Paris dünyada aşk ile özdeşleşen bir şehir deseniz herkesin aklına ilk önce Paris gelir. Birçok kişinin balayı, evlenme teklifi, aşklarını ilan ettiği bir şehirdir. ’nın başkenti de olan Paris banliyöleri dahil toplam 12 milyon civarında nüfusa sahiptir. Şehir merkezinin nüfusu 3 milyon civarındadır. Paris’in çeşitli yerlerinde bulunan onlarca yapı ve eser UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Şehirde yürüyüş yaparken bile Orta çağ ve Roma dönemlerine ait eserleri görmek mümkündür.

Paris’te Gezilecek Yerler

Paris’te gezilmesi gereken çok fazla yer var fakat acele etmeden, planlı bir şekilde hepsini gezebilirsiniz. Birçok turistik yeri görmek, romantik ve huzur dolu bir zaman geçirmek istiyorsanız Seine Nehri ile gezmeye başlayabilirsiniz. Paris’e gidip Eyfel Kulesi’ni, Louvre Müzesini gezmeden ve harika Fransız mutfağını tatmadan dönülmez. Özet olarak gezilecek yerler listesi yaparsak;

EYFEL KULESİ: Çok fazla birşey demeye gerek yok aslında. Dünyanın en önemli turistik noktalarından biridir. Her yıl yaklaşık olarak 6 milyon turist Eyfel Kulesi’ni ziyaret etmektedir. Eyfel Kulesi Fransız Devriminin 100.yılının anısına 1889 yılında Gustave Eiffel tarafından inşa edilmiştir. Kule 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlere isteyen yürüyerek isteyen asansör ile çıkabilmektedir. Kulenin ilk bölümü tanıtım yapılan müze alanıdır. İkinci bölümde ise Le Jules Verne Restaurant yer alır. Son bölüm ise seyir alanıdır.

Paris  : Romantizmin Başkenti
eyfel

Paris’te görülmesi gereken yerler listesinde daima ilk sırada yer alır. Dünyanın en önemli bu müzesinde Mona Lisa, Venus de Milo gibi dünyaca ünlü sanat eserleri yer almaktadır. Ayrıca Vermeer, Caravaggio gibi sanatçıların eserleri de bu müzede bulunmaktadır. Fransa son 500 yıl içinde müzeye toplam 35.000 dünyaca ünlü eseri toplamıştır. Her kültürden önemli eserleri burada görebilirsiniz. Louvre Müzesi’nde 3 kanat bulunmaktadır. Bu kanatların her kat numaralar ile ayrılmış ve kat planlarında renk kodları ile gösterilmiştir. Müze tarih olarak çok eskilere dayanmaktadır. Ortaçağ Avrupası’nda savaşlarda savunma amacıyla kale olarak kullanılmış olsa da Napolyon etkisi ile müze olmuştur.

Zafer Takı : Yaklaşık olarak 50 metre uzunluğundaki bu tak Paris’in en ünlü anıtıdır. Zafer Tak’ı Şanzelize Caddesi’nin batı yakasında yer almaktadır. Anıtın yapılma amacı ise Fransız devriminde direnen, hayatını kaybeden devrimcilerin ve Napolyon’un savaş zaferlerinin anısınadır. Zafer Tak’ın tam altında Meçhul Askerin Mezarı bölümü bulunmaktadır. Meçhul Askerin Mezarının en büyük özelliği ise sönmeyen ateştir. Bu ateş meçhul askerin defninden sonra yakılmıştır ve devamlı olarak yanmaktadır.

Paris  : Romantizmin Başkenti
Zafer-Takı

Sen Nehri : Dünya üzerindeki en meşhur nehirlerden biridir. Toplam 776 km uzunluğundadır. Sen Nehri, Paris’i ikiye bölerek ziyaretçilere tüm Paris’i tekne ile gezme zevki yaşatmaktadır. Fransa’nın da en büyük 2. nehri olup dünyanın her bölgesinden insanlar ziyarete akın etmektedir. Ayrıca, Sen Nehri kıyısı boyunca insanlar için yürüyüş parkurları, banklar ve kafe – lokantalar bulunmaktadır. Nehrin üzerinde tam 37 tane köprü bulunmaktadır. Binlerce insan bu köprülerde fotoğraf çekme yarışı içindedir.

Bir önceki yazımız olan LHASA: Tibet'in Ruhu başlıklı makalemizde Çin, Lhasa ve Tibet hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın