Paris’e gidip de dünyanın en ünlü müzelerinden bir tanesi olan ünlü Louvre Müzesi ’ni gezmeden geri dönmek olmaz. Yapımı çok eski yıllara dayan müzeyi 2012 yılında tam 10 milyon kişi ziyaret etti. Bu sayı dünya üzerinde bir yıl içinde bir müzeyi en çok ziyaret eden insan sayısı olarak Guinness rekorlar kitabındaki yerini de aldı.

Paris Louvre Müzesi

Louvre Müzesi 3 adet kanattan oluşur. Bu kanatlar Richeliu Kanadı, Sully Kanadı ve Denon Kanadı’dır. Müzeye girdiğinizde danışmaya uğrayarak bu kanatlarda hangi eserlerin bulunduğuna dair bilgiler içeren broşürü alabilirsiniz. Müzede 35 bine yakın önemli eser sergilenmekte ve burası dünyanın en iyi korunan binaları arasında. Müzeye son olarak 1989 yılında ünlü cam piramit eklenmiştir. Bu cam piramit bugün müzesinin ana kapası olarak kullanılmakta.

Paris Louvre Müzesi

Zengin Eser İçeriği

Louvre Müzesi ’nde bulunan eserler kendi aralarında kategorileştirilmiş şekilde sergilenmekteler. Bu kategoriler Fransız Tabloları, Fransız Heykelleri, Antik Mısır, Antik Yunan, Doğu Sanatı, İtalyan Tabloları, İtalyan Heykelleri, Flemenk Resimleri, Objects d’Art ve İslam Sanatı kategorileridir.

Paris Louvre Müzesi

Kuşkusuz buraya gelenleri en çok görmek istedikleri eser ise ünlü Mona Lisa tablosudur. Mona Lisa tablosunun önü sürekli olarak kalabalıktır ve tablo kurşun geçirmez bir camın arkasından sergilenmektedir. Bununla birlikte Mona Lisa tablosu müzede bulunan tablolar arasında bir duvar üzerinde tek olarak sergilenen tek tablodur.

Louvre Müzesi haftanın 6 günü hizmet veriyor. Sadece Salı günleri kapalı. Müzeye giriş 9,5 Euro. Çarşamba ve Cuma günleri saat 18:00’dan sonra ise 6 Euro.

Bir önceki yazımız olan Tarihi Galata Köprüsü başlıklı makalemizde Eski Galata Köprüsü, Eski Köprü ve Tarihi Galata Köprüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın