Helenistik dönemden itibaren Anadolu’nun en ilgi çeken bölgelerinden bir tanesi olarak öne çıkan , günümüzde hala birçok unsurunu korumaya başarmış nadir merkezlerin başında gelmektedir. Doğal ve kültürel varlıkların çok olmasının yanı sıra şifalı kaplıcaları da turistler tarafından çokça ziyaret edilmektedir.

Pamukkale Gezilecek Yerler

 

Denizli’nin 22 kilometre kuzeyinde bulunan Pamukkale’de çok sayıda konaklama yeri de mevcuttur. Bunun için her mevsim tatil olanağı bulunmaktadır. 17 farklı kaynaktan çıkan termal sulara sahip travertenler Pamukkale için son derece büyük öneme sahiptir. Eşsiz bir manzara sunmasının yanında çökelti halinde birike yapan kalsiyum karbonat sayesinde bembeyaz bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

 

Pamukkale Gezilecek Yerler

 

Travertenler dışında Kutsal olarak kabul edilen Hierapolis Antik Kenti’de bu bölgede yer almaktadır. M.Ö. 2. Yüzyılda kurulan bu şehrin hala birçok unsuru kazılar sonucunda ortaya çıkarılmış durumdadır. Bu şehre ait olduğu düşünülen Frontius Caddesi, Agora, Apollon Tapınağı toprak altından çıkarılan yapıtlardır.

 

Pamukkale Gezilecek Yerler

 

Pamukkale’nin en önemli simgelerinden bir tanesi olarak kabul edilen Antik Havuz ise 7.yüzyılda ortaya çıkan büyük çaplı bir deprem sonucunda meydana gelmiştir. Havuzun zemininde yıkılmış durumda olan sütunların görülmesi de mümkündür. Şifa için gelen kişiler için hizmete sunulan havuz ile birlikte 20’ye yakın hamamda bulunmaktadır.

 

Pamukkale Gezilecek Yerler

 

Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyinde yer alan ve şifalı olduğu belirtilen da turistler tarafından ziyaret edilen yerlerden bir tanesidir. “Kızıl Su” olarak da bilinen kırmızı renkli kaplıcalarda demir mineralinin çok yoğun olduğu da saptanmıştır.

 

 

Pamukkale Gezilecek Yerler

 

Hz. İsa’nın 12 havarisinden birinin ismini taşıyan St. Philippe Martyrion Kilisesi de Pamukkale’de bulunan en eski yapıtlardan bir tanesidir. 4 ya da 5.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kilisenin birçok bölümü hala kendisini korumaktadır. Aziz’in mezarının da kilise içinde olduğu tahmin edilmektedir.

 

Pamukkale Gezilecek Yerler

 

Yaz aylarında ziyaret edilmesi durumunda Natural Park mutlaka gezilmelidir. Çeşitli yüzme havuzları ve eğlence mekanları bulunan Natural Park, travertenlerin muhteşem manzarasında tatil yapılmasını da sağlamaktadır. Oldukça dinlendirici bir yer olmasından dolayı keyifli vakit geçirilmektedir.

Pamukkale Gezilecek Yerler

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Konya Mevlana Türbesi Ziyareti başlıklı makalemizde konya ve mevalana hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın