Safranboluya otobüsle ulaşım

Safranbolu, Karabük ilinin turizm açısından önemli bir ilçesidir. Safranbolu ilçesi, Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras listesine giren ilk değerlerindendir. Tarih, doğa ve kültür kenti olan Safranbolu; turistik yerleri sayesinde her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Safranbolu ilçesinin çevresinde; Eflani, Ulus, Ovacık, Araç ve Karabük merkez ilçesi yer almaktadır.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu, rahat konumu sayesinde pek çok ilden rahatlıkla ulaşılabilen bir ilçedir. Safranbolu ilçesine en yakın havalimanı Kastamonu Havalimanı’dır. Safranbolu’ya ulaşım; Kastamonu Havalimanı, Karabük Otogarı ve Safranbolu Otogarı aracılığı ile sağlanmaktadır.

Safranbolu’ya hava yolu ile ulaşım sağlamak isteyen tatilciler; Kastamonu Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra gün içinde birçok sefer yapan Karabük otobüslerine binmelidir.

Karabük ilçe merkezine varan tatilciler; buradan hafta içi her gün, her 15 dakikada bir kalkan belediye otobüsleri ile Safranbolu’ya ulaşım sağlayabilmektedir. Bu yolculuk ortalama olarak 2 saat sürmektedir.

Safranbolu’ya Hava Yolu ile Ulaşım

Safranbolu’ya hava yolu ile direkt ulaşım gerçekleştirmek mümkün değildir. Safranbolu’ya hava yolu ile ulaşım sağlamak için aktarma yapılması gereken havalimanı; Kastamonu Havalimanı’dır.

Kastamonu Havalimanı, Safranbolu ilçe merkezine 136 km uzaklıkta yer almaktadır. Kastamonu Havalimanı’nda Safranbolu ilçe merkezine direkt geçiş sağlayan otobüsler bulunmamaktadır. Kastamonu Havalimanı’ndan kalkan şehir içi otobüsler ile Kastamonu Otogarı’na geçip, oradan Kastamonu-Safranbolu seferleri yapan otobüsler ile Safranbolu Otogarı’na geçiş yapmak mümkündür.

Kastamonu- Safranbolu otobüslerinin bilet ücreti 40 TL olarak belirtilmiştir. Safranbolu Otogarı’na varan tatilciler; oradan geçen belediye otobüsleri ile Safranbolu ilçe merkezine ulaşım sağlayabilmektedir. Bu yolculuk ortalama 2 saat sürmektedir.

Safranbolu’ya Otobüs ile Ulaşım

Safranbolu’ya neredeyse tüm illerden direkt otobüs seferleri bulunmaktadır.

Safranbolu’yu ziyaret etmek isteyen tatilciler; Safranbolu ilçe merkezine 2 km uzaklıkta yer alan Safranbolu Otogarı’nı kullanabilmektedir.

Safranbolu Otogarı’na varan tatilciler; oradan geçen belediye otobüsleri ile Safranbolu ilçe merkezine kolayca ulaşım sağlayabilmektedir. Belediye otobüsü ücreti 3 TL olarak belirlenmiştir.

Safranbolu’ya Özel Araçlar ile Ulaşım

Safranbolu ilçesine neredeyse Türkiye’nin her yerinden özel araçlar ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Safranbolu’ya özel araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; D765, D030, D010, E80 ve D759 karayolları üzerinden kolayca ulaşım gerçekleştirme şansına sahiptir.

İstanbul’dan Safranbolu’ya Ulaşım

Safranbolu ile İstanbul arası mesafe 410 km’dir. İstanbul’dan hava yolu ile Safranbolu ilçesine direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul’dan hava yolu ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; Safranbolu ilçesine ulaşmak için Kastamonu Havalimanı’na iniş yapmalıdır.

İstanbul-Kastamonu arası uçuş fiyatları ortalama olarak 200 TL’dir. Bu yolculuk aşağı yukarı 1 saat 5 dakika sürmektedir. Kastamonu Havalimanı’na iniş yapan yolcular; Kastamonu Havalimanı’ndan kalkan şehir içi otobüsler ile Kastamonu Otogarı’na geçmektedir.

You might be interested:  E Devlet Üzerinden Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Ardından yolcular; Kastamonu Otogarı’nda Kastamonu-Safranbolu arası sefer yapan otobüsler ile Safranbolu Otogarı’na rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Bu yolculuğun bilet fiyatı 40 TL’dir.

Safranbolu Otogarı’na varan yolcular; oradan geçen belediye otobüsleri ile Safranbolu ilçe merkezine kolayca ulaşım sağlayabilmektedir. Belediye otobüsü ücreti 3 TL olarak belirtilmiştir.

İstanbul şehir merkezinden Safranbolu’ya özel araçları ile yolculuk yapmak isteyen tatilciler; Kuzey Marmara Otoyolu, Anadolu Otoyolu, 0-4 ve E80 karayolu üzerinden kolayca ulaşım sağlama şansına sahiptir. Bu yolculuk yaklaşık 5 saat 30 dakika sürmektedir.

İstanbul’dan Safranbolu’ya şehirlerarası otobüs aracılığı ile yolculuk yapmak isteyen tatilciler; İstanbul’da bulunan Esenler Otogarı, Büyük İstanbul Otogarı, Alibeyköy Otogarı ve Cep Otogarı’ndan İstanbul-Safranbolu arası sefer yapan otobüsler aracılığı ile Safranbolu’ya ulaşım sağlayabilmektedir. İstanbul-Safranbolu arası otobüs yolculuğu yaklaşık 6 saat 45 dakika sürmektedir. Bu otobüs yolculuğunun bilet fiyatı ortalama olarak 100 TL’dir.

Ankara’dan Safranbolu’ya Ulaşım

Safranbolu ile Ankara arası mesafe 229 km’dir. Ankara’dan hava yolu ile Safranbolu ilçesine direkt uçuş yoktur. Ankara’dan hava yolu ile gelen tatilciler önce Kastamonu Havalimanı’na iniş yapmak zorundadır. Ankara-Kastamonu arası uçuş fiyatları ise ortalama olarak 400 TL’dir.

Bu yolculuk ortalama 5 saat 20 dakika sürmektedir. Kastamonu Havalimanı’na iniş yapan tatilciler; Kastamonu Havalimanı’nda bulunan şehir içi otobüsler aracılığı ile Kastamonu Otogarı’na geçmektedir.

Ardından tatilciler; Kastamonu Otogarı’nda Kastamonu-Safranbolu arası sefer yapan otobüsler aracılığı ile Safranbolu Otogarı’na ulaşım sağlayabilmektedir. Bu yolculuğun bilet fiyatı 40 TL’dir.

Safranbolu Otogarı’na varan tatilciler; Safranbolu Otogarı’nın önünden geçen belediye otobüsleri ile Safranbolu ilçe merkezine rahatlıkla ulaşım sağlamaktadır. Belediye otobüsü ücreti 3 TL olarak belirtilmiştir.

Ankara şehir merkezinden Safranbolu’ya özel araçlar aracılığı ile yolculuk yapmak isteyen tatilciler; Anadolu Otoyolu, 0-4 ve E-89 karayolu üzerinden kolayca ulaşım sağlayabilmektedir. Bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Ankara’dan Safranbolu’ya şehirlerarası otobüsler aracılığı ile yolculuk yapmak isteyen tatilciler; Ankara’da bulunan Ankara (Aşti) Otogarı’ndan, Ankara ve Safranbolu arası sefer yapan otobüsler aracılığı ile ulaşım sağlayabilmektedir. Ankara ile Safranbolu arasında gerçekleştirilen otobüs yolculukları, ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Bu otobüs yolculuğunun bilet fiyatı ise ortalama olarak 45 TL’dir.

İzmir’den Safranbolu’ya Ulaşım

Safranbolu ile İzmir arası mesafe 760 km’dir. İzmir’den hava yolu ile Safranbolu’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. İzmir’den hava yolu ile gelen yolcular önce Kastamonu Havalimanı’na iniş yapmaktadır. İzmir ile Kastamonu arasındaki uçuşların uçak bileti fiyatları ise; ortalama olarak 400 TL’dir.

Bu yolculuklar yaklaşık 4 saat sürmektedir. Kastamonu Havalimanı’na iniş yapan yolcular; Kastamonu Havalimanı’ndan kalkan şehir içi otobüsler aracılığı ile Kastamonu Otogarı’na geçmelidir.

You might be interested:  Cumhurbaşkanlığı Ikinci Tur Ne Zaman?

Ardından tatilciler; Kastamonu Otogarı’nda Kastamonu ile Safranbolu arası sefer yapan otobüsler aracılığı ile Safranbolu Otogarı’na kolayca ulaşım sağlayabilmektedir.

Safranbolu Otogarı’na varan yolcular; Safranbolu Otogarı’nın önünden geçen belediye otobüsleri ile Safranbolu ilçe merkezine rahatlıkla ulaşım sağlayabilir. Belediye otobüslerinde yolcu başına alınan ücreti ise 3 TL olarak belirlenmiştir.

İzmir şehir merkezinden Safranbolu ilçe merkezine özel araçlar aracılığı ile ulaşım sağlamak isteyen tatilciler; Anadolu Otoyolu, 0-5, 0-4 ve E80 karayolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Bu yolculuk yaklaşık olarak 7 saat 30 dakika sürmektedir.

İzmir’den Safranbolu ilçesine şehirlerarası otobüsler ile yolculuk yapmak isteyen yolcular; İzmir’de bulunan İzmir Otogarı’ndan, İzmir-Safranbolu arası sefer yapan otobüsler aracılığı ile ulaşım sağlayabilmektedir. İzmir ile Safranbolu arası otobüs yolculuğu ortalama 12 saat 30 dakika sürmektedir. Bu otobüs yolculuğunun bilet fiyatı aşağı yukarı 150 TL’dir.

Safranbolu Otobüs Bileti

Karabük’ün hatta ülkenin en turistik yeri Safranbolu’dur. Tarihi evleri, kendine has kültürü, yemekleri ve misafirperver halkıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Henüz burayı keşfetmediyseniz, obilet.com üzerinden Safranbolu otobüs bileti satın alıp yola çıkabilirsiniz.

Safranbolu otobüs seferleri yapan firmaların hepsini obilet.com üzerinden görebilirsiniz. Hatta fiyat ve özellik açısından detaylı inceleyip aralarında karşılaştırma yapabilirsiniz. Yaptığınız karşılaştırmaların sonucunda kendiniz için en uygun olan firmayı seçerek Safranbolu otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

Safranbolu’da nereler gezilir?

Safranbolu’nun tablo gibi bir görüntüsü vardır. Bu görüntünün içine girdiğinizde daha da büyük güzelliklerle karşılaşırsınız.

Safranbolu’da görmeniz gereken ilk şey, tarihi Safranbolu evleridir. Bunun için sokaklarında kaybolurcasına gezmeniz yeterlidir.

Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek isterseniz, ilk durağınız Tokatlı Kanyonu olmalıdır. Nehir boyunca yürüyüş yaparak bu güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz. Kanyonun içinde bulunan İncekaya Su Kemeri’ni de görmelisiniz.

  • İncekaya’ya gidip Tokatlı Kanyonu ve daha pek çok güzelliği yukarıdan izleyebileceğiniz Kristal Teras’a çıkmalısınız.
  • Bulak Mencilis Mağarası, olağanüstü görselliğiyle sizi en çok etkileyecek yerlerden biridir; mutlaka gitmelisiniz.
  • Kaymakamlar Gezi Evi, Safranbolu’nun tarihini ve kültürünü görebileceğiniz bir müzedir.

Hikayeleri dilden dile dolaşan ve tarihi açıdan büyük önem taşıyan yerler arasında bulunan Cinci Han ve Cinci Hamamı da görülmesi gereken yerler listesinde bulunmaktadır. Ayrıca, Cinci Han’da konaklama imkanı da bulunmaktadır. Terasına çıkıp Safranbolu manzarasını izlemeyi de unutmayın.

You might be interested:  Ülkemizin meditasyon yapmak İçin tercih edebileceğiniz 7 eşsiz yeri

Yörük Köyü, Safranbolu’nun kültür ve tarihi miraslarına ev sahipliği yapan en özel yeridir. Açık hava müzesi olarak adlandırılan bu köyü mutlaka gezmelisiniz.

  1. Hıdırlık Tepesi de muazzam bir manzara karşısında kahve içeceğiniz özel bir yerdir.
  2. Safranbolu Yemenciler Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı da mutlaka gezmeniz ve alışveriş yapmanız gereken yerlerdir.
  3. Safranbolu’da ne yenir?

Safranbolu’nun safranlı başta olmak üzere pek çok çeşidi olan lokumları meşhurdur. Bunlardan mutlaka yemeli hatta sevdiklerinize de hediye olarak götürmelisiniz.

Peruhi, bükme, haluşka, göbü, katmer, gözleme, yayım, su böreği, kuyu kebabı, etli yaprak sarma, sebzeli dana güveci, bandırma, bamya çorbası ve bamya yemekleri mutlaka yenmesi gereken yöresel lezzetlerdir. Ayrıca Safranbolu’nun meşhur çıplak simidinden de tatmalısınız.

Safranbolu’da nerede kalınır?

Safranbolu evlerinden esinlenen butik otellerde ya da daha geniş kapsamlı tesislerde konaklama imkanları bulunmaktadır.

Tarih, doğal ve mimari güzelliklerin buluştuğu nokta olan Safranbolu’ya mutlaka gidin. Safranbolu otobüs biletinizi obilet.com üzerinden satın alabilirsiniz.

)

  • Koleksiyon yapmak için biriktirilen kapakları ile çocukların en büyük tutkusu, rafları süsleyen nostaljik şişeleri büyüklerin en keyifli eğlencesi olan çeşit çeşit gazozlar bence ülkemizin en sevilen içeceklerinden biri. Ülkemizde badem, portakal, zencefil, nane, bal, gül, lavanta, limon, erik, damla sakızı ve daha pek çok lezzet ile aromalandırılmış iki yüzün üzerinde yerel gazoz çeşidi var. Yerel Devamını Gör
  • Karabük, Karadeniz’de bulunan illerden biri. 1937 yılına kadar Safranbolu’ya bağlı olan Karabük, demir-çelik fabrikasının açılmasıyla gelişme göstermiş ve 1995 yılında resmi olarak il kabul edilmiştir. Hitit, Helen, Roma ve Osmanlı imparatorluklarının yaşadığı Karabük toprakları, tarihi açıdan büyük zenginliklere sahiptir. Bol oksijenli Karadeniz havası ve doğasıyla da ilgi çeken bir şehir. Konumundan dolayı, ulaşımı da oldukça Devamını Gör
  • Pek çoğunun kendine has bir hikayesi, bir tarihi var. Kimi bir hapishane, kimi bir sabun fabrikası, bazıları İpek Yolu’nun en önemli kervansaraylarından, bazıları ise pek çok önemli ismi ağırlamış tarihi mekanlar. Türkiye’de zamana meydan okuyan, tüm yaşanmışlıklarına rağmen dimdik ayakta duran ve günümüzde otel olarak kullanılan pek çok yapı var. Gelin bu yazıda Türkiye’nin geçmişe Devamını Gör

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *