İç ve dış turizmin gözde merkezlerinden biri olan Ölüdeniz, Fethiye ilçesine bağlıdır. Beldenin kumsalı, 2006 yılında yapılan oylamayla yüzde seksi iki rey alarak dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Birçok parkı, eğlence mekânını ve koyu içerisinde barındıran bu belde, Ortaçağ’da Uzak Diyar ismiyle bilinirken Likyalılarda ise güneş ve ışık diyarı olarak anılmaktaydı.

Ölüdeniz’in Sadece Denizi Değil, Doğası da Eşsiz!

Adı gibi sakin bir denize sahip olan Ölüdeniz, açık denizde ve diğer kıyılarda yoğun dalgalanmalar yaşanırken sakinliğini korur. Bu sakinliğine rağmen mevcut yoğun kaynak suyu çıkışları ile tuz farkından dolayı açıkdenizden dışarıya ve içeriye devamlı bir sirkülasyon oluşmaktadır. Bu nedenle gözle görülemese dahi deniz her gün kendini yenilemektedir.

Ölüdeniz’in Sadece Denizi Değil, Doğası da Eşsiz!

Ölüdeniz Adını Nereden Almıştır?

Ölüdeniz efsanesi Belcekız adında bir rivayete dayanmaktadır. Bu efsaneye göre eski zamanlarda Ölüdeniz kıyılarına içme suyu almak için yanaşan gemilerden birisinin kaptanı, Belcekız adında bir kız görür ve aşık olur. Kızda ona karşı aşk hissetmeye başlar fakat kaptanın suyu alıp gemisine dönmesi gereklidir. Gemi uzaklaşıp koydan ayrıldıktan sonra Belcekız sürekli kıyıda onu bekler. Kaptan ise Ölüdeniz’den her geçişinde su almak için gelir ve Belcekız’la görüşür.

Ölüdeniz’in Sadece Denizi Değil, Doğası da Eşsiz!

Bir gün yine gemi bu kıyılardan geçerken, fırtına çıkar ve genç babasına sığınabilecekleri korunaklı bir koy olduğunu söyler. Babası ise gencin gönül macerasını bildiği için Belcekız’ı görmek pahasına geminin parçalanmasını göze aldığını zanneder.

Ölüdeniz’in Sadece Denizi Değil, Doğası da Eşsiz!

.İkili arasındaki kavga büyümeye devam ederken dalgalarda birlikte büyür. Gemi tam kayalıklara çarpmak üzereyken gencin babası dümene geçer ve oğlunu kürek darbesi ile gemiden atar. Genç, koyda ölür ve kayaların üzerinde kaptanı bekleyen Belcekız’da kendisini uçurumdan atarak intihar eder.

Ölüdeniz’in Sadece Denizi Değil, Doğası da Eşsiz!

Ölüdeniz’de Gezilecek Yerler

Ölüdeniz efsanesi dinleyenlere etkileyici gelirken, doğası ve kent güzelliği de görenleri hayrete düşürmektedir. Babadağ, Kidrak natural park, Kumburnu Milli Parkı, aqua park, Türk Hamamları ve ünlü eğlence mekânları Fethiye Ölüdeniz’de gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Ayrıca bu belde yamaç ve deniz paraşütü için oldukça uygun ve tekne turlarıyla da ünlüdür.

Ölüdeniz’in Sadece Denizi Değil, Doğası da Eşsiz!

Bir önceki yazımız olan Kaz Dağları Adatepe Köyü başlıklı makalemizde adatepe, kazdağları ve zeus hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın