Son zamanlarda biraz ağır olarak ilerlese de Türk vatandaşları için vizesiz gidilebilecek ülke sayısı yavaş yavaş artıyor. Ama bu ülkeler coğrafi olarak bize biraz uzak ülkeler. Bu sebepten dolayı da eğer tatil için uzunca bir zamanınız ve yeterli maddi durumunuz varsa vizesiz gidilebilecek ülkeler her zaman için cazip.

Vizesiz giriş yapılan ülkeler olduğu kadar pasaportsuz olarak da seyahat edilebilecek ülkeler var. Bir başka değişle Türk vatandaşlarının ellerini kollarını sallayarak girebilecekleri ülkeler de mevcut. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Üstelik bu ülkeler bizlere mesafe olarak da çok uzak ülkeler değil. Gürcistan, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaportsuz olarak gidebileceğimiz ülkeler. Pek çoğunuz sadece bu kadar mı diyebilirsiniz. Ancak sayı ne kadar az olsa da bu üç ülkede aslında gidip görülebilecek çok fazla yer mevcut.

Pasaportsuz Gidilebilecek Ülkeler

Dört Adet Evrakı Unutmayın

Pasaportsuz geçiş için bir dizi işlem yapılıyor. Pasaportsuz geçiş yapacak kişinin nüfus cüzdanının yenilenmiş yani çipli nüfus cüzdanı olması gerekiyor. Bu bakımdan bu üç ülkeye gideceklerin nüfus müdürlüklerinden nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekiyor. Havalimanında bulunan gideceğiniz ülkenin bankosuna gidip buradan ilgili dökümanlarınızı alıyorsunuz. Ayrıca harç pulunuzu da almayı unutmayın. Pasaport kontrolünden geçerken görevliye dört adet evrak vermeniz gerekiyor. Bu dört adet evraktan bir tanesi bile eksik olmamalı. Bu evraklar. Uçak biletiniz, Nüfus cüzdanınız, yurt dışı harç pulu ve pasaportsuz geçiş belgesi. Bu evrakları vardığınız yerde de aynı şekilde gösteriyorsunuz. Bu bakımdan geri dönene kadar bu evraklarınızı atmayın.

Pasaportsuz Gidilebilecek Ülkeler

Bir önceki yazımız olan Salihli Kurşunlu Kaplıcaları başlıklı makalemizde Manisa Salihli Kaplıcaları, Salihli Kurşunlu Kaplıcaları ve Salihli'de bulunan kaplıca hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın