Viyanada gezilecek yerler

Tarih boyunca birçok sanatçının vazgeçilmez şehri olan Viyana; müziği, sanatı ve estetik anlayışıyla daima gözde olmuş bir şehir. Etkileyici mimarisi ve kültürel zenginlikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri sayılıyor.

 Dünyaca ünlü müzisyenler Beethoven, Schubert, Mozart ve Haydn’ı yetiştiren bir Avusturya’nın başkenti Viyana’yı gelin yakından tanıyalım.

Bu yazıda Viyana Gezilecek Noktalar, Viyana hakkında bilgiler ve Viyana tarihi açısından detaylı bilgiler bulacaksınız.

Viyana yerleşim bakımından pek çok Avrupa başkentine benzer. Nasıl ki Roma, Paris, Budapeşte, Prag gibi şehirler nehir kıyısında kurulmuş ve şehir merkezleri de bu nehir kenarlarının yanıbaşında kurulmuşsa, Viyana’da Tuna kıyısına yerleşmiş bir baş şehir.

Bu şehri diğerlerinden ayıran en büyük özelliği muhteşem bir düzen üzerine kurulmuş olması. Viyana 23 mahalleye ayrılmış, her mahallenin adı olsa da genellikle numara ile anılıyor.

Her sokağın girişinde ve çıkışında mutlaka hangi mahallede olduğunuz, sokağın adı falan yazdığı için şehri keşfederken kaybolmak imkansıza yakın. Viyana merkezi yerlerini yürüyerek gezmek oldukça mümkün.

viyanada gezilecek yerler

Viyana’da şehrin kalbi birinci mahalle yani eski şehirde atıyor. Burayı bir Ring yani halka çeviriyor. Bu yüzden de Viyana’nın tarihi sokakları Ring denilen bir çember içerisinde kurulmuş. Şehirde yürümenin en keyifli olduğu yerlerden biri Ringstraße.

Görkemli gotik mimarili belediye binası Rathaus, dünyanın en meşhur opera binalarından biri olan Devlet Operası, en eski üniversitelerden Viyana Üniversitesi, Queen Elisabeth II, Charlie Chaplin gibi ünlü isimlerin konakladığı Hotel Imperial, ünlü posta binası Postsparkasse ile Avusturya Parlamento Binası gibi şehrin çok önemli yapılarını bu çember etrafında toplanmış. Viyana haritasından da bu halkayı net bir şekilde görebilirsiniz.

viyanada gezilecek yerler

Devlet Opera Binası’nın yakınlarında bulunan Karlsplatz ulaşım ağının ana noktası kabul ediliyor. Pekçok metro ve tramvay hatta buradan geçiyor. Bu yüzden bir yere gidecekken toplu taşıma araçlarını kullacaksanız burası sizin ulaşım merkeziniz olacak.

Bu civarda Avusturya’ya özgü geleneksel tarza sadık kalınarak renove edilmiş binalar göreceksiniz, sokaklarda dolaşırken biraz da yukarı bakıp bu binalara dikkat edin.

Aziz Stephan Katedrali ile Karlsplatz’ı birbirine bağlayan Kartner Caddesi (Kärntner Straße) diğer dünya başkantlerinde benzer örneklerini gördüğünüz cıvıl cıvıl bir alışveriş caddesi. Sağlı sollu mağazalar ve birçok eski cafeler burada yer alıyor.

Viyana’yı gezmek için 1 gün bile fazla söylemlerini bir kenara bırakın ve bence bu şehre en az 2 gün ayırın. Seyahat planınız dahilinde sadece bir gün ayırabiliyorsanız da listenize mutlaka bir saray ekleyin.

 Viyana hakkında genel bilgilerden sonra şimdi Viyana’da gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olalım.

Tabi ki bu şehirde yapılması gerekenler bu kadar kısıtlı değil ancak bu yazıda en önemlilerini anlatmak istedim.

Hofburg İmparatorluk Sarayı

viyanada gezilecek yerler

1275’ten bu yana tüm Avusturya hükümdarlarının da yaşadığı yer. Bu yüzden de Hofburg Sarayı Avusturya’nın tarihi açıdan çok önemli. Gotik, Rönesans, Barok ve Rococo mimari akımlarının hepsinden izler taşıyan bir görkemli sarayın 19 avlusu ve 2 bin 600 odanın da bulunduğu 18 binası var. Günümüzde daha çok kışlık saray olarak kullanılıyor.

Arka kapısından saray alanına girdiğinizde 1918’e kadar pek çok imparatora ev sahipliği yapmış sarayın görkemli yapısını hissedeceksiniz. Sarayın bir bölümünde dünyanın en meşhur binicilik okullarından İspanyol Binicilik Okulu’nun gösterilerini izleyin.

Oldukça farklı bir deneyim sizi bekliyor. Sarayın en meşhur noktalarında İmparatorluk Evleri, Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonu yer alıyor.

Saraya gelince zamanı bol olanlara önerim İmparatorluk Şapeli Burgkapelle, Ulusal Tarih Müzesi, Avusturya Ulusal Kütüphanesi ve Hofburg Hazinesi’ne de zaman ayırması olacak.

Sarayın bulunduğı meydanda bekleyen faytonlarla keyifli bir tur yapabilirsiniz. Viyana’da bunlara Fiaker deniyor. Bu aktivite burada oldukça popüler ve bence kesinlikle turistik sayılmaz çünkü geçtiğiniz sokaklar sizi tarihin eski zamanlarına gitmiş hissi veriyor.

viyanada gezilecek yerler

Hofburg Sarayı’nın bünyesinde yer alan, dünyanın en hoş tarihi kütüphanelerinden Avusturya Ulusal Kütüphanesi’nin en güzel kısmını oluşturan Prunksaal, mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Kütüphanenin kraliyet dönemine ait yapısının ana binasını oluşturan Prunksaal, yüksek tavanları ve boydan boya eski kitaplarla dolu duvarlarıyla oldukça etkileyici.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde Mısır, Yakın Doğu, Eski Yunan ve Roma koleksiyonları yer alıyor. Dünyaca ünlü ressamlar Anthony Van Dyck, Peter Paul Rubens ve Rembrandt gibi ressamların da eserleri burada sergileniyor. Klimt’in müzenin yüksek tavanlarına boyadığı duvar resimleri müzenin en çarpıcı kısımlarını oluşturuyor.

Schönbrunn Sarayı

viyanada gezilecek yerler

Habsburg Hanedanı’nın yaşam tarzını bütün ihtişamı ile ortaya koyan 1441 odalı yazlık bir saray olarak inşa edilmiş. Schönbrunn Sarayı, yarım gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bir kültür mirası. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil olan, 18.

yüzyıla ait en önemli mimarilerin arasında sayılan saray aynı zamanda Barok mimarisinin en güzel örneklerinden de biri.

1743 yılında İmparatoriçe Maria Theresia tarafından şimdiki haline kavuşturulmuş sarayın muhteşem bahçesi ve ihtişamlı mimarisi her ziyaretçisini etkileyecek güzellikte.

Viyana’da gezilecek yerler arasında bence listenizde ilk sırada yer alması gerek. Sarayı detaylıca gezmek adına saray turuna katılın.

Tur dahilinde İmparatorluk evleri, Palmiye evi ve Franz Joseph’in ceviz odasını göreceksiniz.

Maria Theresa’nın odalarında görebileceğiniz enfes mobilyalar, bahçe evler ve kızları tarafından tasarlanmış çiçek desenli mutfak da turun en ilgi çekici bölümlerinden.

Özellikle yaz aylarında sarayın bahçesi oldukça keyifli, içerisinde bulunan dünyanın en eski hayvanat bahçesi Tiergarten Schönbrunn mutlaka görülesi. Bu ihtişamlı saray bahçeleriyle olduğu kadar çeşmeleri ile de ünlü. İmparator tarafından çeşmeye Schönbrunn Çeşmesi yani “Güzel Çeşme” adı verilmiş.

Belvedere Sarayı

viyanada gezilecek yerler

Savoy Prensi Eugene, içinde etkileyici portakal bahçesi, ahırlar ve özenle düzenlenmiş barok tarzı bir park bulunan bu harika komplekste yaz aylarını geçirirmiştir.

Sarayda yukarı Belvedere ve aşağı Belvedere olmak üzere toplam iki bölüm bulunuyor. Yukarı Belvedere Sarayı’nda daha çok kalıcı eserler sergilenirken, aşağı Belvedere Sarayı’nda geçici eserler sergileniyor.

Saray içerisinde fotoğraf çekmek kesinlikle yasak.

Art Nouveau akımının baş yapıtlarından olan tartışılmaz güzellikteki “Öpücük” tablosunun da yer aldığı dünyanın en geniş Klimt koleksiyonunu da bu sarayda görmek mümkün.

You might be interested:  Şehirler Arası Seyahat Yasağı Ne Zaman Başladı?

İhtimaşamlı Belvedere Sarayı’nın iki binası çok güzel bahçelerle birbirine bağlanmış. Sarayın en önemli tarihi yönü, II. Dünya Savaşı’nın ardından ülkeyi özgürlüğe kavuşturan anlaşmanın burada imzalanmış olması.

Gustav Klimt’in sarayda sergilenen Öpücük eseri, modern sanat tarihinde en çok konuşulan resimlerden biri olmuş.

viyanada gezilecek yerler

Şimdilerde müze olan saray, Klimt’in eserlerinin çoğunu bünyesinde barındırıyor. “The Kiss” yani Öpücük adlı eser bunların en bilinen eserlerinden.

Klimt’in bir diğer en çok beğendiği eseri “The Portrait of the Adele Bloch Bauer” yani nam-ı diğer Altınlı Kadın, 1941 yılından beri burada sergileniyordu.

Ancak Maria Altmann ve Avusturya Hükümeti arasında geçen hukuk savaşından sonra 2006 yılında New York’taki Neues Museum’a götürüldü. Altınlı Kadın’ı artık görmek için New York’a gitmeniz gerek.

Aziz Stefan Katedrali

viyanada gezilecek yerler

Stephansplatz Meydanı tüm Viyanalılar için tipik bir buluşma noktası ve şehrin en canlı meydanı. Bu meydana adını veren gotik şaheser Stephansdom yani Aziz Stephan Katedrali etkileyici duruşuyla ve harika mimarisi ile zaten gözünüze çarpacak. 1147 yılında inşa edilmiş ve o günden beri kentin ana simgeleri arasında yer alıyor.

Roma mimarisi ve Gotik tarzı temsil eden katedralin içi de en az dışı kadar etkileyici. Rivayete göre Beethoven çan kulesine baktığında kuşların uçuşunu görüp çan sesini duymadığı için ilk kez sağır olduğunu burada fark etmiş.

İkinci Dünya Savaşı’nda yangına rağmen ayakta kalabilen katedralde yıl boyu birçok klasik konser ve koro gösterisi düzenleniyor.

Hundertwasser Evi

viyanada gezilecek yerler

Viyana gibi klasik Orta Avrupa mimarisi ile süslenmiş bir şehirde nerede rengarenk ve ilginç bir yapı görürseniz aklınıza Hundertwasser gelsin. Hundertwasser Evi, başkent Viyana’da bulunan ve tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan renkli bir apartman.

İspanyol mimar Gaudi gibi kendine has bir stili var ve bu yüzden büyük ilgi görüyor. Aslında Joseph Krawina tarafından planlanan apartmanın sanatsal yönü Hundertwasser tarafından hayata geçirilince bina onun ismiyle anılmaya başlanmış. 52 daire ve dört dükkanın yer aldığı bu renkli bina ağaçlandırılmış terasları ile büyük ilgi görüyor.

Bu apartman hayatınızda gördüğünüz en renkli ve ilginç apartmanlardan biri olacak.

VİYANA’DA GEZİLECEK YERLER

Viyana’dan daha eğlenceli ve eklektik Avrupa başkentleri var. Kulağa garip gelebilir ama Viyana’nın galiba turistik cazibesi tam da bu halinden geliyor: Şehre Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan kalan ağırlık. Diğer Germen şehirlerden olan bir Stockholm gibi dizayn şehri ya da bir Berlin gibi özgür ruhlu değilse de, Viyana’yı bu özelliği görülmeye değer bir yer yapıyor.

Fransa, İngiltere, Portekiz, İtalya, İspanya gibi ülkerler kıtalar arası büyüyüp, yabancı topraklardan getirdikleri finansal ve kültürel zenginlikleri topraklarına yığarken, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu sadece Avrupa topraklarında büyümesi sebebiyle farklı kültürlerle etkileşimi nispeten daha az olmuş. Viyana’ya gittiğinizde bu “saf Avrupalı” mirasları ile ne kadar gurur duyduklarını bariz bir şekilde hissedeceksiniz. Hatta maalesef dozunu bayağı kaçırıp, ırkçılığa meyil veren Avusturyalıların olduğu da bir gerçek.

viyanada gezilecek yerler

Yiğidi öldürüp, hakkını vermek gerekirse; yüzyıllardır zarafetinden bir şey kaybetmemiş cafelerinde gezerken, operaya gelmiş şık insanları süzerken, gittiğiniz her yerde duyduğunuz klasik müzikle gerçekten bir Avrupa imparatorluğunun topraklarında olduğunuzu buram buram hissediyorsunuz.

Yine de bizim tavsiyemiz Viyana’yı 35 sonrası yaşlara ertelemek, çünkü kurtlarını henüz dökememiş olanlar için Barcelona, Prag, Budapeşte gibi çok daha cıvıl cıvıl şehirler var. Ama sıkıntı yok, biz Viyana’da yapılacak en farklı şeyleri bulup, yazdık, terlik zoruyla şehre neşe kattık .

????

Yine de favori şehirlerimizden diyemeyiz tabi.

viyanada gezilecek yerler

Viyana’ya Kaç Gün Ayırmalı?

Bizce bir şehre ayırmak için maksimum gün belirlemek anlamsız, çünkü kaç gün kalırsanız kalın hep keşfedecek yeni şey bulabiliyor insan.

Ama sonsuz gezme gibi bir olanağımız olmadığı için minimum kaç günde şehri istediğim gibi görmüş olurum derseniz bizce Viyana’ya bir haftasonu veya 3 gün yeterli olur.

Schönbrunn Sarayı’nı, Belvedere Sarayı’nı, Marihilfer’i Hundertwasser Evi’ni görüp; beğendiğiniz kafelerden 1-2’sinde kahve-tatlı yapıp, şnitzel ya da sosis tadıp, favorilerimizden birkaçını yaptığınızda aslında hem 2-3 güne çok rahat sığdırmış olursunuz hem de Viyana’nın birçok “en”ini doya doya yaşamış olursunuz. Bir de mutlaka opera ya da tiyatroya gidin deriz, onları ıskalıyorsanız da bir sürü açık hava konseri oluyor birini mutlaka yakalarsınız. Kombinasyonları yapmak size kalmış!

Viyana’ya Ne Zaman Gidilir?

Aralık-Mart ayları arası Viyana ciddi soğuk ama şehrin bembeyaz kar kaplı hali de bir o kadar güzel.  Soğuğu öyle bir çarpıyor ki kendinizi hiç olmadığınız kadar müze düşkünü bulabilirsiniz.

????  Ayrıca ısınmak için çok şeker kafeleri, sokak pazarları (street market) ve restoranları var. Zaten bir yerden bir yere gitmek de bir-iki tramvay yolculuğuyla mümkün olduğu için, tatilinizin zehir gibi geçme ihtimali yok.

Üstelik bu aylarda Christmas Market’lar, yeni yıl ruhu ve buz pateni gibi güzel kış etkinlikleriyle Viyana’nın tadı başka güzel.

Nisan itibariyle havalar ısınıyor ve park ve bahçelerde zaman geçirmek, şehri yürüyerek veya bisikletle keşfetmek için uygun oluyor Viyana.

Mayıs ortasından Haziran sonuna kadar aklınıza gelebilecek farklı alanlarda festivaller, açık hava etkinlikleri ve partiler oluyor; yani Viyana’nın en çılgın zamanları Mayıs-Temmuz arası desek abartmış olmayız.

Her sene 3 gün boyunca süren Donauinselfest Viyana’nın en önemli etkinliklerinden biri. Avrupa’nın en büyük açık hava partisi diye geçiyor ve istediğiniz gibi biletsiz gidip etkinliklerde keyif yapabiliyorsunuz.

Temmuz-Ağustos aylarında oldukça sıcak oluyor.

O zamanlar da bütün günü sıcağın altında geçirmek yerine Danube Nehri-Kanalı gibi serinleyebileceğiniz noktalar veya uğrayabileceğiniz tatlı cafeler shoplar var.

Eylül aylarında giderseniz de bütün yoğunluğuyla yeniden başlayan kültürel aktivitelere gidebilir, güzel bir tiyatro-opera yakalayabilirsiniz. Anlayacağınız hangi mevsimde giderseniz gidin Viyana’nın tadı çıkıyor! ????

Bu yazıyı nasıl kullanmalı?
Viyana Favorilerimiz– Bu bölüm bizim en keyifli bulduğumuz deneyimleri içerir.
Viyana’da Gezilecek Yerler– Klasik turist duraklarını içerir.

Viyana Favorilerimiz

1. Viyana Cafeleri Turu ☕ ????

viyanada gezilecek yerlerFotoğraf Kaynak: www.cafe-mozart.at

Viyana’da en keyif aldığımız şey filmlerden fırlama asırlık cafelerininin birinden diğerine turlamak, oradaki nostaljik ve kafein kokulu ambiyansı koklamaktı. Bize sorarsanız dünyadaki en güzel cafeler olabilirler.

Yüzyıllardır bu cafeler entellerin buluşma ve üretme limanları. Bir çok önemli sanatçı bu cafelerde buluşur, beste yapar, kitap yazarmış. Devlet meseleleri, mahalle dedikoduları bu masalarda konuşulurmuş.

Sigmund Freud, Egon Schiele, Leon Trotsky ve Gustav Klimt müdavimlerinden sadece bazıları, Johann Strauß, Mozart ve Beethoven’ın buralarda çalmışlar. Ve güzel haber şu ki; bu cafeler yüzyıl sonra bugün hala o görkemli ambiyansta servis vermeye devam ediyor.

Bu yüzden, UNESCO “Viyana kahvelerini  tarih ve mekanın tüketildiği ama sadece kahvenin fatura edildiği yerlerdir” diyerek Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne eklemiş.

You might be interested:  May Termal Otel Kimin?

Her köşede tarihi, tatlı ve insanı cezbeden bir kafeye rastlamanız çok muhtemel. Viyana’nın eski kafesi, en küçük kafesi, kraliyet kafesi derken bu liste uzayıp gidiyor.

Zaten Demel, Landtman, Zaher, Wiener gibi birçok kafesi herkesin dilinde, ama bunun dışında gitmeye değecek bir sürü kafesi var. Hepsinin de farklı özellikleri var. Size harika bir cafe-hopping planı çıkardık.

Okumak için: Viyana Cafeleri

2. Bisiklet – Citybike ????

viyanada gezilecek yerlerFotoğraf Kaynak: Flickr / pao.photo

Viyana’da ulaşım ağlarının çok pratik ve yaygın olduğu bir gerçek. Ama Viyana’yı keşfetmenin ulaşım açısından en harika yolu ne diye sorarsanız her zamanki gibi cevabımız şehri pedallayarak gezmek olur. Çünkü Viyana hem küçük sayılabilecek bir şehir hem de yolları bisiklet kullanmaya çok elverişli. Tabii kış aylarında gittiyseniz soğuklarına bisiklet üstünde dayanabileceğinizi sanmıyoruz ama Viyanalılar 365 gün bisiklet üzerindeler.

Citybike diye bir firma bulduk ve sistemleri çok güzel; şehrin birçok yerinde bisikletleri alabileceğiniz veya bırakabileceğiniz yerleri var bu yüzden zaman kısıtlamanız olmadan kolaylıkla kiralayabilirsiniz.

Yine de söyleyelim biz bu firmayı daha önce kullanmadık ama kafanızda bir isim olsun diye iletişim bilgilerini yazıyoruz. Banka kartı, kredi kartı veya Turist kartıyla kiralayabilirsiniz.

Şehirdeki istasyonların ve kiralanacak şu an kaç bisikletin kiralanabilir olduğu bilgisine websitesinde. ulaşabilirsiniz: Websitesi: www.citybikewien.at/en/

3. Peri Masalı Tadındaki Viyana Operası Balosu (The Vienna Opera Ball) ???? ????

viyanada gezilecek yerlerFotoğraf Kaynak: wikimedia.org

Viyana Eyalet Opera Binası’nda her sene dünyanın en ihtişamlı balosu olarak da bilinen Wiener Opernball düzenliyor. Sindirella’nın Prensle tanıştığı balo bile yanında sönük kalır. ???? Bu balo Viyana’da yıl boyunca yapılan en önemli etkinliklerden biri ve dünyanın her yerinden ünlüler, iş adamları, politikacılar, sosyetik isimler falan katılıyor, Kim Kardashian bile eksik kalmamış sağolsun. Sıkı kıyafet kuralları var; erkeklerin frak, kadınlar da tuvalet tarzı uzun bir elbise giymesi şart. Tam bir peri masalı. Binadaki sayısız odanın neredeyse hepsinde farklı bir müzik oluyor, her katta Cafe Gerstner’in üstendiği bir büfe ve kumar masaları kuruluyor. Sıkı durun duyunca kulaklarımıza inanamadığımız bir şey daha geliyor: Her katta kuaför ve terzi var! Oldu da buklesi düşen elbisesi yırtılan olursa diye bu bile düşünülmüş anlayacağınız. Bütün dünyaya naklen yayınlanıyor.

Prens-Prenseslere Layık bir Balo!

Balo “Opera Ball” adıyla ilk defa 1935 yılında düzenlenmiş, o zamandan beri de İkinci Dünya Savaşı ve Körfez Savaşı dışında zamanları hariç kesintisiz yapılmış.

Her sene farklı bir tarihte yapılıyor; bu sene 23 Şubat 2017’de gerçekleşti, önümüzdeki sene ise 8 Şubat 2018’de gerçekleşecek. Balo günü olay Avusturya Başbakanı’nın ve misafirlerinin saat 22.00 gibi kraliyet balkonuna girmesiyle başlıyor.

Sonra da Avusturya milli marşı ve sonra da Avrupa marşı çalınıp gece boyu sürecek gösteriler başlıyor. Balo ertesi sabah yaklaşık 06.00’ya kadar sürüyor.

Ee peki bunları neden anlatıyorsunuz derseniz çünkü baloya katılmak için illa davetli olmanız gerekmiyor. Yani isterseniz mis gibi biletinizi alıp siz de gidebiliyorsunuz, tabii biletler hem acayip hızlı tükeniyor hem de çok pahalı.

Ama yine de fiyatları ve alabileceğiniz yerleri ekliyoruz.

2017’de Opera Ball geçtiği için 8 Şubat 2018’deki balonun fiyatlarını yazıyoruz: 1 kişi için giriş ücreti 362€, 2 kişi için hem giriş hem de 2 kişilik bir masa ücreti: 1225€. 

Viyana’da Gezilecek Yerler

Viyana gezilecek yerler” sorusunu arıyorsanız Avrupa’nın en güzel ülkelerinden olan Avusturya gezisini planlıyorsunuz demektedir.

Sokakları kültür, sanat, tarih ve müzikle dolu kent olarak tanımlanan Avusturya’nın görülmeye değer başkenti Viyana, yaklaşık iki milyon nüfusuyla yüzyıllardır Avrupa’nın en önemli kentleri arasında yer almaktadır. Bu şehirde sanat öylesine yoğundur ki klasik müzik konserleri ve opera gösterileri hiçbir zaman eksik olmaz.

Ülkeye gelen turistlerden milyonlarcası her sene operaya ya da klasik müzik konserine bilet almaktadır. Mimarisi, tarihi, valsleri ve yazarlarıyla kent ziyaretçilerine bir sanat şehri olduğunu kanıtlamaktadır.

Tuna nehrinin iki kıyısına kurulmuş olan başkent Viyana, ülkenin en büyük şehridir. Ülke nüfusunun dörte biri burada yaşamaktadır. Viyana tarih içinde yaşayan şanslı kentlerden birisi olarak kabul görmektedir.

Ülkeye gelen turistlerin ziyaret etmeden ayrılmadıkları birçok tarihi yapıya sahiplik yapmaktadır başkent. Hemen hemen şehrin tüm sokağında bir tarihi yapıya ve heykele rastlamak mümkündür. Aynı zamanda şehirdeki dini yapılarda görkemleriyle tüm dünyada tanınmaktadır.

Sizlere bu yazımızda en çok aranan “Viyana’da gezilmesi gereken yerler, Viyana’da görülmesi gereken yerler” gibi soruların cevaplarını vereceğiz…

Viyana’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Hofburg İmparatorluk Sarayı

viyanada gezilecek yerler

Hofburg Sarayı, 1.Dünya Savaşı’nın sonuna kadar hükmünü devam ettirmiş olan Habsburg Hanedanlığı’nın yaklaşık 600 yıllık yönetim merkezidir. Aynı zamanda Avusturya hanedanlığının kışlık sarayı olarak da bilinmektedir. 13.

yüzyılda bir kale olarak ilk inşası gerçekleşen saraya daha sonraki yüzyıllarda hanedanlık büyüdükçe eklemeler yapılmıştır. Her yüzyılda yeni binalar eklendiğinden bu yüzyıllardaki sanat anlayışının izlerini katman katman görmek de mümkün olmaktadır.

Günümüzde bu saray hem müze hem de devlet binası olarak kullanılmaktadır.

Saray toplamda 60 hektarlık bir alan üzerine kurulu ve bu alan adeta başka bir şehir gibi birçok bina, bahçe ve avludan oluşmaktadır. Toplamda 18 bina ve 2.600 oda ile gerçekten devasa bir yönetim merkezi olan sarayda ayrı ayrı gezmeniz gereken Sisi Müzesi, İmparatorluk Daireleri, Gümüş Eşya Koleksiyonu keşfetmeniz için sizleri bekliyor olacak.

En çok ilgiyi toplayan bölüm ise 1837-1898 yılları arasında yaşamış olan Elizabeth Sisi’ye ait müze binasıdır.  Kraliçe Elizabeth Sisi, güzelliğine ve görüntüsüne o kadar düşkünmüş ki güzel görünebilmek adına hiçbir masraftan kaçınmamış.

Güzelliğiyle ön plana çıkmak isteyen Elizabeth Sisi’ye ait kıyafetler, süs eşyaları, resimler, şiirler ve anılara ait izlerin yer aldığı bu bölüm oldukça popüler.

Ayrıntılı bilgi için ayrıca göz atınız ⇒ Hofburg Sarayı

 • Adres: ‌Michaelerkuppel, 1010 ‌Wien

Viyana Gezilecek Yerler : En Güzel 15 Yer FULL LİSTE

Viyana, geniş ulaşım ağı ve düzenli bir şehir olması sayesinde rahat gezilebilecek bir şehir. Viyana müzeleri olsun, Viyana sarayları olsun, Viyana Opera Binası olsun, birçok görülecek, nitelikli zaman geçirilecek noktalar var bu güzeller güzeli şehirde.

Avusturya‘nın bu güzel şehrine bana sorarsanız bolca vakit ayırmalısınız. Bizim bol bol zamanımız yoktu, cumayı bağladığımız 3 günlük bir hafta sonu ile Avusturya başkenti Viyana’yı keşfettik.

İşte bu gezimizdeki deneyimlerimize dayanarak, sizin için aşağıda tek tek Viyana gezilecek yerler noktalarını da, en ince detayına kadar listeledik. Avusturya Viyana turumuz başlıyor.

Ben, Viyana turunu 7-8 sene önce de yaptığım için, ikinci gelişimde birkaç müzeyi ve sarayı detaylı gezme gereği duymadım ama yine de aşağıda sizler için Viyana gezilecek noktaları ayrıntılı bir şekilde tek tek anlattım.

Avusturya yazılarımız için : AVUSTURYA linkinden detayları görebilirsiniz. Hallstatt, Salzburg gibi şehirlere dair rehberleri de sonunda tamamladık.

Şimdi hazırsanız, Avusturya’nın bu kültür-sanatla dolu olan şehrini en ince ayrıntısına kadar birlikte tanıyalım.

You might be interested:  Marmaris Te Hangi Otel Yandı?

Viyana Nerede ?

Avusturya’nın başkenti ve en kalabalık şehri ( 1.8 milyon) olan Viyana, aynı zamanda en küçük yüz ölçümüne sahip. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Viyana, özellikle Prag veya Bratislava gibi komşu ülkelerin şehirlerine gezmeye gelen turistlerin, konumu itibari ile sıkça uğradıkları duraklardan.

Viyana Nerede & Nasıl Gidilir yazımdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Orta Avrupa’da bulunması nedeniyle zaman içinde birçok imparatorluğun merkezi olmuş olan Viyana, tarih, kültür, mimari alanda da tam bir Avrupa başkenti aslında.

Viyana’ya Nasıl Gidilir ?

Avusturya, Shengen vizesi isteyen ülkeler arasında. Bu nedenle;

Viyana turu yapmadan önce, Shengen vizeniz olmalı.

Viyana’ya, İstanbul’dan THY ve Pegasus ile direkt uçuşla gidebilirsiniz. Ayrıca, Viyana’ya gitmek aslında oldukça da kolay. Şehir içindeki ulaşımı ve hava limanındaki ulaşımı tahmin edilenden de basit.

O yüzden, Viyana’ya erken rezervasyon ile 400 TL’ye gidiş-dönüş uçak bileti alıp, şehir içinde de bir çok yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Viyana gezilecek yerler – Hundertwasser Haus Viyana’da mutlaka uğranması gereken noktalardan

Eğer Türkiye’den gitmeyip ; Orta Avrupa Turu yaparken Viyana’ya uğramak isterseniz; yani Prag–Macaristan Budapeşte-Viyana üçlüsünü gezmek, hatta bir gününüzü de Bratislava‘ya ayırmak isterseniz; bence ya tren ile ya da otobüs ile bölgeyi rahatça gezebilirsiniz.

Mutlaka Budapeşte Gezilecek Yerler yazımı da okuyun

Otobüsle gezmek isterseniz : Prag – Viyana arası otobüs biletleri ile ilgili bilgi almak isterseniz bu siteden faydalanabilirsiniz. 3-5 Euro’ya bile, bilet bulabiliyorsunuz.

Eğer trenle gezmek isterseniz : Tren biletinizi online olarak zaten alabiliyorsunuz. Eğer, İnterrail yaparak Viyana’yı gezmek istiyorsanız, lütfen öncelikle İNTERRAİL yazımızı okuyunuz.

Viyana uçak bileti almadan önce, Uçak Bileti Arama Motorları yazımı da okuyun.

Viyana’da ne yenir ?

Tabii ki ilk cevap, bu konuda gözde öneriler olan Viyana Şinitzeli ve mekan olarak ise Figlmüller. Yanında verdikleri patates salatası da çok lezzetli üstelik. Buna lafımız yok tabi.

Bu arada, Figlmüller’de yer bulamazsanız üzülmeyin. Çünkü birçok yerde çok lezzetli ve daha hesaplı şinitzel yiyebilirsiniz.

Bu arada Deniz, özet bir Viyana VLOG’u da hazırlamış. Aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Youtube : Birhayalinpeşinde’de, her hafta böyle güzel VLOG’ları kanalda paylaşıyor. Kanala mutlaka abone olmanızı öneririm

Şinitzel dışında popüler olan Tafelspitz var bir de. Bu da etin, havuç ve patates gibi sebzelerle birlikte haşlanmasıyla ortaya çıkıyor. Bence bu da lezzetli.

Alman kültürünün olduğu her şehirde olan sosis, burada karşımıza içi peynir dolgulu seçeneği ile çıkıyor.

Viyana gezilecek Yerler – Viyana hamurişi özellikle de tatlı konusunda çok başarılı

Pasta ve Pastacılık Viyana’da çok iyi noktalara gelmiş durumda. Elmalı turtaları (ApfelStrudel) meşhur ama diğer tatlılarda da çok başarılılar.

TopfenStrudel da benzer tatta olan bir elmalı tatlı ama bunun peynirli olanı da var. Bir de ünlü Sacher Torte var. Bu marmelatlı çikolatalı tatlıyı Hotel Sacher’in kafesinde yiyebilirsiniz.

Tatlının yanına da Melange Kahvesini ekliyorlar. Osmanlı Kuşatması’ndan sonra kalan kahve çuvallarını kullanarak Avrupa’ya kahveyi tanıtan Avusturyalılar, bu konuda da çok başarılı.

Viyana’da yeme-içme konusunda daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, Viyanayazımda okuyabilirsiniz.

Viyana Gezilecek Yerler

Gelelim asıl konumuza. Viyana’da nereye gidilir ? Viyana’da gezilecek yerler nerelerdir ?

Ben, kendimce 2 günlük Viyana gezilecek yerler planı çıkardım. Ama, özellikle müzelerde daha çok vakit geçirmek isterseniz, 3 günlük bir Viyana planı da yapabilirsiniz.

Aşağıda tek tek Viyana gezilecek yerler planlaması yaptım

Viyana gezilecek yerler – Birinci gün gezi planı – Viyana gezilecek yerler harita

1.gün Viyana gezilecek yerler :

 • Museum Quarter
 • Viyana Sanat Tarihi Müzesi
 • Hofburg İmparatorluk Sarayı
 • Ulusal Kütüphane
 • Kohlmarkt caddesi (Alışveriş)
 • Cafe Demel (Kraliyet pastanesi)
 • Ankeruhr Saati
 • Figlmüller -Şinitzel
 • Aziz Stephan Katedrali
 • Kartner Caddesi (Alışveriş)
 • Opera Binası
 • Albertina  Müzesi  (Çarşamba ve cumaları 21.00’da kapanıyor)
 • Cafe Sacher (Meşhur çikolatalı pastası)
 • Burggarten
 • Karl Kilisesi (Opera dinletisi)
 • Naschmarkt

Avusturya Başkenti Viyana Gezi Rehberi – İkinci Gün Gezi Planı (uçağımızın olduğu gün)

2.gün Viyana gezilecek yerler :

 • Hundertwasserevi
 • Kunst Haus Wien Museum
 • Belvedere Sarayı
 • Schönbrunn Sarayı

1. Museum Quartier

Bizim gezimizde başlangıç noktası burası oldu.  Yolun iki kenarına yayılmış şekilde 4 müze var burada. Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches) ve Doğa Tarihi Müzesi tüm ihtişamıylakendini belli ediyor zaten.

Leopold Müzesi ve MUMOK (modern sanat müzesi) yolun karşı tarafında. Eski ahırdan dönüştürdükleri Mimarlık Müzesi ve İnteraktif Çocuk Müzesi de yine bu alanda.

Bu arada : Viyana’da 2 kişi gecelik 120 TL’ye konaklayabiliyorsunuz. Şu Linke tıklayarak, şehirde sizin için listelediğim en uygun otelleri görebilirsiniz

Museumquartier Bölgesi’ne ulaşım için : MOR renkli U2 hattında Museumsquartier Durağı ulaşacağınız nokta olacak.

Tüm müzeleri gezecekseniz, müze kartı veya Viyana şehir kartı seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Bu kartları internetten veya  müze gişelerinden , turizm bürolarından da alabilirsiniz. 

Müze kartı 7 müzeyi içeren ve 44 euro civarında olan bir kart. Viyana şehir kartı da bir çok müzeye ücretsiz giriş hakkı veriyor.

Tüm müzeleri hızlıca gezmek için bile iki gün gerekir. Hızlıcadan kastım, “Burada da bu varmış” diye önünde durup bakmadan geçmek. İnanın gezerken ne kadar büyük olduğunu anlayacaksınız.

Birkaç müze birden gezmeyi planlıyorsanız müze kart ile daha uygun fiyata getirebilirsiniz

Biz Sanat Tarihi Müzesi’ni 4 saatte gezdik ve en üst katta bulunan eski paraların bulunduğu kısmı hiç gezemedik bile.

Hangi müzede ne var diye soracak olursanız :

Sanat Tarihi Müzesi : Avusturya – Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından 1891’de açılan bu müzede,  Habsburg Hanedanlığı’nın yüzyıllar boyunca topladıkları eserler bulunuyor. 

Giriş katında heykeller ve Mısır koleksiyonu var. Üst katta ise The Tower of Babel, Rembrandt’ın kendi self-potresi dahil birçok eseri bulunuyor.

Rafael’den Caravaggio’ya, Rembrandt’tan Diego Velázquez’ye, Tiziano Vecellio’dan Pieter Bruegel’e kadar birçok önemli ismin eserini bir arada görme fırsatını buluyorsunuz.

Buraya sadece müzenin iç mimarisini görmek için bile gidilir. Kafesi, çok da abartı olmayan fiyatlara göre oldukça lezzetli.

Girişten sesli rehber alabilirsiniz. Ayrıca müze kat planlarının olduğu broşür de müze gezinize kolaylık sağlayacaktır.

Viyana gezilecek yerler – Müzeler sadece içindekilerle değil mimari yapılarıyla da göz kamaştırıyor.

 • Açılış Kapanış Saati: 10.00 – 18.00 (pazartesileri kapalı – perşembe günleri kapanış 21.00)
 • Ücret: 15 euro (müze kartına dahil olan müzelerden)

Doğa Tarihi Müzesi : Viyana’ya ilk gelişimde bu müzeyi gezme fırsatım olmuştu. Bu yüzden bu sefer burayı atladık.  Bu müzede yaklaşık 30 milyon obje sergileniyor. Bu efsaneee müzeyi görmeden, asla Viyana’dan ayrılmayın derim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *