nerede diye merak ediyorsanız; Nevşehir il merkezi de dahil olmak üzere;  Niğde, Kırşehir, Kayseri ve Aksaray gibi illerin bir bölümünü de kapsayan bir coğrafya üzerinde bulunuyor. Netleştirmek gerekirse; sanılanın aksine, Kapadokya, şehir olmamak ile birlikte, Nevşehir’e bağlı bir yerleşim yerinin adıdır.

Kapadokya: Nevşehir’in İncisi

Kapadokya Nevşehir

Geçmiş zamanlarda, Hititler’e ev sahipliği yapan bu bölgede; kiliseler, kayalara oyulmuş evler ve şapellere rastlamak pekâlâ mümkün. O dönemlerde, Hristiyanlar için büyük öneme sahip bir yerleşim yeri olan Kapadokya; Roma’nın bunaltıcı baskılarından kurtulmaları için de gizli bir sığınak görevi görmüştür. Doğal bir oluşum ile meydana gelmiş olan Peri bacaları; sığınak olmasının yanı sıra, orada yaşayan insanlar için de, ev ve ibadet etmelerine olanak tanıyan bir yer haline gelmiştir.

Kapadokya: Nevşehir’in İncisi

Büyüleyici tarihi, doğal oluşumlardan meydana gelmiş yapıları ve yıllardan beri süre gelen gizemi ile bu yer, adeta insanı kendisine çekiyor! Kapadokya, kesinlikle; ölmeden önce gezilip görülmesi gereken yerler içerisinde, ilk sıralarda yer almaktadır. Yazımızın bir sonraki bölümünde, Kapadokya’ya nasıl gidilir? Konusunu ele alacağız.

Bir önceki yazımız olan Likya Yolu İle Keyifli Yolculuk başlıklı makalemizde Likya yolu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın