Norveç Gezi Rehberi

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerden biri olan Norveç, refah seviyesi çok yüksek bir ülkedir. Halkın kültürel değerleri, düzenli ve temiz şehirleri, doğal güzelliklere sahip coğrafyası ile birlikte sonsuza kadar yaşamak isteyebileceğiniz bir yer. Bugünkü yazımızda sizlere Norveç’te yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Trondheim

Norveç Gezi Rehberi

Norveç’in en büyük üçüncü şehri olan Trondheim, Vikinglerle anılan bir şehirdir. Viking kültürü ile alakalı her yıl çeşitli festivaller düzenlenir ve dünyanın her yerinden binlerce insan katılır. Vikinglerin başkenti olan Trondheim’e ulaşım, ’dan kalkan trenlerle yapılabilir.

 

Norveç Gezi Rehberi

Norveç’in en kuzeyinde bulunur. Aşırı soğuk havası ile bilinen Tromso’yu özellikle kuzey ışıklarının en iyi görüldüğü kent olarak bilinir. Tromso’yu ziyaret ettiğinizde 1700’lü yıllardan kalma ahşap evlere gezebilir, Polar ve Polaria isimli müzeleri görebilir ya da Storsteinen Dağı’na çıkmaya yarayan teleferiğe binebilirsiniz.

 

Bergen

Norveç Gezi Rehberi

Norveç’in en büyük şehri olan Bergen, orta çağdan bugüne kadar ayakta kalmayı başarabilen bir liman kentidir. Gizemli yapısı ile bilinen Bergen’de yılın 10 ayı yağmurlu geçer. Bu yüzden hazırlıklı gidin. Şehirde gezip görebileceğiniz çok sayıda müze, kilise ve tarihi önemli yapılar bulunuyor.

 

Oslo

Norveç Gezi Rehberi

Norveç’in başkenti olan Oslo, ayrıca nüfusun en yüksek olduğu kenttir. Oslo’nun en önemli özelliği ise gün batı ile gün doğumu arasında sadece birkaç saatlik bir fark var. Şehirde gezip görebileceğiniz, yüzlerce alternatif bulunuyor. Kültürel başkent olarak da anılan Oslo’da özellikle Viking gemilerini canlı olarak görebileceğiniz deniz müzelerine gitmenizi kesinlikle öneririz. Bunun dışında Karl Johans Kapısı Caddesi, Oslo Katedrali, Kraliyet Sarayı, Opera House ve Vigeland Heykel Parkı’nı görmenizi şiddetle öneririz.

 

Bir önceki yazımız olan Somali Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Somali gezi rehberi, Somali nerede? ve Somali'de ne yenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Norveç de kesinlikle gidin dediğim yerler arasında biz de bu yaz gittik, gezecek yerler o kadar fazla insanları o kadar iyiler ki tam anlamıyla tatili yaşadık.

  2. Havası biraz soğukta olsa kesinlikle Tromso gitmenizi tavsiye ederim, o kadar muhteşem bir yer ki soğuna aldırış bile etmiyorsunuz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın