Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Scuba diving ya da tüplü dalış, tüm dünyada en çok rağbet gören ekstrem sporlardan biri. Her anlamda benzersiz olan bu aktivite, su altındaki büyüleyici ve gizemli yaşama doğru açılmanın en güzel yolu olarak dikkat çekiyor, farklı bir deneyim sunuyor.    

Deniz ya da okyanusların görkemini yakından görmek isteyen gezginlerin tercih ettiği bu spor, bir kere yapıldığında farklı bir tutku ve merak haline dönüşüyor. Çünkü denizler; sessizlik, huzur ve macerayı bir arada sağlıyor. 

Ne kadar şanslıyız ki yaşadığımız coğrafya harika denizlere ve dalış rotalarına sahip. Hatta Türkiye, su altı hazineleri bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olarak görülüyor. O yüzden bu yazımızda Türkiye’deki en iyi dalış rotalarına bakacağız ve seni derin maviliklere doğru götüreceğiz. Ancak öncesinde “scuba diving” kavramını biraz daha açalım. 

Tarifsiz Bir Tutku: Scuba Diving 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

SCUBA, İngilizcedeki “Self Contained Underwater Breathing Apparatus” kavramının kısaltması olarak bilinir. Bu terim dilimize “kendi kendine yetebilen su altı soluma aparatı” ya da “kendi kendine yetebilen su altı soluma ünitesi” olarak çevrilir. Yani SCUBA hem yapılan aktivitenin hem de kullanılan ünitenin adıdır.

Günümüzde “tüplü dalış” ya da “aletli dalış” olarak da ifade edilen scuba; 3 ayrı ekipmanın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu 3 ekipman; tüp, denge yeleği ve regülatördür.

Ancak belirtmekte fayda var: Su altını ve maviliklikleri keşfetmeye yardımcı olan scuba, özel dalış kıyafetleri ile tüplü dalış ekipmanları olmadan ve eğitim almadan yapılmaması gereken bir spordur.

Bu eğitim de yetkili uzmanlardan ve dalış merkezlerinden alınmalıdır.

Dalış sporunun temeliyle ilgili bu önemli hatırlatmayı yaptığımıza göre dalış rotalarımıza geçebiliriz.

Türkiye’deki Dalış Rotaları: Su Altı Seni Çağırıyor 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Ülkemizdeki dalış rotaları saymakla bitmez. Bu sebeple bazı rotaları senin için listeledik. Ancak listemize geçmeden önce ufak bir hatırlatma yapmakta yarar var: Gittiğin bazı yerlerde doğanın tadını doyasıya çıkarmak için kamp yapmak da mümkün. Bu nedenle yanında kamp malzemeleri götürebilirsin.

Yanında götürmek isteyebileceğin uyku tulumu, uyku ekipmanları ve yemek ya da kamp malzemeleri hakkında bilgi almak için bagaj kuralları sayfamızı ziyaret edebilir, biletine göre limitleri öğrenebilirsin. 

Bu hatırlatmayı yaptığımıza göre en güzel dalış noktaları listemize geçebiliriz. Haydi, sırt çantanı hazırla da yola çıkalım. 

1. Bodrum: Büyük Resif 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Beyaz renkli evleri, sıcak insanları, huzur veren koyları ve ilham veren gün batımı manzaraları ile masalsı bir güzelliğe sahip olan Bodrum, dalış rotaları ile de meşhur. Özellikle Bodrum’un açıklarında yer alan Büyük Resif, ülkemizin gözde dalış güzergahlarından biri. 

Buradaki resifin üst kısmı 4 metreden başlıyor ve güney tarafında 32 metreye, kuzeyinde ise 40 metreye kadar ulaşıyor. Büyük Resif’in sığ noktalarında karagöz, ahtapot, iskorpit gibi canlıları görebilirsin. Derinlere indikçe ise orfoz, lahos (lahoz), sinarit ve müren gibi deniz canlılarını görmen mümkün. 

Ayrıca burada baraküda sürülerini ve büyük deniz kaplumbağalarını bile görme şansın var. Buradaki duvar boyunca yer alan sünger oluşumları da nefes kesici bir güzelliğe sahip. Fakat belirtmekte yarar var: Burada erken saatlerde dalış yapmak daha iyi sonuç veriyor, çünkü bölgedeki su sabah saatlerinde daha temiz ve berrak oluyor. 

Son olarak buranın Türkiye’nin en iyi balık tutma rotalarından biri olduğunu da hatırlatalım. Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Bodrum’a uçmaktan geçiyor. 

Muğla-Milas Bodrum Uçak Bileti Ara 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

2. Kaş: Akdeniz’e Doğru 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Tarihi Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında yer alan Kaş, Antalya‘nın batısında bulunuyor. Tarih öncesi dönemlerden kalan ihtişamlı dokusu ve göz alan doğası ile dikkat çeken bölge, su altı güzellikleri ile de ilham veriyor. 

Dalış tutkunlarının sıklıkla uğradığı bölge; tarihi batıkları, deniz canlıları ve su altı zenginlikleri ile özel bir yer. Sahip olduğu iklim özellikleri dolayısıyla da her mevsim dalış yapmaya uygun olan Kaş’ta dalış güzergahı sayısı oldukça fazla.

Bu dalış güzergahlarının başında da Kanyon adı verilen bölge geliyor. İki ada arasında kalan Kanyon bölgesi, sayısız su altı canlısına ev sahipliği yapıyor. Kırmızı karides ve Akdeniz foku gibi canlıları görebileceğin bir yer burası. Bunun dışında Besmi Adası, Dimitri Batığı, Limanağzı gibi bölgeler de Kaş’taki diğer dalış güzergahları arasında yer alıyor.  

Ayrıca gece dalışı yapmayı istiyorsan Limanağzı’nı öneririz. Gece deniz görüş mesafesinin oldukça yüksek olduğu bölgede bir de C-47 tipi uçak batığı yer alıyor. Kaş’a ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Antalya’ya uçmaktan ve buradan aktarma yapmaktan geçiyor. 

Antalya Uçak Bileti Ara 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

3. Akvaryum Koyu: Fethiye’nin İncisi 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Fethiye; Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, 12 Adalar gibi güzergahlarıyla ülkemizin önemli turizm merkezlerinden. Bunun yanı sıra bölge, dalış meraklıları için de biçilmiş kaftan özelliğinde. Özellikle burada bulunan Akvaryum Koyu, dillere destan bir dalış rotası. 

Son yıllarda koruma altına alınan koy, ilk defa dalış yapacaklara da önerilen bir yer. O yüzden daha önce bir dalış tecrüben yoksa ya da amatör bir dalış sevdalısıysan buraya gönül rahatlığıyla gelebilirsin.

Türkiye’de yer alan mavi güzelliklerin başında gelen koy, canlı çeşitliliği ile de meşhur. Bu nedenle buraya geldiğinde ahtapot, müren, orfoz ve deniz atları gibi farklı canlıları görebilirsin.

Aynı zamanda burada seviyelere göre farklı derinlikler de bulunuyor ve bölgede su altı fotoğrafçılığı yaygın şekilde yapılıyor. Akvaryum Koyu’na ulaşmanın en kolay yolu ise öncelikle Dalaman’a uçmak ve buradan aktarma yapmaktan geçiyor. 

Dalaman Uçak Bileti Ara 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

4. Saros Körfezi: Batık Dalışını Merak Edenlere Göre 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Kuzey Ege’de yer alan Saros Körfezi; su altı zenginlikleri yönünden oldukça ilgi çekici bir güzergah. Bölgenin tarihi geçmişinden ötürü de burada birçok batık bulunuyor ve bu batıklar dalış meraklılarına nefes kesen manzaralar sunuyor. 

Aynı zamanda buradaki akıntı yollarının çokluğu sebebi ile sular açık ve net bir görüş sunuyor. Bölgedeki su altı kanalları da körfezin temiz kalmasını sağlıyor. Bu sebeple Saros Körfezi profesyonel dalgıçları da kendisine çekiyor. 

You might be interested:  Tüm detaylarıyla adım adım balat gezi rehberi

Bölgede bulunan Cehennem Koyu, İbrice Limanı, Toplar Burnu, Göbektaşı ve Minare Kayalığı da en çok tercih edilen dalış noktaları olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca bölgedeki resifler de her seviyeden dalış sevdalısında merak uyandırıyor. O yüzden Saros Körfezi, ülkemizdeki özel dalış güzergahlarından biri olarak gösteriliyor.

Bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise Edremit’e uçmaktan ve buradan aktarma yapmaktan geçiyor. 

Balıkesir-Edremit Uçak Bileti Ara 

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Bu öneri ile de yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan Türkiye’deki En İyi Tırmanış Rotaları: Adrenalin Tutkunları İçin Özel Yerler yazımıza geçebilirsin.

Türkiye’nin En Güzel Dalış Noktaları

Türkiye, dünyanın en iyi dalış noktalarına sahip bir ülke. Yerli veya yabancı dalış meraklıları, sualtında yatan tarihi kalıntıları, batıkları ve renkli sualtı yaşamını görmek için her yıl Türkiye’yi tercih ediyor.

Özellikle Kaş, Bodrum, Fethiye, Ayvalık ve Saros en çok rağbet gören dalış noktaları olarak öne çıkıyor. Bu noktalar, dalış için yaz, kış uygun olan su sıcaklığıyla dikkat çekiyor.

Türkiye, aynı zamanda yüzlerce dalış merkezi ve deneyimli eğitmenleriyle son yıllarda dünyanın önemli dalış merkezi haline geldi.

2020 yılı Covid-19 nedeniyle her ne kadar bizler için karmaşık ve bunaltıcı geçse de 2021 yılı için plan yapma zamanı. Sualtında bizi gizemli bir dünya bekliyor. Peki dalış meraklıları nereleri tercih etmeli? İşte cevapları…

BODRUM / BÜYÜK RESİF

Bodrum merkeze 20 dakikalık uzaklıkta bulunan Büyük Resif, 35 metrelik zemini, 7 metrelik zirvesi ile adeta bir dağı simgeliyor. Büyük Resif, bu özelliğiyle deniz canlılarının en çok görüldüğü yer olarak biliniyor. Büyük Resif, profesyoneller kadar dalışa yeni başlayanlar için de oldukça uygun.

Büyük Resif’in sığ noktalarında karagöz, ahtapot, iskorpit görebilirsiniz. 20 metre sonrasında derinliklere indikçe ise müren, sinarit, lahos, orfoz size eşlik ediyor. Büyük Resif’e dalış esnasında duvar boyunca sünger oluşumlarını da inceleyebilirsiniz. Dalış sırasında arada sırada su üzerine bakmayı unutmayın.

Belki de baraküda sürüleri size bir sürpriz yapar.

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

HATAY/ SAMANDAĞ/ KEL DAĞI

Türkiye’nin (hatta Doğu Akdeniz’in) Kızıldeniz’i olarak bilinen Samandağ, adını yeterince duyuramamış olsa da, sualtı zenginliği açısından Türkiye’de 1 numaraya yerleşmiş konumdadır. Sualtı zenginliğine ek olarak dünyanın en uzun 10.

plajı olan Samandağ Süveyş kanalına olan yakınlığından ötürü göçmen balıkların en çok görüldüğü yerlerden de biridir.

Türkiye’de sualtı çeşitliliğinin en çok görüldüğü bu bölgeye gelmek ve kendi gözleriyle köpek balığı, manta gibi canlıları görmek isteyenlerin kesinlikle bu dalış rotası.

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

FETHİYE/ AFKULE

Fethiye’nin en gözde dalış noktalarından biri Afkule’dir! Yine ileri seviye dalgıçlar için uygun olan bu dalış noktasında bizi muhteşem bir mağara karşılar. Mağaranın dibi 27 metredir ve dibe indikçe karşımıza farklı türlerde mercanlar çıkar.

Mağaranın hemen yanındaki “Türk Hamamı”nda derinlik 10 metredir. Fethiye’de su sıcaklığı en düşük 18 derece olduğu için yine yaz kış dalışa uygun bölgelerden biridir.

Dalış kadar sualtı fotoğrafçılığını sevenler için Fethiye’de yanlarında sualtı kameralarını bulundurmalarını öneririm zira sualtı fotoğrafları çekmek için muazzam yerlerden biri.

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

ÇANAKKALE / SAROS / LUNDY BATIĞI

Türkiye’nin en önemli dalış noktalarından Çanakkale Boğazı ve Saros Körfezi, bir kısmı 1. Dünya Savaşı’nda bir kısmı da kazalar nedeniyle gerçekleşen onlarca batığa ev sahipliği yapıyor. Şimdiye kadar hiç batık deneyimin olmadıysa başlangıç için Lundy Batığı güzel bir seçenek olabilir.

Batıkların bazıları çeşitli çevresel etkiler ve şiddetli akıntılar nedeniyle tahrip olmuş. Lundy ise kendini korumayı başarmış 1908 yapımı 188 tonluk bir batık. Çevresinde çeşitli cephaneler görebileceğin batık için 28 metre dalmanız gerekiyor.

Büyüleyici fotoğraflar yakalamana olanak tanıyan Lundy Batığı, zaman içinde pek çok canlının yuvası olmuş.

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

İSTANBUL / SİVRİADA

“İstanbul’da dalış yeri var mı?” sorularına Sivriada diye cevap veriyoruz ve ekliyoruz: burada akıntı fazla olmadığı için birbirinden güze fotoğraflar çekebilirsin! Marmara Denizi’nde dalış yapılabildiğini daha önce duymayan çok kişi olduğuna da eminiz.

Maalesef kirlilikten dolayı azalan canlı yapısı nedeniyle pek çok dalgıç tarafından tercih edilmeyebilir; fakat Sivriada akıntının düşük olması, İstanbul’a yakınlığı ve yıllık dalış sayısı ile Türkiye’nin en popüler dalış bölgeleri arasında bulunuyor.

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

AYVALIK / İLYOSTA

İstanbul’a yakın dalış noktaları arasında sayılan Ayvalık’ta su altı fotoğrafçılarının en sevdiği yerlerden birine geldi sıra: İlyosta.

Ayvalık’ın en popüler dalış yerleri arasında bulunan Melina’nın yanı sıra İlyosta bu konuda bir cevher konumunda.

Hem yeni başlayanlar hem de ileri seviyedeki dalgıçlar için ideal olan Büyük İlyosta, birçok balık türünün yanında balık, böcek, müren ve deniz tavşanı gibi canlılara ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

ÇEŞME / FENER ADASI

Deniz altının sahip olduğu tüm güzelliklere bir de Çeşme’den göz atmak istersen, Ildırı Köyü’nden başlayıp Fener Adası’na uzanan keyifli bir dalış serüvenine ortak olabilirsin. Metrelerce derinlikteki fok mağaraları ve mercanlar ile renkli bir atmosfer sunan Fener Adası, Türkiye’de dalış için en uygun bölgelerden biri.

Ülkemizin en popüler dalış yerleri

Vira Haber

Bu haber toplam 7284 defa okunmuştur

Türkiye’nin En İyi 8 Dalış Bölgesi

Dalış tutkunları toplanın! Henüz dalış yapmamış olup, şu an için su altı dünyasıyla uzaktan uzağa aşk yaşamakla yetinenler, siz de gelin. Uzmanlara göre anne karnındaki huzuru hissedebileceğimiz tek yer su altı dünyasıymış.

Ege ve Akdeniz’de ‘huzura dalış’ yapabileceğin o kadar çok yer var ki! Derin maviliklere iflah olmaz bir sevgiyle bağlı olanlar için Türkiye’de dalış yapılabilecek en iyi 8 bölgeyi sıraladık, çünkü Türkiye bu konuda tam bir cennet!

Hatay / Samandağ / Kel Dağı

Dalış yaparak su altının gizemlerini keşfe çıkmak tarifi mümkün olmayan bir heyecan; buna bir de denizin altından Kel Dağı’nın içine girmeyi eklersek tadına doyum olmaz. Hatay’ın Samandağ ilçesi adı çok duyulmamış olsa da yalnızca Türkiye’nin değil Doğu Akdeniz’in Kızıldeniz’i olarak biliniyor.

1736 metre yüksekliğinde aktif olmayan bir volkanik dağ olan Kel Dağı, peribacalarını andıran görüntüsüyle dikkat çekiyor.

Deniz seviyesinin 20 metre altına dalarak giriş yapılabilen mağara, en az 3 yıldız dalıcılar ve eğitmen dalıcılar için uygun ve yaz kış dalış yapmaya elverişli bir bölge.

Dikit, sarkıt ve sütunların büyüleyici manzarası eşliğinde yüzerken, vatoz tarlalarını, mağara karideslerini, müren, kardinal ve gölge balıkları gibi çok çeşitli su altı canlılarını da görebilirsin.

Profesyonel dalgıçların su altı zenginliği açısından Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri olan Samandağ’da dalış yapma deneyimini mutlaka yaşaması gerekiyor.

Çanakkale / Saros / Lundy Batığı

Türkiye’nin en önemli dalış noktalarından Çanakkale Boğazı ve Saros Körfezi, bir kısmı 1. Dünya Savaşı’nda bir kısmı da kazalar nedeniyle gerçekleşen onlarca batığa ev sahipliği yapıyor. Şimdiye kadar hiç batık deneyimin olmadıysa başlangıç için Lundy Batığı güzel bir seçenek olabilir.

Batıkların bazıları çeşitli çevresel etkiler ve şiddetli akıntılar nedeniyle tahrip olmuş. Lundy ise kendini korumayı başarmış 1908 yapımı 188 tonluk bir batık. Çevresinde çeşitli cephaneler görebileceğin batık için 28 metre dalmanız gerekiyor. Büyüleyici fotoğraflar yakalamana olanak tanıyan Lundy Batığı, zaman içinde pek çok canlının yuvası olmuş.

You might be interested:  Göcek tekne turları

İzmir / Karaburun / 9 Eylül ve Alaybey Batığı

İzmir sularında yaklaşık 40 yıl boyunca hizmet veren emektar yolcu vapurları 9 Eylül ve Alaybey, su altında hizmet vermeye devam ediyor. Yapay Resif ve Turizm Amaçlı Batık Projesi kapsamında İzmir Karaburun’da batırılan vapurlar birçok canlıya yuva olmasının yanında dünyanın dört bir yanındaki dalış meraklılarının da ilgi odağı konumunda.

İstanbul / Sivriada

“İstanbul’da dalış yeri var mı?” sorularına Sivriada diye cevap veriyoruz ve ekliyoruz: burada akıntı fazla olmadığı için birbirinden güze fotoğraflar çekebilirsin! Marmara Denizi’nde dalış yapılabildiğini daha önce duymayan çok kişi olduğuna da eminiz. Maalesef kirlilikten dolayı azalan canlı yapısı nedeniyle pek çok dalgıç tarafından tercih edilmeyebilir; fakat Sivriada akıntının düşük olması, İstanbul’a yakınlığı ve yıllık dalış sayısı ile Türkiye’nin en popüler dalış bölgeleri arasında bulunuyor.

Fethiye / Akvaryum Koyu

Fethiye’nin en az su üstü kadar güzel olan su altı dünyasını keşfe çıkmaya ne dersin? Akvaryum Koyu’nun el değmemiş güzellikleri son yıllarda koruma altına alınmış olup, tüm sene boyunca dünyanın dört bir yanından gelen dalış meraklılarına ev sahipliği yapıyor. Ahtapot, kum balığı, denizatı, müren gibi pek çok canlının bulunduğu büyüleyici bir akvaryumda unutulmaz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsin.

Çeşme / Fener Adası

Deniz altının sahip olduğu tüm güzelliklere bir de Çeşme’den göz atmak istersen, Ildırı Köyü’nden başlayıp Fener Adası’na uzanan keyifli bir dalış serüvenine ortak olabilirsin. Metrelerce derinlikteki fok mağaraları ve mercanlar ile renkli bir atmosfer sunan Fener Adası, Türkiye’de dalış için en uygun bölgelerden biri.

Bodrum / Delikli Mağara

Hem başlangıç seviyesindekiler hem de tecrübeli dalıcılar için uygun olan Delikli Mağara, 15 metre derinlikte bulunuyor. Geniş girişli mağaraya ulaştığında mor ve sarı renkli oluşumlar karşısında büyüleneceksin.

Ayvalık / İlyosta

İstanbul’a yakın dalış noktaları arasında sayılan Ayvalık’ta su altı fotoğrafçılarının en sevdiği yerlerden birine geldi sıra: İlyosta. Ayvalık’ın en popüler dalış yerleri arasında bulunan Melina’nın yanı sıra İlyosta bu konuda bir cevher konumunda.

Hem yeni başlayanlar hem de ileri seviyedeki dalgıçlar için ideal olan Büyük İlyosta, birçok balık türünün yanında balık, böcek, müren ve deniz tavşanı gibi canlılara ev sahipliği yapıyor.

Yorumlar

Türkiye’nin En Güzel Dalış Noktaları

Artık denizde sadece yüzmek size yetmiyor olabilir. O eşsiz maviliklerin altında, çok daha derinlerde neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Kaş, Antalya
Kaş’a gidip de dalış yapmadan dönülmez! Dalış denilince belki de akla gelen ilk yerlerden biri olan Kaş, sadece dalış için bile gidilebilecek bir yer.

Etrafındaki adalarda maviliğine doyum olmayan koylar, muhteşem bir denizaltı deneyimi sunuyor. Balıklarla birlikte suyun metrelerce altında yüzebileceğiniz bölge, popülerliğini her geçen gün artırıyor.

Eğer siz de suyun derinliklerinin hayalini kuranlardansanız, Kaş sizin için ideal bir seçim.

Bodrum, Muğla
Bodrum, her ne kadar eğlencesi ile ön plana çıksa da aslında dalış için de tercih edilen yerlerden biri.

Sualtı yaşamının en zengin noktalarından biri olan Kargı Adası, her seviyeden dalgıç için birçok olanak sunan Karaada ve Bodrum’daki en uzak dalış noktalarından biri olan Orak Ada Burun… Kızıldeniz’den gelen balık türlerinin de yuva yaptığı Bodrum açıkları, farklı çeşitlere ev sahipliği yapmasıyla ün kazanmış.

Fethiye, Muğla
Fethiye’de dalış meraklılarının vazgeçemediği yerlerden biri Afkule. Duvar şeklinde 70 metrelik bir yarığın bulunduğu bölgede dalış yapmak ise nispeten daha kolay.

Akdeniz’in mavi derinliklerinde mercanlar ve süngerlerle birlikte yüzme imkanı sağlayan Afkule’de suyun altından yukarıya bakılınca mağara ağzından içeriye düşen güneş ışınlarının muhteşem atmosferine tanık olabilirsiniz.

Kalkan, Antalya
Kaş’tan 45 dakikalık bir mesafede bulunan Kalkan, dalış için sıklıkla gidilen yerlerden biri.

Özellikle de açıklarında iki gemi batığı bulunması, burayı oldukça dikkat çekici bir yer haline getiriyor. Suyun 15 metre ve 65 metre derinliğinde bulunan batıklar, dalgıçların ilgi odağı.

Ayrıca kalkan açıkları, çok değişik ve fazla canlı türlerine de ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Ayvalık, Balıkesir
Kuzey Ege’nin serin sularında ahtapotlarla yüzmeye hazır mısınız? Türkiye’nin bilinen en iyi dalış noktalarından biri olan Deli Mehmet, dalışa başlayan herkesin hayalini kurduğu bir yer.

Ancak her dalgıcın hayalini süslese de derin bir dalış noktası olması sebebiyle ileri derecede dalış deneyimine sahip olmanız gerekmekte.

İnanılmaz resif manzaralarına şahit olabileceğiniz bu nokta, mutlaka denemeye değer.

Marmaris, Muğla
Nefes kesen doğası ve berrak sularıyla Marmaris, dünya üzerindeki gerçek bir tatil cennetidir. Dağların gölgesinde yer alan uzun plajlarının açıklarında keyifli dalış bölgeleri ise her seviyede dalgıç için uygun.

Saroz, Çanakkale
Saroz’da bulunan Minnoş Adası, deniz seviyesinden oldukça yüksekte bulunduğundan adanın altında bulunan duvar, dalış severlere zengin bir çeşitlilik sunmaktadır. Mercan oluşumları ile de bilinen bölgede, genellikle kıyıya yakın ve kayalıklarla dolu alanlarda turuncu mercan oluşumları göz kamaştırıcıdır.

Datça, Muğla
Datça herkesin hayalini kurduğu, belki de temelli yerleşmek istediği, doğal güzellikleriyle büyüleyen bir yerdir. Tertemiz denizi ve eşsiz kumsalları, Datça’yı farklı kılan özelliklerdendir.

Bunların yanında ise Datça’yı özel kılan bir diğer özelliği ise Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri olması.

Suyunun berrak ve görüş mesafesinin de oldukça uzun olduğu Hisarönü, dalış için deneyimlenmesi gereken noktalardan biri.

Bu haber oggusto.com’dan alınmıştır.

Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı
Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi
Ulusal Öneme Haiz Sulak Alanlar
Ekoturizm
Mavi Bayrak

Tüplü Dalış Eğitimi İçin En İyi Adresler

Türkiye kıyıları tüplü dalış yapmak isteyenler için adeta bir cennet. Sualtı güzelliklerine siz de yakından bakmak istiyorsanız, seçtiğimiz en iyi dalış yerleri listesine göz atın.

Her Yere Ucuz Bilet Ara

Tatil dediğiniz mutlaka deniz kenarında yapılmaz, denizin altında da harika bir tatil mümkün. Her anlamda bir dalış cenneti olan Türkiye’de yüzlerce dalış kursu ve noktası bulunuyor.

Eğer bu tatilde dalış eğitimi almak ve bu mavi dünyanın kapılarından ilk adımı atmak istiyorsanız, sizin için derlediğimiz en iyi tüplü dalış yerleri listesini inceleyerek bir sonraki seyahat destinasyonunuzu seçerek işe başlayabilirsiniz.

Dalış elbisesini giyip su altı dünyasına kendinizi bırakın.

Su sporlarına ilgili olanların bayılacağı bir yazımız daha var: Türkiye’de Kitesurf Nerede Yapılır?

Kaş Dalış Noktaları

Antalya Kaş, Türkiye’nin en iyi dalış noktaları listesinde açık ara birinci sırada. Özellikle Yunanistan’ın Meis Adası yakınlarında bulunan ve adını suyun üzerinde küçük uçuşlar gerçekleştiren balıklardan alan Flying Fish (Uçan Balık) dünyaca ünlü bir dalış noktası. Kaş’ta dalış otuzlu metrelerde karşılaştığınız lağos ve orfoçalarıyla ünlü.

Yaklaşık 70 metre derinlikte ise II. Dünya Savaşı’ndan kalma üç motorlu bir İtalyan keşif uçağı enkazına ulaşılıyor. Sualtı görüş mesafesi her zaman 30 metre ve üstünde. Bölgede ayrıca tarihi Likya Batığı, yine dünyanın en önemli dalış bölgeleri arasında yer alan Kanyon, Oasis ve Besmi Resifi başta olmak üzere pek çok sualtı cenneti bulunuyor.

You might be interested:  Sakız adasında tadılacak lezzetler

Kaş Gezi Rehberi sayesinde hem tatil yapıp hem sualtı dünyasını keşfedebilirsiniz!

Kaş’ta dalış fiyatlarına gelirsek, dalış eğitimi veren onlarca kuruluşun yer aldığı Kaş’ta ilk defa sualtını keşfedecek olanların “deneme dalışı” için ödemeleri gereken ücret 25 avro.

Kaş dalış okulu bröve sahibi olmak isteyenler için Kaş dalış fiyatları ve dalış eğitimi kursu fiyatları ise farklı seviyelere göre 600-2500 TL arasında değişiyor.

Kısacası Kaş dalış sporuna ilk kez adım atacaklar için en ideal başlangıç noktası.

Ucuz Antalya Uçak Biletleri

Bodrum Dalış Merkezleri

Bodrum sualtı zenginliği açısında Kaş ile aşık atabilecek ikinci bölgemiz. Ege’nin sualtı çeşitliliği ve bu denizde bulunan neredeyse bütün balıkların Bodrum’da görülebilmesi bölgenin tüplü dalış meraklıları tarafından yoğun olarak tercih edilmesini sağlıyor. Akya, sinağrit ve mürenler bölgede sıklıkla görülüyor.

Bodrum tatil olanaklarıyla da ön plana çıkıyor, yaz tatili planınızı siz de şimdiden yapın.

Özellikle Küçük Reef, dalgıçların favori Bodrum dalış noktaları arasında yer alıyor. Resifin üstü 5-6 metre, dibi ise yaklaşık 32 metre olduğu için her düzeyde dalıcıya hitap ediyor. Bodrum otelleri arasından size en uygununu hemen seçin.

Gökova Körfezi’nin girişinde yer alan Orak Adası, 3 metreden başlayıp 30 metre derinliğe kadar inen kaya duvarlarına sahip Kurt Burnu, Karaada ve Yunanistan’ın meşhur adaları arasında yer alan Kos (İstanköy) arasındaki Delikli Mağara ve Büyük Reef gibi muhteşem dalış noktaları, Bodrum’un neden mavi cennet olarak da anıldığının da göstergeleri.

Bodrum dalış turu için buralar harika noktalar. İlçede PADI, SSI, CMAS ve TSSF onaylı pek çok dalış merkezi bulunuyor ve bu bolluk, rekabeti artırarak dalış kursu fiyatları açısından oldukça makul rakamların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bodrum dalış okulu seçiminizi yaptıktan sonra ucuz uçak bileti ve konaklamayı Skyscanner aracılığıyla ucuza yapın!

Ucuz Bodrum Uçak Biletleri En Uygun Bodrum Otelleri Bodrum Araç Kiralama

Fethiye Dalış Noktaları

Fethiye’deki Afkule pek çok profesyonel dalgıca göre Türkiye’nin en iyi duvar dalış noktaları arasında yer alıyor. Yüzeyden duvar boyunca inen 70 metrelik yarık, aynı zamanda dalış yapanlara bölgedeki mağaradan yüzeye doğru gökyüzünü seyretme olanağı sağlıyor. Ucuz uçak bileti ve otel rezervasyonunuzu yaptıktan sonra Fethiye dalış fiyatları araştırmanızı tamamlayıp hesabınızı ona göre yapabilirsiniz.

Tünel, Balaban Adası, İblis Burnu, Ahtapot Koyu, Kızılada, Küçük Reef, Azizağa Koyu, Türk Hamamı, Peksimet Adası, Yusuf Mağarası, Turunç Koyu ve Kabak Mağarası, Fethiye dalış turu sırasında kesinlikle atlamamanız gereken noktalar.

Bölgenin yerlileri sayılan caretta carettalar ile karşılaşma şansınızın oldukça yüksek olması da tercihinizi Fethiye dalış okullarından yana kullanmanız için gösterebileceğimiz diğer sebepler arasında.

Eğer dalış tatilinize bir de yamaç paraşütü eklemek isterseniz ikisinin paket olarak yer aldığı kurslara başvurabilirsiniz.

Fethiye Türkiye’de Yamaç Paraşütü için en iyi yerlerden.

Ucuz Dalaman Uçak Bileti Fethiye Otelleri

Ayvalık Dalış Merkezleri

Ayvalık onlarca adası ve ellinin üzerinde dalış noktasıyla ince eleyip sık dokuyan dalgıçları bile fazlasıyla memnun eden bir bölge. Deli Mehmet, Kerbela ve Ezher Bey resifleri deniz tabanından yukarı doğru yükselerek sualtı meraklılarına görsel bir ziyafet sunuyor. Bölgenin en önemli özelliği “gorgonia” adı verilen kırmızı mercanlar. Ancak bu endemik bitkileri görmek için CMAS iki yıldız veya PADI Advanced Open Water Diver sertifikalarına sahip olmak gerekiyor. Elbette bu sertifikaları Ayvalık dalış kursları kanalıyla alabiliyorsunuz.

Sualtı sproları arasında akla ilk gelen dalmak oluyor. Peki O halde dalgıç kıyafetlerini giyme vakti. Derin dalış safhasına geçmek için ilk başta birçok kez dalış eğitimi almanız şart.

Ucuz Edremit Uçak Biletleri

Kalkan Dalış

Sakarya Batığı ve İngiliz kargo gemisi Duchess of York Batığı, Kalkan bölgesinin açık ara en popüler dalış noktaları. Kalkan’ın bir diğer önemli özelliğiyse sualtı bitkileri yönünden oldukça zengin olması.

Bunların dışında 40 metrelere kadar inen Panorama Resifi’nde baraküda, orfoz, lagos ve kaplumbağa görmek mümkün.

Üzerinde binlerce kuş türünün konaklaması ile ünlü Heybeliada ve Vatoz Kayası’na alıcı gözle bakılmalı.

Karavidaların yaşam alanı olması sebebiyle gece dalışlarında tercih edilen Öksüz Ada da önemli duraklardan biri. Yeni başlayanların tercihi ise genellikle Fırnaz Koyu.

Yılan Adası ve 80 metrelere kadar uzanan bir derin dalış imkânı sunan Frank Koyu da Kalkan dalış noktaları arasında öne çıkıyor.

Ucuz Dalaman Uçak Bileti

Saros Körfezi

İstanbul’a yakınlığı sebebiyle iş hayatını aksatmadan hafta sonu için gidilip gelinebilecek bir dalış noktası arayanların vazgeçilmezi. Saros Körfezi konaklama seçeneklerinin bolluğu da burayı ayrıca cazip kılıyor. Mürenler, deniz salyangozları ve kırmızı deniz yıldızları Saros’da sık sık karşılaşacağınız canlılar arasında yer alıyor.

Bebek Kayalıkları, Lundy, Büyük Kemikli Burnu ve Kömür Limanı, Saros Körfezi dalış noktaları arasında oldukça popüler. Bunların yanı sıra Minnoş Adası’nı özellikle tavsiye ederiz. Bu harika durak Güneyli limanına yaklaşık 16 km uzaklıkta yer alıyor.

İbrice’den kalkan dalış okullarına bağlı tekne turlarıyla bölgeye gidilebiliyor. Minnoş Adası, kıyıdan sonra 7 metre derinlikte seyreden resiflerle kıyıya dipten bağlı bir kayalık. Oldukça derin duvar yapısıyla dip çizgisine ulaşan adanın etrafında dolaşabiliyorsunuz.

Bu gezinin 40 metre derinlikte gerçekleştiğini hatırlatmakta fayda var.

Bölge son derece zengin bir deniz yaşamına ev sahipliği yapıyor. Özellikle kayalıkların denize kavuştuğu noktalardan itibaren sert, turuncu mercan oluşumlar göze çarpıyor. Sarpa balıkları, deniz tavşanları, böcekler ve daha bir çok deniz canlısını  bu dalış sırasında görmeniz mümkün.

İstanbul’da Araç Kirala

Gökova ve Kocadağ

Gökova’da Kocadağ’ın eteklerinde yer alan dalış noktası, Ege’de yaşayan her türlü anemon, kabuklu, sünger, böcek ve diğer sualtı canlılarına ev sahipliği yapıyor. En önemli özelliği ise eylül ve ekim aylarında ağırlıkları 8-10 kilo arasında değişen ton balıklarının uğrak yeri olması. Ayrıca, Ege’nin sembolü olan orfoz ve lahoz balıkları da burada yer alan kaya kovuklarında bolca görülüyor. Dalgıçlık kursu eğitiminizi tamamlayıp sualtı dünyasında özgürce dolaşmaya hazır mısınız?

Ucuz Dalaman Uçak Bileti Dalaman Araç Kiralama

Datça Dalış Noktaları

Datça malum, denizinin temizliği ve berraklığı ile ünlü. Bu özelliği, Türkiye’de tüplü dalış yapılan noktalar arasında onu haklı bir şöhrete kavuşturmuş durumda. Özellikle Hisarönü Körfezi’nde, Yunanistan’ın Simi Adası önlerine doğru gelindiğinde su derinliği 15-20 metreye kadar düşüyor. Ardından tekrar 45-50 metrelere iniyor. Hem Datça’nın hem de dalış noktalarının görece zor ulaşılabilir olması sebebiyle sualtı canlı hayatı oldukça zengin. Datça pansiyonları arasından seçminizi yapın.

Muğla Bölgesi Gezi açısından oldukça bol seçenek sunuyor, Datça da bunlardan yalnızca bir tanesi.

Ucuz Dalaman Uçak Bileti Dalaman Araç Kiralama Skyscanner Seyahat Haberleri

Keşfet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *