serimizin 2. yazısıyla eyaleti keşfetmeye devam edelim. Ulusal Özgürlük Parkı, Independence Binası, Özgürlük Çanı, Philadelphia Belediye Binası, Eastern State Cezaevi, Society Hill bölgesi hakkında bilgi edinmek için Philadelphia Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Fairmount Park

Eyaletteki en geniş parklardan biri olan Fairmount Park, Schuykill Nehri etrafına kurulmuş bir konumda. Fairmount Park’ı içinde yürüyüş ve piknikten farklı olarak tenis oynanabilecek, havuz tesislerinde yüzülebilecek, patikalarında yürünebilecek, nehrinde kano turları yapılabilecek, çok daha farklı aktivite imkanı sunan oldukça keyifli vakit geçirilebilecek bir alan.
Philadelphia Gezi Rehberi 2 Tüm bu aktivitelerin yanında Fairmount Park’ta Philadelphia gezi planınıza ekleyebileceğiniz Rodin Müzesi, Philadelphia Hayvanat Bahçesi, Sanat Müzesi, Japon Bahçesi gibi oldukça ilgi çekici noktalar da bulunuyor.

Fort Mifflin

1772 yılında İngilizlerin yaptırdığı sonrasında ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Kurtuluş Savaşı’nda önemli bir yer tutmuş olan mücadele alanı Fort Mifflin, Schuylkill Nehri ve Delaware Nehri’nin kesiştiği noktada yer alıyor.
Philadelphia Gezi Rehberi 2 Philadelphia gezi planınıza mutlaka eklemenizi tavsiye ettiğimiz Fort Mifflin, vatansever Amerika’lıların Philadelphia eyaletinin savunma üssü olarak kurulmuş ve İngilizlere karşı verilen bağımsızlık mücadelesi boyunca en önemli anlara tanıklık etmiş bir toprak parçası.

Philadelphia’nın Büyülü Bahçeleri – Philadelphia’a Magic Gardens 

1960’lı yıllarda bir grup yerel sanatçı South Caddesi’ne ve bu caddenin çevresine yerleşip sanat eserlerini sergilemeye ve bohem tarzda hayatlarını burada yaşamaya başlamışlar. Yaşamını bohem tarzda şekillendiren sanatçıların örsü olan Isaiah Zagar, bohem tarzı yaşam şekli olmaktan bir adım öteye taşıyarak bir binanın koridorlarında labirentler oluşturmuş, eline geçen her türlü malzemeyi değerlendirerek bu labirentleri yaratıcı bir biçimde süslemeye, adeta bir sanat eserine dönüştürmeye başlamış.
Philadelphia Gezi Rehberi 2 Bina Isaiah Zagar’a ait olmadığı için, sahibi binayı satışa çıkarmak istediğinde türlü sıkıntılar ortaya çıkmış. Pek çok sanatsever Isaiah Zagar’a ve sanatına destek olmak maddi destekte bulunmuş. Ardından bina yalnızca sanata ve sanatçıya destek verme amacıyla kurulmuş olan Büyülü Bahçeler adını taşıyan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından müze haline getirilmiş.

Her gün açık olan Magic Gardens’ı yetişkinler 7 dolar, öğrenciler 5 dolar karşılığında ziyaret edebiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Philadelphia Gezi Rehberi başlıklı makalemizde , Philadelphia müzeleri ve Philadelphia tarihi yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın