeye tanıklık etmiş. Philadelphia Gezi Rehberi

Gezi planınızın yarım gününü bu tarihi parka ayırmanız, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşundan bugüne ayak izlerini takip etmek için muhteşem bir fırsat olacaktır.

Independence Binası – Independence Hall

1776 yılının 4 Temmuz’unda Bağımsızlık Bildirgesi’nin kongre tarafından kabul edildiği Indepdence Binası Philadelphia’da gezilecek tarihi yapılar arasında en önemlisi.
Bu yapının içinde en çok dikkat çeken bölüm kongre üyelerinin Britanya’dan ayrılıp bağımsızlıklarını ilan etmek için görüşmeler yaptıkları Assembly Salonu.

Philadelphia Gezi Rehberi Independence Binası’nı tatiller dışında her gün ziyaret edip, ücretsiz gezebilirsiniz.

Özgürlük Çanı – Liberty Bell

Philadelphia Gezi Rehberi

Çok uzun yıllardır Amerika Birleşik Devleti’nde özgürlüğün ve bağımsızlığın sembolü olarak kabul edilen devasa Liberty Bell, 19. yüzyılın sonlarında tüm ülkeyi adım adım gezip, 1915’te Philadelphia’da turunu tamamlamış. Bugün hâlâ var olması ve bu kadar ilgi görmesi, ziyaretçilerine bir ulusun bağımsızlığının ve özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu gösterir vaziyette.

Philadelphia Belediye Binası – City Hall

Philadelphia Belediye Binası 14 dönümlük bir arazide kurulu olmasıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük resmi bina olma misyonuna sahip.
Binanın tüm dekoratif tasarımı, binanın içinde var olan kıtaların ve mevsimlerin sembolü olan heykeller, yüz veya maske kabartmaları, Alexander Milne Calder tarafından yapılmıştır.

Philadelphia Gezi Rehberi

1987 yılına kadar eyaletteki en yüksek yapı olan binanın kulesi, pazar günleri dışında her gün ücretsiz bir şekilde gezilebiliyor. Binanın içinde göreceğiniz Belediye Meclisi Salonu, Belediye Başkanı’nın kabul odası ve Yargıtay Mahkemesi oldukça ilgi çekici yerler arasında.

Eastern State Cezaevi

Ülkedeki en eski devlet hapishanesi olan Eastern State Cezaevi 1829 yılında mahkumları yalnız başlarına bir hücrede tutarak rehabilite etme amacıyla kurulmuş. 1800’lü yıllarda bu hapishane dünyanın en yüksek güvenlikli ve en pahalıya mal olan hapishanesi olarak anılmış.

Philadelphia Gezi Rehberi

1971 yılında kapanıp müze olarak hizmete devam eden hapishanenin en ünlü mahkumları Williw Sutton ve Al Capone imiş.
Her gun ziyarete açık olan müzenin giriş ücretleri yetişkinler için 14, öğrenciler için de 10 dolar olarak belirlenmiş.

Society Hill Bölgesi

18. yüzyıldan kalma pek çok yapıyla dolu Society Hill bölgesi Walnut Caddesi ile Washington Meydanı arasında yer alıyor. Society Hill bölgesi Philedelphia gezi planınızda yer alması gereken, en güzel fotoğraflarınızı çekebileceğiniz yerlerden biri. Geçmiş yıllarda barınma veya depolama amacıyla kullanılan yapılar, günümüzde galerilerin, mağazaların, kafelerin ve restoranların bulunduğu tarihi yapılar olarak hizmet veriyor.
Philadelphia Gezi Rehberi Society Hill bölgesinin keyfini çıkarmak için yapacağınız kısa bir yürüyüş yeterli. Ancak bölgenin tadını doyasıya çıkarmak isterseniz Philadelphia gezi planınıza Washington Meydanı’nı, Eski St. Mary Kilisesi’ni, Old Pine Caddesi’ni, Presbyterian Kilisesi’ni, Pennysylania Kütüphanesi’ni de ekleyebilirsiniz.

Buralarda attığınız hiçbir adım için pişman olmayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Cinque Terre Gezi Rehberi - 3 başlıklı makalemizde Cinque Terre yeme içme, Manarola ve Riomaggiore hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın