Görsel olarak özellikle akşamları adeta bir şölen olan ilimiz ’ den bahsedeceğiz sizlere. Koca bir tarih barındıran ilimiz de gezilebilecek o kadar çok yer var ki hava müzelerinden kiliselerine kadar bir çok alanda gezip tarihe tanıklık edebilirsiniz. Volkanik doğa olayları sonrasında bölgenin taş mimarisinin sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki bölgede en çok dikkat çeken yapılanmalar taş mimari yapılı evler ve balon turları olmakta. Eminiz ki gökyüzünü daha öncesinde bu kadar renkli ve adeta bir peri masalını andıran nitelikte görmediniz. Sabahın ilk saatlerinde başınızı gökyüzüne çevirdiğinizde gökyüzünün rengarenk balonlarla kaplandığını görürseniz hiç şaşırmayın.

Nevşehir Gezi Rehberi

Peri Bacaları’ na balon turu yaparak gökyüzünden bakıp Nevşehir’ i karış karış gezebilirsiniz. Nevşehir denildiği zaman akla ilk gelen belde ’ dır. Tarih ve kültürün bir arada bütünleşerek bizlere çok güzel bir kent sunduğu 60 milyon yıl öncesinde kurulmuştur. Zamanında Hititlerin yaşam sürdüğü bu topraklar özellikle Hristiyanlar için önemli bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Kayaların oyulması sonucunda Hristiyanlar bu beldelerde kendilerine sığınak yapmış ve burada uzun yıllar yaşamaya başlamışlardır. Duvarlarda bulunan freskler o dönemde yaşanan yaşamın birer izleri olarak günümüzde kiliselerde yerini almıştır. Bunun yanı sıra ayrıca İpek Yolu ticaretinin de önemli merkezlerinden bir tanesidir diyebiliriz.

Nevşehir Gezi Rehberi

Peribacaları

Hasandağı, Erciyes ve Güllüdağ’ ın patlaması sonucunda oluşmuş olan Peri Bacaları yaklaşık olarak 60 milyon yıl öncesine dayanan bir tarihe ev sahipliği etmektedir. Rüzgar ve yağmurun aşındırmalarının sonucunda yanardağın lavlarının katılaştırdığı tabakalar zaman içerisinde değişim göstererek günümüzde Peri Bacaları haline bürünmüştür. Peri Bacaları bir nevi Nevşehir’ in simgesi haline gelmiş olup Dünyaca bilindik bir yapıttır. Çap boyutlandırılması 1 metre ila 15 metre arasında olan Peri Bacaları Dünyanın Yeni 25 Harikası Listesi’ nde 5. sırada bulunmaktadır. Her mevsim buraları ziyaret edebilirsiniz. Lakin çocuklu ailelere özellikle sonbahar mevsiminde burayı ziyaret etmelerini öneririz. Çünkü yollar ve benzeri seyahat etmek istediğiniz bölgeler çoğunlukla kum, toz, toprak olduğundan sıcağın etkisiyle ve bölgesel olarak bir çok alanda yürümeniz gerekeceğinden ve bazı alanlarda da tırmanmanız gerekeceğinden seyahatiniz çocuğunuz ile zor geçebilir. Mevsimsel olarak bunun için biraz serin havaları tercih etmenizi öneririz.

Nevşehir Gezi Rehberi

Göreme Açık Hava Müzesi

1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini alan Göreme Açık Hava Müzesi içerisinde Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Karanlık Kilise ve Yılanlı Kilise gibi birden fazla yapıtı bir arada bulundurmaktadır.

Ihlara Vadisi

Yürüyüş yapmayı sevenler için alternatif bir bölge olan Ihlara Vadisi Melendiz çayının aşındırması sonucunda oluşan vadi yaklaşık olarak 150 metre derinlikte olmakla beraber içerisinde Sümbüllü Kilisesi, Kırk Dam Altı Kilisesi ve Ağaçaltı Kilisesi’ ni barındırmaktadır.

Nevşehir Gezi Rehberi

Uçhisar Kalesi

Bölgenin bir nevi koruyucu bölgesi olarak adlandırılan kalenin içinde oyulmuş odalar bulunmaktadır ve bölgeye yerleşen Hristiyan halkı buralarda yaşam sürmeye başlamıştır.Özellikle gün batımı için bu nokta ziyaret edilen alanlardan bir tanesidir. Kalenin yapısı gereği inceleyecek olursak en üst katında Bizans kalıntılarına ve mezarlarına rastlamaktayız. Özellikle gece vakti Uçhisar kalesini izlemek son derece keyifli…

Hacı Bektaş’ı Veli Müzesi

Nevşehir’ e gelip de görmeden dönmeyeceğiniz yerlerden bir tanesi de hacı Bektaş’ı Veli müzesi ve türbesidir. 1248 ile 1337 yılları arasında burada yaşam süren mutasavvıf islami düşünür Hacı Bektaş-ı Veli insana ahlaka değer veren biridir. Müze içerisinde görmeniz gereken bir çok yer mevcut. Müze de birde 3 adet avlu bulunmaktadır. Bu avlularda Aslanlı Çeşme, Mihman Evi, Aş Evi, Baba Köşkü, Atatürk Köşesi, Pir Evi, Balım Sultan Türbesi bulunmakta.

Nevşehir Gezi Rehberi

Nevşehir’ de Ne Yemeli

Sofranızı süsleyecek damak tadınıza hakim lezzetler tatmaya hazır olun!

Nevşehir’ de sade ve peynirli olarak tadacağınız kömbe kıymalı, peynirli veya etli olarak tandırda yapılmış olarak tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra beldenin lezzetlerini sıralayacak olursak testi kebabı, ağpakla, Nevşehir tava, dıvıl, aside tatlısı bölgeye ait yemekten keyif alacağınız lezzetlerden bir kaçı.Yer tavsiye isterseniz Cappadocia Home Cooking adında Ayvalı köyündeki küçük mütevazi bir restaurant. Yöresel yemekler yapıyorlar. Kişi başı 60 TL. Çorba ,sarma,tatlı,pastırmalı kuru fasulye (kesinlikle tavsiyemdir) gibi yemekler ile tıka basa doyuyorsunuz. Buralara yolunuz düşerse bir uğrayın derim.

Bir önceki yazımız olan Rize Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde rize hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın