Turizme kurban bayramı tatili dopingi

Kurban Bayramı'ndaki 9 günlük tatilde Türkiye'nin tüm tatil bölgelerinde hareketlilik yaşandı. Turizm sektörünün 'altın yılı' kabul edilen pandemi öncesindeki 2019'un Kurban Bayramı dönemine göre, yüzde 35-40'lık artış yaşandı.

Sektör temsilcilerinin 10 milyon kişilik seyahat ve 10 milyar TL'lik ekonomi tahminleri beklendiği gibi gerçekleşti. Fraport TAV Antalya Havalimanı verilerine göre, 16-25 Temmuz bayramı sürecinde Antalya'ya dış hatlardan 3 bin 134, iç hatlardan 684 uçuş gerçekleşti.

596 bini yurt dışı, 112 bine yakını yurt içi olmak üzere, sadece hava yoluyla 708 bin yerli ve yabancı turist Antalya'ya giriş yaptı.

'HER YER DOLDU'

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Genel olarak bayram beklendiği gibi geçti, her yer doldu. Çok aşırı yoğunluk yaşandı. İnsanlar uzun dönemdir tatil yapmadı ve tatile özlem vardı.

Sezonla, bayram ve temmuz ayı birleşince bütün bölgelerde beklediğimiz gibi bir yoğunluk gerçekleşti. Ağustos sonuna, okullar açılana kadar da rutin yaz yoğunluğu devam edecek gibi görünüyor. Yerli kapasitemizde bir sıkıntı yok.

Otellerin yerli kapasiteleri dolu ve 2019 rakamlarıyla paralel devam ediyor” dedi.

turizme kurban bayramı tatili dopingi Yerli turist yüzleri güldürdü

'İÇ PAZAR EN İYİ YIL OLAN 2019'U GEÇTİ'

Bayramda iç pazardaki yoğunluğun sevindirici olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır da Türkiye'nin hemen her bölgesinde ciddi seyahat hareketliliği yaşandığını açıkladı.

Pandemi nedeniyle uzun süredir evde kalan ve geçen yıl da tatil yapamayanların bu sene hem tatil bölgeleri hem de aile ziyareti seyahatlerinin arttığını belirten Çorabatır, “Özellikle kıyı bölgelerimizde, yerli ve yabancı misafirlerle önemli düzeyde doluluk yaşandı. Mersin'den Çanakkale'ye kadar Akdeniz ve Ege sahillerimiz beklenenin üzerinde rağbet gördü.

Kapadokya, Pamukkale gibi iç bölgelerimizde de doluluk söz konusu oldu. Bu yıl, turizmde en iyi yılımız olan 2019'un üzerine çıkıldı” dedi.

turizme kurban bayramı tatili dopingi Son yılların en yoğun Kurban Bayramı kapıda: Rezervasyonlar doldu

50'DEN FAZLA ÜLKEDEN MİSAFİR

Yurt dışından 50'den fazla ülkeden misafir ağırlandığını açıklayan Çorabatır, Rusya başta olmak üzere Almanya, Hollanda, Belçika, Slovakya, Bulgaristan gibi salgın tedbirlerini yerine getiren ülkelerin tatil için Türkiye'yi tercih ettiğini kaydetti.

İngiltere pazarının da en kısa sürede açılmasını beklediklerini söyleyen Çorabatır, bunun özellikle Ege Bölgesi'ni pozitif etkileyeceğini dile getirdi. Turizmin 60'tan fazla sektörü doğrudan etkilediğine de işaret eden Çorabatır, “Turizm işletmelerimizin açık olması demek, daha fazla istihdam, daha fazla alışveriş ve ekonomik canlanma anlamını taşıyor.

Turizmdeki hareketlilik sadece turizmcilerin değil, herkesin yüzünü güldürüyor. Turizm, stratejik bir sektör ve ülkemiz için çok önemli” diye konuştu.

turizme kurban bayramı tatili dopingi Kurban Bayramı için 9 gün tatil çağrısı

AŞI ÇAĞRISI

Yoğunluğun okullar açılana kadar devam etmesini beklediklerini belirten Çorabatır, vaka sayıları ve aşılanma oranlarına da dikkat çekti. İşletmelerin Güvenli Turizm Sertifikası kriterlerinden asla taviz vermediğini açıklayan Çorabatır, “Turizmin devam etmesi için sadece turizmcilerin önlem alması yeterli değil.

Rehavete kapılmamalıyız. Salgınla mücadelede en güçlü silah aşı. İnsanların bireysel sorumluluklarını yerine getirerek, aşılanma oranının da yüzde 80'lere ulaşmasını bekliyoruz. Ekonomik hareketliliğin devamı, önümüzdeki günlerde tatil yapabilmek ve tüm sektörlerin devamlılığı açısından da aşılanmamız gerekiyor” dedi.

'BAYRAM HAREKETLİLİĞİ YAŞANDI'

Bayramın beklendiği gibi dolu geçtiğini anlatan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca ise “Sahillerimiz, otellerimiz, mesire alanları her taraf doldu, taştı. Hatta Türkiye'nin tamamında ciddi bayram hareketliliği yaşandı.

Bu kadar hareketli bir bayramı kazasız belasız atlattık. Şimdi de sezona odaklandık, İngiltere'nin 9 Ağustos'ta karar verip Türkiye'yi açmasını bekliyoruz. Biz otellerimizde maske, mesafe, hijyen kurallarını harfiyen uyguluyoruz.

Aşılanma da devam ediyor sektörde, Kültür ve Turizm Bakanımız açıkladı, 'turizm sektörünün yüzde 90'ı aşılandı' diye. Rusya'dan gelişler artarak devam ediyor. İyi bir Ağustos geçeceği görünüyor.

Vaka sayılarının da bu haftadan itibaren düşmeye başlayacağını umuyoruz, çünkü çok ciddi bir hareketlilik vardı bayramda” dedi.

SON 16 AYIN EN HAREKETLİ DÖNEMİ

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da bayram döneminde özellikle son 16 ayın en hareketli döneminin yaşandığına işaret ederek, “Antalya bölgesinde yerli ve yabancı misafirlerimizle 10 gün boyunca 750 binden fazla kişi turizm hareketine katıldı.

Burada misafirlerimizin Güvenli Turizm Sertifikası uygulamalarıyla tatil yapmalarını sağlamak en önemli önceliğimiz oldu. Bundan sonra da Güvenli Turizm Sertifikası uygulamalarını devam ettireceğiz. Aşılanmanın da yaygınlaşarak salgının kontrol altına alınması, turizm hareketliliği açısından son derece önemli.

Ağustos ayında şu an yakaladığımız turizm hareketinin devam etmesi önceliğimiz ve sürdürülebilir kılmak” ifadelerini kullandı.

'2019'UN YÜZDE 35-40 ÜZERİNE ÇIKTI'

Bayramın çok yoğun geçtiğini belirten ETS Tur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ise şöyle konuştu:

“Karşılaştırma yaparken biz 2019'u kıyas alıyoruz. İç pazar 2019'un yüzde 35-40 üzerinde gerçekleşti. Nisan, mayıs kapanmalarla, biraz da sezonu geç açan misafirlerimiz Kurban Bayramı'nın da uzun bir tatil dönemi olması itibarıyla yoğun ilgi gösterdi. Özellikle Ege Bölgesi'nde Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Didim yoğun doluluk yaşadı.

Antalya mevsim itibarıyla biraz daha geriden geldi ama sanıyorum bütün sektör Kurban Bayramı performansı ve misafir talebinden memnundur. Bayram sonrası rezervasyon taleplerinde yoğunluk devam ediyor. Yaz sezonu, yılın en iyi dönemindeyiz.

Ağustos boyunca özellikle Ege Bölgesi, Bodrum'da doluluklar da yüksek ama bu işin devamı için alternatif pazarlar Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere'nin geliyor olması lazım.”

turizme bayram dopingi

turizme kurban bayramı tatili dopingi

Sezona kötü başlayan, 22 Haziran’da Rusya uçuşlarının açılması ile hareketlenen Türk turizmi, Kurban Bayramı ile zirve yapacak. Akdeniz ve Ege, bayram rezervasyonları ile yüzde 100 doluluğa ulaşacak.

Son 2 yıldır büyük sıkıntılar yaşanan Türk turizminde yüzler yavaş yavaş gülmeye başlıyor. Bu yıl da pandemi nedeniyle yaz sezonuna kötü giren turizmciler, önce kısıtlamaların kalkması, sonra da Rusya uçuşlarının yeniden açılması ile rahat bir nefes almıştı.

Kurban Bayramı tatili öncesi rezervasyonların beklenenin çok üzerine çıkması turizmcilere çifte bayram yaşatacak. Akdeniz ve Ege’deki oteller, bayram rezervasyonları ile yüzde 100 doluluk oranına ulaşacak.

Bazı otellerin geceliği 10-15 bin doları bulan lüks villalarında bile neredeyse yer kalmadı.

YERLİ VE YABANCI TURİST AKINI

Antalya’da turizmin yoğun olduğu Kaş’tan Alanya’ya kadar olan bölgede Kalkan, Kaş, Kekova, Çıralı-Olimpos-Adrasan, Kemer, Konyaaltı, Lara, Kundu, Belek, Manavgat, Side ve Alanya sahillerindeki otellere hem yerli hem de yabancı turist akını yaşanıyor.

Başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Almanya, Doğu Avrupa, Balkanlar ve Orta Doğu ülkelerinden turist akını yaşanan kentte, bugünlerde hem 5 yıldızlı oteller hem de lüks villalarda doluluklar birçok tesiste yüzde 90-95’in üstünde seyrediyor.

turizme kurban bayramı tatili dopingi

EGE’DE DE DURUM FARKLI DEĞİL

Aynı yoğunluk Ege bölgesinde de yaşanıyor. Bodrum, Datça, Marmaris ve Fethiye gibi turizm merkezlerinin bağlı bulunduğu Muğla’ya, Türkiye’nin dört bir yanından Kurban Bayramı tatili için binlerce kişi şimdiden gelmeye başladı.

Muğla girişinde oluşan yaklaşık 8 kilometrelik kuyruk dikkat çekti. Muğla genelindeki turistlik tesislerde şimdiden doluluk oranın yüzde 90’a ulaştığı öğrenilirken, bayram tatiline kadar bu oranın yüzde 100’e ulaşması bekleniyor.

Bu arada Muğla’ya yakın illerden gelen yerli turistlerin ise günübirlik tatili tercih ettiği öğrenildi.

DİĞER TESİSLER DE HAZIRLANIYOR

İzmir ve Aydın’ın turistik ilçelerinde de durum farklı değil. Aydın’ın Kuşadası ilçesi ile İzmir’in Çeşme ilçesinde Kurban Bayramı öncesi doluluk oranları yüzde 80-90’lara ulaştı.

Bu iki ilçe ve onların yakınlarındaki tatil beldelerinin, bayram tatilinde tamamen dolmaları bekleniyor. Özellikle; Çeşme, Ilıca, Alaçatı gibi popüler tatil yerlerinde otel ve pansiyonlar rezervasyon alımlarını kapatmaya başladı.

You might be interested:  Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bölgedeki konaklama tesislerinin yanı sıra plaj işletmeleri, restoran, hediyelik eşya satıcıları, eğlence işletmecileri de bayram hazırlıklarına hız verdi.

İÇ PAZARDAN TALEP ÇOK YÜKSEK

Kemer ve Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, “Bayram dönemine yaklaşırken iç pazarla ilgili olumlu sinyaller var. Zaten erken rezervasyon döneminde de hareketlilik vardı. Şu anda da ciddi anlamda talep alıyoruz.

Tahmin ediyorum ki Kemer bölgesindeki birçok otel bayram döneminde yüzde 100 doluluklara ulaşacak. Tabi iç pazarı kuvvetli olan tesisler şu anda bile satışa kapatmış durumda bayram dönemini.

Dolayısıyla, turizmciler olarak temmuz ayını çok iyi bir bilanço ile kapatacağız ” dedi.

ÇARKLAR İYİ DÖNMEYE BAŞLADI

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) yönetim kurulu üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, bayram öncesi hem iç pazar, hem dış pazarda artış olduğunu söyledi.

Sili, şöyle konuştu: “Kaynak pazarlarımızdan ciddi rezervasyon almaya başladık. Tüm bölgede bayram döneminde de ciddi doluluk söz konusu. Şu anda çarklar dönmeye başladı.

Umut ediyorum ki bir aksilik yaşamadan sezon sonuna kadar da bunu devam ettiririz” diye konuştu.

turizme kurban bayramı tatili dopingi

Turizme Kurban Bayramı Tatili Dopingi

Ulusoy, tatile çıkacakların yurt dışında 8 günlük Avrupa turu için 2-23 bin lirayı, yurt içinde 5 günlük tur programı için ise 900-1400 lirayı gözden çıkarması gerektiğini söyledi.

Yurt içi turlarda 1 milyon civarında insanın tatil yapacağını ve yaklaşık 250 bin kişinin de yurt dışına tatile çıkacağını öngördüklerini kaydeden Ulusoy, “Yurt içinde Antalya başta olmak üzere Kıbrıs turları, yurt dışı turlarında ise vizesiz ülkeler başta olmak üzere, İtalya, İspanya, Fransa, Orta Avrupa, Balkanlar, Benelüks, Afrika, Uzak Doğu ve Dubai turları yanı sıra gemi turlarına ilgi yoğun” diye konuştu.

“Cruise turları 1 ay önceden satıldı”

Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, Kurban Bayramı'nda turizm sektöründe beklenen patlamanın gerçekleştiğini belirterek, “9 günlük bayram tatili herkes tarafından değerlendirileceği için 12 Ekim'e kadar otellerdeki doluluk oranının yüzde 100'e ulaşacağını düşünüyoruz” dedi.

Kurban Bayramı turlarının dolduğunu, yurt dışı turlarının satışının kapandığını, cruise turlarının 1 ay önceden satıldığını, Kıbrıs ve vizesiz turların ise tükenmek üzere olduğunu bildiren Erkan, “Kültür Turlarında, bayram dönemi için Türkiye'nin dört bir yanına paketlerimiz halen satışta. Gap, Karadeniz, Ege, Akdeniz, Lykia ve Kapadokya turlarında, 2 geceden 8 geceye kadar paketlerimiz var. Bayram tatili için kontenjanlarımız yüzde 85 doldu, kalanların da dolacağını düşünüyoruz, çünkü talep oldukça fazla” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı'na göre toplam satışta yüzde 50'lik artış görüldüğüne dikkati çeken Erkan, bu yıl Jolly Tur ile yurt içinde 50 bin, yurt dışında 8 bin, kültür turlarıyla 8 bin, Kıbrıs'a 750 kişi ve cruise turlarıyla 400 kişinin tatil yapacağını ifade etti.

Bayram tatili için yurt içinde en çok Kemer, Belek, Side, Bodrum, Alanya, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası'ndaki sanatçılı programı olan tesislerin talep gördüğünü belirten Erkan, yurt dışında ise en çok İtalya, İspanya, Balkanlar, Endülüs, Orta Avrupa, Londra, Fas, Dubai, Rusya, Tunus, Benelüks ve Yunanistan turlarının ilgi gördüğünü, Güney Afrika, Uzak Doğu, Maldivler gibi uzak coğrafya turlarının da kısa sürede satıldığını dile getirdi. Erkan, Kurban Bayramı'nda yurt içi otellerde gecelik kişi başı fiyatın 133-550 lira, yurt dışı turlarında ise 149-1799 avro arasında değiştiğini kaydetti.

Uzun tatil uzakları seçtirdi

Setur Yurt İçi ve Yurt Dışı Turlar Müdürü Yeşim Özaltay da 9 günlük bayram tatili sebebiyle uzak tatil noktalarının tatilciler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Rezervasyonlarda yüzde 50 artış gerçekleştiğini bildiren Özalatay, yurt dışı kontenjanların tümü satıldığı için insanların yurtiçine yöneldiğini ve kısa süre içinde mevcut kontenjanların da tükenmesini beklediklerini ifade etti.

“Setur ile yurt dışına gidecek tahmini tatilci sayısı grup olarak 2 bin, münferit olarak ise 700'e ulaşacak. Yurt içi tatili için tahmini tatilci sayısı 3 bine ulaşacak” diyen Özaltay, tatilcilerin yurt içinde Kıbrıs, GAP bölgesi kültür turlarını tercih ettiğini, Ege ve Akdeniz bölgesinin her zaman rağbet gördüğünü ve Sapanca ile Afyon'daki tesislerin de ilgi gördüğünü anlattı.

Yurt dışında ise en çok Amerika'nın tercih edildiğini vurgulayan Özaltay, Doğu Amerika'da 2297 avroya, Batı Amerika'da ise 2697 avroya tatil yapılabileceğini dile getirdi. Gemi turlarında ise en fazla rağbeti 1200-1800 avro değişen fiyatlarla Akdeniz'in gördüğüne değinen Özaltay, yurt içinde konaklamalarda fiyatların bin ila 3 bin lira arasında değiştiğini bildirdi.

Yurt içinde en çok talep Antalya'ya

ETS Tur Yurt İçi Operasyon Direktörü Suat Özbek de “Bayram tatilinin 9 gün olması, 10 gün öne gelerek deniz, kum, güneş tatili dönemine rastlaması ve fiyatların da makul olması dolayısıyla talepte patlama yaşandı, geçen yıla oranla yüzde 52'lik bir artış var” dedi.

Mevsim itibariyle yüzde 75 oranda Antalya'nın tercih edildiğini belirten Özbek, Antalya'yı Kıbrıs, Bodrum ve Marmaris'in takip ettiğini söyledi.

Kültür turlarının da rağbet gördüğünü anlatan Özbek, “Kişi başına 120-590 lira arasında değişen fiyatlarla; GAP, Kapadokya ve Karadeniz Turları, 3-4 ya da 7-8 gecelik alternatifleriyle misafirlerin yoğun talebiyle karşı karşıya” diye konuştu.

ETS Tur Yurt Dışı Operasyon Müdürü İlker Lanacı ise bayram tatilinin uzun olması dolayısıyla yurt dışı turlarda yüzde 100 artış sağlandığını ve bu yıl 11 bin kişinin yurt dışı turları tercih edeceğini öngördüklerini kaydetti. Lanacı, yurt dışında en çok Uzak Doğu, Dubai, İtalya, Orta Avrupa ve Benelüks turlarının ilgi gördüğünü ve bu bölgelere turların dolduğunu ifade etti.

Kaynak: AA

Turizme bayram dopingi!

Kurban Bayramı tatili, turizmde doping etkisi yarattı. Tatil cenneti Muğla’da bayram tatili süresince, turistik tesislerde ve 'mavi turlarda' talep patlaması yaşandı. Sektör temsilcileri, yoğunluğun sezon boyunca devam edeceğini belirtti. Mavi t

Kurban Bayramı tatilinde turizmin gözde kenti Muğla'ya, yerli yabancı turistler adeta akın etti. Nüfusunun kat ve kat fazlasını ağırlayan tatil cennetinde, sahiller, turizm tesisleri doldu taştı, adım atacak yer kalmadı. Umumi hizmetler yetersiz kaldı. Tatilcilerin arkalarında bıraktıkları manzara, yöre halkı ve yerel yönetimler tarafından eleştirildi.

Bayram tatili süresinde her gün tatilci akını devam etti. Sektör temsilcileri, turistik tesislerde iç pazardan rezervasyonlarda ciddi hareketlilik olduğunu, mavi turlarda ise talep patlaması yaşandığını kaydetti. Mavi turlarda, istisnalar hariç boş ticari yat kalmadığı ifade edildi, tur teknelerinin ise bayram öncesi ve süresince tamamen dolu olacağı bildirildi.

MAVİ TURLAR DOLDU

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Marmaris Şubesi Başkanı Halil Bağlı, turizm sezonu boyunca mavi yolculuğun kalbinde, en hareketli dönemin yaşandığını kaydetti.

Turlarda ciddi talep patlaması yaşandığını vurgulayan Halil Bağlı şöyle konuştu: “Yeşilin mavinin her tonunu bünyesinde barındıran bölgemizde bayram tatili süresince mavi turlara yoğun ilgi oldu. Yatlar ve günübirlik tur tekneleri yüzde 100 dolulukla çalıştı.

Hatta günübirlik küçük tur tekneleri bile yatılıya kaldı diyebiliriz. En iyi dönemini geçiriyor diyebilirim. 2019 rakamlarının zirvesine çıkıldı. Bayram öncesi ve süresince istisnalar hariç boş teknemiz kalmadı.

Doğa harikası bölgemizde tatil yapma isteyen misafirlerimiz özellikle rezervasyonlarda acele etmelerini tavsiye ederim. Çünkü bayramın getirdiği yoğunluğu sezon boyunca devam edeceği kanısındayım”

OTELLER TAM KAPASİTE ÇALIŞTI

Turizm sektöründe yönetim kalitesinin önemini vurgulamak amacıyla GM Turizm ve Yönetim Dergisi tarafından düzenlenen QM Awards'ta Türkiye'nin En İyi Yönetilen Aile Oteli ödülünü alan Emre Hotels'in Ceo'su Mustafa Deliveli, Kurban Bayramı tatilini bölgedeki faaliyette olan otellerin yüzde 100 dolulukla geçirdiğini belirtti. Çoğunluğun yerli turist olduğu ifade eden Deliveli, “Bayram tatilinde talep patlaması yaşadık. Çoğunluk yüzde 80 gibi bir oranla yerli turistten oluştu. Oteller tam kapasite çalıştı. Hatta rezervasyonsuz gelen tatilcilerimiz kapıda kaldı. Bayram tatili içinde bulunduğumuz şartlarda turizme doping etkisi yarattı. Ama bizim ana pazarımız İngiltere, kırmız listeden çıkarılmayı bekliyoruz. 4 Ağustos'ta bu konu tekrar görüşülecek. Yani İngiltere'den gelecek müjdeli haberi de bekliyoruz” dedi.

BU TABLO TOPLUMSAL BİR SORUN

You might be interested:  Arabanın Yan Aynası Ne Tür Aynadır?

Tatilci akınına uğrayan Marmaris'te, yerli turistin arkalarında bıraktıkları çöpler, yöre halkının ve yerel yönetimlerin eleştirilerine neden oldu. Daha duyarlı olmaya davet edildi. Emre Hotels Ceo'su Mustafa Deliveli, “Bölgemiz çok yoğun bir şekilde tatilci akınına uğradı.

Bu kötü manzarayı doğa harikası bölgemiz tabiki hak etmiyor. Kabul edilemez bir durum. Ama bu olayları tamamen yerli turiste yaftalamanın doğru olmadığı kanısındayım. Bu toplumsal bir sorundur. İnsanlar çevreye duyarlılığı sadece tatildeyken değil, her zaman gösterilmesi lazım. Bütün tatilcilere genellemeyi doğru bulmuyorum.

Bu süreçte belediyeler de dahil herkes çok yoğun çalıştı.

DENİZLERDE TABAK VE ÇATALIN YÜZMESİ KABUL EDİLEMEZ

İMEAK DTO Marmaris Şube Başkanı Bağlı, “Tatilciler bölgenin velinimeti ama arkalarında bıraktıkları manzara kabul edilemez. Her artının getirdiği eksi durumlar yaşanabiliyor. Bu durum onun bir sonucu. Ama her şeye rağmen kabul edilemez bir durum. Denizlerimizde tabak ve çatalların yüzmesi hiç hoş değil” diye konuştu.

Bu haber toplam 43 defa okunmuştur

Kurban Bayramı dopingi! Son yıllarda böylesi görülmedi

Rusya ve Almanya’nın seyahat kısıtlamalarını kaldırmasının ardından Haziran sonu itibari ile 1.5 milyonu aşan turisti ağırlayan Antalya, Kurban Bayramı’nın gelmesi ile birlikte yerli turistlere de merhaba dedi. 9 günlük tatili fırsat bilen vatandaşlar, 1.

5 yılın ardından gönül rahatlığı ile tatil yapabilmek için otel rezervasyonlarına akın etti. Müslüman ülkelerden de Kurban Bayramı için yoğun talep alan Antalya’da, otellerin doluluk oranı yüzde 80’e kadar çıktı.

Her bütçeye uygun tatil seçenekleri ile kapıları yerli ve yabancı turistlere açan şehirde, bayramın hareketliliği otellerde başladı.

“TÜRKİYE'DEN HEM DE MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN ÇOK YOĞUN BİR TALEP VAR”

Talebin Türkiye ve Müslüman ülkelerden geldiğine değinen POYD Başkanı Ülkay Atmaca, “Kurban Bayramı için rezervasyonların şu anki durumu gayet iyi. Özellikle Kurban Bayramı’nda hem Türkiye’den hem de Müslüman ülkelerden çok yoğun bir talep var. Son yılların en yoğun, en kalabalık Kurban Bayramı’nı geçireceğiz. Şuan görüntü ve talep bize bunu gösteriyor” dedi.

“ANTALYA'YA GELEN TURİST SAYISI 1.5 MİLYONU BULDU”

Gelen turist sayılarına dikkat çeken Atmaca, “Haziran sonu itibari ile Antalya’ya gelen turist sayısı 1,5 milyonu buldu. Son 10 günde de Rusya’dan gelen turist sayısı çoğaldı. Şuan ilk sırada Rusya var. 22 Haziran’dan beri Antalya’ya çok yoğun turist alıyoruz. Dün 293 uçakla yaklaşık 62 bin turist geldi” diye konuştu.

“BÜTÇENİZE, KESENİZE UYGUN MUTLAKA BİR TATİL PLANLAYABİLİRSİNİZ”

Her bütçeye uygun tatil seçeneği olduğundan bahseden Ülkay Atmaca, “Otellerin doluluk oranı yüzde 50 ile 80 arasında değişiklik gösteriyor. Bazı oteller tamamen dolu. Ürün farklılığı ve fiyat dengesine bağlı olarak otel dolulukları değişiyor ama genel doluluk oranları iyi. Her otelin kendine göre farklı tatil paket seçenekleri var. Antalya’da çok geniş bir ürün yelpazesi var.

Bugün 300-500 TL arası tatil yapabileceğiniz yer de var 3-5 bin TL arasında kalacağınız yerlerde mevcut. Antalya’nın tamamında 450’den fazla 5 yıldızlı otel var. Çok fazla ürün seçeceğiniz olduğu için her bütçeye uygun tatil seçenekleri mutlaka var. Talep yoğun ama buna endeksli olarak da çok ekonomik ve pahalı seçeneklerde var.

Bütçenize, kesenize uygun mutlaka bir tatil planlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“TÜRK TURİZMİ OLARAK HAZIRIZ”

Gerekli tüm önlemlerin alındığına değinen Atmaca, “Geçen sene Güvenli Turizm Sertifikası ile başlamıştık. Şu an 180 maddelik turizm sertifikası devam ediyor. Güvenli Turizm Sertifikasına sahip olup açık olan tesislerdeki personelin çok büyük bir bölümü aşılandı.

Dolayısıyla hem Güvenli Turizm Sertifikası hem aşı ile birlikte biz sezona hazırdık zaten. Şuan bir tek İngiltere kaldı açılmayan. İngiltere için 21 Temmuz’da bir karar bekliyoruz. 21 Temmuz’da İngiltere’de açılırsa bütün ülkelerin talep edip seyahat ettiği bir yer haline geleceğiz. Türk turizmi olarak hazırız.

En az evinizdeki güven ve hijyen koşullarında her tesise gelip gönül rahatlığı ile tatil yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Turizm sektörüne Kurban Bayramı dopingi: iki yılın zirvesi görüldü

Kurban Bayramı’ndaki 9 günlük tatilde Türkiye’nin tüm tatil bölgelerinde hareketlilik yaşandı. Turizm kesiminin ‘altın yılı’ kabul edilen pandemi öncesindeki 2019’un Kurban Bayramı devrine nazaran, yüzde 35-40’lık artış yaşandı.

Dal temsilcilerinin 10 milyon kişilik seyahat ve 10 milyar TL’lik iktisat iddiaları beklendiği üzere gerçekleşti. Fraport TAV Antalya Havalimanı datalarına nazaran, 16-25 Temmuz bayramı sürecinde Antalya’ya dış çizgilerden 3 bin 134, iç sınırlardan 684 uçuş gerçekleşti.

596 bini yurt dışı, 112 bine yakını yurt içi olmak üzere, yalnızca hava yoluyla 708 bin yerli ve yabancı turist Antalya’ya giriş yaptı.

‘HER YER DOLDU’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, “Genel olarak bayram beklendiği üzere geçti, her yer doldu. Çok çok yoğunluk yaşandı. Beşerler uzun devirdir tatil yapmadı ve tatile hasret vardı.

Dönemle, bayram ve temmuz ayı birleşince bütün bölgelerde beklediğimiz üzere bir yoğunluk gerçekleşti. Ağustos sonuna, okullar açılana kadar da rutin yaz yoğunluğu devam edecek üzere görünüyor. Yerli kapasitemizde bir kasvet yok.

Otellerin yerli kapasiteleri dolu ve 2019 sayılarıyla paralel devam ediyor” dedi.

‘İÇ PAZAR EN DÜZGÜN YIL OLAN 2019’U GEÇTİ’

Bayramda iç pazardaki yoğunluğun sevindirici olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Lideri Sururi Çorabatır da Türkiye’nin çabucak her bölgesinde önemli seyahat hareketliliği yaşandığını açıkladı.

Pandemi nedeniyle uzun müddettir meskende kalan ve geçen yıl da tatil yapamayanların bu sene hem tatil bölgeleri hem de aile ziyareti seyahatlerinin arttığını belirten Çorabatır, “Özellikle kıyı bölgelerimizde, yerli ve yabancı konuklarla kıymetli seviyede doluluk yaşandı. Mersin’den Çanakkale’ye kadar Akdeniz ve Ege kıyılarımız beklenenin üzerinde istek gördü.

Kapadokya, Pamukkale üzere iç bölgelerimizde de doluluk kelam konusu oldu. Bu yıl, turizmde en âlâ yılımız olan 2019’un üzerine çıkıldı” dedi.

50’DEN FAZLA ÜLKEDEN KONUK

Yurt dışından 50’den fazla ülkeden konuk ağırlandığını açıklayan Çorabatır, Rusya başta olmak üzere Almanya, Hollanda, Belçika, Slovakya, Bulgaristan üzere salgın önlemlerini yerine getiren ülkelerin tatil için Türkiye’yi tercih ettiğini kaydetti.

İngiltere pazarının da en kısa müddette açılmasını beklediklerini söyleyen Çorabatır, bunun bilhassa Ege Bölgesi’ni olumlu etkileyeceğini lisana getirdi. Turizmin 60’tan fazla kesimi direkt etkilediğine de işaret eden Çorabatır, “Turizm işletmelerimizin açık olması demek, daha fazla istihdam, daha fazla alışveriş ve ekonomik canlanma manasını taşıyor.

Turizmdeki hareketlilik yalnızca turizmcilerin değil, herkesin yüzünü güldürüyor. Turizm, stratejik bir dal ve ülkemiz için çok önemli” diye konuştu.

AŞI DAVETİ

Yoğunluğun okullar açılana kadar devam etmesini beklediklerini belirten Çorabatır, olay sayıları ve aşılanma oranlarına da dikkat çekti. İşletmelerin İnançlı Turizm Sertifikası kriterlerinden asla taviz vermediğini açıklayan Çorabatır, “Turizmin devam etmesi için yalnızca turizmcilerin tedbir alması kâfi değil.

Rehavete kapılmamalıyız. Salgınla gayrette en güçlü silah aşı. İnsanların ferdi sorumluluklarını yerine getirerek, aşılanma oranının da yüzde 80’lere ulaşmasını bekliyoruz. Ekonomik hareketliliğin devamı, önümüzdeki günlerde tatil yapabilmek ve tüm dalların devamlılığı açısından da aşılanmamız gerekiyor” dedi.

‘BAYRAM HAREKETLİLİĞİ YAŞANDI’

Bayramın beklendiği üzere dolu geçtiğini anlatan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Lideri Ülkay Atmaca ise “Sahillerimiz, otellerimiz, mesire alanları her taraf doldu, taştı. Hatta Türkiye’nin tamamında önemli bayram hareketliliği yaşandı.

Bu kadar hareketli bir bayramı kazasız belasız atlattık. Artık de döneme odaklandık, İngiltere’nin 9 Ağustos’ta karar verip Türkiye’yi açmasını bekliyoruz. Biz otellerimizde maske, uzaklık, hijyen kurallarını harfiyen uyguluyoruz.

Aşılanma da devam ediyor bölümde, Kültür ve Turizm Bakanımız açıkladı, ‘turizm dalının yüzde 90’ı aşılandı’ diye. Rusya’dan gelişler artarak devam ediyor. Güzel bir Ağustos geçeceği görünüyor.

Olay sayılarının da bu haftadan itibaren düşmeye başlayacağını umuyoruz, zira çok önemli bir hareketlilik vardı bayramda” dedi.

SON 16 AYIN EN HAREKETLİ PERİYODU

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Lideri Erkan Yağcı da bayram periyodunda bilhassa son 16 ayın en hareketli periyodunun yaşandığına işaret ederek, “Antalya bölgesinde yerli ve yabancı konuklarımızla 10 gün boyunca 750 binden fazla kişi turizm hareketine katıldı.

You might be interested:  Seyahat Için Izin Nasıl Alınır?

Burada konuklarımızın İnançlı Turizm Sertifikası uygulamalarıyla tatil yapmalarını sağlamak en kıymetli önceliğimiz oldu. Bundan sonra da İnançlı Turizm Sertifikası uygulamalarını devam ettireceğiz. Aşılanmanın da yaygınlaşarak salgının denetim altına alınması, turizm hareketliliği açısından son derece değerli.

Ağustos ayında şu an yakaladığımız turizm hareketinin devam etmesi önceliğimiz ve sürdürülebilir kılmak” sözlerini kullandı.

‘2019’UN YÜZDE 35-40 ÜZERİNE ÇIKTI’

Bayramın çok ağır geçtiğini belirten ETS Çeşit İdare Heyeti Lider Yardımcısı Suat Özbek ise şöyle konuştu: “Karşılaştırma yaparken biz 2019’u kıyas alıyoruz. İç pazar 2019’un yüzde 35-40 üzerinde gerçekleşti.

Nisan, mayıs kapanmalarla, biraz da dönemi geç açan konuklarımız Kurban Bayramı’nın da uzun bir tatil devri olması prestijiyle ağır ilgi gösterdi. Bilhassa Ege Bölgesi’nde Kuşadası, Marmaris, Bodrum, Didim ağır doluluk yaşadı.

Antalya mevsim prestijiyle biraz daha geriden geldi lakin sanıyorum bütün dal Kurban Bayramı performansı ve konuk talebinden mutludur. Bayram sonrası rezervasyon taleplerinde yoğunluk devam ediyor. Yaz dönemi, yılın en güzel devrindeyiz.

Ağustos boyunca bilhassa Ege Bölgesi, Bodrum’da doluluklar da yüksek ancak bu işin devamı için alternatif pazarlar Almanya, Belçika, Hollanda, İngiltere’nin geliyor olması lazım.”

Kaynak: YeniŞafak

Turizme bayram dopingi

Antalya’nın Alanya ilçesindeki turizm tesisleri 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde yüzde 100’lük doluluk oranına ulaştı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle yoğun bir iç pazar talebiyle karşılaştık ve bölge olarak yüzde 100’lük doluluklara ulaştık” dedi.

Bayramı’nın en gözde tatil cennetlerinden Alanya’ya başta Konya ve İstanbul olmak üzere yurdun birçok ilinden tatilciler akın etti. Bayramdan birkaç gün önce başlayan yoğun tatilci akını, hafta sonuna kadar devam etti. Turizm ve belediye belgeli 200 bin civarında yatak kapasitesine sahip ilçede yüzde 100’lük doluluklara ulaştı.

“Ciddi bir doluluk yaşamaktayız”

Bayram yoğunluğun devam ettiğini ve aktaran TÜROFED Yönetim Kurulu üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, bayram süresince bölge olarak yüzde 100’lük doluluklara ulaştığını söyledi. Sili, ”Bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle yoğun bir iç pazar talebiyle karşılaştık.

Tabi bir yandan da Avrupa ile Rusya pazarından da artan talep ve diğer pazarlarında artış göstermesiyle birlikte Türkiye aslında tarihi bir rekora doğru gidiyor. Bu bağlamda Alanya bölgesinde de tüm bu oranlar değerlendirildiğinde ciddi bir doluluk yaşamaktayız.

Doluluk süreci Eylül ayını kapsayacak şekilde devam edecek gibi görünüyor” dedi.

“Umut ediyoruz ki iç pazar, bu hareketlilik talebini devam ettirir”

Bayramın tatili süresince iç pazarın yoğun olmasından dolayı şehir esnafına da büyük katkısı olduğunu söyleyen Sili, ”Bayram döneminde iç pazarın yoğun gelmesiyle birlikte tesislerimizin dolması şehirdeki yiyecek-içecek gibi birçok sektörle uğraşan esnafı bir şekilde yaşatması sonucunu sağladı.

İlçede esnaflar açısından son derece olumlu bir durum. Umut ediyoruz ki bundan sonraki süreçte iç pazar, bu hareketlilik talebini devam ettirir. Çünkü bizim gibi turizmle uğraşan ülkelerinde bildiği ve uyguladığı bir gerçektir bu.

Kaldı ki bizimde kriz döneminde yaşadığımız bir gerçeğin iç pazarın bizim ana pazarımız olması. Yani diğer pazarlar mutlaka olmalı ama iç pazarımız ana pazarımız o nedenle bu sene artmış yabancı talebine rağmen biz iç pazarda belli bir kontenjanı açık tuttuk ve bu şekilde de devam ettik.

Bir takım haberler de çıktı ama biz bayram süresince buradaki tüm otel yöneticileriyle iletişim halindeydik” diye konuştu.

“İlçemize gelen bazı insanların kendi tercihleri dışarıda konaklamak”

Talep gösteren herkese mutlaka yer bulunduğunu ifade eden Sili, şunları konuştu:

“Dışarıda kalan falan olmadı. İlçemize gelen bazı insanların sanıyorum kendi tercihleri dışarıda konaklamak. Çünkü görünen o ki yorganlarını, battaniye gibi eşyalarını yanlarına alarak gelmişler. Bu anlamda dışarıda konaklamak kendi tercihleri olduğunu düşünüyorum.

Mutlaka rezervasyon yaparak gelin diye basın yoluyla bu konuyu bildirdik. Ama maalesef bu tür görüntüler oluştu. Önümüzdeki dönemde bu konuyla alakalı olarak bir takım çözüm önerilerini hep beraber masaya yatıracağız.

En azından belediye zabıta ve emniyet güçlerinin bu görüntü kirliğine müsaade edilmeyeceği noktasında bir çalışması olması gerekir. Tabi sadece Alanya için geçerli değil bu, diğer tüm bölgeler içinde geçerli.

Bu tür taleplerin oluştuğu durumda, yani rezervasyon yaptırmadan gelmiş insanların konaklama ihtiyacını karşılaması için nöbet bir birim oluşturmayı düşünüyoruz. Dolasıyla bu tür görüntülerin sıfırlanması noktasında gerekli çabayı göstereceğiz.”

Güneydoğu turizmine bayram dopingi

 • Köklü tarihi ve inanç turizmindeki potansiyeliyle her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesine, yaz sıcaklarının da etkisini kaybetmeye başlayacağı Kurban Bayramı tatilinde ziyaretçi akını bekleniyor.
 • Yaz boyu yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle pek fazla turistin ziyaret etmediği bölge illeri, havaların serinlemeye başladığı bir döneme denk gelen bayram tatilinde oldukça hareketli bir sezon geçirmeyi bekliyor.
 • Kurban Bayramı tatili dolayısıyla düzenlenecek GAP turlarında, dünyanın en eski tapınak kalıntıları olarak kabul edilen Göbeklitepe ve Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen bölgeye ev sahipliği yapan Şanlıurfa ön plana çıkıyor.
 • Gastronomi turizmiyle dikkati çeken ve Gaziantep'in yanı sıra, tarihi taş evleri ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin de en fazla ziyaretçiyi ağırlayacak illerin başında yer alıyor.
 • Bölgenin güzide kentlerinden Diyarbakır ise bu dönem turizmde daha fazla pay almayı hedefliyor.
 • “Geçen yıla göre daha iyi”
 • Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güneydoğu Bölgesel Yürütme Kurulu (GBYK) Başkanı Şemsettin Yıldız, bayram tatilinin uzamasının bölge turizmcilerini sevindirdiğini söyledi.
 • Tatilin uzamasının kararsızları da rezervasyon yapmaya teşvik ettiğini aktaran Yıldız, tatilin yaz sıcaklarının sonuna denk gelmesinin de buna olumlu katkı sağladığını dile getirdi.

Güneydoğu kentlerindeki otellerde yoğunluk yaşandığını vurgulayan Yıldız, “Bölgemizdeki şehir otellerinde rezervasyon oranı yüzde 80'i bulmuş durumda. Tatilin ardından da bu oranın pek fazla düşmesini beklemiyoruz. Çünkü bölge illerine yeni atanan memurlar da ilk etapta otellerde ve konuk evlerinde kalmayı tercih ediyor. Eğitim sezonunun açılması dolayısıyla ilk yıl kayıt yaptıracak öğrenciler de ağırlanacak. Bu yıl 2016 yılına göre daha iyi bir doluluk oranı yakalamış durumdayız.” diye konuştu.

 1. “Şehirlerde hareketlilik var”
 2. Daha önce bölge üzerindeki olumsuz algı nedeniyle turizmcilerin ciddi sıkıntılar yaşadığını anımsatan Yıldız, algının değişmesi yönündeki çaba ve gayretlerin artırılarak sürdürülmesi gerektiğine dikkati çekti.
 3. Bölge illerinin her birinin birbirinden farklı değerleri barındırdığını anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

“Gaziantep, turizm anlamında her zaman bölgemizde lokomotif görevini üstlenmeyi sürdürüyor. Şanlıurfa ise özellikle Göbeklitepe'nin bilinilirliğinin artırılmasıyla ayrı bir cazibe merkezi haline geldi.

İnanç turizmi açısından da önemli bir değer olan Şanlıurfa'da her geçen gün turizm biraz daha iyiye gidiyor. Yine Mardin'de de hareketlilik yaşanmaya başladı. Mardin otantik yapısıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Diyarbakır ise biraz daha toparlanma aşamasında bulunuyor.”

 • Şanlıurfa 1 milyon turist bekliyor
 • Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan da kentte bayram tatili dolayısıyla ciddi bir turizm hareketliliğinin yaşanmasının beklendiğini söyledi.
 • Kentte bu yıl turizmde bir milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlamayı hedeflediklerini aktaran Aslan, şunları kaydetti:

“Amacımıza ulaşma noktasında ciddi bir ilerleme katettik. Bugünlerde rezervasyonlara baktığımızda bölge genelinde ciddi bir hareketlilik var. Şanlıurfa'da otellerde doluluk oranı yüzde 80'leri aşmış durumda.

GAP turunun merkezi olan Şanlıurfa'ya yapılan rezervasyon bölgedeki hareketliliği zaten özetliyor. Bayramda yakaladığımız doluluk oranının sonrasında da aynı şekilde artarak devam edeceği görüşündeyiz.

Konaklama tesislerinin istatistiklerindeki artış hepimizi sevindiriyor.”

Mardin'deki otel işletmecilerinden Erkan Erbek ise sıcak geçen yaz döneminin ardından yeniden turist yoğunluğunun başladığını anlattı.

Bayram sonunda da şehirde ciddi bir hareketlilik beklediklerini vurgulayan Erbek, “Şu an doluluk oranımız yüzde 50 düzeyinde. Tatilin uzamasıyla birlikte yeni rezervasyonlar da bekliyoruz. Dolayısıyla tahminimiz yüzde 75'i bulabileceğimiz yönünde.” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *