Kuşkusuz Paris deyince ilk akla gelen yerlerden bir tanesi de . Paris’e giden herkesin mutlaka çıkıp bir defa manzarasına tanıklık etmek isteyeceği bu kule yapım aşamasında sadece bir demir yığını olarak nitelendirilmiş ve ayakta durmasının dahi imkânsız olduğu konuşulmuştu. Ancak yapımından 129 yıl geçmiş olmasına rağmen kule hala ayakta.

Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi

İki büyük dünya savaşı geçirmiş olan Eyfel Kulesi ’nin bu savaşlar sırasında hiçbir yara almaması gerçekten enteresan. Adolf Hitler’in, Paris’i ele geçirdikten sonra yaptığı ilk iş kulenin önünde bir fotoğraf çektirmek olmuştur. Öyle ki sadece Paris değil, bütün Fransa’nın simgesi olan bu kule ile poz vermek bile kulenin ne kadar etkili olduğunun da bir göstergesi.

Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi

Önemli Bir Tarihte Açıldı

Eyfel Kulesi’nin yapımı 2 yıl 2 ay sürdü. 26 Ocak 1887 tarihinde başlayan yapım, 31 Mart 1889’da tamamlandı. Bu tarih aslında önemli bir tarih. Çünkü Fransız İhtilali’nin tam 100. yılında kulenin açılışı yapıldı. Kule için turist rekoru 2002 yılında kırıldı. 2002 yılında tam tamına 200 milyon turist Paris’e gelerek bu kuleyi ziyaret etti. Eyfel Kulesi ismini tasarımcısı olan Gustave Eiffel’den alır. Pek çok kişi Gustave Eiffel’i sadece Eiffel Kulesi sayesinde tanır ancak kendisinin önemli bir yapıtı daha vardır. Amerika’daki dünyaca ünlü Özgürlük Heykeli.

Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi

Kulenin yapım aşaması devam ederken pek çok kişi buna tepki gösterdi. Bu kişiler arasında dönemin ünlü sanatçıları ve mimarları da vardı. Bu tepkilerin en önemli sebebi Paris’in göbeğine böyle mimarisi berbat bir demir yığınının yapılmasıydı. Tepki o kadar büyüdü ki imza kampanyaları düzenlendi. Bu imza kampanyaları ve tepkiler kulenin sadece 20 yıllığına yapıldığı, sonrasında kaldırılacağı söylenerek geri püskürtüldü. Ancak günümüzde Eyfel Kulesi dünyanın en görkemli yapıtlarından bir tanesi olarak biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Meryem Ana Kilisesi başlıklı makalemizde Meryem Ana Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi Nerede? ve Selçuk Meryem Ana Evi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın