Seyahatseverlere göre vize seyahat Özgürlüğünü kısıtlıyor

seyahatseverlere göre vize seyahat Özgürlüğünü kısıtlıyorConsulate General of Switzerland in Istanbul © FDFA

 • Koronavirüs: İsviçre'ye Giriş
 • 23 Haziran 2021'de Federal Konsey, aşılarını tamamlayan üçüncü ülke vatandaşları için giriş kısıtlamalarını kaldırmaya karar verdi.
 • Aşı olan üçüncü ülke vatandaşları için 26 Haziran 2021'den itibaren normal giriş koşulları tekrar geçerli olacaktır.
 • Riskli ülkelerden veya bölgelerden gelip İsviçre'ye girmek isteyen, aşılanmamış, kişilerin serbest dolaşımı hakkından yararlanamayan ve Covid 19 Tüzüğü 3'ün istisnai kategorilerinden herhangi birine girmeyen yabancı uyruklu vatandaşlara giriş kısıtlamaları uygulanmaya devam etmektedir.
 • Daha fazla bilgi için lütfen Isviçre Federal Göç Devlet Sekreterliği'nin (SEM) web sayfasına bakınız.
 • COVID-19 salgını sebebiyle, İsviçre'ye giriş yapan yolcuların uymaları gereken kurallar vardır. Daha fazla ayrıntı ve bilgi için lütfen bağlantıyı inceleyin: İsviçre Federal Sağlık Dairesi – İngilizce
 • Kalkıştan önce havayolu şirketiyle düzenlemeleri hakkında bilgi edinmenizi öneririz.
 • Ayrıca aşağıdaki web sitelerine incelemenizi öneririz:
 • Covid-19 ile ilgili bilgi için lütfen TC Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyelerini dikkate alınız.
 • Federal Sağlık Dairesi, korona virüs hakkında düzenli olarak güncellenen bir bilgi sayfası başlattı.
 • Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ ayrıca COVID-19'un gelişimi ve davranış kuralları hakkında bilgi sağlıyor.
 • İsviçre Dışişleri Bakanlığı seyahat bilgileri (Almanca, Fransızca ve İtalyanca) olası riskler ve ihtiyati tedbirler hakkında bilgi sağlıyor. Ancak, giriş şartları ve özel sağlık riskleri hakkında herhangi bir bilgi sağlamamaktadır. Küresel koronavirüs salgını nedeniyle, bir sonraki duyuruya kadar seyahat önerilmemektedir.
 • Acil durumlarda, İsviçre Dışişleri Bakanlığı yardım hattına 0 800 247 365 numaralı telefondan, yurtdışından ise +41 800 247 365 veya +41 465 33 33 numaralı telefonlardan ulaşılabilir.

Tüm yolcuların İsviçre Dışişleri Bakanlığı Travel Admin App'e kaydolmaları önemle tavsiye edilir. İsviçre Dışişleri Bakanlığı, bulundugunuz ülkedeki bir kriz durumunda kayıtlı vatandaşlarını SMS ile bilgilendirir.

Bize [email protected] adresine e-posta göndererek ve +90 212 283 12 83 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Ziyaretçilere sadece randevu ile alınacaktır.

 • Kimlik belgeleri başvuruları online yapılmalıdır. Başkonsolosluktan onay aldıktan sonra online randevu alabilirsiniz.
 • Evlilik hazırlık başvuruları için randevuların [email protected] adresinden e-posta ile alınması rica olunur.
 • AHV / IV için yaşam sertifikaları, posta yoluyla yaşanan gecikmeler ve onaylatmak için ilgili makamlara ulaşmanın zorluğu nedeniyle geçici olarak e-posta ile kabul edilmektedir. Emekli maaşı alanlar, bu belgeleri kendileri imzalayabilir ve bu imzalı belgeleri (resmi mühür olmadan) bir kimlik fotokopisi ile birlikte e-posta yoluyla [email protected] adresine gönderebilirler.
 • Kişisel danışma gerektirmeyen işlerle ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

Contents

Vize

26 Haziran 2021 Cumartesi günü, aşı olduğunu kanıtlayan üçüncü ülke vatandaşları icin giriş yasağı kaldırıldı. Pfizer/BionTech ve Sinovac aşılarının İsviçre'ye girişi kabul edilmektedir.

Belgeli şekilde aşılanmış olan ve geçerli bir Schengen vizesine veya İsviçre'ye giriş için vize gerektirmeyen Türk pasaportuna sahip olan kişiler, kısıtlama olmaksızın İsviçre'ye giriş yapabilirler.

Belgeli şekilde aşılanmış ya da aşılanacak olan kişiler, vize başvurusu icin TLS Contact’tan randevu alabilirler.

Aşı genelgelerine uymak seyahat edecek olan kişinin sorumluluğudur. Aşı karnesinin kontrolü hava yolu şirketi ve Sınır görevlilerinin sorumluğundadır.

Seyahat özgürlüğüne sahip olmayan, yüksek riskli ülke veya bölgelerden gelen ve Covid-19 Tüzüğü 3'ün istisna kategorisine ait olmayan aşısız yabancılar için giriş kısıtlamaları devam etmektedir.

İsviçre’ye giriş durumunuzu kontrol etmek icin Online-Travelcheck internet sitesi sizlere yardımcı olacaktır.

Başvurunuz istisnai bir durumu kapsıyor ise bizlere direkt olarak ulaşabilirsiniz: [email protected]

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. (Category: Entering Switzerland > What constitutes a case of special necessity?)

Daha fazla bilgiye aşağıdaki web sitesinden ulaşabilirsiniz State Secretariat for Migration (SEM).

Covid-19 salgını nedeniyle İsviçre'ye giriş için özel düzenlemeler bulunmaktadır. Lütfen Federal Halk Sağlığı Dairesi tarafından sağlanan bilgileri dikkate alın Federal Office of Public Health (FOPH).

 1. E-postanız 48 saat içerisinde yanıtlanacaktır.
 2. Lütfen bize tekrarlanan sorular göndermeyiniz ayrıca mail olarak tarafımıza ulaştıysanız tekrar telefon ile bizimle iletişime geçmeyiniz.
 3. Ayrıca kişisel bilgilerinizi paylaşmanızı ve e-posta geçmişinizi silmemenizi rica ederiz.
 4. Anlayışınız için teşekkür ederiz.
 5. Vize Bölümü

seyahatseverlere göre vize seyahat Özgürlüğünü kısıtlıyor

Services and visa

All consular services and visa issues are provided by the Consulate General of Switzerland in Istanbul.

Consular services Visa and entry to Switzerland

İsviçre Federasyonu Dişişleri Bakanlığı Destek Hattı (FDFA)

FDFA destek hattı yılın 365 günü 24 saat boyunca aşağıdaki konularda detaylı bilgi sunmaktadır:

 • Seyahat Bilgilendirme
 • Itineris-Yurtdışında seyahat eden İsviçre vatandaşlarının çevrimiçi kayıt işlemleri
 • Konsolosluk Himayesi
 • Yurtdışında Yaşamak
 • Diğer Konsolosluk Hizmetleri (İsviçre temsilciliklerinin pasaport ve kimlik kartı düzenlemesi, kayıt işlemi, nüfus işleri, medeni hukuk, tasdik, belge onayı, miras, sosyal yardım, depozito vb. gibi hizmetler)  
You might be interested:  Artı Seyahat Kimin?

FDFA Destek Hattı hakkında detaylı bilgi internet sitesinin sağ tarafında bulunmaktadır.  

Schengen Vize Sigortası – Schengen Vizesi için Avrupa Seyahat Sigortası

seyahatseverlere göre vize seyahat Özgürlüğünü kısıtlıyor

Avrupa’yı ziyaret edenler, kaza, yaralanma veya diğer ani olayların gerçekleşmesi durumunda sağlık hizmetlerini ekonomik olarak karşılayabilmeli ve giderebilmelidir.

Seyahat ederken ortaya çıkan beklenmedik masrafları karşılamak için seyahat sigortası, ziyaretçilere ekonomik destek ve konfor sunarak yolculuklarını kaygılanmadan sürdürmelerine yardımcı olmaktadır.

Schengen Vizesi Sigortası Gereksinimleri

Schengen vizesi için sağlık sigortasının aşağıdaki kriterleri karşılaması gerekir:

 • En az 30.000 EUR  sigorta teminatı.
 • Schengen Bölgesindeki tüm üye ülkeleri kapsamalıdır.
 • Sağlık nedenleri, acil sağlık bakımı ve/veya acil hastane tedavisi veya ölüm için ülkesine geri gönderilmesiyle ilişkili doğabilecek tüm masraflar.

İki seyahat sigortası şirketi, AXA Schengen ve Europ Assistance Schengen vizesine başvururken gerekli olan zorunlu sigorta belgesini sunar.

Avrupa’ya seyahat eden herkesin seyahat sağlık sigortası yaptırması her ne kadar önemliyse de herkesin bunu yaptırması gerekmez.

Seyahat sigortası poliçesi sadece Schengen vizesine başvuran yolcular için zorunlu bir gereksinimdir.

İş, turizm, eğitim, tatil ve diğer nedenlerden dolayı seyahat eden bu gruptaki ziyaretçilerin Avrupa’daki tüm konaklama süreleri için sigorta teminatı yaptırmaları her zaman gereklidir.

Schengen bölgesine vizesiz yolculukla Avrupa’yı ziyaret eden yabancılar, isterlerse tercih ettikleri seyahat sigortası poliçesini yaptırabilir, bu oldukça önerilse de zorunlu değildir.

Avrupa için Schengen Seyahat Sigortasını kim satın almalıdır?

Vize gereksinimlerine tabi olan bir ülkeden Avrupa’ya geçici olarak seyahat eden herkes; bireysel ziyaretçiler veya grup ziyaretçileri, turistler veya iş seyahatinde bulunanlar dahil.

Schengen VİZESİ Sigorta poliçesi AXA Schengen veya Europ Assistance ile çok düşük bir maliyetle kolayca satın alınabilir.

Schengen Seyahat Sigortasını kim sağlıyor?

Her şeyden önce, iş sözleşmeniz aracılığıyla zaten sahip olabileceğiniz sağlık sigortası poliçeniz uluslararası acil sağlık masraflarını karşılıyor olabilir ancak bu poliçenin teminatı genellikle kısıtlamalar içerir. Bu nedenle, kişiler bir Schengen bölgesinde sağlık sorunu yaşarken ne bekleyip ne beklememesi gerektiği konusunda yeterince bilgili olmalıdır.

Genellikle, ziyaretçiler Avrupa’da geçirmeyi planladıkları günler için bir bireysel Schengen seyahat sigortası poliçesini doğru sigorta şirketinden satın alır.

AXA veya Europ Assistance ile Schengen vizesi sigortasını satın almanızı öneriyoruz. Her iki seyahat sigortası şirketi de dünya çapındaki Avrupalı Büyükelçilikler ve Konsolosluklar tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca vizenizin reddedildiğine dair kanıt sunabilirseniz ücretsiz olarak iptal edebilirsiniz.

Seçtiğiniz şirketin lisanslı olduğundan ve seyahat etmeyi planladığınız Schengen ülkesinde kabul edildiğinden emin olun.

Schengen Vize Sigortası Planları COVID-19’u Kapsar mı?

Evet, bazı Schengen sigorta poliçeleri, seyahat ederken ülke hükümetinizin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yasa ve düzenlemelerine uymanız şartıyla COVID ile ilgili hastalıkları kapsar. COVID-19 sigortası aşağıdakileri kapsar:

 • Tıbbi tedavi, ilaç ve hastaneye yatış dahil olmak üzere COVID-19’a ilişkin sağlıkla ilgili acil durumlar.
 • PCR testi (bazen).

Konaklama gibi karantina gereksinimleriyle ilgili masraflar karşılanmaz.

COVID sigortası kapsamının miktarı, özel poliçeye bağlıdır. Örneğin, AXA Schengen, COVID-19 ve “ilgili hastalıklara” yakalanmanız durumunda tıbbi ve ülkeye geri gönderilme maliyetlerinizi karşılarken; MondialCare, COVID-19’a yakalanmanın tüm tıbbi sonuçlarını ve ayrıca pozitif bir PCR testi (negatif olanı değil) maliyetini kapsar.

Diğer yandan bazı sigorta şirketleri, COVID-19 dahil olmak üzere salgın hastalıklar veya pandemilerle ilgili masrafları hiçbir koşulda karşılamamaktadır.

Bir sigorta şirketinin COVID’i kapsayıp kapsamadığı, poliçe özelliklerinde ve hüküm ve koşullarda belirtilir; bu nedenle yazıyı ayrıntılı olarak iyi okuduğunuzdan emin olun.

Büyükelçilik COVID korumalı bir Schengen sigorta sertifikası isterse ne olur?

Sigorta poliçeniz Schengen koruması içeriyorsa, bunu sertifikada belirtmelidir. Sigorta sertifikanız COVID korumanız olduğunu açıkça belirtmiyorsa sigortacınızdan açıkça belirten bir sertifika isteyebilirsiniz.

COVID-19 seyahat kısıtlamaları nedeniyle seyahatimi uzatmam gerekirse Avrupa seyahat sağlık sigortamı uzatabilir miyim?

Avrupa seyahatiniz COVID seyahat yasakları nedeniyle uzadıysa ve seyahat sigortanızın süresi dolmak üzereyse yeni bir sigorta poliçesi satın alabilir veya mevcut sigortanızı yenileyebilirsiniz. Elbette ek bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bir poliçenin uzatılması veya yenilenmesiyle ilgili kuralları hakkında seyahat sigortası şirketinize danışın.

Havaalanının kapanması veya resmi seyahat kısıtlamaları nedeniyle seyahatimi uzatmam gerekirse, Avrupa seyahat sağlık sigortamı uzatabilir miyim?

Her seyahat sigortası şirketi kendi kurallarını uygular. Ayrıntıları öğrenmek için müşteri hizmetleri/destek ekibiyle iletişime geçin. Mevcut poliçeniz için para iadesi almanız veya mevcut seyahat poliçenizi uzatmanız mümkün olmalıdır.

Avrupa Vizesi Sigortası İçin Faydalı İpuçları

 • Yukarıda belirtildiği üzere, Avrupa’ya yapacağınız seyahatiniz için başka bir seyahat sigortası poliçesi satın almadan önce zaten sahip olduğunuz sigortanın uluslararası acil sağlık masraflarını karşılamadığından veya kısmen karşılamadığından emin olun.
 • Poliçenizin uluslararası sağlık masraflarını karşılamaması durumunda seyahat sigortası poliçenizdeki kısıtlamaları ve sınırlamaları dikkatli bir şekilde kontrol edin.
 • Schengen bölgesine arabayla seyahat ediyorsanız ve beklenmedik bir araba kazası durumunda aşırı tutarda para ödemeyi karşılayamıyorsanız – veya bu kadar parayı ödemek istemiyorsunuz, sağlık sorunları ve değerli maddi mallar dahil kombine bir seyahat sigortasını satın almayı düşünmelisiniz.

Seyahat varış yerine bağlı olarak hastalanma riski hava veya doğal yaşam ortamı (tanıdık olunmayan mikrop varlığı) değişimiyle değişiklik göstermektedir. Örneğin alerji gibi önceden bir hastalığı olan kişilerin doktorlarından sağlık durumlarını ve bunun için reçeteyle verilmiş ilaçları açıklayan tıbbi dosyalarını beraberinde taşımaları oldukça önerilir.

Avrupa Seyahat Sigortası poliçesi genellikle neleri kapsar?

Avrupa için iyi bir seyahat sigortası poliçesinin aşağıdaki masrafları karşılaması gerekir:

 • Schengen Bölgesindeyken oluşan acil tıbbi durumlar (kaza veya hastalık)
 • Acil tahliye
 • Ceset ve kalıntıların ülkesine gönderilmesi
 • Çocuğun ülkeye iade edilmesi
 • Seyahat iptali
 • Seyahatin kesilmesi
 • Kazaya bağlı ölüm, yaralanma veya maluliyet yardımı
 • Yurtdışı cenaze masrafları
 • Bagaj, kişisel eşya veya seyahat belgelerinin kaybolması, çalınması veya hasar görmesi
 • Bagaj gecikmesi (ve temel eşyaların acil değişimi)
 • Hava yolu tarife çalışması nedeniyle bağlantılı uçuşların kaçırılması
 • Hava koşullarından dolayı gerçekleşen seyahat gecikmeleri
 • İnsan kaçırma
 • Seyahatin hamileliğin ilk üç ayında gerçekleşmesi durumunda, sigorta şirketleri genellikle hamilelikle ilişkili masrafları karşılar. Bundan sonraki sürede, sigorta teminatı sigorta şirketine göre değişir.

Avrupa’ya seyahat etmek için Schengen Vizesi gereksinimlerini karşılayan Seyahat Sağlık Sigortası poliçeleri çevrimiçi olarak doğrudan AXA web sitesi veya Europ Assistance ile satın alınabilir.

You might be interested:  Helyum Ne Tür Bir Elementtir?

Seyahat vizesi sigortası poliçesi tüm Schengen Bölgesi ülkelerini kapsamalı mıdır?

Evet, seyahat sağlık sigortası poliçesinin tüm üye devletleri kapsaması gerekir: Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn.

Avrupa için ucuz seyahat vizesi sigortası nasıl bulunur?

Avrupa için doğru ve ucuz seyahat vizesi sigortasını bulmak bireysel ve daha derinlemesine bir araştırma gerektirir. Bu da, uygun seyahat sigortası poliçesi için kendi başınıza çevrimiçi arama yapmanız anlamına gelir. Hangi şirketin Schengen vizesi için en ucuz ve en iyi seyahat sigortasını sunduğuna karar vermeden önce ürünleri ve şirketleri karşılaştırmanız önerilir.

Karıştırılmaması gereken bir şey fiyattır çünkü tüm düşük maliyetli seyahat sigortası poliçeleri düşük kalitede hizmetleri içermediği gibi tüm pahalı sigorta planları da yüksek kalitede teklif sunmaz.

Bu nedenle, bir dizi farklı seyahat sigortası şirketi arasından uygun seçimi yapmanın en güvenli yolu en ucuz seyahat sigortasını seçmek değil, Schengen vize başvurusu gereksinimleri tarafından gerekli görülen tüm alanları kapsayan poliçeyi seçmektir.

Avrupa’ya seyahat ederken seyahat sigortası ortağınız olarak AXA veya Europ Assistance şirketlerini neden öneriyoruz?

 • Her iki şirket de seyahat sigortası sektörünün öncü liderleridir
 • İkisi de tüm Schengen vizesi gereksinimlerini karşılar
 • Bu kişiler için idealdir;
  • Ziyaretçiler veya misafirler (ziyaretçi vizesi)
  • İş için seyahat edenler (iş vizesi)
  • Turistler (turist vizesi)
  • Grup ziyaretçileri (seyahat grupları için ziyaretçi vizesi)
 • Sigorta Belgenizi / Mektubunuzu anında indirin
 • Vize reddi durumunda para iadesi (bir vizenin reddedildiğine dair kanıt sunulduğunda ücretsizdir)

Seyahat vizesi sigortanızı Europ Assistance veya AXA ile yaptırmanız Schengen Bölgesine ve Avrupa’ya seyahatinizi gönül rahatlığıyla ve tam bir keyifle yapmanızı sağlayacaktır.

Hangi ülke vatandaşlarının Schengen vizesi için seyahat sigortasını satın alması gerekir?

Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları ve pasaport sahiplerinin Schengen vizesine başvurabilmek için seyahat sigortası satın almaları gereklidir.

Schengen Vizeniz için gerekli olan seyahat sağlık sigortası güvencesini hemen Europ Assistance veya AXA Schengen ile çok düşük bir maliyetle satın alın.

Seyahat sağlık sigortası Schengen Bölgesine seyahat eden vizesiz üçüncü ülke vatandaşları için zorunlu mudur?

Seyahat sağlık sigortası vizesiz üçüncü ülke vatandaşları için zorunlu değildir. Schengen ülkelerine seyahat etme durumunda yaptırılması oldukça önerilir.

Avrupa için seyahat sağlık sigortası güvencesini Europ Assistance veya AXA Schengen ile çok düşük maliyetle satın alabilirsiniz.

0 EUR muafiyete sahip seyahat sigortası seçmeli miyiz?

Schengen seyahat sigortasını 0 EUR muafiyetle yaptırmak katı bir gereksinim değildir ancak muafiyet içermeyen bir sigorta yaptırmanızı şiddetle öneriyoruz.

Seyahatseverlere Göre Vize Seyahat Özgürlüğünü Kısıtlıyor

seyahatseverlere göre vize seyahat Özgürlüğünü kısıtlıyor

Son zamanlarda Türkiye'ye vize uygulaması kalkan ülkelerin sayısı 70'i geçmiş olsa da kimi komşu ülkelere gidebilmek için bile hala vize almak zorunda olmak, seyahatsever Türkler'i rahatsız etmeye devam ediyor. Avrupa'nın en çok tercih edilen uçak bileti arama ve karşılaştırma motoru Skyscanner, Türkiye'den 1000'i aşkın katılımcının cevapladığı anketiyle vize konusunda seyahatseverlerin görüşlerini ortaya koyuyor.

Vizenin kalkacağına inanmıyoruz

Son zamanlardaki girişimlerle yaklaşık 70 ülkeyle olan vize uygulamasının kaldırılması bir ölçüde seyahatseverleri memnun etse de Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye vize uygulamasını kaldıracağına olan inancımız zayıf gibi duruyor. Katılımcıların %84'ü Türkiye için Schengen Vizesi'nin kaldırılmayacağını düşünüyor.

Vize isteyeni istemeyiz

Ankete katılan seyahatseverlerin %71'i, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini ve seyahat planlarına dahil etmediklerini belirtiyor. Bu oran, vize uygulamasının Türkler'in seyahat planları üzerinde ne kadar büyük bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Vizenin önemli olmadığını söyleyenlerin oranı ise %21.

Belgelerde boğuluyoruz

Katılımcıların %82'si vize başvurularının kabul edildiğini belirtiyor. Ancak vize alırken karşılaşılan prosedürlerin ne kadar pahalı, uzun ve can sıkıcı olduğunun her fırsatta altı çiziliyor.

En çok hangi kısmının başvuranları rahatsız ettiği sorusuna ise katılımcıların yarısına yakını “'talep edilen belgelerin fazlalığı”' olarak cevap verirken, vize ücretinden sadece %27'si çok rahatsız oluyor. Araştırmaya katılanların %16'sı bekleme sürelerinin uzun olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların %9'unun ise vize görevlilerinin kaba tavırlarından rahatsız olması dikkat çekiyor. Neredeyse on kişiden birinin vize alırken görevlilerin tavrından hoşlanmaması, güler yüzün de bizim için önemli olduğunu gösteriyor.

Kısasa kısas olsun!

Ankete katılanların %92'si vize uygulamalarının dolaşım özgürlüğünü ihlal ettiğini düşünüyor. Bu durumdan oldukça rahatsız olduğu göze çarpan seyahatseverlerin %78'i, Türkiye'ye vize uygulayan ülkelere Türkiye'nin de vize uygulamasını istiyor.

Seyahatseverlerin Çilesi: Pasaport Çıkarmak ve Vize İşlemleri

Yurtdışı seyahatinin temelleri olan pasaport çıkarma ve vize almayla ilgili dikkat edilmesi gereken noktaları bildikten sonra işlemleri kolayca halledip, bavulunuzu toplayıp yurtdışı maceranıza atılabilirsiniz! Seyahatinizi planlarken Skyscanner size en uygun fiyatlı uçak biletlerini bulmanızda yardımcı olacaktır.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır? Gerekli belgeler neler?

Türkiye’de umuma mahsus pasaport çıkartmak için epasaport.egm.gov.tr adresinden online başvuru yaparak randevu alabilirsiniz.

Pasaporta başvurmadan önce, nüfus cüzdanınızda TC kimlik numaranızın yazdığına emin olun. Eğer yazmıyorsa, öncelikle nüfus cüzdanınızı yenilemeniz lazım.

Umuma mahsus pasaport çıkarmak için istediğiniz ilçe emniyet müdürlüğünden randevu aldıktan sonra aşağıdaki belgeleri toplamanız ve başvuruya şahsi olarak gitmeniz gerekiyor.

 • Son 6 ay içinde çektirdiğiniz 2 adet biyometrik fotoğraf (50mm x 60mm ebatlarında arka fonu beyaz vesikalık)
 • TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı
 • Pasaport harç ve cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair banka dekontu (Pasaport defter ve harç bedelleri her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.)
 • Eğer varsa daha önceden almış olduğunuz pasaportlarınızın aslı
 • Pasaport başvurusu sırasında parmak izi de alınıyor. Eğer daha önce parmak iziniz alındıysa (örneğin sürücü belgesi alırken) bunu belgeleyen evrakınızı gösterirseniz, tekrar parmak izi vermenize gerek kalmayacaktır.

Yine de evraklarla uğraşasınız yok mu? O zaman pasaportunuz olmadan gidebileceğiniz ülkelere seyahat etmeye ne dersiniz?

Vize işlemleri için püf noktalar

Vize başvurunuzu son dakikaya bırakmayın. Vize işlemleri başvurulan zaman ve ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte, yaklaşık 1 hafta sürüyor. Başvurunuzu gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna bir ay öncesinden yapmanız uygun olacaktır. Teslim edeceğiniz evraklarınızın güncel olması da önemli. Birçok ülkeye yapacağınız vize başvurularında sizden uçak biletinizin ve otel rezervasyonunuzun çıktıları da istenecektir.

You might be interested:  Ferit Edgü Ne Tür Hikaye Yazar?

Skyscanner’ı kullanarak en ekonomik uçak biletlerini ve otel seçeneklerini görüntüleyebilir ve sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz.

Vize için gerekli belgeleri hazırlarken gideceğiniz ülkenin konsolosluğunun sayfasını da kontrol etmeyi unutmayın. Çoğu konsolosluk vize başvuruları için artık sadece belirli bir aracı firmayla çalıştığı için buradan bu bilgiyi de edinebilir ve resmi olmayan aracı kurumlara fazladan ücret ödememiş olursunuz.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin vizeye başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına dikkat edin, değilse uzatmanızı öneririz. Eğer pasaportunuz zarar görmüşse yenilemenizde fayda var, çünkü yıpranmış pasaportla yapacağınız vize başvurunuz kabul edilse bile, gittiğiniz ülkenin giriş kapısından geri çevrilmeniz söz konusu olabilir.

Schengen ülkeleri olan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan 10 yıldan daha eski pasaportla yapılan vize başvurularını kabul etmiyor.

Rotanızı Avrupa’ya çevirdiyseniz, Avrupa’da yapabileceğiniz bedava aktivitelere mutlaka göz atın!

Dünya vize isteyen ülkelerden ibaret değil!

Yine de herkes vize almayı tercih etmeyebiliyor. Türkiye’den 1000’i aşkın katılımcıyla gerçekleştirdiğimiz anket sonuçlarına göre Türklerin %92’si vizenin seyahat özgürlüğünü kısıtladığını düşünürken, %71’i vize talep eden ülkeleri ziyaret etmek istemediğini belirtiyor. Sadece pasaportla girilebilecek bir sürü ülke varken, bu oldukça makul bir istek! Vize almadan da yurtdışına çıkabilir ve muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

Eğer siz de Türkiye’ye vize uygulayan ülkeleri ziyaret etmek istemeyen %71’in içindeyseniz, Balkanlar’dan Tayland’a vizesiz gidilebilen ülkeler sizi bekliyor.

Bu yazı ilk olarak 15 Aralık 2013’te yayınlanmış ve sonrasında güncellenmiştir.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

– Dünyadaki pasaportlar hakkında bizim bile bilmediğimiz 17 şey

– Eyvah Yurtdışında Pasaportum Kayboldu! Kayıp ya da çalıntı pasaportlarla ilgili ne yapmalı?

– Gümrük ve Pasaport Kontrolünün Farkı Nedir?

Dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner ile en uygun uçuş, otel ve araç kiralama fiyatlarını bulabilirsiniz.

Keşfet

Dünyanın en güçlü pasaportları 2020 listesi açıklandı

Covid-19 pandemisi sonrası dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında zirvede yer alan ülkelerde bir değişiklik olmazken, Asya ülkelerinden Japonya, Singapur ve Güney Kore yine ilk üç sırada yer alarak Avrupa ülkelerini geride bıraktı.

191 ülkenin bulunduğu listede Türkiye Balkan ülkeleri Bosna Hersek ve Arnavutluk ve komşusu Gürcistan'dan sonra yer alarak 55. sıradaki yerini korudu.

Türk pasaportu olanlar 111 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

The Henley Passport Index, 2020 yılıtemmuz ayında koronavirüs salgını sonrasında dünyanın en güçlü pasaportları listesini güncelledi. Geçen sene olduğu gibi dünyanın en güçlü pasaportu 2020'de de Japonya oldu. Japonya pasaportuna sahip olanlar geçen sene 190 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken bu rakam 2020'de 191'e yükseldi.

Listede Singapur ikinci (190), Güney Kore ve Almanya üçüncü (189), İtalya, Finlandiya, İspanya ve Lüksemburg (188) ise dördüncü sırada yer aldı.

İspanya, Lüksemburg pasaportuna sahip olanlar geçen seneye kıyasla 1 ülkeye daha vizesiz seyahat etme hakkına erişti.

Beşinci sırayı 187 ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahip Danimarka ve Avusturya paylaştı. Avusturya ilk 10 listesinde en çok ivme kazanan ülke oldu. 2019'da Avusturya pasaportuyla 185 ülkeye gidilebilirken, 2020'de bu rakam 2 sayı artarak 187'ye ulaştı.

Altıncı sırada 186 ülkeye vizesiz seyahat edebilen İsveç, Fransa, Portekiz, Hollanda ve İrlanda yer aldı.

Birçok Avrupa Birliği ülkesinin altında yer alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 7. sırada yer aldı.

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri pasaportu, başta Avrupa Birliği olmak üzere çok sayıda ülkenin kırmızı listesinde yer alıyor.

Yunanistan, Yeni Zelanda, Malta ve Çek Cumhuriyeti 184 ülkeye vizesiz seyahat hakkıyla 8. sırada, Kanada ve Avustralya (183 ülke) 8. sırada ve Macaristan ise (182 ülke) 10. sırada yer aldı.

Türkiye 55. sırada, Afganistan, Irak ve Suriye pasaportları sonuncu

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre belirlenen sıralamada dünya genelinde 111 ülkeyle seyahat serbestliği bulunan Türkiye ise listede 55. sıradaki yerini korudu.

200 ülkenin pasaportlarının seyahat serbestliği bakımından kıyaslandığı listede sırasıyla Afganistan (26), Irak (28), Suriye (29), Pakistan (32) ve Somali (33) son 5 sırada yer alırken bu ülkeleri Yemen (33), Libya (38), Nepal ve Filistin (38) Kuzey Kore (39) takip etti.

2010'da 161 ülkeyle İngiltere pasaportu zirvedeydi

The Henley Passport Index'in 2010 yılı verilerinde 161 ülkeye vize özgürlüğü bulunan İngiltere ilk sırada yer alıyordu. Geçen 10 sene boyunca birçok ülke, diğer devletlere vize uygulamasını kaldırınca 2020'ye gelindiğinde listenin zirvesinde yer alan Japonya vatandaşlarının seyahat özgürlüğü, eski listenin lideri İngiltere'ye kıyasla 30 ülke artmış oldu.

2010 listesinin ilk 10'unda sadece Avrupa ülkeleri yer almıştı. Bu ülkeler sırasıyla İngiltere, İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Belçika olmuştu.

Japonya ise 160 ülkeye vizesiz seyahat özgürlüğüyle Avrupa ülkelerinden sonra listeye girebilmişti.

2006'da liste başı Danimarka'ya 130, 2020'de liste başı Japonya'ya 191 ülke vize uygulamadı

2006 ile 2020 arasındaki yaklaşık 15 sene içerisinde dünya ülkeleri vizeleri kaldırma konusunda büyük gelişme gösterdi.

The Henley Passport Index'in faaliyete geçtiği 2006'da listede birinci sırada bulunan Danimarka ve Finlandiya vatandaşları sadece 130 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyordu. 2020'de Danimarka için bu rakam 187 olurken, Finlandiya içinse 188'e yükseldi.

Son 10 yılın en başarılısı Birleşik Arap Emirlikleri pasaportu

Son 10 senede en çok ivme kazanan pasaport Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. BAE pasaportu 2010 yılında 65'inci sırada yer alırken, 2020'ye gelindiğinde 18'inci sıraya yükseldi. Seyahat etme özgürlüğünde en çok gelişme gösteren diğer ülkeler Tayvan (32. sıra), Kolombiya (44), Timor Lante (57), Arnavutluk (54), Ukrayna (43) ve Bosna Hersek (52) oldu.

Nijerya pasaportu son 10 senenin en kötüsü

Son 10 senede vize serbestliği konusunda en kötü pasaport Nijerya'nın oldu. Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya pasaportuna bu süre zarfında 19 ülke daha vize sınırlaması getirdi.

Nijerya listede 95. sırada yer aldı. Bu ülke vatandaşları sadece 46 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Nijerya'dan sonra son 10 senede en çok düşüş yaşayan ülkeler Suriye, Siera Leone, Libya, Yemen, Pakistan ve Gambiya oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *