rehberi ile karşımıza çıkmakta olan Pattaya şehri, ülkesinin doğusunda yer alan ve turistik yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Genellikle yılı oldukça sıcak geçiren bu bölge sıcak olmasından dolayı tatil için ideal bir şehir olmaktadır.

PATTAYA REHBERİ

Gerçek adı, Thap Phraya olan bu şehrin kuruluşu ise tarihi bir olay karşısında gerçekleşmiştir. Vietnam savaşı sonucunda bu bölgede şehir devleti kurulmaya başladı.

Pattaya Nerede Yer Almaktadır?

Pattaya, Tayland doğusunda yer almakta olan popüler bir sahil kenti olmaktadır. Özetle Tayland ülkesinin körfez sahilinde yer almaktadır.

PATTAYA REHBERİ

Pattaya Şehrine Ne Zaman Gitmeliyiz?

Tropikal bir iklime sahip olan Pattaya şehrinde hava durumları ise genel olarak şu şekildedir;

 • AraIık ve Şubat aylarında, sıcak ve kurudur
 • Mart ve Nisan aylarında, sıcak ve nemlidir
 • Mayıs ve Kasım ayları arasında ise sıcak ama yağışlı olmaktadır.

Şehrin genel sıcaklık yıl içinde ortalaması 30 derece ve üstünde olmaktadır.

Pattaya’yaNasıl Gidebiliriz?

Pattaya şehrinde bir hava limanı mevcuttur. Fakat ülkemiz tarafından yapılan uçuşlar direkt olarak Pattaya’ya gitmemektedir. Bangkok ve Singapur gibi yerlerden aktarmalı olarak Pattaya şehrine gidebilirsiniz.   Pattaya rehberi sayesinde bu şehre geldiğiniz takdirde pek çok tura katılma imkânı bulabilirsiniz.

PATTAYA REHBERİ

Pattaya’ya Gidilince Nerede Kalınır?

Pattaya şehrine gidildiği takdirde pek çok kişinin nerede kalacağım? Gibi sorunları meydana gelmektedir. Bunlar doğrultusunda Pattaya şehrinin popülerliği ile orantılı olarak otel sayılarında da oldukça artış görülmektedir. Pattayaşehrinde pek çok otel vardır fakat temiz ve güvenilir bir ortam istiyor iseniz şehir doğrultusunda bulunmakta olan 4 ya da 5 yıldızlı otelleri tercih etmeniz de fayda vardır. Yılın her döneminde kalabileceğiniz pek çok tatil tesisi şehirde mevcuttur.

 

Genel olarak şehre turistik amaç ile gelen kişiler tarafından plaja yakın veya plaj kenarında ki yerleşim yerlerini tercih etmektedir. Pattaya şehrinde bulunan Banglamung ya da  Chonburi gibi yerler daha çok tercih edilmektedir. Pattaya bölgesinde genellikle kara yolu ile ulaşım esastır. Şehirde aktif olarak çalışan lokal teksi ve motor taksi gibi seçenekler mevcuttur. Gezi turunuzda eğer Pattaya’da bulunan diğer adaları gezmek gibi bir amacınız bulunuyor ise şehir botlarını da tercih edebilirsiniz.

PATTAYA REHBERİ

Pattaya Otelleri

Pattaya rehberi konusunda genel olarak karşımıza çıkan turistler için ideal olarak hazırlanmış birçok otel seçeneği bulunmaktadır.

Genellikle Pattaya’nın meşhur bölgelerinde yoğun bir şekilde karşımıza çıkan oteller şu şekildedir:

Banglamung Bölgesi Otel Seçenekleri

 • Fruit House, 3 yıldızlı fiyatı yaklaşık 24 Euro olan otellerden birisidir.
 • Holiday InnPattaya, 4 yıldızlı popüler otellerden birisidir fiyatı ise 81 Euro’dur.
 • Golden Dragon BeachPattaya, 4 yıldızlı rahat otellerden birisidir fiyatı ise 50 Euro civarında olmaktadır.
 • Serene SandsHealthResort, 4 yıldızlı otellerden birisidir. Fiyatı ise 26 Euro ve üzerindedir.

Chonburi Bölgesi Otel Seçenekleri

 • J Park Hotel,apart otel modellerindendir. 25 Euro fiyatında olmaktadır.
 • Narita@ Amata, 2 yıldızlı bir oteldir. Fiyatı ise 27 Euro olmakta
 • Chon Inter Hotel, 3 yıldızlı bir oteldir fiyatı ise 36 Euro üzerinde olmaktadır.

Kuzey Pattaya Bölgesi Otelleri

 • NovatelPattayaModusBeachfront, 5 yıldızlı bir oteldir. Fiyatı 64 Euro üzerinden başlamaktadır.
 • LomaResort/Spa, 3 yıldız otellerdendir fiyatı ise 18 Euro üzerindendir.
 • TheGreen Park Resort, 3 yıldızlı otellerdendir ve 30 Euro üzerinden fiyatlandırılmaktadır.

Pattaya Şehir İçi Ulaşım

Pattaya rehberi, şehir içi ulaşımlar  sorng-taa- au adı verilen şehir içi otobüsler ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Pattaya halkı tarafından motosikletleri de kiralama imkânınız mevcut.

PATTAYA REHBERİ

Pattaya Mutfağı

PATTAYA REHBERİ

Mutfak konusunda oldukça gelişmiş olan Pattaya halkı için yemeklerde oldukça avantajlı bir gelir kaynağıdır.

Sadece Tayland mutfağı değil Çin, Amerika ve Alman gibi büyük mutfak lezzetleri de Pattaya’da çok sık bir şekilde yapılmaktadır.  Genellikle bitkiler ile yemek yapan Pattaya halkı çeşitli baharatları da kullanarak bu yemeklere eşsiz tatlar sunuyor. Pattaya’nın yöresel yemekleri ise papaya salatası, belli bir pilav türü ve baharatlı domuz eti salatası gibi çeşitler ile bizi karşılıyor.

Mutlaka Gitmeniz Gereken Restoranlar

Pattaya’nınpek çok meşhur restoranı bulunuyor, işte mutla gitmeniz gereken o restoranlar:

 • NangNual, Pattaya’da yer alan en meşhur deniz ürünleri restoranı olmaktadır.
 • RimpaLapin, mağazası ile meşhur bir restorandır burada daha çok yerel lezzetlere ev sahipliği yapılır.
 • MamAroi , bu restoranda Pattaya’da oldukça meşhur ve sevilen bir yerdir. Yöresel tatları ile ön plandadır.

Pattaya restoranlarında bahşiş beklentisi bulunmaktadır. Zorundalık olmasa da %7 oranında bahşiş beklentisi daima vardır.

PATTAYA REHBERİ

Gece Hayatı

Pattaya rehberi kapsamında oldukça sık karşılaşılan en eğlenceli konulardan biri ise Pattaya’ da bulunan gece hayatıdır.

Daha çok şehrin güneyinde ve merkezinde meydana gelen bu etkinlikler oldukça ilgi görmektedir.  Merkez bölgesinde hareketli bir gece hayatı ile karşılaşırken kuzey bölümünde daha çok barlara yer verilmektedir.  Pattaya’da bulunan en önemli ve gözde mekân ise WalkingStreet olmaktadır. Gece hayatının kalbi bu mekandır diyebiliriz. Bunun nedeni ise gece hayatı mekanlarının hepsinin bu sokak üzerinde bulunmasıdır.

Festivaller

Pattaya’da pek çok eğlenceli ve meşhur festivaller bulunmaktadır, başlıca festivaller ise şu şekildedir.

 • Çin Yılı Festivali
 • BurapaPattaya Bisiklet Festivali
 • Pattaya Karnavalı
 • Pattaya Müzik Festivali
 • Songkran Festivali
 • MissTiffany Festivali
 • Meyve Festivali
 • Pattaya Maratonu
 • PattayaKlasik Festivali
 • Bufolo yarışları
 • PattayaVejetaryen Festivali
 • LoiKrathong
 • Missİnternational, gibi pek çok meşhur festival bulunmaktadır.

Alışveriş

Pattaya rehberi, el işçiliği ile uğraşan pek çokdükkândan oluşuyor.  Bolca ürün çeşitliliği bulunan birçok dükkân vardır. Bu dükkanlarda ise daha çok giyim, elektronik ve benzeri ürünler sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Bunların yanı sora hediyelik eşya almak isteyenler için birçok hediyelik eşya mağazası bulunmaktadır. Bu eşyalar ise seramik, gümüş ve benzeri malzemelerden hazırlanmakta olup genellikle el işçiliği bulunmaktadır.  Pattaya’da bulunan en büyük alışveriş duraklarımız ise Central festival, Mike AVM, RoyalGarden Plaza ve Pattaya Pazarı gibi yerler olmaktadır.

Pattaya’da Gezilecek Yerler

PATTAYA REHBERİ

Pattaya çok sık turist akınına uğramaktadır, Pattaya halkı da bu konuda oldukça misafirperver olmakta.

Pattaya’da gezilecek pek çok hoş mekân bulunuyor, bunlardan bahsedecek olursak bunlar şöyledir:

PATTAYA REHBERİ

 • Walking Street, Pattaya kalbi olarak bilinen bu sokak oldukça işlek olmaktadır. Sokak üzerinde birçok cafe, dükkân, bar ve otel gibi yerler bulunmaktadır. Bu sokağı ziyaret etmeyi düşünenler için şöyle bir uyarı yapabiliriz, bu sokakta 18 ile 22 saatleri arasında trafik yasaktır. Nasıl gidilir? Diye sorulacak olunur ise bu sokağa yürüyerek gelmek mümkündür fakat taksi gibi vasıtalar ile de gidebilirsiniz.
 • Milyon Yıl Taş Parka Ve Timsah Çiftliği, park olarak ziyaretçilerini karşılayan bu parkta sadece timsah değil pek çok hayvana ev sahipliği yapılmakta. Üstelik park yeşillik anlamında da oldukça dolu olup birçok ağaç bulunmaktadır. Bu park şehir merkezine 15-20 dakikalık bir mesafede yer almaktadır ve ücretlidir. Parka giriş ücreti yetişkinler için 300 baht çocuklar için ise 150 baht olmaktadır. Parkın çalışma saatleri 08:30 ve 17:30 arası olmaktadır.
 • Gerçeklik Tapınağı, Pattaya şehrinin simgesi haline gelmiştir. Aslında bu yapıt henüz tamamlanmamış olup 2050 yılında tamamlanması bekleniyor. Üstelik daha tamamlamadan bu kadar popüler olması oldukça şaşırtıcı. Giriş ücreti 500 baht olup şehir merkezinde yer almaktadır.
 • Büyük Buda Tepesi ve WatPhraYai Tapınağı, kent merkezi tarafında bulunmakta olan bu tapınak aslında Konfüçyüs’e ithafen yapılmıştır. Bu tapınağa ulaşmak için 200 baht karşılığında otobüsleri kullanabilirsiniz.
 • AnekKuson Sala Tapınağı, oldukça hoş olan bir Çin tapınağıdır. İçerisinde ise 300 heykel mevcuttur. İçerisinde pek çok tanrı heykeli de karşımıza çıkmaktadır. Bu tapınağa taksiler ile gitmeniz mümkün. Giriş ücreti 50 baht olup 09:00 ve 17:00 saatleri arasında açık olmaktadır.
 • Mini Siam, 1886 yılında oluşturulan yapıt oldukça popüler olmaktadır. Bu yapıtta pek çok eser küçültülerek sergilenmektedir. Bu mekana taksiler ile gelmeniz mümkün. Giriş ücretleri yetişkinlerde 250 baht çocuklarda ise 120 baht olmakta. Mekân genellikle 07:00 ve 22:00 saatleri arasında açık olmaktadır.
 • Carton Network Amazone Tema Park, Güney Papatya’da bulunmaktadır. Bu parkın tasarımını Amazon yağmurlarından örnek alınmıştır. Bunun yanı sıra bu mekân ilk su parkı unvanını taşımaktadır.

PATTAYA REHBERİ

 • Art İn ParadisePattaya, aslında bir sanat müzesi olan bu mekân Pattaya rehberi olan kişilerinde uğrak adresleri arasında yer almaktadır. En büyük üç boyutlu müze unvanını taşır. Ziyaret saatleri 09:00 ve 19,00 arasında olmaktadır.
 • Pattaya Fil Çiftliği, 1973 senesinde oluşturulan bu çiftlik kapsamında hastalanan, yaralan filler buraya getirilerek bakımları gerçekleştirilmektedir. Daha sonra ise iyileşen fillerden bazı gösteriler sizlere sunulara keyifli bir zaman geçirmeniz sağlanmaktadır. Günlük olarak 90 dakikalık olmak üzere 3 çeşit gösteri gerçekleştirilmektedir. Çiftlik bünyesinde bakımı gerçekleştirilen 30 adet fil mevcuttur. Bu çiftlikte ipek dokumacılığı yapılan bir atölyede hizmet vermektedir. Taksi yardımı ile gidebileceğiniz bu fil çiftliği 08:30 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçi kabulü gerçekleşmekte.
 • Su Altı Dünyası. Asya kıtasının en büyük akvaryumu olarak bilinen bu mekânda 2500 adet deniz canlısı vardır. Yetişkinler için 500 baht çocuklar için ise 300 baht ücret ödenmektedir. Bu mekan da bütün Pattayarehberi tarafından tercih edilen bir yerdir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul Yakınında Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde İstanbul civarında gezilecek yerler, İstanbul gezi turu ve İstanbul yakınında gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın