Nevşehir insanlara doğal ve tarihi güzellikleri ile güzel bir tatil sunuyor. Gezi programı yapan insanların ’de nereleri gezmesi gerektiğini çok iyi bilmesi gerekiyor. Turla gitmek bazen daha karlı olsa da şehri dilediğiniz gibi gezebilmek için buradan birkaç gün geçirmek doyasıya bir tatil için şarttır.  hazırlayarak kendinize son derece keyifli bir program hazırlayabilirsiniz. Şehir sizlere birçok farklı imkan sunuyor. Hem tarihi yerleri gezebilir hem de farklı aktivitelere katılabilirsiniz. Kapadokya isim olarak güzel atlar diyarı anlamına gelmektedir ve yerleşim yeri olarak da Paleolotik Devirlerden başlayan bir tarihi vardır. Nevşehir’e hem hava yolu hem de kara yolu ile ulaşma imkanı bulunmaktadır. Ancak tren yolu yoktur. Treni tercih edecek olanlar Kayseri’ye kadar gelip Kayseri’den buraya gelebilirler. Gezilmesi gereken yer bakımından Nevşehir muazzam bir çeşitlilik sunar. Bu yerler arasında;

 

 • Derinkuyu Yer Altı Şehri
 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Üç Hisar
 • Temenni Tepesi
 • Tokalı Kilise
 • Fırkatan Kilisesi
 • Üzümlü Kilise
 • Damat İbrahim Paşa Külliyesi
 • Zelve Ören Yeri
 • Hacı Bektaşi Veli Müzesi
 • Saklı Kilise

Derinkuyu Yer Altı Şehri

Nevşehir Rehberi

Nevşehir’e giden insanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Derinkuyu yer altı şehri, son derece ilginç bir yapıdır. 8 katlı olan ve en geniş yer altı yerleşim yeri olma özelliği sunan bu yer altı şehri Asurlular döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Nevşehir rehberi bilgileriniz arasında önemli bir yere not edeceğiniz bu yer altı şehri tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bir mekandır. 85 metre derinlikte olan bu yer altı şehrinde yemekhaneler, mutfaklar, yaşam alanları, misyoner okulu gibi alanlar bulunuyor. MÖ 3000 yıllarına tarihlenmiş olan yer altı şehri Bizans döneminde de yoğun olarak kullanılmıştır. Ayrıca buraya 2. yüzyılda Roma zulmünden kaçan ilk Hristiyanların Kayseri üzerinden gelerek kendilerine bir yaşam kurdukları da bilinmektedir. Bu yer altı şehri tesadüf eseri olarak 1963 senesinde bulunmuş ve kısa bir süre sonra da ziyarete açılmıştır. İsmini ise içinde bulundurduğu derin 52 içme suyu kuyusundan almaktadır. Yer altı şehrinin tüm kısımları ziyarete açık değil. 4 km karelik bir alanın yalnızca 2.5 km’si insanların gezebileceği şekilde ziyarete açılmış durumda. Bu yer altı şehri yalnızca korunmanın ve savunmanın göstergesi değildir. Aynı zamanda insanların sosyalleşebildiğinin ve bir medeniyet kurabildiğinin de göstergesidir.

Göreme Açık Hava Müzesi

Nevşehir Rehberi

Nevşehir ile adeta bütünleşik bir yapı sergileyen Göreme Açık Hava Müzesi insanlar için farklı deneyimler sunuyor. Bu açık hava müzesi 1985 yılından bu yana UNESCO tarafından koruma altındadır ve Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Bu bölgede yer alan yapılar MS 4. yüzyılda kurulmuş olup Kayseri Piskoposu Aziz Basil tarafından şekillendirilmiştir. Hıristiyanlık tarihi açısından önem taşıyan bu piskoposun görüşleri ilk defa bu bölgede okutulmuş ve öğretilmiştir. Nevşehir rehberi listenizde yer alan bu açık hava müzesine giriş için belli miktarda ücret ödemeniz gerekiyor. Aynı zamanda müze kartınız varsa onunla da giriş yapabilirsiniz. Bizans döneminden kalan ve en iyi şekilde korunan freskler ve kiliseler de yine bu açık hava müzesinde sergileniyor.

Üç Hisar Tarihi Mekanı

Nevşehir Rehberi
Uçhisar-fotoğraf

Nevşehir’e gidildiğinde Üç Hisar’ın da mutlaka gezilmesi gerekiyor. Kapadokya ziyareti yapan insanların ilk geçtiği kapı olarak Üç Hisar gösterilir. Kimlerin ne zaman gelip burada yerleşim yeri kurduğu bilinmemektedir. Üç Hisar kalesine çıkmak için birçok merdiveni aşmak zorunda kalacaksınız. Oradan karşınıza çıkan manzarayı gördüğünüzde verdiğiniz emeğe değdiğini görebilirsiniz. Böyle muazzam bir manzara sunması insanların Üç Hisar hakkında Kapadokya’nın Gözü yakıştırmasını yapmıştır. Bu kale yaklaşık olarak insanlar tarafından 1000 sene kullanım sunmuş. Kalenin iç kısımlarında bol sayıda oda, mahzen, yemekhane gibi farklı alanlar bulunmaktadır. Taşın yumuşak dokusu nedeniyle odalar oyma şeklinde hazırlanmış. Burası daha sonra Selçuklular döneminde savunma amaçlı olarak kullanılmıştır.

Temenni Tepesi Manzarası

Nevşehir Rehberi
temenni tepesi

Ürgüp manzarasını en iyi şekilde görebileceğiniz bu tepede biraz soluklanıp bir şeyler içebilirsiniz. Son derece güzel bir manzarası vardır ve her yerden kolayca ulaşabilme imkanı sunar. Fotoğraf çekimine oldukça uygun olduğundan dinlenme saatinizi geçirebileceğiniz hoş bir yer. Temenni Tepesi Nevşehir rehberi listenizde olması gerek yerler arasında bulunuyor.

Tokalı Kilise

Nevşehir kilise bakımından son derece zengin bir şehirdir. Kapadokya alanında bulunan kiliselerin farklı özellikleri ve görülmeye değer birçok özelliği vardır. Kiliselerin birçoğu müze kart ile gezilebiliyor. Ancak kilise içlerinde bulunan bazı bölümler için ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor. Bu kiliseler arasında yer alan Tokalı Kilise de insanların bu alanda görmesi gereken mekanlardan birisidir. Nevşehir rehberi listesinde yer alan bu kilisenin birçok tasviri hala görülebilir durumdadır. Tarih olarak 10. yüzyıla denk gelen kilise bölgedeki en büyük kaya kilisedir. 4 farklı bölümden oluşan kilise freskleri ve mimari özellikleri ile çok dikkat çeken bir yer. Burada birçok farklı tema duvarlara işlenmiş vaziyette olup insanların görmesine olanak sağlıyor.

Fırkatan Kilisesi

Kiliseler arasında görülmeye değer olan bir başka kilise de Fırkatan Kilisesidir. Göreme’ye 500 km mesafede olan kilise araç ulaşımı sayesinde görülme imkanı sunuyor. Bu kilisenin en büyük farkı ise mimari yapısının diğer kiliselere göre daha farklı olmasıdır. Bu kilise içerisinde kırmızı figürler haricinde çok fazla resim barındırmamaktadır. Ancak gizli geçitleri, mutfak, yatak odası, erzak odası gibi birçok farklı bölümü vardır. Aynı zamanda bu kilise Kapadokya Adliye Sarayına yakın bir yerde bulunmaktadır.

Üzümlü Kilise Mimarisi

Nevşehir Rehberi
üzümlü

İsmini üzüm salkımları olan motiflerden alan Üzümlü Kilise, Kızılçukur Vadisinde bulunuyor. Ortahisar’a 3 kilometre uzaklıktadır ve ulaşım konusunda önemli bir zorluğu yoktur. Kilisenin tahmini olarak 10. yüzyılda yapılmış olduğu düşünülmektedir. Bu kilisenin içerisinde aynı zamanda palmiyeler, üzüm salkımları, asmalar gibi farklı figürlere de yer verilmiştir. Üzümlü kilise iki neflidir ve üzeri de tonozla örtülü bir kilise modelidir. Birçok dini sembolü de yine bu kilise içerisinde görebilirsiniz.

Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Nevşehir Rehberi
Damat-İbrahim

Şehir merkezinde bulunan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, 1726- 1727 yılları arasında inşa edilmiş görkemli bir yapıdır. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan bu bina günümüzde de hala ihtişamını korumaya devam ediyor. Bu külliye içerisinde cami, hamam, kütüphane, sıbyan mektebi, kervansaray bulunmaktadır. Külliye içerisinde bulunan medrese hala kütüphane olarak işlevine devam etmektedir. Külliyeyi gezi rehberinize ekleyerek bu yeri de görmeden Nevşehir’den gidilmemelidir.

 

 

 

Zelve Ören Yeri

Nevşehir’de biraz tırmanış sonrasında ulaşacağınız ören yeri son derece farklı bir yapıya sahiptir. Buraya ulaşabilmek için belediye otobüslerini ya da minibüslerini kullanabilirsiniz. Zelve Ören Yeri üç farklı vadiden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu alan peri bacalarının da yoğunlukta olduğu yerler arasında bulunuyor. Bu alanda bulunan peri bacaları daha sivri uçlu ve daha geniş gövdeli olan peri bacalarıdır. Zelve, 9. ve 13. yüzyıllarda Hıristiyan halkın hem yaşam hem de dini merkezi olmuştur. Burada yıllarca hüküm süren halkların izlerini görmek için ziyaret edilmesinde büyük bir fayda var.

Hacı Bektaşi Veli Müzesi

Önceden dergah olan mekan günümüzde müze vazifesi olarak işlev görüyor. Bu külliye 1964 yılında insanların gezmeleri ve görmeleri için açılmıştır. 3 avlusu olan bu müze bir etnografya müzesi özelliği taşımaktadır. Ekmek evi, at evi, çamaşırhane ve avlu kısımları vardır. Müze içerisinde farklı balmumu heykelleri insanların ilgisini büyük ölçüde çeken figürlerdir. Kazan kaynatan adam figürleri ve daha birçok balmumu heykelleri müzedeki eski yaşam hakkında son derece geniş bilgi veriyor.

Saklı Kilise

Nevşehir Rehberi
kilis

Nevşehir’de ki kiliseler gezmekle bitmeyen türden denilebilir. Saklı Kilise’nin gerek ismi Aya Lonnes’tir. Üç apsisli olan bu kilise El Nazar Şapeli’nin yanında bulunuyor. 11. yüzyılda yapıldığı düşünülen bu kilisenin haç ve geometrik süslemeleri bulunmaktadır. Kilisenin resimleri doğrudan ana kaya üzerine yapıldığından kilise farklı bir özellik sergiliyor. Bu kilise hem fotoğraf çekimi açısından son derece uygun olan bir mekan hem de tarih meraklılarının görmesi gereken bir ortamdır.

Nevşehir’de Yapılması Gereken Aktiviteler

Nevşehir yalnızca gezilecek tarihi mekanı bol olan bir yer değildir. Aynı zamanda farklı aktiviteler sunması açısından da önemli bir şehirdir. Kapadokya birçok farklı etkinlik sayesinde gelen insanların eğlenmesine olanak sağlıyor. Buraya gelen insanların ilk olarak denemek istediği aktivite balonlara binmektir. Balon turları hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin fazlası ile ilgisini çekiyor. Turlara katılım için belli miktarda ödeme yapılması gerekiyor. Yükseklik korkusu olanlar da aşağıdan balonların sunduğu muazzam manzarayı seyredebilirler. Balon turları sabahın ilk saatlerinde başlar. Katılabileceğiniz diğer aktiviteler ise ata binmek olabilir. Kapadokya en güzel atların bulunduğu yerlerden biri olduğu için buradaki at çiftliklerinden at kiralama imkanınız var. Bir diğer eğlenceli etkinlik ise atv turlarıdır. Atv turları arazi yapısına uygun olduğu için insanlar peri bacalarını görmeye giderken atv turlarını da es geçmiyor. Seramik atölyelerini gezmek de burada yapılabilecek bir diğer güzel etkinliklerden biridir. Hatta bu seramik atölyelerinde bizzat kendiniz de çamurdan denemeler yapabiliyorsunuz.

 

Bir önceki yazımız olan Antalya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde antalya, Köprülü Kanyon ve Olympos hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın