listesi, şehrin Çukurova Bölgesi’ndeki en eski yerleşim alanlarından biri olmasından kaynaklı oldukça zengindir. Kent merkezi, M.Ö. 3000 yıllarından başlayarak birçok beyliğin ve devletin yaşadığı havzada yer almaktadır. İlk çağlardan itibaren Pers, Hitit ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yaptığı için çok sayıda kalenin inşa edildiği bir bölgededir. Bu nedenle “Kaleler Şehri” diye anılmaktadır. Peki, Osmaniye’de gezilecek yerler nereleri? Kentin önemli kaleleri hangileri? Ayrıca Osmaniye gezilecek yerler içerisinde hangi milli parklar, yaylalar ve kaplıcalar yer almakta? , tüm özellikleriyle bu sayfada listelenmektedir.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler: Toprakkale Kalesi ve Haruniye Kalesi

Osmaniye Gezilecek Yerler | Tarihi Alanlar ve Doğal Güzellikler

Toprakkale Kalesi M.Ö. 2000 yıllarında, Çukurova ile Suriye bağlantı yolunu kontrol etmek amacıyla yapılmıştır. Harun Reşit döneminde restore edilmiş, Osmanlı döneminde ise Kınık Kalesi adını almıştır. 12 burcu bulunan kalenin planı dikdörtgen olarak inşa edilmiş. Osmaniye gezilecek yerler listesindeki bu yer, oldukça önemli bir tarihi kaledir.

Romalılar tarafından manastır amacıyla inşa edilen Kadirli Alacami, 5.yüzyılda Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey oğlu Kasım Bey tarafından kurşunla kaplatılmıştır. Yapıdaki kilise de camiye çevrilmiş ve Kasım Bey’in babasının ismi verilmiştir. 1865 senesinden itibaren 1921 tarihine kadar medrese ve cami olarak kullanılmaya devam edilen cami, sonrasında “eski eser” tescil edilmiş. Yasalar gereği de mülkiyeti, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne verilmiş.

Osmaniye Gezilecek Yerler: Aslantaş Milli Parkı ve Kent Müzesi

Osmaniye Gezilecek Yerler | Tarihi Alanlar ve Doğal Güzellikler

Osmaniye’de gezilecek yerlerden bir diğeri Karatepe Aslantaş Milli Parkı’dır. 7891 hektarlık alanı kapsayan bu park, zengin bitki örtüsü ve trekking,  piknik, kamp gibi aktiviteleri ile dikkat çekmektedir. Şehir dışından ve şehir içinden gelenler, burada hareketli ve eğlenceli zaman geçirebilirler. Karatepe Aslantaş Milli Parkı, 1958’de ülkemizin en büyük 2.parkı olarak kayda geçmiştir. Ayrıca Türkiye’nin ilk açık hava müzesi de burasıdır. Bu özellikleri ile Osmaniye gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor.

1960 senelerinde Çamlık Tesisleri olarak kullanılan yapı, daha sonraları Osmaniye Kent Müzesi’ne dönüştürüldü. Müzenin girişinde yer alan iki dev aslan heykeli, Hitit dönemini simgeliyor. İçerisinde ise arasta çarşısı, terzicilik, fotoğrafçılık gibi günümüzde unutulmaya yüz tutmuş meslekler sergilenmektedir. Tarihin bütün izlerini yansıtan Kent Müzesi’ni Osmaniye gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayınız!

: Haruniye Kaplıcası ve Haruniye Kalesi

Osmaniye Gezilecek Yerler | Tarihi Alanlar ve Doğal Güzellikler

İpek Yolu’nun Osmaniye topraklarından geçmiş olması, şehrin önemini oldukça arttırmıştır. Ancak bu bölgenin önemli olmasının diğer bir sebebi ise doğal kaynaklarıdır. Düdüklü Köyü’ndeki Haruniye Kaplıcası hem ruhsal açıdan şifa bulabileceğiniz, hem de romatizma, kadın hastalıkları, sinirsel rahatsızlıklar ve beslenme bozuklukları gibi pek çok sorununuzu giderebileceğiniz şifalı bir ortama sahiptir. Eskiden sadece yaz aylarında misafirlere hizmet veren Haruniye Kaplıcası, günümüzde ise 12 ay boyunca kesintisiz hizmet vermektedir.

Haruniye Kalesi, Osmaniye Düziçi gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Düziçi ilçesinin Kurtlar Köyü Dumanlı Yaylası sınırlarındaki yapı, Arap kaleleri içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Haruniye Kalesi 13.YY’da Memlüklerin idaresine geçmiş ve 14.YY’da Doğu Kilikya’nın egemenliğine girmiştir. Harun Reşit adına inşa ettirildiği için bölgede Harun Reşit Kalesi olarak bilinmektedir. Günümüzde kalenin Osmaniyede gezilecek yerlerden biri olabilmesi için bölgeye kamelya, otopark ve kafeterya gibi hizmet alanları yaptırılmış.

Osmaniye Gezilecek Yerler: Karaçay Şelalesi ve Mesire Alanı

Osmaniye Gezilecek Yerler | Tarihi Alanlar ve Doğal Güzellikler

İl merkezindeki halka, Osmaniye’de gezilecek yerler nereleri şeklinde bir soru yöneltirseniz çoğunluğu Karaçay Şelalesi ve Mesire Alanı yanıtını verecektir. Çünkü burası, bölge halkı için oldukça önemli bir doğal güzelliktir. Şelaleden akan suyun dans edişini izlemek ve çam ağaçları arasında oluşan muhteşem manzarayı fotoğraflamak tüm yorgunluğunu unutturabilecek kadar etkili!

Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri, aynı zamanda Çukurova bitkilerinin yetiştiği yerdir. Bu nedenle manzara fotoğrafı çekmek, piknik yapmak, doğa yürüyüşüne çıkmak ve çevrede dolaşmak haricinde çeşit çeşit bitkileri de keşfedebilirsiniz…

Osmaniye Gezilecek Yerler | Tarihi Alanlar ve Doğal Güzellikler

Osmaniye’de Gezilecek Yerler: Kastabala Şehri ve Almanpınar Yaylası

Öncelikle Osmaniye gezilecek yerler arasında bulunan Kastabala Şehri’nden bahsedelim. Bahçe Köyü sınırlarındaki bu kent, geçmişten günümüze oldukça iyi bir durumda ulaşmış. Kastabala antik kentinde; 5.000 seyirci kapasitesi olan bir tiyatro, kilise, mezarlar, hamam ve tarihi açıdan önemli Sütunlu Caddesi bulunmaktadır. Antik kentin Osmaniye gezilecek yerler listesinde olmasının sebebi ise 2009 yılında burada ilk kez kazı çalışmaları yapılmış ve ilin tarihini aydınlatacak çok sayıda önemli kalıntıya rastlanılmıştır.

Almanpınar Yaylası, bölgedeki görülmeye değer en güzel yaylardan biridir. Ulaşımı çok rahat ve ilçe merkezine yakın mesafededir. Özellikle şehrin kalabalığından sıkılanlar tertemiz hava ve muhteşem doğa manzarası içinde huzur bulabilirler. Doğadaki renkler ve yaylanın inanılmaz atmosferi, görenleri kendine hayran bıraktığı için Almanpınar Yaylası’nı da Osmaniye gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın deriz!

Bir önceki yazımız Adana’da Gezilesi Yerler için tıklayınız…

Bir önceki yazımız olan Afyon Gezilecek Yerler | Afyonkarahisar Tatil Rehberi başlıklı makalemizde Afyon gezilecek yerler, Afyonda gezilecek yerler ve Afyonkarahisar gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın