Sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Sana iyi bir haberimiz var! Yunan adalarına kadar gitmene gerek kalmadı.

Türkiye’nin saklı cennet köşesi Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı beldesi Kalkan, sana mavi ve beyazın mükemmel uyumunu ve daha fazlasını sunuyor.

Sık sık Santorini’yi andıran manzaralarla karşılaşman, masmavi ve çarşaf gibi denizinin tuzlu kokusunu içine çektiğin yemyeşil doğasında huzuru hissetmen Kalkan’da isen çok olası.

Tatil beldesinin çok çok ötesinde özellikleri olan Kalkan, dünyaca ünlü antik şehirlere, nesli tükenmekte olan caretta carettalara, dünyanın en ünlü koylarına ve kumsallarına ev sahipliği yapıyor. Yanıbaşımda cennet duruyormuş, ben nasıl bilmiyorum diyorsan bu yazımız senin için!

Kalkan nerede? Kalkan’a nasıl gidilir? Kalkan’a ne zaman gidilir? Kalkan’da gezilecek yerler, Kalkan’da nerede kalınır? Kalkan’da ne yenir? ve çok daha fazlası için sana kapsamlı bir araştırma hazırladık. Kalkan hakkında bilinmesi gereken herşeyi anlattığımız bu yazıda sorularının cevabını bulabilirsin!

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Kalkan Nerede?

Rehberimize en temel soru ile başlayabiliriz. Kalkan, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı bir beldedir. Antalya’nın batısında yer alan Kalkan’ın tam karşısında Yunanistan’ın Meis Adası yer almaktadır. Fethiye ile Antalya arasında yer alan Kalkan,

 • Kaş’a 27 km,
 • Fethiye’ye 80 km,
 • Antalya’ya 210 km
 • Muğla’ya 190 km

mesafede yer almaktadır. Meis adasından gelen tüccarların kurduğuna inanılan Kalkan beldesi, uzun yıllar boyunca ulaşım zorluğu sebebiyle bakir kalmış, bu sebeple doğal güzellikleri ile ön plana çıkmıştır.

Kalkan’da Ulaşım, Kalkan’a nasıl gidilir?

Son dönemde popülerliği giderek artan tatil noktası Kalkan’a ulaşım seçenekleri çok fazla! Toplu taşıma, özel araç, taksi veya havaalanı transfer yaparak Kalkan’a ulaşmak mümkün ve de çok kolay.

Kalkan’a Kaş’tan kalkan otobüs veya minibüslerle ulaşabilirsin. Uçak ile geliyorsan Dalaman yada Antalya havalimanından Kaş’a kalkan otobüsler, alan transfer yada taksi ile önce Kaş’a gelip daha sonra Kaş’tan Kalkan’a geçebilirsin.

Diğer yandan özel aracınla ile ulaşmak istersen Kalkan,

 • İstanbul‘a 840 km-9,5 saat
 • Ankara‘ya 660 km-8 saat
 • İzmir’e ise 410 km uzaklıkta yer alıyor.

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Kalkan’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi görülen Kalkan aslında her mevsim gidilebilecek bir belde. Kışları ılık ve yağışlı olan Kalkan’da, yazları çok sıcak geçmekte. Kısacası ihtiyacına göre mevsim belirlemek daha doğru olabilir.

Kalkan’ın havuzlu villalarında serinlemek yada denizinde yüzmek istiyorsan yaz mevsiminde sıcak mı sıcak havayı tercih etmeli, soğuktan kaçıp daha ılık bir yerlerde olmak istiyorsan kışın bile tercih edebilirsin.

Kalkan’ı kışın tercih etmek isteyenlerdenim diyorsan Kalkan’da kışı anlatan yazımıza burdan ulaşabilirsin! O zaman diyebiliriz ki Kalkan her mevsim çok güzel!

Kalkan’da Gezilecek Yerler

Kalkan Antik Kentleri

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Xanthos ve Letoon Antik Kentleri: Kalkan’da Likya Birliği’nden izler taşıyan Xanthos Antik Kenti, 1988’de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne adını yazdırmıştır. Mezarları ve bir çok tarihi parçası günümüze kadar ulaşan Xanthos lahitlerinin geçmişi ise milattan önce 7.yüzyıla kadar dayanıyor.  Letoon Antik Kenti ise Yunan mitolojisinde yer alan bir çok tanrı ve tanrıçanın tapınaklarına-manastırlarına ev sahipliği yaparken, Xanthos Antik Kentine komşu konumda bulunuyor. Antik kentlere giriş yapmak için 2018 yılı itibariyle 10 TL ödemeniz gerekmekte!

Yaz ve kış aylarında açılış-kapanış saatleri değiştiği için şu adrese bakmanızda yarar var: https://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/xanthos-orenyeri

Patara Antik Kenti: Likya’nın başkenti olan Patara Antik Kenti, Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikola’nın yaşadığı yer olarakta biliniyor.

Patara plajı ise dünya çapında bir üne sahip. Sebebi ise kum tepeleri ve Caretta Carettaları! Patara Antik Kenti’ne giriş ücreti 2018 yılı itibariyle 15 TL.

Müzekart sahibi olanlar ise ücretsiz şekilde ziyaret edebilir.

Antik kentin güncel açılış-kapanış saatleri için: https://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/patara-orenyeri

Pirha Antik Kenti: Antik Likya’ya bağlı büyük bir kent olan Pirha, kaya mezarları, lahitler ve müzelere kazandırdığı antik kadın heykelleri ile biliniyor. Pirha Antik Kenti’de ücretli bir ören yeri. Müzekartınızla ya da hazırlıklı gitmenizde fayda var.

Kalkan Mağaraları

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Mavi Mağara: Zaman zaman foklarada ev sahipliği yapan Mavi Mağaraya ulaşım sadece Kalkan’dan kalkan teknelerle sağlanıyor. Mağaranın jeolojik yapısı sebebiyle, güneş ışınlarının vurmasıyla Mavi Mağara saklı güzelliğini ortaya çıkarıyor.

Güvercinlik Deniz Mağarası: Adını içinde bulunan güvercinlerden alan Güvercinlik Deniz Mağarası’na sadece yüzerek ulaşılıyor! Macerayı seviyorum, deniz mağaraları benim işim diyorsan mutlaka ziyaret etmen gereken yerler listene alabilirsin!

İnbaş Mağarası: Ulaşım seçenekleri diğer mağaralardan çok da farklı olmayan İnbaş Mağarasına, Kalkan’dan kalkan teknelerle ulaştıktan sonra masmavi sulara kendinizi bırakın. Keşfetme arzusunu içinizde hissedin!

Kalkan’da Denize Girilecek Yerler- Kalkan Plajları

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Kaputaş Plajı: Dünyanın en ünlü plajları listesine giren Türkiye’nin ve Kalkan’ın mavi incisi Kaputaş Plajı! Güzel şeylere ulaşması zordur sözünü yaşatan, upuzun bitmek bilmeyen merdivenleri ile denize kavuşmanızı sabırsızlaştıran Kaputaş, o kadar emeğe değecek bir plaj kesinlikle! Mavinin binbir tonunu barındıran Kaputaş plajına giriş ücretsiz ancak şemsiye ve şezlong için 5’er tl ödemeniz gerekecek.

Patara Plajı: Patara Antik Kenti’nin ev sahipliği yaptığı plaj Caretta Caretta ve kum tepeleriyle ünlü. Yeşilçam’dan bir çok filminde çekildiği Patara Plajı, masmavi denizi, kum tepeleri, antik kenti ile bir plajdan fazlasını sunuyor! 2018 itibariyle Patara Antik Kenti’ne giriş 15 tl ancak müzekartın varsa ücretsiz girebilirsin!

Fırnaz Koyu: Yeşilköy’e yakın olan Fırnaz Koyu, mavinin en güzel tonları ile denize girebilme şansı veriyor. Turlarla ya da teknenizle gelebildiğiniz Fırnaz Koyu’nun plajında çamur banyosu bile yapabilirsiniz!

Kalkan Halk Plajı: Kum yerine çakıllı bir plaja sahip olan Kalkan Halk Plajı’na ücretsiz girebilirsiniz! Kalkan’ın serin sularında sakinleyip, kitabınızla birlikte şezlongunuzda güneşlenerek güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Kalkan’da Nerede Kalınır? Kalkan’da Konaklama Seçenekleri

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Yazının başından beri belirttiğimiz ve vurguladığımız Kalkan’ın Türkiye’nin cennet kıyılarından biri olması ile Kalkan’da konaklama seçeneklerinide güzel kılıyor. Otel, pansiyon, kamp ve villa kiralama gibi bir çok seçeneğinin olduğu Kalkan’da yükselen son trend ise villa kiralamak. Tatilciler için özel olarak kiralanan villalar, dünyadaki konaklama sektöründe de çok popüler olan “sonsuzluk havuzu” ile tatilinizden memnuniyetinizini en üst sıralara taşıyor. Resimde de görebildiğin sonsuzluk havuzlu kiralık villalar, Kalkan konaklama seçeneklerinde tatilciler için çoktan favori oldu bile!

 • Kalkan’da villa kiralamak ister ya da villa kiralama ile ilgili bilgi almak istersen kapsamlı araştırmamız Kalkan’da Villa Kiralama yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsin.
 • Villa kiralama sistemini zaten biliyorum diyorsan o zaman okurlarımız için özel olarak hazırladığımız Kalkan’daki villa türleri sayfalarımız :
 • araştırmalarımıza yazıların üstüne tıklayarak ulaşabilir böylelikle bilgi sahibi olabilirsin!

Kalkan’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Tatile çıktığınızda yemek en büyük problem oluyor haliyle.

Ama bunu problem gibi görmek yerine, yeni keşif yapmak olarak görebilirsin! Kalkan’da ne yenir? sorusuna tonlarca cevabımız var! Balıktan mezelere, etlerden kebaplara, zeytinyağlı Akdeniz mutfağından tatlılara kadar Kalkan’ın bu konuda çok geniş yemek yelpazesi var. Ne yiyeceğimize karar verdik, peki Kalkan’da yemek nerede yenir? diyorsan, aşağıda bizim ve tatilcilerin favorisi üç mekan listeledik. Bizce seveceksin!

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Aubergine: Kendinizi deniz kenarında, palmiyeler altında yemek yerken hayal ediyorsanız burası  tam yeri! Limanda yer alan Aubergine, karidesten steak etlere kadar geniş menüsüyle mutlu edecek bir restoran!

Adres: Yalıboyu Mah. Kalkan Limanı, No:25 Kalkan, Antalya

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Salonika 1881: Instagramcıların ellerini görebilir miyiz? Santoriniye kadar gitmenize gerek kalmadan, mavi beyazın en güzel şekilde buluştuğu restoran Salonika 1881, Yunan havasını sana getirdi! Yunan tavernalarını aratmayan Salonika 1881, binbir çeşit mezelerden tutunda balıklara kadar bir çok yemek seçeneği ile karşında.

You might be interested:  Dört mevsim heyecan ve aktivite İçin aladağlar

Adres: Kalkan Mahallesi, No:5, Süleyman Yılmaz Cad. Kalkan, Antalya

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Belgin’s Kitchen: Konsept mekanları özlemedin mi? Belgin’s Kitchen’ın konsepti biraz farklı. Yere atılmış minderler, begonvillerle çevrili mekan ve tadına doyamayacağınız yemekler. Belgin’s Kitchen Türk mutfağını en güzel şekilde, ev samimiyetinde sana sunuyor!

Adres: Yalı Boyu, No. 1, Kalkan, Antalya

Son olarak;

Kalkan’da bilinmesi gereken herşeyi anlattık! Kalkan’a gitmeye karar verdiysen bu rehberi bol bol okumaya devam et ve işine yarayacak bilgileri not etmeyi unutma! Başka tatil noktalarına da göz atmak istiyorum dersen buradan ulaşabilirsin.

 • Bodrum Gezi Rehberi
 • Kaş Gezi Rehberi

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Kiev Gezi Rehberi: Kiev Gezisi İçin Önemli Gezi Notları

Kiev gezi rehberi boyunca Ukrayna‘nın Dinyeper Nehri kıyısına kurulmuş göz alıcı güzellikteki başkenti Kiev hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım.

Tarihinden, nüfus ve iklim özelliklerinden başlayarak konaklama seçenekleri, ziyaret edilecek yerleri, ulaşım olanakları ile ilgili ayrıntıları öğrenip kenti sanki yerel halktan biriymiş gibi gezebilirsiniz. Hatta hangi lezzetleri tüketmeye, alışverişte nelere öncelik vereceğinize rehberimizde bulacağınız bilgilerle kolayca karar verebilirsiniz.

Kiev Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiKiev gezi rehberi blog

Kiev Tarihi: 5. yüzyıla kadar uzanan geçmişi ile Kiev, Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olarak anılıyor. Kent, 9. yüzyılda ilk defa Doğu Slavları arasında başkent olarak anılmaya başlanmış. 10. ve 13. yüzyıllar arasında ise Kiev Knezliği’nin yönetim merkezi olarak altın çağını yaşamış.

Kentin altın çağını sonlandıranlar, 13. yüzyılda Moğollar olmuş. İstilanın ardından Kiev’in kontrolü Litvanya Dukalığı’na geçmiş. 1569’da Polonya-Litvanya Milletler Topluluğu’na dâhil edilen kente özgürlüğünü veren 1654 yılında Kazak kökenli Bogdan Hmelnitski olmuş. Bu olay, Ukrayna milliyetçiliğinin oluşmasına zemin hazırlamış.

1775 yılında Kiev, Rus İmparatorluğu tarafından ilhak edilmiş. Sonraki 2 yüzyıl boyunca kent, Rus kontrolünde kalmış ve Ruslaştırma çalışmaları kapsamında imparatorluğun diğer bölgelerinden geniş çaplı göç dalgalarına maruz kalmış. Bu zaman diliminde yerel halk sadece 1918 ve 1920’de bağımsızlığı kazanmaya yönelik girişimlerde bulunmuş.

II. Dünya Savaşı sırasında şiddetli çatışmalara sahne olan Kiev, 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesi sonucunda bağımsızlığını ilan eden Ukrayna’nın başkenti haline gelmiş.

Nüfus & Toplum: 2000’li yılların başından itibaren turistik özellikleri ile anılmaya başlanan Kiev’de 2,8 milyon kişi yaşıyor. Nüfus içerisinde Rus kökenli olanların payı %12. Kentte ayrıca Ermeni, Azeri, Tatar, Romen, Polonyalı ve Beyaz Rus azınlıklar da yaşamlarını devam ettiriyor.

Nüfusunun büyük çoğunluğu Ortodoks olan Kiev’de Yahudiler, farklı inanç sisteminin benimsemiş en büyük topluluğu oluşturuyor.

Dil: 2011 yılından beri Kiev’deki yön tabelalarında lokasyon isimlerinin hem yerel dilde hem de Latin alfabesi ile yazılışlarına birlikte yer veriliyor.

Yürürlükte olan uygulama gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırsa da yerel halkla diyalog kurmak çoğu zaman zor olabiliyor. Zira kentte ağırlıklı olarak konuşulan diller, Ukraynaca ve Rusça. Bu yüzden seyahat öncesi akıllı cihazlarınıza çeviri uygulaması yüklemenizi tavsiye ederim.

Ulaşım: Ülkenin kuzey kesiminde Moskova’ya 756 kilometre uzaklıkta yer alan Kiev’e, ülkemizden THY ve Ukrayna Hava Yolları direkt uçak seferleri düzenliyor.

Ortalama 1 saat 55 dakikada tamamlanan bu seferler, kent merkezinin 36 kilometre kadar güneydoğusunda bulunan Boryspil Uluslararası Havalimanı’na gerçekleştiriliyor. Avrupa’nın birçok önemli kentinden ve Rusya’dan kente seyahat için hava yolu ulaşımına alternatif olarak tren ve otobüs seferleri kullanılıyor.

Kiev’e Ne Zaman Gidilir?

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Kiev gezi rehberinde şimdiki konumuz kentin iklimi. Ukrayna’nın başkenti, tüm yılı karasal iklimin etkisi altında sürdürüyor. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması 0°C’nin altında seyrediyor. Nisan’dan itibaren hava sıcaklıklarında gözle görülür artış yaşanıyor. Hatta Nisan-Ağustos arası birçokları tarafından kente seyahat için en ideal dönem olarak gösteriliyor.

Güneşli gün sayısının fazla olduğu bu zaman diliminde nadiren yağmur yağıyor. Ayrıca parkların ve bahçelerin tüm güzelliklerini sergilemeleri, görülmeye değer kent manzaralarının oluşmasını sağlıyor.

Yalnız Temmuz ayı için tatil planı yaparken iki noktayı atlamamak gerekiyor çünkü bu ay hem yılın en sıcak hem de en yağışlı bölümünü oluşturuyor. Sonbaharda ise Ekim ayının ortasına kadar ılıman hava koşulları etkili oluyor.

Seyahat planlarınızı oluştururken kentte düzenlenen festivalleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Kiev tatili sırasında katılma fırsatı bulacağınız kültürel etkinlikler, ağırlıklı olarak Mayıs-Ağustos ayları arasında gerçekleştiriliyor.

Örneğin, kentin Nazi işgalinden kurtulmasına ve II. Dünya Savaşı’nda mücadele eden yerel halkı onurlandırmaya yönelik Zafer Günü 9 Mayıs’ta kutlanıyor.

Mayıs ayının son hafta sonunda Kiev Günü dolayısıyla kentin çeşitli yerlerinde konserler, havai fişek gösterileri ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Aynı dönemde kent merkezinin doğusunda başlayan Ukrayna Dünya Müzik Festivali ise Temmuz’un ilk günlerinde sona eriyor.

Ukrayna’nın en eski festivallerinden biri olan ve Kiev’e birkaç saat uzaklıktaki Poltava’da Ağustos ayı içerisinde düzenlenen Sorochinsky Yarmarok, hediyelik eşya almak isteyen gezginlere cazip fırsatlar sunuyor. Tatilinizi 24 Ağustos’u kapsayacak şekilde planlarsanız Bağımsızlık Günü kutlamalarını izleme olanağı bulabilirsiniz.

Kiev’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Konaklama fiyatlarının gayet uygun seviyelerde olduğu Kiev’de tarihi yapılar ile alışveriş ve eğlence olanaklarının tamamı Dinyeper Nehri’nin batı kıyısında yer alıyor. Dolayısıyla kentin bu kesiminde, özellikle de Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti) çevresinde farklı özelliklere sahip birçok otel faaliyet gösteriyor.

 • 3 yıldızlı ibis Kiev City Center, 4 yıldızlı Podol Plaza Hotel gibi meydan yakınında bulunan tesisler, toplu taşıma ağına yakınlıkları nedeniyle de genelde gezginlerin konaklamaya yönelik araştırmalarında ilk baktıkları yerler oluyor.
 • Bağımsızlık Meydanı ile bağlantılı olması ve benzer olanakları barındırması nedeniyle otel tercihinizi, siz de benim gibi Kreşatik Caddesi (Khreshchatyk) üzerindeki tesisler arasından yapabilirsiniz.
 • Hafta sonları belirli saat dilimlerinde trafiğe kapatılan caddede ben, meydana yakın konumdaki 4 yıldızlı Khreshchatyk City Center Hotel‘de konaklamıştım.

Bu iki lokasyona alternatif olarak Podil Semti veya hemen karşısındaki Dniprovskiy Bölgesi sınırları içerisindeki oteller arasında da seçim yapabilirsiniz. Tarihi atmosferi ve manzaraları ile ilgi çekici bir yer haline gelen Podil’den kent merkezine ulaşım için metroyu kullanabilirsiniz. Dniprovskiy ise havalimanına yakın konumu ile öne çıkıyor.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Kiev otellerine göz atmak için tıklayın.

Kiev gezi rehberi dâhilinde bahsetmiş olduğum konaklama bölgeleri ve tesisler hakkında detayları öğrenmek için “Kiev’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kiev’de Gezilecek Yerler

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Vizesiz seyahat edebileceğiniz tatil destinasyonları arasında olan Kiev’de gezilecek tarihi yapıların büyük çoğunluğu ya Sovyet esintileri ya da Ortodoks mimarisinden izler taşıyor. Bunlara ek olarak kent merkezinde bile Goethe‘nin neden “parkın içindeki şehir” yakıştırmasını yaptığının kanıtı olan geniş yeşil alanları görebilirsiniz.

Gezi listenizin ilk sırasında yer verebileceğiniz Khreshchatyk, kentin ana caddesi olma özelliğini taşıyor. Çevresindeki binalarla beraber II. Dünya Savaşı’nın ardından Stalinist mimariye uygun şekilde yeniden inşa edilen cadde, günün büyük bölümünde canlı atmosfere sahip. Üzerinde yer alan en önemli turistik mekânsa Bağımsızlık Meydanı.

Ukrayna tarihine damgasını vuran birçok protesto gösterisinin gerçekleştirildiği meydanın ortasında Başmelek Mikail’in tasvir edildiği bir heykel yükseliyor. Alanda ayrıca kentin kurucularına adanmış anıt da oldukça ilgi çekiyor.

Kiev’de ziyaret edilmeye değer yapıların bir kısmının inşasında İstanbul’daki Bizans dönemi eserlerinden ilham alınmış. Ayasofya örnek alınarak 11. yüzyılda inşa edilen Aziz Sofya Katedrali, bu yapıların başında geliyor. Günümüzde müze olarak kullanılan dini yapının çan kulesine çıkıldığında tüm şehir kuşbakışı görülebiliyor.

Aynı dönemden kalma Altın Kapı ise Konstantinopolis’in ana girişinin kopyası niteliğinde. Kentte farklı mimari tarzların etkisiyle tasarlanmış diğer yapılarsa Mariyinsky Sarayı, Ulusal Opera Evi ve Gorodetsky House.

Manzara izlemek ve bu arada bol bol fotoğraf çekip, sakin bir ortamda dinlenmek için gezi listenize 1874 yılında kurulan Mariinsky Park‘ı ekleyebilirsiniz. A.V. Fomin Botanical Garden, zengin bitki örtüsü ile özellikle ilkbaharda konuklarına hoş manzaralar sunuyor.

Kiev’in güneyindeki Pirogovo Açık Hava Müzesi, zengin bitki örtüsü aracılığıyla gezginleri büyülerken yerel kültürü öğrenmelerine yardımcı olacak ayrıntıları bünyesinde barındırıyor.

Kentin en önemli simgesi konumundaki Anayurt Heykeli‘ne ev sahipliği yapan II. Dünya Savaşı Müzesi, zengin koleksiyonu vasıtasıyla Kiev’in en karanlık dönemine ışık tutuyor.

You might be interested:  Macera tutkunları İçin 10 doğa sporu

Kiev gezi rehberi bünyesinde kısa bilgiler vererek adlarını andığım mekânlar hakkında detaylı bilgileri Kiev Gezilecek Yerler başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Kiev’de Ne Yapılır?

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Kiev gezi rehberi adlı yazımın bu bölümünü, kentte geçireceğiniz tatil günlerini daha keyifli hale getireceğini düşündüğüm aktivite önerilerime ayırdım. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan Kiev tatili için gezi programınıza nereleri dâhil edebileceğinizi sıralamaya geçelim.

Huzur dolu ve eşsiz atmosfere sahip Kiev parklarında gezintiye çıkabilirsiniz. Dinyeper Nehri’nin kıyısındaki Mariyinsky ve Khreshchatyj parkları, hem zengin bitki örtüsü hem de barındırdıkları mimari güzellikler sayesinde özellikle ilkbaharda yoğun ilgi çekiyor.

Yakın tarihin en büyük nükleer felaketlerinden biri olan Çernobil reaktör kazası hakkında detayları öğrenmek için Khoryv Caddesi üzerindeki müzeye gidebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa müzeyle yetinmeyip özel turlara katılarak Çernobil’i ziyaret edebilirsiniz.

 • Tur Tavsiyesi: Kiev’den Çernobil’e 1 Günlük Grup Turu

Eğer askeri araçlara ve savaş tarihine meraklıysanız, yine özel turlara katılarak bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz. Bu turlar; AK47 ile ateş etmekten Sovyet tankına binmeye kadar birçok farklı içerikle düzenleniyor.

Kentin geçmişine yönelik bilgiler öğrenmek için Andriyivksy Yokuşu üzerindeki One Street Müzesi‘ni gezebilirsiniz. Müzeyi ziyaretinizi tamamladıktan sonra yokuşta sıralanan dükkânlardan kente özgü el yapımı ürünler satın alabilirsiniz.

Doğayı keşfetmeyi seviyorsanız, bisiklet kiralayıp Golosiyivsky Ormanı‘nda keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz. Tabii buraya gelirken karşınıza çıkacak manzaraları ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi yanınıza almayı sakın unutmayın.

Yaz tatili için Kiev’i tercih ettiyseniz yüzmek ve güneşlenmek için Hidropark Adası‘na gidebilirsiniz. Metro ile kolayca ulaşabileceğiniz adada birçok doğal plaj bulunuyor.

1980’lerde Avraam Miletsky tarafından oluşturulmaya başlanan ve 2009’da genişletilen Heykeller Pasajı‘ndaki eserleri inceleyebilirsiniz. Sıra dışı çalışmalar ilginizi çekiyorsa gezi listenize Minyatür Müzesi‘ni de ekleyebilirsiniz.

Detaylı bilgileri Kiev’de ne yapılır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:  Kiev çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Kiev’de yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kiev’de Ulaşım

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Kiev’in ana havalimanı konumundaki Boryspil‘den kent merkezine gitmek için en ekonomik seçenek olarak Sky Bus öne çıkıyor. Otobüs, tüm terminal binalarına uğradıktan sonra kent merkezine doğru seferine devam ediyor. Kişiye özel bir ulaşım olanağını daha cazip bulanlar içinse havalimanında çeşitli taksi firmaları faaliyet gösteriyor.

Dilerseniz havaaalanı otel özel transfer paketi satın alarak rahat edebilirsiniz, tıklayın: Boryspil Havalimanı Kiev’e Özel Varış Transferi

Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgileri Kiev havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Kiev şehir içi ulaşım sisteminin en önemli parçalarını otobüsler ve troleybüsler oluşturuyor.

Ancak bu araçlar işe gidiş ve işten çıkış saatlerinde bir hayli yoğun oluyor.

Bu durum nedeniyle alternatif seçeneklere yönelirseniz önceliği Uklon, Uber veya Hopin uygulamaları üzerinden araç rezervasyonu yaptırmaya verebilirsiniz.

Şehir içerisinde temiz bir ortamda ve görece daha konforlu bir şekilde seyahat etmek isterseniz metroyu tercih edebilirsiniz. 3 hat ve 52 istasyondan oluşan metro ağında araçlar iş saatleri içerisinde 30 ila 150 saniye arasında değişen sürelerle sefere başlıyor.

Kiev’n şehir içi ulaşım ağını kullanacak bireylere finiküler ve tekne

Sonbaharda Gezilecek Yerler | 5 Sonbahar Rotası

“Yaz mevsimi mi yoksa kış mı?” bir türlü anlayamadığımız o ay yani eylül ayı çattı geldi. İçimizi belki biraz hüzün kapladı bile. Amaa hemen silkelen ve kendine gel! Çünkü hem havaların çok soğumadığı hem de sıcaktan yanmadığımız muhteşem bir döneme geldik. Ee zaten yaz boyu denize ve güneşe yeterince doyduk.

Şimdi artık yönümüzü baharda tadını çıkarabileceğimiz yerlere doğru çevirelim. 5 Sonbahar Rotası ile Sonbaharda Gezilecek Yerler yazısını sizler için titizlikle hazırladım.

Doğruyu söylemek gerekirse kendim de bu yazıdan yola çıkarak hemen bir seyahat planı hazırlamaya başladım bile!

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Yedigöller, Bolu

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiYedigöller, Bolu

Sonbahar deyince seninde aklına hemen Yedigöller geldi bile değil mi? ???? Doğa harikası bir yer olması ve baharda iklim etkisiyle doğanın adeta renk cümbüşüne dönüşüne sen de şahit olmak istersen bu ayları kaçırmamanı öneririm. Sonbaharı yaşamak için bir biçilmiş kaftan burası.

Yedigöller, Bolu İstanbul’a yaklaşık 305 kilometrelik mesafede yer alıyor. Yedigöller’de dilerseniz günübirlik vakit geçirebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir hatta kamp alanlarında rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Elbette bungalov, pansiyon, göl evleri ve otel seçenekleri de mevcut. Ziyaret edilebilecek en uygun zamanlar eylül, ekim ve kasım aylarıdır.

Yedigöller adından da anlaşılacağı üzere Seringöl, Büyükgöl, Deringöl, İncegöl, Küçükgöl, Nazlıgöl ve Sazlıgöl isimlerinden oluşan 7 adet gölü içinde barındırıyor. Doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz bu alanda lütfen çöpünüzü bırakmayın! Tekrar geri geldiğinizde doğayı aynı bulmak için getirdiklerinizi rica ediyorum geri götürün.

Kapadokya, Nevşehir

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiKapadokya, Nevşehir

Tarihi ve kültürel bakımdan eşsiz kentlerimiz arasında yer alan Kapadokya dünyada nadir bulunan doğal güzelliklerden birine sahip olan yerlerden. Sadece peri bacaları, balonları ve manzarası olmasının dışında müzeleri, kiliseleri, hanları ve kaya evleri bulunan pek çok yere ev sahipliği yapıyor.

Yüzyıllardan beridir aşınan kayaların sonucunda oluşan muhteşem şekiller ziyaretçileri büyülerken bir de üstüne şahane bir gün batımı manzarası izleme şansı sunuyor bizlere. Ne kadar anlatılırsa anlatılsın Kapadokya gidip görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. Bu muhteşem coğrafyayı kendi gözlerinizle görmelisiniz.

Acarlar Longozu, Sakarya

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiAcarlar Longozu, Sakarya

Sonbaharda temiz hava, rüzgâr, orman ve ve biraz ilerisinde bulunan deniz manzarasının tadını çıkarmak için haydi longoza gidiyoruz!

Acarlar Longozu isim olarak çok duyulmayan bir yer ancak bilinmesi gerekiyor ki Türkiye’de bulunan tek parça halindeki en büyük longoz olma özelliğine sahip.

Longozun anlamı ise su içine batmış orman olarak biliniyor. Longoz içerisinde su motorları ile etrafı keşfedebilirsiniz. Ancak bu dönem temizlik ve bakım çalışmaları nedeniyle yaza kadar bazı kısımlarının kapalı olacağını söylendi.

O nedenle gitmeden bir arayıp bilgi almakta fayda var.

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiAcarlar Longozu, Sakarya

Acarlar Longozu İstanbul’a yakın olması nedeniyle de güzel bir konumda yer alıyor. Longozu ziyaret edip dönüş yolunda Sapanca Gölü çevresini ardından Maşukiye’yi de gezebilirsiniz. Maşukiye görsel şölen dışında yeme içme bakımından da oldukça elverişli bir konumda bulunuyor.

Kazdağları

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiKazdağları

Kaz Dağı ya da İda Dağı, Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan bir dağ. Adı antik Grek mitolojide “İda” olarak geçiyor. Burada kültür ve tarihi bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Ülkemizin önde gelen doğal güzellikleri ve bilinen en temiz havaya sahip olma özelliği bulunan Kaz Dağları huzur içerisinde bir tatil yapma imkânı sunuyor.

Her mevsimi ayrı güzel olan Kaz Dağları’nda Milli Park, Sütuvan ve Hasanboğuldu Şelalesi ve Şahindere Kanyonu ile görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Yeşilyurt Köyü’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden ve konaklama içinde tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz ormanda sonbahar ile birlikte kızılçam, meşe ve karaçam ağaçlarının renk dönüşümlerine güz ile birlikte şahit olacaksınız.

Kaz Dağları doğasının güzelliği dışında tarih boyunca da her inancın kutsal olarak kanaat getirdiği yerlerden biri olarak biliniyor. Kaz Dağları mitolojik öyküsü ile şelaleleri, kanyonu, nehirleri ve vadileriyle doğal güzelliklere sahip yerlerden biridir.

Ağva, İstanbul

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Ağva, Şile sadece İstanbullular için değil Ankara’da yaşayanlar için de en güzel kaçamak noktalarından biri olarak biliniyor. Ancak çoğu yerde olduğu gibi burası da hafta sonu ziyaretçi akınına uğruyor. Yaza nazaran sonbaharda daha az ziyaretçi olsa da hafta içi tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Ağva, Karadeniz’e kıyısı bulunan bir ilçe. Yeşilçay ve Göksu derelerini barındıran yer huzurlu atmosferiyle sizi bir masalın içerisindeymişsiniz gibi hissettiriyor.

Ağva’da bisiklet sürebilir, kano ile etrafı keşfedebilir, piknik yapabilir ve muhteşem manzaralara sahip odalarda konaklayabilirsiniz. Bir de en güzel sonbahar karelerini yakalayabilirsiniz.

Sonbaharda Gezilecek Yerler için sizin de ekleyebilecek rotalarınız varsa bunu bizimle paylaşır mısınız? Heyecanla bekliyoruz!

Sonbaharda Yazı Yaşatacak Gezi Rehberi

Keşke her mevsimin adı yaz olsa diyenler buraya! Dört mevsimin her halini tanıyıp bilen muhteşem coğrafyamızda yazı biraz daha uzun yaşamak mümkün aslında.

You might be interested:  2019 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Öyleyse sonbaharın hazanını ve uçuşan sarı yaprakları ardınızda bırakıp, güneşin hala gülümseyerek teninize değdiği rotalara uzanmaya ne dersiniz? Üstelik ne yarım küre ne de ülke değiştireceksiniz, sonbaharda da 'tatile devam' diyen güneş tüm sıcakkanlılığı ile Antalya Belek'te!Belki işlerinizin çok yoğun olduğu bir yaz geçirdiniz, belki de pandemi nedeniyle mevsimin yoğun kalabalığına karışmak istemediniz. Ya da tam bavulu topladınız gideceksiniz, bir engel çıktı ertelediniz.

Öyle ya da böyle, hep niyetlendiğiniz ama bir türlü gidemediğiniz tatil sizi tam da sonbaharda çağırıyorsa bu daveti sakın geri çevirmeyin. “Yazı kaçırdım”, “geç kaldım”, “şimdi gitsem keyif alır mıyım?” da demeyin. Ülkemiz kuzeye çıktıkça çiseleyen yağmur ve hafiften üşüten rüzgarıyla sonbahara geçmiş olsa da bavulunuza mayolarınızı, güneş kremlerinizi koyup gidebileceğiniz bir yaz hala var! Ve o yazda kumlar hala ayağınızı yakacak kadar sıcak, deniz daha bir ılık, güneş ise içinizi de bedeninizi de ısıtacak kadar samimi. Üstelik plajlarda şezlong kapmak için acele etmenize gerek yok, restoranlarda uzun yemek kuyrukları beklemeden, iskelelerden atlamak için sıraya girmeden, aşırı nemden dertlenmeden tam tadında bir tatil için sizi çağırıyor!

Sonbaharda Isınmak İçin Güneye İnelim

Ülkemizin en sıcak şehirlerinden olan Antalya'da yılın 300 günü güneşli ve sıcaklık ocak ayında bile 10 derecenin altına düşmüyor. Akdeniz'de ekim ayının sonlarına kadar denize girip güneşlenebilirsiniz.

Yemyeşil tabiatı ve cam rengindeki deniziyle dünya çapında bir tatil adresi olan Antalya'nın sakin mizacını en çok da eylül – ekim aylarında keşfedebilirsiniz.

Amacınız dinlenmekse dağılan sezon kalabalığı sonrası sadece denizin sesini duyabileceğiniz tenha bir sahilde sakinliğin tadını çıkarabilir, çarşaf gibi bir mavilikte uzun kulaçlar atabilirsiniz.

Aynı zamanda bir tarih cenneti olan Antalya'nın antik kentleri de sonbahar güneşi altında daha bir gezilesi oluyor. Hem kültür hem de deniz tatilini harmanlamak ve içinde çok renk barındıran bir rota oluşturmak için sonbahar gibisi yok, bizden söylemesi!

Rotamız belli olduysa şimdi sıra konaklama seçiminde!

Seçkin ve Konforlu Bir Konaklama Deneyimi : Zeynep Hotel

Antalya'nın Belek Taşlıburun bölgesinde 2011 yılından bu yana hizmet veren Zeynep Hotel, ultra her şey dahil konseptli 5 yıldızlı bir otel. Konum olarak Antalya Havalimanı'na 35, Antalya merkeze ise 45 km uzaklıkta bulunuyor.
sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiZeynep Hotel'in mimarisi bir yanda ormanla diğer yanda denizle bütünleşiyor. Denize sıfır plajıyla tam da tatilin kalbi bir konuma sahip otelin en önemli ilkelerinden biri misafirlerine ve çevresindeki tüm güzelliklere duyduğu saygı! 131.000 metrekarelik alana yayılan tesis, her beklentiye her zevke hitap edecek kadar donanımlı. Zeynep Hotel bünyesinde 5 farklı a la carte restoran bulunuyor. Titizlikle yönetilen bu mutfakların sunduğu menü damakta iz bırakan tatlardan oluşuyor. Tüm yemekler hem misafirlerden hem de gurmelerden tam not almış. Formasyonlu bir ekibin görev yaptığı mini club ise ebeveynleri dinlendirirken çocuklara da eşsiz bir tatil eğlencesi sunuyor.

Zeynep Hotel'in 291 metre uzunluğunda Mavi Bayrak'lı kum plaja sahip. Uçsuz bucaksız ve mavinin her tonunu barındıran Belek denizinin keyfini bu kum plajda doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca kendine ait bir iskelesi ve sabah erken kalkıp şezlong kapmanıza hiç gerek duymayacağınız çok geniş bir güneşlenme alanı var. Denizi tercih etmediğiniz günlerde açık ve kapalı yüzme havuzlarından da faydalanabilirsiniz. Bu havuzlardan bir tanesi 2.30 metre derinliğinde ve olimpik. Dilerseniz tüm günü havuz kenarında kitabınızı okuyarak geçirebilir ya da uzun uzun çalışarak yüzme çıtanızı yükseltebilirsiniz.

Zeynep Hotel, “resort” ve “golf” olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Denize bakan resort bölümde 371 oda, hemen arkasındaki golf bölümünde de 180 oda bulunuyor.

Otopark için geniş bir alan ayrıldığından özel aracıyla gelen misafirler park konusunda sorun yaşamıyor. Araç kiralamak isterseniz, ya da kuaför, SPA, market, doktor gibi hizmetlere ihtiyaç duyarsanız hepsini tesis bünyesinde bulabilirsiniz.

Ayrıca futbol, tenis, golf sahalarını kullanabilir, bilardo oynayabilirsiniz.

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

Konfor ve hizmet alanında çıtası yüksek, misafir memnuniyeti ise oldukça yüksek puanlanmış Zeynep Hotel, sonbaharda bir başka güzel! Güler yüzlü ve işinin ehli kalabalık bir “mutluluk ekibi” güzel bir tatil yaşayabilmeniz için sadece sonbaharda değil, her mevsim sizleri bekliyor.

Tatilinizi Zenginleştirin: Belek'te Aktivite Önerileri

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberi

 • Caretta Carettalarla Yüzün

 • Belek sadece doğayı ve denizi seven tatilcilerin gözdesi değil, minik Caretta Caretta'ların da yuvası. Çok da derin olmayan denizi Ege'den daha sıcak ve dibi ise kumlu olduğundan Belek'te yüzmek aşkla yapılan bir aktivite. Bazen yüzerken bu sevimli kaplumbağalarla karşılaşma ihtimaliniz de bir hayli yüksek.

 • Su Sporlarıyla Sakin Denize Biraz Heyecan Katın
 • Akdeniz sahil şeridindeki şahane plajlar sadece dinlendirici değil, isterseniz kendi halinde oynaşan dalgalara biraz hareket katıp eğlenebilirsiniz. Belek'te dalış merkezlerine başvurup belirli noktalarda dalabilir; kano, yelken, su kayağının yanı sıra parasailing yaparak tatilinize hoş anılar ekleyebilirsiniz.

 • Binlerce Yıllık Tarihle Tanışın
 • Antalya gezilip görülecek tarihi eserler konusunda eşsiz bir cennet. Antik bir tiyatro merdiveninde oturabilmek için dünyanın bir ucundan kalkıp gelen binlerce turiste sorarsanız onlar da aynı şeyi söyleyecektir. Belek tarih rotasında ise çok yakın bir konumda bulunan Aspendos Antik Tiyatrosu başı çekiyor. Ayrıca bu rotaya Perge Antik Kenti ve Apollo Tapınağı'nı da ekleyebilirsiniz.

 • Doğal Güzelliklerini Keşfedin
 • Antalya'nın Akdeniz'e has yeşilinin verdiği huzur bir başka. İçinde antik şehir de barındıran Beydağları Milli Parkı ve Düden, Kurşunlu ile Manavgat Şelaleleri tatilinize farklı bir huzur modu ekleyecek kadar mükemmel güzellikler. Dilerseniz güzergah üzerinde bir noktadan Antik Likya Yolu trekking turlarına da katılabilirsiniz.

 • Golf Oynayın
 • Ülkemizde golf denilince ilk akla gelen yer Belek'tir. En gelişmiş, en büyük golf sahaları burada bulunuyor ve dünya çapındaki golf turnuvalarının bazıları da burada düzenleniyor. Golfün bir mevsimi yok, ne zaman isterseniz o zaman oynayabilirsiniz. Hiç denememişseniz Belek'te birçok tesis bu sporun tekniğini öğreten dersler veriyor. Eğer deneyimliyseniz, performansınızı ölçeceğiniz birçok saha sizi bekliyor.

 • Bir Rafting Turuna Ne Dersiniz?
 • Toros Dağları'nı dolaşıp gelen akarsular Belek'ten Akdeniz'e dökülüyor ve bu da ekstrem sporlar için harika fırsatlar yaratıyor. Eğer öfkeli bir nehirle şakalaşır gibi hissettiren rafting keyfini yaşamak isterseniz Belek'te bu konuda hizmet veren firmalardan tur alabilirsiniz.

Sonbaharda Yazı Yaşatacak Renk ve Moda Tüyoları

sonbaharda yazı yaşatacak gezi rehberiYaz anılarının en taze olduğu mevsim sonbahar! Geçmiş gitmiş mevsimin zihinde bıraktıkları, yaşanmışlıklara kattıkları ve geleceğe etkileri sonbaharda arşivliyoruz. Güneşin teninize bırakacağı renklerin ışıl ışıl yansımasına renk katmak için bir de moda dosyası açalım ve sonbahar trendlerine şöyle bir göz atalım!

Renkler: Sarı tonları, mint ve tüm maviler…

Sonbaharda bavul hazırlıyor ama bir yaz rotasına gidiyorsanız yaz bitti rehavetiyle canlı renkleri gardıropta bırakmamanız ilk önerimiz. Giderken kasvet değil, enerji götürün. Güneş henüz sıcacıkken tercihinizi tıpkı güneş gibi ışıl ışıl parlayan renklerden yana kullanın.

Tabii sonbaharın bütün renkleri hazan çağrıştırmıyor, kızıl ve mint yeşili gibi her devrin rengi bir seçeneğe de bavulunuzda yer açabilirsiniz.

Ayrıca moda dünyasının en sükseli renklerinden olan sarı tonlarını da tatil kombinlerinizde kullanarak güneşi üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Tarzlar: Mistik, otantik, sofistike…

2021'de evrene en çok üflenen dilek 'şifa' oldu. Hal böyle olunca yılın moda trendi de sükut, neşe ve şifa çağrıştıran bir tarzla şekillendi. Hem sade hem sıcak bir çöl ya da hem otantik hem modern bir şehir; tezatlığın yarattığı uyum bu yılın giyim tarzına damgasını vurdu.

Kırmızı yankısının siyahın kasvetini örttüğü veya buzun soğuk mavisinin canlı bir turkuazla sıkı sıkıya kaynaştığı bu tarzı nasıl kombinleyeceğiniz ise tamamen size kalmış. Geceler için sweatshirtler, canvas pantolonlar ve trikolar da bu mevsimin olmazsa olmazları.

Bu arada bir tüyo daha verelim, payetli kıyafetler çok revaçta, dolabınızda varsa tatil bavulunuza eklemeler yapın.

Ayakkabılar: Düz taban, şık, rahat…

Pandeminin şekillendiği şu iki yılda ev modunda adımlar atmamızı istiyor moda. Hazır pijamalı eşofmanlı geçirilen izole bir ortamdan çıkmışken yüksek topuklar üzerinde yürümenin yoracağını düşünüyor belki de.

Varsayımlar bir yana, yazdan sonbahara geçişte de düz tabanlar ya da başka bir deyişle varla yok arası topuklar yine favoriler arasında. Loaferlar, sneakerlar yürüyüş gibi aktiviteler de dahil tatilin birçok etabında işinize yarayacak.

Parmak arası terliklerinizi de bu yolculuğa dahil etmeyi unutmayın.

Bu içerik Setur'un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *