Yakın zamana kadar Çin’in başkenti Pekin’e ülkemizden direkt olarak uçak seferleri bulunmuyordu. Ancak günümüzde artık sadece tek bir uçakla Pekin’e gitmek mümkün. Karasal iklim görülen Pekin ’de kuzeylere çıkıldıkça hava sıcaklığı düşmekte. Kışın buraya gitmek isteyenler oldukça kalın kıyafetler giymek durumundalar.

Pekin yaz aylarında da çok sıcak olan bir şehir değil. Tüm yaz boyunca sıklıkla yağmur yağdığını görmek mümkün. Ocak ayında ise yılın en soğuk günler yaşanmakta. Eğer tarihi yerleri gezmek gibi bir düşünceniz varsa burayı ziyaret etmek için Nisan, Mayıs ve Eylül ayları en uygun aylar olacaktır. Hava şartları sizi rahatsız etmeden tüm şehri rahat rahat dolaşabilirsiniz.

Pekin Gezi Rehberi

Pekin’de Nerede Kalınır?

Pekin, pek çok turistik yerin bulunduğu bir şehir. Burada kalmak için her çeşit otel mevcut. Ancak bazı otellerde yabancıların kalması yasaklanmış durumda. Gittiğiniz otelde henüz lobide bunu fark etmeniz mümkün. Konaklama yapmak için en ideal bölgeler Chaoyang ve Xicheng bölgeleridir. Şehrin merkezinde oldukları için herhangi bir hırsızlık olayıyla karşılaşma ihtimali de son derece düşüktür. Ayrıca b bölgelerde konaklama yaparsanız pek çok yere de kısa sürede ulaşma şansınız olacaktır.

Pekin Gezi Rehberi

Pirinç, Çin’in ana besin maddesi olduğu için yemeklerin çoğunluğunda pirinç görmeniz doğal. Ancak Pekin’e gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken en önemli Çin yemeği ördek kızartmasıdır. Bol sosla birlikte servis edilen kızarmış ördek yanında ekmek bulmak için zorlanabilirsiniz. Çünkü ekmek çok fazla tüketilmemekte.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Kahvaltı Yapılacak Yerler başlıklı makalemizde istanbul, kahvaltı ve nerede yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Çinin en çok hoşuma giden şehirlerinden biri pekin, gelişmişliği son seviyede olması bir çok teknolojik ürünlere direk erişmenizi sağlıyor.

  2. Kesinlikle tavsiyem nisan, mayıs ve eylül aylarında ziharet etmeniz, diğer aylarda hava şartları bu aylar kadar iyi olmuyor.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın