Schengen vizesi

Schengen bölgesi, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği’ne bağlı olan ülkeler için kullanılan bir terim. Schengen’e dahil olan ülkelere iş, eğitim, gezi gibi sebeplerle gitmek istiyorsanız Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Avrupa Birliği’ne dahil olduğu halde Schengen vizesiyle giriş kabul etmeyen bazı ülkeler de bulunuyor. Bu ülkelere gitmek için ülkenin konsolosluğundan bizzat vize talebinde bulunmanız gerekiyor.

Schengen vizesi aldığınızda Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde vize süreniz boyunca seyahat etme hakkı kazanabilirsiniz.

schengen vizesi

Contents

Schengen Ülkeleri Hangileridir?

Schengen ülkelerinden birine gitmek için vize işlemlerinizi tamamlayıp gerekli izinleri aldıktan sonra Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkelere giriş hakkınız bulunuyor.

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelere Schengen çıkartırken ilk giriş yapacağınız ülkeden vize almaya dikkat etmelisiniz.

Schengen’e bağlı ülkeler arasında seyahat izniniz olsa da gittiğiniz ülkenin sınır kapılarında giriş izni vermeme yetkisi saklı tutuluyor.

Örneğin İtalya- İspanya- Fransa turu yapmayı planlıyorsanız ilk giriş yeriniz İtalya ise vizenizi İtalya konsolosluğundan almanız gerekiyor. Pandemi nediniyle ülkelere giriş için sadece vize yeterli olmuyor. Dijital aşı kartı ya da aşı pasaportu almanız da gerekebiliyor.

Almanya Fransa  Litvanya Polonya Bulgaristan*
Avusturya Hollanda Lihtenştayn Portekiz Hırvatistan*
Belçika İzlanda Letonya Slovakya Güney Kıbrıs*
Çek Cumhuriyeti İtalya Lüksemburg Slovenya Monako*
Danimarka İspanya Macaristan Yunanistan Romanya*
Estonya İsveç Malta San Mario*
Finlandiya İsviçre Norveç Vatikan*
* işaretli olan ülkeler Schengen vizesi vermeye yetkisi olmayan ülkelerdir ancak; bu ülkelere schengen vizesi ile giriş yapma hakkınız mevcut.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar 2021?

Schengen vize fiyatları yaş grubuna, alacağınız vizenin türüne göre değişiklik gösteriyor. AB ve AET vatandaşlarının aile üyeleri (eşi ve çocukları) vize ücretinden muaf tutuluyor.

Eğitim vizelerinde ücret muafiyeti için eğitimin 90 günün altında olması ve haftada en az 20 saat olacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Turistik geziler için 2021 Schengen vize ücreti 12 yaş üzeri bireyler için 80 Euro olarak tahsil ediliyor.

6 yaş ve altındaki çocuklar için herhangi bir vize ücreti talep edilmiyor.

schengen vizesi

Schengen vizesi nasıl alınır?

Gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğunun anlaşmalı olduğu aracı kurumlara başvuruda bulunarak Schengen vizesi alabilirsiniz.

Gerekli belgeleri tamamlayarak e-randevu sistemi ile aracı kurumlardan randevu almanız mümkün. Randevu tarihinde aracı kuruma giderek belgelerinizi ve pasaportunuzu teslim ederek başvuru işleminizi tamamlamalısınız.

Vizeniz olumlu ya da olumsuz sonuçlandıktan sonra pasaportunuz adresinize teslim edilecektir.

Dilerseniz tatilsepeti vize işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştirebilir. Tek yapmanız gereken belgelerinizi tatilsepeti vize danışmanlarına iletmeniz.

Vizenizin ne durumda olduğunu vize takip sisteminde kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Vizeniz çıktıktan sonra seyahat danışmanlarımız anında sizinle iletişime geçecektir.

Vize danışmanlığı ücretleri hakkında çağrı merkezi seyahat danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.

Schengen vizesi aldıktan sonra birliğe bağlı ülkeler arasında seyahat etmeniz mümkün. Birliğe bağlı olmayan bazı Avrupa ülkeleri de Schengen vizeniz olması durumunda ülkelerine giriş için izin vermektedir. Bu ülkeler; Norveç, İsviçre ve İzlanda’dır.

Avrupa kıtasında olmamasına rağmen Schengen ile gidebileceğiniz 3 ülke daha bulunmaktadır. Bu ülkeler; Kanarya Adaları, Azorlar ve Madeira’dır.

Schengen Vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Gitmek istediğiniz ülkelere göre istenilen evraklarda bazı ufak değişiklikler olacaktır ancak genel olarak talep edilen belgeler aynıdır. Schengen belgeleri çalışanlara, emeklilere ve öğrencilere göre değişiklik gösterir.

You might be interested:  Bob Marley Ne Tür Müzik Yapıyor?

Ayrıca hiçbir geliri olmayan ve vize talebinde bulunacak kişilerin vize sponsoru bulmaları gerekmektedir. Vize sponsorunuz eşiniz, ailenizden biri ya da bir kurum olabilir.

Sponsorluk dilekçesi yazmanız ve sponsorunuzun bu belgeyi imzalaması gerekmektedir.

Çalışanlar için gerekli vize belgeleri;

 • Pasaport aslı
 • Vize başvuru formu (eksiksiz olarak doldurulmalı)
 • Yeni çekilmiş, rötuşsuz ve arkası beyaz fonlu biyometrik fotoğraf. (daha önceki vizelerinizde kullanılmamış olmasına dikkat ediniz!) Fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor.
 • Seyahat amacını belirten ilgili makama hitaben yazılmış vize talep dilekçesi. (Hangi kurumda çalışıyorsanız o kuruma ait antetli kâğıda yazılmalı ve yetkili kişinin adı soyadı kaşede çok net bir şekilde okunaklı olmalıdır.)
 • Şahsi vize talep dilekçesi
 • Şirketin imza sirkülerinin fotokopisi,
 • Faaliyet belgesi
 • Vergi Levhası fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
 • SGK işi giriş bildirgesi (Bir yıldır aynı yerde çalışmıyorsanız önceki iş yerinizden çıkış bildirgesi almanız gerekiyor.)
 • Son 3 aylık imzalı maaş bordrosu
 • E- devletten alacağınız Sgk tescil ve hizmet dökümü
 • Güncel tarihte minimum 8000 TL bakiyesi bulunan ve son 6 ayı gösteren banka hesap dökümü (her sayfası ıslak imzalı olmalıdır ve imzalayan banka memurunun imza sirküsü almanız gerekmektedir.)
 • Tapu, senet, araç ruhsat fotokopileri,
 • TC kimlik no yazılı nüfus kartı fotokopisi,
 • Evli olan kişilerden aile cüzdanının ilk 3 sayfasının fotokopisi,
 • Otel ve uçak rezervasyonunu gösteren belgeler,
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi (seyahatten bir gün önce başlamalı ve bir gün sonra sona ermelidir.)
 • E-devletten alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (evli olanların ayrıca evlenmeden önceki kaydını seçerek kayıt örneği almaları gerekmektedir.)

Not: Faaliyet belgesi alacak avukatlar barodan, eczacılar Eczacılar Odası’ndan, Mimar ve Mühendisler Mim. Ve Mühendisler odasından, Diş hekimleri ise Diş Hekimleri odasından belge almalıdır.

Devlet dairesinde çalışanlar bağlı bulunduğu makamdan resmi görev yazısı almalıdır. Yazıda çalışan kişinin seyahat edeceği tarihler, kurumdaki görevi ve yıllık izin mi kullanacağı yoksa görevli olarak mı seyahat edeceği bilgilerine yer verilmelidir.

Öğrenciler için gerekli olan vize belgeleri;

Öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgi amak için öğrenci vizesi yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Biometrik fotoğraf
 • Vize sponsor dilekçesi
 • Öğrenci belgesi
 • Sponsora ait iş evrakları
 • Sponsora ait banka hesap dökümü
 • Kendinizin ve sponsorunuzun nüfüs kart fotokopisi
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Kendinizin ve sponsorunuzun tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • e-devletten alınmış kendinizin ve sponsorunuzun ikametgah örneği
 • 18 yaşından küçükler için ebeveynlerden alınmış muvafakatname
 • Sponsora ait imza görüntüsü (ehliyet, nüfus kağıdından alınmış olabilir)

SCHENGEN VİZESİ NEDİR

Schengen Vizesi nedir sorusunun en kısa ve öz cevabı Avrupa’daki 33 ülkeye tek bir vize ile girmenizi sağlayan ortak bir vize.

İnternetteki açıklamalarda yok şu ülke Avrupa birliğinde ama Schengen’de değil ya da bu ülke Schengen Bölgesi’nde değil ama Schengen ile girilebiliyor gibi şeyler gördüyseniz kafanız karışmış olabilir.

Aslında seyahat eden kişiler olarak bu kadar teknik detayda kaybolmaya gerek yok, sadece şunları bilseniz yeterli:

1. Bu 33 ülkenin sadece 25’i Schengen Vizesi verme yetkisine sahip

Bu ülkelere vize başvurusunda bulunabilirsiniz:
Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

schengen vizesi

Detaylı Bilgi için: Schengen Ülkeleri

2. Diğer 7 ülke Schengen Vizesi veremiyor ama o  ülkelere pasaportunuzdaki Schengen vizeniz ile girebiliyorsunuz

Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Vatikan, San Marino, Monako
Yani bu ülkelereden birine gidecekseniz ve eğer pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz varsa bu ülkelerin kendi vizelerini almanıza gerek yok.

3. 3 tür Schengen Vizesi vardır. Seyahat amacınıza göre başvurmanız gereken vize tipi değişir. Turistik ziyaretleriniz için C tipine başvurursunuz

Başvuracağınız vize türüne göre farklı başvuru hazırlıkları yapmanız gerekir.

C tipi (Klasik Turist Vizesi)

Turistik amaçla Schengen ülkelerinden birine gidecekseniz Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri  ve Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar için tıklayın.
C Tipi Schangen vizesi, kalış gününüzün en fazla 90 gün olduğu, turistik veya iş seyahati gibi durumlarda alınan klasik Schengen vizesidir.

Bu 90 gün kalış hakkı (duration of stay) her 180 gün içinde 90 gündür (bu 30 veya 60 gün de verilebilir). Maksimum 5 yıla kadar veriliyor. C tipi Schengen vizeniz ister 1 yıllık ister 2 yıllık ister 5 yıllık olsun, her 180 gün içinde sadece 90 gün kalış hakkınız vardır.

Örneğin, sizin herhangi bir Schengen ülkesinden 1 yıllık C tipi Schengeniniz var. Schengeninizi 1 Ocak’ta aldıysanız üzerine 180 gün ekleyin. 30 Haziran’a kadar ard arda veya kesik kesik istediğiniz tarihler içinde 90 gün Schengen ülkelerinde kalabiliyorsunuz.

1 yıllık vizeniz olduğundan, 30 Haziran’dan sonra tekrar bir 180 günlük dönem başlamış olacağından seyahatinizi Haziran yerine Temmuz’da gerçekleştirdiğiniz takdirde yine 90 günlük hakkınız başlamış oluyor.

Örnek
– Ocak ayında 15 gün + Mayıs ayında 10 +Haziran ayında 10 gün şeklinde kalabilirsiniz. (Toplamda 35 gün eder ve 180 gün içinde 90 gün kuralını dahilinde)
– Tek girişte çıkmadan 35 gün de kalabilirsiniz (Toplamda 35 gün eder ve 180 gün içinde 90 gün kuralını dahilinde)

You might be interested:  Fethiyeye uçakla ulaşım

– Ama Ocak’ta 20 + Şubat’ta 20 + Mart’ta 20 + Nisan’ta 20 + Mayıs’ta 20 yapamazsınız çünkü 100 gün eder.

 • Böyle bir ihlalin hem sınırda para cezası ve bir sonraki Schengen başvurularında sorun yaratması muhtemel.
 • 90/180 gün hesaplamarını buradan pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

D tipi (oturma izinli)

D Tipi Schengen vizesi ise Erasmus, değişim programları, çalışma, oturum gibi 90 günden daha uzun kalışlar için geçerli olan vize türü. Fakat bu durum sadece D tipi Schengen vizesi sahibi olduğunuz ülke içinde geçerli bir durum.

Yani eğer Schengen ülkeleri arasında seyahat etmek isterseniz, kalış hakkınız yine 180 gün içinde 90 gün. Örneğin, Almanya’ya Erasmus’a gittiğinizi düşünelim. D Tipi Schengen vizenizle 6 ay kadar Almanya’da oturma izniniz olacaktır.

Bu 6 ay içinde yine 90 gün Almanya dışındaki Schengen ülkelerinde bulunabilirsiniz.

Bazı ülkeler, D tipi vize aldığınızda, o ülkeye giriş yaptıktan belirli bir gün içinde gerekli bürolara gidip oturma izni almanızı veya kayıt yaptırmanızı bekliyor. Örneğin İtalya, ülkeye giriş yaptıktan 8 gün içinde oturma izni çıkartmanız için süre tanıyor.

A tipi (transit)

A tipi Schengen vizesi, Schengen vizesi aldığınız ülkeye başka bir ülkeye aktarmalı gideceğiniz durumlarda almanız gereken vize türü.

Çok fazla kullanılan bir vize türü değil ama yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında Schengen Vizesi’ni hangi ülkeden aldıysanız önce o ülkeye giriş yapmanız gerekiyor.

Bazı Schengen ülkeleri bu konuda daha toleranslı olsalar da Almanya, Yunanistan, İsviçre, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeler sınırda sorun çıkarabiliyorlar. Örneğin siz Almanya üzerinden Arjantin’e gidecekseniz, Almanya Schengeniniz yoksa Almanya transit schengeninizin olması gerekiyor.

 1. 2017 itibariyle Türkiye’den Transit Schengen Vizesi isteyen ülkeler:
 2. Almanya (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
  Çek Cumhuriyeti (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
  İsviçre (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
 3. Yunanistan (Schengen vizeniz varsa gerekmiyor)
 4. Transit vize için istenilen ek belgeler:
  – Nihai varış destinasyonuna ait geçerli vize
 5. – Aktarma yapılacak Schengen ülkesi için uçak bileti rezervasyonu.

4. Turistik Schengen Vizesi Geçerlilik Süreleri Başvurudan başvuruya değişir

Başvurunuzda gezinizin tarihlerini ve ne kadar uzun süreli bir Schengen vizesi istediğinizi sorarlar. Talep ettiğiniz geçerlilik süresine göre Schengen vize ücreti değişir. Süre uzadıkça daha pahalılaşır.

7 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 5 yıllık olarak vize talep edebilirsiniz.  Ancak ne kadar uzun geçerlilik verecekleri onların insiyatifindedir. Siz 5 yıllık için ücret yatırıp 1 7ünlük de alabilirsiniz.

5. Turistik Schengen Vizesi de kaç kere giriş çıkış yapacağınıza göre 3’e ayrılır: Tek Giriş, Çift Giriş, Çoklu Giriş

Başvurunuzda hangi tip giriş izni için  başvurduğunuzu belirtmeniz gerekir ancak size başvurduğunuz türden farklı bir giriş hakkı verebilirler. Çoklu istersiniz bile tek verebilme hakları mevcuttur.
Tek Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 1 kez girebilirsiniz.

Ama Schengen Bölgesi’nden çıkmadan 1. maddede bahsedilen tüm 23 ülkeye de gidebilirsiniz.
Çift Giriş –  Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez girebilirsiniz.

Çoklu Giriş – Pasaportunuza basılan vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız giriş çıkış yapabilirsiniz.

6. Schengen vizenizin geçerlilik süresi ne kadar uzun olursa olsun, Schengen Bölgesi’nde geçirebileceğiniz zaman sınırlıdır!

5 yıllık Schengen vizeniz olsa bile Schengen Bölgesi’nden en fazla 6 ay içinde 90 gün kalabilirsiniz.  Yani vizenizim ilk 6 ayında 90 + 2. altı ayında 90 gün olmak şartı ile senede 180 gün eder.

Ülke bazında hesaplanmaz, bölgedeki tüm ülkelerde geçirdiğiniz vakit toplanarak hesaplanır. Yani;
✔  6 ayda Almanya’da 15 gün + İtalya’da 65 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 90 gün OK
✔  6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 45 gün OK
✖ 6 ayda Almanya’da 45 gün + İtalya’da 46 gün OLMAZ

✖ 6 ayda Almanya’da 91 gün OLMAZ

6. Schengen Bölgesi’nin tamamı bir ülke sınırı olarak görülür. Bir Schengen ülkesinden diğer 23 ülkeden birine giderken pasaport kontrolü yapılmaz. Schengen Bölgesi’ne girerken ve çıkarken yapılır

Schengen alanının bir parçası olan ülkelerin kendi aralarında sınır kontrolünü ortadan kaldırdılar ve ülkeler arası sınır geçişi kontrolünü oldukça kolaylaştı.

Örneğin; artık İtalya’dan İspanya’ya giderken pasaport ibraz etmeniz gerekmiyor.  Ancak Fransa, Almanya gibi bazı ülkeler son yıllarda yaşanan terör olaylarından sonra bazo noktalarda yine pasaport kontrolü yapmaya başladılar.

23 ülkeye ek olarak Vatikan, San Marino, Monako’da bu sınır bütününde yer alır.

Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Hakkında Bilgiler

Schengen, Avrupa ülkelerinin çoğunu kapsayan AB pasaportsuz seyahat bölgesini ifade eder. Dünyadaki en büyük serbest seyahat bölgesidir.

You might be interested:  Safran Otel Kimin?

Schengen Vizesi nedir?

Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’ne üye devletlerden herhangi birine seyahat edenlerin seyahat başına turizm veya iş amaçlı 90 güne kadar kalmasına izin veren kısa süreli bir vizedir.

Schengen vizesi Avrupa için en yaygın vizedir. Vize sahiplerinin herhangi bir Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe seyahat etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden dönüş yapmasına izin verir. Schengen Bölgesi içinde gümrük kontrolleri yoktur.

Ancak, Schengen üyesi ülkelerden birinde 90 günden fazla süre boyunca okumayı, çalışmayı veya yaşamayı planlıyorsanız Schengen Vizesi yerine bu Avrupa ülkesinin ulusal vizesine başvurmanız gerekir.

2019 yılında 15 milyondan fazla insan Avrupa’da seyahat etmek için Schengen vizesini kullandı.

Kim Avrupa’ya Giriş İçin Vizeye İhtiyaç Duyar?

Schengen üyesi ülkelerle serbest vize anlaşmasına henüz dahil olmayan tüm üçüncü ülke vatandaşlarının Avrupa’ya seyahat etmeden önce vize alması gerekir.

Schengen üyesi ülkelerden birine seyahat etmek için Schengen Vizesine ihtiyacınızın olup olmadığını kontrol etmek için vatandaşlarının AB’ye seyahat etmeden önce Schengen Vizesine başvurması gereken ülkelerin listesi burada sunulmuştur.

AB Vatandaşı Olmayanlar İçin Seyahat Belgeleri ve Giriş Gereksinimleri

Vizeden muaf olup olmadığınıza bakılmaksızın AB/Schengen ülkesi vatandaşı değilseniz giriş yapmanıza izin verilmesi için giriş yaptığınız Schengen gümrük kapısında birçok belge sunmanız gerekecektir.

Schengen Bölgesi’ne giriş yaparken sunmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Geçerli Pasaport. Son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması ve AB’den çıkmayı planladığınız tarihten sonra en az 3 ay geçerli olması gerekir.
 • Schengen Vizesi. Vize zorunluluğu olan bir üçüncü ülke vatandaşıysanız.

AB/Schengen gümrük görevlileri sizden, yeterli para, konaklama belgesi, ne kadar kalmayı planladığınız, gidiş-dönüş uçak bileti, giriş amacınız, seyahat sigortası, davetiye mektubu vb. diğer bilgi ve belgeleri de isteyebilir.

Schengen Bölgesi’ne giriş yaptığınızda gümrük görevlisinin pasaportunuza giriş damgası vurduğundan lütfen emin olun. Bu damga yoksa ceza ödeyebilir veya gözaltına alınabilirsiniz.

Hangi Avrupa Ülkeleri Schengen Vizesi Düzenler?

Schengen Bölgesi, üye ülke vatandaşlarının pasaport ve gümrük kontrolünden geçmesine gerek kalmadan bölge içinde serbestçe seyahat etmesine izin veren Schengen anlaşmasını imzalamış 26 ülkeyi kapsar.

Schengen Bölgesi’nin her üye ülkesi Schengen vizesini düzenleyebilir.

schengen vizesi

 • Belçika
 • Avusturya
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Lihtenştayn

Avrupa’da Kısa Süreli Ziyaretler İçin Schengen Vizesi Türleri

Bu bölgede bulunan bir veya daha fazla Avrupa ülkesini aşağıdaki nedenlerden dolayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız Schengen Vizesine başvurmanız gerekir:

 • İş amaçlı.
 • Arkadaş ve aile ziyareti.
 • Turizm ve tatil.
 • Kültürel ve spor etkinlikleri.
 • Havalimanı transit ve gemiyle transit geçişler.
 • Resmi ziyaret.
 • Tıbbi nedenler.
 • Kısa süreli eğitim ve araştırma amaçlı.
 • Schengen ülkelerini ziyaret etme nedenlerinize, ziyaretlerinizin sıklığına bağlı olarak Schengen konsolosluğu size tek girişli vize, çift girişli vize veya çok girişli vize düzenleyebilir.
 • Tek girişli vizenizin geçerlilik süresi, vize başvuru formunuzda belirttiğiniz Schengen Bölgesi’nde kalacağınız gün sayısına ve size Schengen vizesini düzenleyen konsolosluğun kendi kararına bağlıdır.
 • Sık seyahat eden biriyseniz 5 yıla kadar geçerli olan AB vizesini almak için başvurabilirsiniz, ancak Avrupa için 5 yıla kadar geçerli olan çok girişli vizeniz olsa bile Schengen Bölgesi’nde 180 günlük dönemde 90 günden fazla kalamayacağınızı unutmamalısınız.

Avrupa’ya Giriş Yapmak İçin Vizeye Nasıl Başvurulur?

Avrupa’ya seyahat etmek için Schengen Vizesine başvurmak için öncelikle seyahat nedeninize ve uyruğunuza bağlı olarak bir vizeye ihtiyaç duyup duymadığınızı öğrenmeniz gerekir.

  Vize almanız gerekiyorsa o zaman seyahat planınızı, Schengen Bölgesi’nde kaç gün kalmayı planladığınızı, ziyaret edeceğiniz ülkeler (birden fazlaysa), giriş yapacağınız ülkeyi ve çıkış yapacağınız ülkeyi belirlemeniz gerekir.

Bunları tamamladıktan sonra, karşılamanız gereken tüm Avrupa vize başvurusu gereksinimlerini gözden geçirmeniz ve ülkenizdeki Schengen konsolosluklarının birinde bir vize randevusu alma sürecini başlatmanız gerekir.

Avrupa Vizesi Ne Kadar?

Schengen vizesinin ücreti yetişkin başına 80€’dır. Ancak, başvuran kişinin yaşına, uyruğuna ve diğer faktörlere bağlı olarak daha düşük bir ücret ödeyecek veya hiç ücret ödemeyecek kategoriler bulunur.

İndirimli vize ücretlerinden yararlanan veya ücret ödemekten muaf olan kategorileri tam olarak belirten Schengen Vize ücretleri listesine göz atın.

AB Vize Başvurusu İçin Uçuş Seyahat Planı Nedir?

Uçuş seyahat planı, ilgili bir uçuşun programının çevrimiçi olarak doğrulanabildiği onaylanmış bir belgedir.

Daha fazlasını öğrenin: Vize başvurusu için uçuş seyahat planı nasıl alınır!

Schengen Vizesi İçin Seyahat Sigortası Nedir?

Acil tıbbi durumlar için en az 30.000 EURO’dan fazla teminat içeren Seyahat Sağlık Sigortanızın Schengen Bölgesi’ndeki tüm konaklamanız boyunca geçerli olması gerekir.

 1. Daha fazlasını öğrenin: Schengen Vize Sigortası nasıl alınır!
 2. Tüm seyahatiniz boyunca Schengen Bölgesi’nde kalacağınız yeri gösteren onaylanmış bir belge sunmanız gerekir.
 3. Daha fazlasını öğrenin: Vize Başvurusu İçin Konaklama Belgesi Nasıl Alınır!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *