Kuzey ışıklarını yakalamak için Tromso’yu seçtiyseniz arkanıza yaslanın ve derince  soluk alın zira kuzey ışıklarını yakalamak için ihtiyaç duyduğunuz bütün bulguyu bu rehberde bulabileceksiniz!

Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yaşama rehberi
kuzey ışıkları

Kapkaranlık  akşamda gökyüzüne bakıp, yıldızların arasında dans eden kuzey ışıklarını seyretmek… Son zaman yolcu mecmualarında ne vakit kuzey ışıklarıyla alakalı görselle karşılaşsam gözlerimi kapatıp orada olduğumu hayal ediyordum.

Skyscanner’da gezinirken bulduğum defa makul biletle 3 gün olarak planladığım Tromso (Norveç) rotasında bu hayalimi gerçekleştirebildim!
Şimdi bu güzergâh konusunda kafanızdaki kimi suallere cevap verir arayalım:

1.Peki, kuzey ışıklarını nerelerde görebiliriz?
Kuzey kutup dairesinde 60. ile 72. Enlemler arası görülebilir. Norveç’te Alta, Andoya, Bodo, Hamn in Senja, Harstad, Kirkenes, Lakselv, Narvik ve Tromso şehirlerinde ve Lofoten adalarında, Norveç dışında İzlanda, Kanada, Rusya, Alaska ve İsveç’te de ışıkları görmek olası. Peki bu büyüleyici ışıklar yalnızca Kuzey yarım kürede mi gözüküyor? Hayır kuzey ışıklarının bir aynısı olan güney ışıkları Güney yarım kürede de görünüyor. Arjantin’in en güneyi, Tazmanya adasının güney bölümleri ve Yeni Zelanda’nın güney kısımlarında güney ışıklarını gözlemleyebilirsiniz. (Kuzey ışıklarının aksine güney ışıkları Mart ile Eylül ayları arasında görülebilir.)
2. Tromso nerede?

Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yaşama rehberi
Tromso

Tromso Norveç’in en kuzeyindeki şehirlerden biri

3.Kuzey ışıkları için sebep Tromso’yu seçenek ettik?
Çok kısa zamanlı yolcuk planladığımız için, uçakla basitçe ulaşılabilirliği yönünden Tromso’yu seçenek ettik. Ayrıca araştırmalarımız Tromso’nun konumu (yani oldukça kuzeyde olması) hasebiyle şansımızın henüz yüksek olduğunu diyordu.

4.Tromso’da kuzey ışıkları en iyi hangi aylarda görülüyor?
Kuzey ışıkları başka bir deyişle Aurora Borealis’i görmek için Eylül ve Mart ayları arasında tek tarih seçmek gerekmektedir. Uçak biletini almadan evvel en fazla araştırdığım mevzu, ışıkların hangi aylarda en güzel gördüğünüz idi. Kuzey ışıklarını görmek tamimiyle baht işi olsa da Eylül ve Mart aylarında başka bir deyişle ekinokslarda solar etkinlik hasebiyle ışıklar henüz kesif görülebiliyor. Kuzey ışıklarını görmek için üç şeye gereksinim var: solar etkinlik, karanlık tek sema ve bulutsuz tek gece.Şans etkeni ise en devasa yardımcınız 🙂

5.Tromso’ya nasıl gidilir?
Tromso’ya Oslo üstünden gitmek için ideal hava yolları Norwegian airlines . 3-4 ay öncesinden veyahut kampanya zamanlarında Oslo-Tromso arası biletler 100 -130 Euro seviyesinde bulunabiliyor Bunun dışında Wızzaır ve Ryanair’in değişik ülkelerden Tromso’ya doğrudan uçuşları yer alıyor. Fiyatları makul olan bu uçuşları yakalamak için minimum 3-4 ay öncesinden alakalı websitelere bakmanızı öneririm.

Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yaşama rehberi
fjortların uçaktan görüntüsü

6.Tromso’dan kent merkezine geliş :
Tromso Havaalanından 40 ya da 42 nolu otobüs ile kent merkezine basitçe ulaşmak olası.
Otobüs saatlerine siteden bakabilirsiniz.Bileti otobüsün içinden almanız olası ama havaalanındaki Point Kiosk’tan otobüs içinden alacağınız bilet ücretinden henüz ucuza temin edebilirsiniz. Bileti gidiş-dönüş alabilmek çok avantajlı. Otobüs dışında Flybussen- Airport express de henüz pahalı bir seçenek olabilir. Akşam saat 16:00 da hava oldukça kararmış gece yarısı modu oluyır

7.Tromso’da nerede konaklanır ?
Tromso’da konaklamak için iki ölçüt göz önünde bulundurulabilir. Şehir içindeki  otel size aktif kent yaşamı sunarken kuzey ışıklarını bulunduğunuz yerden seyretme olasılığını düşürüyor.(Çünkü kuzey ışıklarını seyretmek için kent aydınlatması olmayan bir yere gereksiniminiz var.) Kent merkezinden otobüsle 10 dakika uzaktaki kamp başka bir deyişle bungalov tipi konaklama bölümünde gece epey karanlık olmasından bulunduğunuz yerden ışıkları yakalama şansınız artıyor. Tromso’da kısıtla zamanımız hasebiyle kuzey ışıklarını görmek için tur satın alarak kent merkezindeki  otel satın alınabilir.

8.Tromso’da otomobil kiralamak:
Tromso’da kuzey ışıklarını görmenin  başka yolu da otomobil kiralayıp, göründüğü yerlere kuzey ışıklarını takip edebileceğiniz bahsettiğim web sitesine bakarak kendiniz ulaşmanız.
Hava çok çok soğuk olsa da Norveç’te yollar sık temizleniyor başka bir deyişle sürüşle alakalı külfet yaşamazsınız. Sizin seyahatiniz için hangisinin fiyat yönünden avantajlı olacağını ise ufak bir fiyat hesaplamasıyla karşılaştırabilirsiniz. Özel tura katılacağınız gün adedi (çarpı şahıs sayısı) otel gideri ile otomobil kirası navigasyon otel gideri (arabanız bulunduğu için kent dışında tek otele kent içindeki otellerden defa daha düşük ücret ödeyebilirsiniz) resim çekimi için ayrı olarak lens ücretini (sadece bu tur için satın alacaksanız) kıyaslayabilirsiniz.

9.Tromso’da ne yenir?
Somon balığı sevenler için Norveç tek cennet. Farklı lezzetler tecrübe etmek isteyenler Ren geyiği etinin tadına da bakabilir.

 

Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yaşama rehberi
somon balığı

10.Tromso’da gece yaşamı nasıl?
Tromso’da işlek  gece yaşamı olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim. Cumartesi gecesi kentin uyumadığına gözlerimizle tanık olduk.Biz kuzey ışıkları turumuzu tamamlamış sabaha karşı uykusuz ve yorgun olarak otele dönerken, kentin içi olağanüstü kalabalıktı.
Tur rehberimiz Tromso’nun üniversite kenti olduğunu bundan dolayı genç nüfusun çoğunlukta olup geceleri de canlılığını kaybetmediğini ifade etti.

11.Tromso’da gezilecek yerler:
Arktik kilise (Arctic cathedral): Perşembe ile Piyasa günleri arası kuzey ışığı konserleri oluyor.

Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yaşama rehberi
Arktik kilise (Arctic cathedral):

Polaria müzesi: Akvaryum ve kuzey ışıkları konusunda film gösterimleri var
Fjellheisen peak: Teleferikle çıkılan bu tepeden Tromso kenti kuşbakışı izlenebilir.
(Kışın genellikle bulutlu ve kapalı bulunduğu için gittiğimiz devre makul değildi.
Açık havada  eğlenceli olacağını tahmin ediyorum.) Maliyet bilgisi için fjellheisen siteye göz atın.

12.Norveç Tromso’da kutup aktiviteleri :
Ren geyiğinin çektiği kızaklarda Noel baba örneği gezinmek veyahut gece kar motosikleti inşa etmek galiba kutup dairelerinde uygulanabilecek en güzel aktivitelerden biri.

Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yaşama rehberi
Ren geyiğinin çektiği kızaklarda

Sami kuzey Avrupa’nın mahalli insanlarına verilen isim. (Norveç, İsveç ve Finlandiya’ya yüzyıllar evvel yerleşmişler.) Sami’ler hayat sürdürdükleri çiftliklerde ren geyikleri besliyorlar. Bu yerli halkın hayat tarzını deneyimlemek için butik Sami köyü turları tertip ediyor. Bu turlardan birine katılmak dilerseniz linkteki siteden rezervasyon yapabilirsiniz.
Tur kapsamında Sami hikayelerini dinleyip sonrasında lavvu çadırı içerisinde kamp ateşi yakıp, kuzey ışıklarını seyretmek için bekleyebilirsiniz. Ayrıca ren geyiklerini besleyebilir, buz içinden balık tutabilirsiniz.

Son olarak:
Norveç Türkiye’ye göre çok daha pahalı bir ülkedir…

Bir önceki yazımız olan Çıldır Gölü'nde buzlarla görsel şölen başlıklı makalemizde Çıldır Gölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın