Tarih kokan kent: ağrı

Hititler, Persler, Urartular ve İskitler gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel kentlerinden olan Ağrı gezi rotalarının son zamanlardaki popüler kenti.

Kendine has kültürü ve geleneksel dokusu ile çok sayıda gezgini kendine çeken kent, el değmemiş doğası ve güzelliğini cömertçe sunmaktan asla çekinmiyor! Bu nedenle sizin için Ağrı ile ilgili merak edilenleri araştırdık, en çok sorulan soruları yanıtladık. Hazırsanız, başlıyoruz, Ağrı’ya hoşgeldiniz!

tarih kokan kent: ağrı

Yüksek zirveli dağları, türkülere konu olan güzelliği, mutfağı, geleneksel kültürü ve tarihi ile Ağrı başlı başına ayrı bir gezi rotası. Başka bir yerle birleştirmenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Zaten aslına bakarsanız Ağrı, geçerken uğranacak bir yer değil.

Şuraya gidiyordum da Ağrı’ya da uğradım diyemezdiniz. Ağrı’ya gidersiniz. Ağrı’nın gezi rotası ile oldukça şaşaalı. Karasal iklimin tüm sertliği ile hüküm sürdüğü bu güzel kente yapacağınız gezide mutlaka görmeniz gerekenlerin listesini ise aşağıda bulabilirsiniz.

tarih kokan kent: ağrı

Tüm İhtişamı ile İshak Paşa Sarayı 

En göz alıcı olanı önce yazalım dedik. Ağrı’nın kadim geçmişini en yoğun şekilde hissedebileceğiniz İshak Paşa Sarayı, Ağrı gezi listesinde ilk sırada geliyor.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki saray, Doğubeyazıt kent merkezine sadece 7 km uzaklıkta. Tüm ova manzarasına hakim bir tepede tek başına görkemli görüntüsü ile büyüleyen İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliği inşa edilmesinin tam 99 yıl boyunca sürmüş olması. Çıldır Atabeki Çolak Abdi Paşa döneminde 1685 yılında yapımına başlanmış.

Aradan 99 yıl geçmiş. 1784 yılında Küçük İshak Paşa’nın zamanında tamamlanmış. Mimarları Ahıskalı. İshak Paşa Sarayı hem Osmanlı hem Selçuklu hem de Barok mimarinin özelliklerini yansıtıyor.

Osmanlı Devleti’nin yıkılışına kadar kullanılmayı devam eden saray, günümüzde ziyaretçilerini büyülüyor.

Ağrı merkezden hareket eden günübirlik gezilerle İshak Paşa Sarayı’na ve hemen yanında bulunan Urartu Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

tarih kokan kent: ağrı

Urartu Kalesi 

İshak Paşa Sarayı’nın hemen yanında yer alan Urartu Kalesi de Ağrı’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Kalenin bölgedeki adı ise Doğubayazıt Kalesi. Kalenin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmese de Urartular döneminden kalan eserleri ile oldukça önemli bir yapı.

Kalenin çevresinde eski Urartu mezarlarının kalıntıları bulunuyor. Ayrıca kalede antik çağdan kalan çeşitli buluntularda mevcut. Kale 3 bölümden oluşuyor. İçinde bir de mabed var. Burada bulunan mağaralarda ise Urartular’dan da önce bir yaşamın devam ettiği düşünülüyor. Kaleye araç ile çıkmak mümkün değil. Tırmanmanız gerekiyor. Bu nedenle uygun bir ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz.

tarih kokan kent: ağrı

Doğayla Baş Başa: Ağrı Dağı Milli Parkı 

Ağrı Dağı hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en yüksek dağı olma ünvanını elinde bulunduran, bölgede de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi. Dağ öyle heybetli ki etkilenmemek elde değil.

Koruma altına alındığından dolayı milli park statüsü verilen dağın manzarası ile dillere destan. Dağda küçük göller ve yaylalar bulunuyor. Bu nedenle Ağrı seyahatinizde bir gününüzü Ağrı Dağı’na ayırmanızı, doğa ile baş başa bir gün geçirmenizi öneririz.

Ağrı merkezden hareket eden rehberli gezilerle yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

tarih kokan kent: ağrı

Rivayeti Bol: Meteor Çukuru

Ağrı yakınlarında görülebilecek bir diğer nokta da meteor çukuru. 1982 yılında buraya bir meteor düştüğü, bu nedende de bir yer sarsıntısının meydana geldiği, şimdi de buraya oldukça yakın olan Gülveren Köyü’nün sularının bulanık aktığı rivayet ediliyor. Aslında karstik bir çöküntü olan çukurun çapı ise 35 metre.

You might be interested:  65 Yaş Üstü Uçakla Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

Gürbulak Sınır Kapısı’na yaklaşık 2-3 kilometre uzaklıkta bulunan meteor çukuru güvenlik sebebi ile her zaman ziyarete açık değil. Bu nedenle gitmeden önce bölgede yaşayanlardan ziyaret edilip edilemeyeceğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca meteor çukuru bölgede yapılan gezilerin rotaları içinde bulunuyor.

Murat Nehri’nin Kıyısında Kudret Köprüsü

Dünyada pek örneği olmayan doğal köprülerden biri olan Kudret köprüsü 30 metre yükseklikte ve 30 metre genişlikte.

Ağrı’da bulunan Murat Nehri’nin manzarasının izlenebildiği köprü zamanında Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine de girmiş. Evliya Çelebi bu köprütü Germ’ab-ı ibretnüma olarak adlandırmış.

Gezi rotalarının içinde olduğundan köprüye gitmek için ayrı bir gezi planı yapmanıza gerek yok.

tarih kokan kent: ağrı

Doğubeyazıt’taki Osmanlı Mirası: Eski Cami

Ağrı’nın en ünlü ilçelerinden biri olan Doğubeyazıt’ta tarihi zenginlikleri ile ünlü. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Eski Camii, Yavuz Sultan Selim zamanında yamaç üzerine inşa edilmiş. Caminin hemen yanında ise Doğubeyazıt Kalesi bulunuyor. Doğubeyazıt’a yapacağınız gezide her iki yapıyı da ziyaret edebilirsiniz.

Ağrı’nın Şifa Kaynağı: Diyadin Kaplıcaları

Sağlık turizminin en önemli noktalarından biri olan Diyadin Kaplıcaları, Ağrı kent merkezine 85 kilometre mesafede bulunuyor. Diyadin isimli kentte bulunan Diyadin Kaplıcaları her sene çok sayıda gezgini ağırlaması ile ünlü. Doğal kaynağından çıkan sıcak ve termal suyun özellikle cilt hastalıkları ve eklem ağrıları gibi çok sayıda hastalık için şifa kaynağı olduğu söyleniyor.

tarih kokan kent: ağrı

Bubi Kayak Merkezi 

Eğer Ağrı seyahatinizi kış aylarında planladıysanız Bubi Kayak Merkezi’ne uğramadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Kent merkezinden ortalam 20-25 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Bubi Kayak Merkesi’nde hem amatörler hem de profesyoneller için pistler bulunuyor.

Bölgenin iklim koşullarından dolayı kayak sezonunun da oldukça uzun sürdüğü merkezde keyifli şekilde zaman geçirebilirsiniz.

Ekipmanınız yoksa da endişe etmeyin çünkü kayak merkezinde ekipman kiralayacağınız mağazalar, yeme içme için ise lokantalar bulunuyor.

Ancak burada konaklamak için tesis olmadığı konusunda sizi uyarmak isteriz. Bu nedenle en yakın nokta olan Ağrı kent merkezinde konaklama yapabilirsiniz.

Ağrı’da Nerede Kalınır?

Ağrı konaklama yönünden çok fazla tesisin bulunduğu bir kent değil. Kent merkezinde de çok fazla otel seçeneği yok. 4 yıldızlı olan tek oteli ise kent merkezinin dışında bulunuyor.

Ayrıca Ağrı’ya gelen misafirler Doğubeyazıt’da konaklamayı tercih edebiliyor. Çok fazla otel bulunmasa da bölgede bulunan otellerin hepsi her bütçeden gezgin için çeşitli fiyat alternatifleri sağlıyor.

Ağrı seyahatiniz için tavsiye edeceğimiz oteller ise şöyle sıralanıyor:

Hatemoğlu Otel, Ağrı Merkez 3*

Cumhuriyet Cad. 1703. Sk. No. 20/A, Ağrı, 04200, Türkiye

 • Telefon:  0472 215 65 65
 • Grand Cenas Hotel, Merkeze Mesafesi Var, 4*
 • Erzurum Yolu Üzeri, DSİ Karşısı, Merkez, Ağrı, 04100, Türkiye
 • Telefon: 0472 215 11 16

Ağrı’da Ne Yenir?

Ağrı, Doğu Anadolu lezzetlerinin en güzellerini mutfağına taşıyan, çeşit çeşit et yemekleri ve bölgeye has olan lezzetleri ile ünlü bir kent. Dolayısı ile Ağrı’ya gittiğinizde yemeden asla dönmeyin diyeceğimiz lezzetler var. Mutkala tadına bakmanız gereken yemekler ise şöyle sıralanıyor:

 • Ünü tüm ülkeye yayılan abdigor köftesi,
 • Tereyağ ve salça ile yapılan bir çeşit kavurma olan selekeli,
 • Birliğin ve beraberliğin Ağrı’daki sembolü Halise yemeği,
 • Sadece özel günlerde pişirilen davet yemeği gosteberg buğulama,
 • Buğday unundan hazırlanan bir ekmek çeşidi olan Çiriş ketesi.

Ağrı’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en doğusundaki illerden biri olan Ağrı’ya en kolay ulaşım hava yolu ile sağlanıyor.

You might be interested:  Nirvana Otel Nerede?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin çeşitli illerinden her gün düzenlenen direkt ya da aktarmalı uçuşlarla Ağrı’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kara yolu ile ulaşmak isterseniz de bölgeye gelen çeşitli otobüs firmalarını tercih edebilir ya da özel aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak kara yolunun oldukça uzun olduğu konusunda sizi uyarmak isteriz.

tarih kokan kent: ağrı

Ağrı Doğubayazıt Kalesi – Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04Ağrı haber, ağrı haberleri, son dakika ağrı haberleri-Kent 04

admin

tarih kokan kent: ağrı

Son Güncelleme :

16 Eylül 2018 – 13:49

İlçemize uzaklığı 7 kilometre olan tarih kokan kalemiz harebe durumunda sarp bir kayalık üstünde Belleburç adı verilen bir konumda olan kalemizin
kimler tarafından yapıldığı henüz bilinmemektedir. Antik çağlara ait izler
ve urartu mezarları kalemizin antik bir yerleşim olduğunu göstermektedir.

Tarih boyunca coğrafi konumu açısında önemli görevler almıştır.

tarih kokan kent: ağrı

Ağrı doğubayazıt kalesi

Kalenin güneydoğusunda da Urartu Dönemi’nden kaldığı sanılan bir yerleşim
alanının izleri vardır. D.Huff tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılan
buradaki kaya mezarı M.Ö. 13 ile 9. yy. arası olarak tarihlendirilmiş ve
Urartu döneminde kalenin adının Daryunk olduğunu belirtmiştir.

Doğubayazıt’tan geçen tarihi İpek Yolu’nun çok eski çağlara uzandığı
düşünülürse, ilk yerleşmin Urartular’dan önce kurulduğu düşünülebilir.
Doğal bir kale konumunda olan Karaburun tepelerinin sarp kayaları, düzgün
taş duvarlarla örülerek muhkem bir kale inşa edilmiştir.

Kalenin temelinde
bulunan taşarın cins ve kesme tekniğinden de, ilk kalenin Urartular
tarafından yapıldığı, daha sonraki yıllarda kalenin Selçuklular ve

Osmanlılar tarafından onarıldığı anlaşılıyor.

tarih kokan kent: ağrı

Doğubayazıt kalesi gündüz görünümü

Kalenin güneydoğusunda da Urartu Dönemi’nden kaldığı sanılan bir yerleşim
alanının izleri vardır. D.Huff tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılan
buradaki kaya mezarı M.Ö. 13 ile 9. yy. arası olarak tarihlendirilmiş ve
Urartu döneminde kalenin adının Daryunk olduğunu belirtmiştir.

Doğubayazıt’tan geçen tarihi İpek Yolu’nun çok eski çağlara uzandığı
düşünülürse, ilk yerleşmin Urartular’dan önce kurulduğu düşünülebilir.
Doğal bir kale konumunda olan Karaburun tepelerinin sarp kayaları, düzgün
taş duvarlarla örülerek muhkem bir kale inşa edilmiştir.

Kalenin temelinde
bulunan taşarın cins ve kesme tekniğinden de, ilk kalenin Urartular
tarafından yapıldığı, daha sonraki yıllarda kalenin Selçuklular ve

Osmanlılar tarafından onarıldığı anlaşılıyor.

tarih kokan kent: ağrı

Ağrı doğubayazıt kalesi 2

Doğubayazıt ve çevresi, 1064 yılında Büyük Selçuklular’ın hakimiyetine
geçmişti. Büyük Selçukluların’da Urartu yerleşim alanını kullandıkları,
hatta güneybatıya doğru genişledikleri, mevcut Selçuklu mezar
kalıntılarından anlaşılmaktadır. Bölge halkı arasında Doğubayazıt
kalesine, Ceneviz Kalesi diyenler de bulunmaktadır.

Ortaçağın başında
Karadeniz kıyısında bulunan limanlardan Asya’ya ticaret yapan Cenevizli
tüccarlar, Doğubayazıttan geçen transit yolu kullanmışlardır. Bugün
Bayburt, Erzurum, Diyadin, Doğubayazıt üzerinden geçen transit yolu,
eskiden kervanların da kullandığı şüphe götürmez bir gerçektir diyen
W.Heyd, J.

Brant’ın seyhatnamesine dayanarak Bayburt, Erzurum, Hasankale
ve Doğubayazıt’da kervanların konaklaması için Cenevizliler’in kaleler
yaptıklarını belirtmektedir. Daryunk adı Doğubayazıt ve çevresinin
Celayirliler (1358-1382) tarafından fethine kadar kullanılmıştır.

Celayir
Devleti’nin iki kardeş arasında bölünmesinden sonra, Doğubayazıt yöresi
Sultan Bayezid’e verilmişti. Sultan Bayezid, Bayram Hoca’nın saldırılarına
karşı koyabilmek için 1374 yılında Doğubayazıt Kalesi’ni restore ettirmiş.

Halk tarafından çok sevilen Sultan Bayezid’in ölümünden sonra, halk onun
anısına şehrin adını değiştirerek Daryunk yerine ilk defa Bayezıd adını
vermiştir.Eski kalenin adı da, Sultan Bayezıd’a ithafen Bayezıd Kalesi

olarak değişmiştir.

tarih kokan kent: ağrı

AĞRI Doğubeyazıt Kalesi

3682

Şimdiki zamanın hikayesi

BÜNYAMİN AYGÜN

Mavilerin şehri – DİLARA ZENGİN

Küba’nın en turistik şehirlerinin başında gelen Varadero, tropik iklimi, eşsiz kumsalları ve masmavi denizi ile biliniyor. Yüzmenin yanı sıra dinginliği ile birçok su sporuna da elverişli olan deniz, birbirinden zevkli aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Mavinin her tonunun hâkim olduğu Varadero sahilini Dilara Zengin kadrajına aldı.

You might be interested:  Turizme kurban bayramı tatili dopingi

Küçük kusursuz renkler ALPEREN BİLGİLİ

Ağırlığı sadece 17 gram olan Sarı Kuyruksallayan kuşu gri, kahve ve sarı tonlarının en uyumlu halini taşır kanatlarında. Ona ismini, her daim salladığı küçük kuyruğu vermiş. Okuyucumuz Alperen Bilgili’nin çektiği fotoğrafta uyumlu renkleri ve duruşuyla Sarı Kuyruksallayan kuşunu görüyoruz.

Tarih kokan kent EBUBEKİR BÜRÇÜN

Her sokağı, her caddesi, her yapısı başka bir tarih, başka bir kültür… Doğunun gizemli şehirlerinden Siirt, her karesinde farklı yaşanmışlıklar, hikâyeler bulunduruyor.

 • MİLLİYEV ARŞİVİNDEN 33 YIL ÖNCE BUGÜN
 • Boğazın incisi

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İstanbul’un Kavacık ve Hisarüstü ilçeleri arasında konumlanan, Asya ve Avrupa kıtalarını ikinci kez birbirlerine bağlayan dünyanın en büyük çelik asma köprülerinden biri olma özelliğini taşıyor.

35 yıl önce yapımına başlanan köprü, ülkemizin en önemli ulaşım noktalarından biri olma özelliğini de taşıyor.

Milliyet arşivinden aldığımız fotoğrafta, köprü 3 Temmuz 1988 tarihinde kalabalık vatandaş katılımıyla dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açılıyor.

Tepelerin ardından MURAT CACİM

Türk mimarisinin en nadide örneklerinden biri olan, Ağrı’da bulunan İshak Paşa Sarayı, tarihi dokusu ve mimarisi bakımından bölgenin eşsiz yapılarından biri olarak öne çıkıyor. Sarayın heybeti, tepelerin ardından batan güneş ile birleşince Murat Cacim’in objektifine böyle yansımış.

WWW.MİLLİYET.COM.TR’YE GELENLER

Önce çek sonra paylaş!

En güzel anılarınız artık Milliyet.com.tr’de. Yollayın, sizin de anılarınız yayınlansın!

FOTO yaz 6688’e gönder Gelen mesaja tıkla l Fotoğrafını yükle

Fotoğraf Servisi Müdürü Bünyamin Aygün’ün seçtiği fotoğraflarınız Milliyet Pazar, Milliyet.com.tr ve Milliyet Express uygulamasında yayınlansın…

Milliyet Sizden Gelenler fotoğraf paylaşım servisi ücretli bir hizmet olup tüm GSM operatörleri için her gönderilen mesaj başına tüm vergiler dahil 3,6 TL ücretlendirilmektedir.

Pen, India – Wikipedia

Place in Maharashtra, IndiaPen, India-TownMumbai Metropolitan CityLocation in Maharashtra, IndiaShow map of MaharashtraPen, India (India)Show map of IndiaCoordinates: 18°45′N 73°05′E / 18.75°N 73.08°E / 18.75; 73.08Coordinates: 18°45′N 73°05′E / 18.75°N 73.08°E / 18.75; 73.08Country IndiaStateMaharashtraDistrictRaigadGovernment • TypeMunicipal corporationElevation18 m (59 ft)Population (2011) • Total37,852Languages • OfficialMarathiTime zoneUTC+5:30 (IST)PIN402107Telephone code02143ISO 3166 codeIN-MHVehicle registrationMH 06

Pen is a town and taluka in Raigad district of Indian state of Maharashtra. It is well known for world class Ganesh idols.[1] It is the geographical and cultural center of Raigad district.

History

The name of Pen is derived from the term “पेणे” or “Pene”, which means “a place to rest”. Although no one is certain about the origin of Pen, historians think it probably dates back to the times of Buddha.[2][3]

Due to its location, Pen developed as a port city (the present-day Antora port was commonly referred as “Pen Port”), with trade links as far as Egypt.[4] It had a prosperous marketplace where the exchange of goods to and from Deccan took place.

The Kolaba District Gazettee gives Pen's history as follows

In historical times Pen was under rule of the Silaharas of Shri Sthanak (Thana) from 9th to the 12th Century and subsequently it passed under the control of the Yadavas. When Shayastakhan was sent against Sivaji, a detachment of the Moghal army had been kept at Pen but it was subsequently routed by him.

Parvatibai, the wife of Sadasivrav Bhau, the hero of Panipat,. In 1819 the easy communication with Bombay and with the Deccan by the Bor pass made Pen an important centre. Its chief prosperity lay in its salt beds. There was a considerable export of rice to Bombay.

A number of carved stones about the town appear to belong to an unusually large temple of about the thirteenth or fourteenth century.[5]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *