Moskovada görülmesi gereken yerler

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

MOSKOVA GEZİ REHBERİ

Moskovs gezimiz soğuk bir Şubat gününde başlamasına rağmen Moskova’da dondurucu bir soğuğa denk gelmiyoruz. Hava artı üç beş derece civarı. Otelimiz Garden Ring şehir merkezinde değil ama merkeze taksi ya da metro ile kolay ulaşılır bir mesafede. Tabi metroya indiğinde hangi yöne gideceğini bulmayı başarabilirsen! Japon metrosunda bile bu kadar zorlanmamıştık!

Moskova Metrosu dünyanın en eski, en büyük metrolarından biri. 13 adet, hepsi birbirinden derin hatta sahip. ???? Öyle ki bazı hatlarda yürüyen merdivenden inerken merdivenin ucunu göremiyorsun.

Metroda herşey kiril alfabesi ile yazılmış, şekilleri elindeki haritadaki gideceğin yerin şekline benzeterek bineceğin hattı buldun, doğru durakta da inmeyi başardın diyelim, maalesef iş bununla bitmiyor. O kadar derinlerdesin ki dışarı çık çıkabilirsen.

Durakların ismini İngilizce yazamadın, bare çıkış yönü için bir SORTIE yaz bir EXIT yaz, hiç olmadı merdivenden çıkan adam resmi çiz. Yok!

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA METROSU

Köstebek gibi dolanıp duruyoruz. Hah bu kesin çıkıştır diyip dimdik bir merdiven çıkıyoruz. Yine olmuyor, bakıyoruz ki başka bir hatta ulaşmışız.

Ruslar da çok sıcakkanlı, İngilizceleri de oldukça kuvvetli malum, EXIT diye soruyorsun anket yapmaya çalışıyormuşuz muamelesi çekip hızla yanımızdan uzaklaşıyorlar. Velhasıl Rusya’da metro zor zanaat.

Hani merkeze yakın bazı metro durakları gösterişli avizeleri, heykelleri ve mimarisi ile metrodan çok müze ya da bir sanat galerisini andırıyor olsa da asıl amacına hizmet ederken beni bu kadar uğraştırdıktan sonra neyleyim böyle sanatı, böyle mimariyi. ???? 

Metroyla ilk sınavımızı atlattıktan sonra, Moskova Gezilecek Görülecek Yerler listesinin başında olan Kızıl Meydan’ı, Kremlin Sarayı’nı ve rengârenk kubbemsi çatılarıyla masallardaki şatoları andıran,  Moskova denince akla gelen ilk görüntü olan Aziz Vasil Katedrali’ni geziyoruz. Katedralin bahçesindeki buzdan heykellere bayılıyoruz. 

moskovada görülmesi gereken yerler

AZİZ VASİL KATEDRALİ

Üşüyoruz ve yoruluyoruz. Son bir gayret Kızıl Meydan’ın doğu kanadında boydan boya uzanmış olan Moskova Gezilecek Görülecek Yerler listesinin 3. sü, Moskova’nın en ünlü alışveriş merkezi GUM’a giriyoruz. GUM’ın iç mekân tasarımı görülmeye değer.

Havuzun etrafındaki Cafe Bosco’da Moskova’daki ilk öğünümüz olarak sipariş ettiğimiz dev suşi tabağımıza buz üstünde istridye ve beyaz şarap eşlik ediyor. Yediğimiz suşiler çok taze ve inanılmaz lezzetli. Böylesi bir lezzet bize Tokyo’da bile denk gelmemişti.

Geziye çok keyifli bir başlangıç yapıyoruz.

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA GUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ

4- STARY ARBAT (ESKİ ARBAT), NOVY ARBAT (YENİ ARBAT)

Yemekten sonra yönümüzü Arbat Caddeleri’ne çeviriyoruz. Moskova Gezilecek Görülecek Yerler listesinin 4 .

Eski (Stary) Arbat, İstiklal Caddesi formatında, sağlı sollu kafelerin ve mağazaların bulunduğu, araç trafiğine kapalı hareketli bir cadde.

Gerçi biz şubat ortasında olduğumuzdan kafayı öne eğip hızlıca yürüyen insanlardan fazlasını göremedik ama daha ılıman dönemlerinde bu caddede meziyetlerini sergileyen sokak müzisyenleri, cambazları ve hokkabazları varmış, söyleyenlerin yalancısıyım. ???? Bu

caddenin hemen paralelindeki Yeni (Novy) Arbat Caddesi ise yüksek binalarla çevrili, daha modern mağaza ve restoranlar ile gidiş dönüş 6 şeritlik araç trafiğine sahip devasa bir cadde. Cadde yerine bulvar demek daha doğru olur sanırım.

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Akşam yemeğimizi Eski Arbat üzerindeki dekorasyonu ile aklımızı çelen Brazilero’da alıyoruz. Burası adından da anlaşıldığı üzre, fix bir ücret karşılığında envai çeşit etin sıra ile servis edildiği konseptteki brezilya restoranlarından biri.

 Benim gibi aynı öğünde farklı lezzetler denemeyi ve eti üzerinde dumanı tüterken yemeyi sevenler için biçilmiş kaftan. Tıka basa doyunca masadaki kartı yeşilden kırmızıya çeviriyoruz, artık ellerinde etleri kime versem diye gezinen garsonlar bizim masayı pas geçiyorlar, yemek sonrası otelimize dönüyoruz.

Sabah butik otelimizin şık kahvaltı salonunda yaptığımız uzun kahvaltı sonrası öğleye kadar otel etrafındaki sokakları, marketleri, butikleri gezerek vakit geçiriyoruz. 

Öğlen suları metroyla merkeze geçiyor, Pushkinskaya durağından çıkıp Moskova Gezilecek Görülecek Yerler listesinin vazgeçilmezi Cafe Pushkin’de mola veriyoruz. Cafe Pushkin dekorasyonu ve garsonların giyimleri ile zamanda geriye yolculuk yapmış hissi uyandırıyor. Pushkin Amca az sonra içeriden çıkıp yanımıza geliverecek gibi. ???? 

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA CAFE PUSHKIN

Sonrasında restoranların yoğunlaştığı Kamergersky Caddesi’nde eşimin bir önceki Moskova gezisinde memnun ayrıldığı restoran Academiya’da cam kenarında uzun uzun oturup bir yandan sokaktan gelip geçeni izliyor, bir yandan şuşi, dimsum ve kırmızı şarap üçlüsünün tadını çıkarıyoruz. Bizim bu suşi modumuz nedir çözmüş değiliz. Rusyada mıyız Japonyada mı belli değil!  Ama adamlar şuşi konusunda çok iyiler, elimiz menü üzerinde hep ona gidiyor biz napalım:)

Yemek sonrası Moskof sokaklarını arşınlamaya devam. Peki bu güzel Rus kızları nerede? Hani şu uzun bacaklı, sarışın, renkli gözlü olanlar?  Pek göremiyoruz etrafta. Moskova epey kozmopolit.

İnsanların renk dağılımına baktığımızda beyazdan zenciye uzanan bir çeşitlilik var.

  En çok da Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan tarzı ülkelerden gelip burada yaşadığını tahmin ettiğimiz çekiklerin yoğunluğu dikkatimizi çekiyor.

 Akşam yemeğimizi Tverskaya Caddesiüzerindeki restorandan ziyade kafe bar havasında, gençlerin yoğunlukta olduğu bir kafe restoranda alıyoruz.

Tercihimiz Et şnitzel ve kırmızı şarap. Şnitzelin içi yumuşak,  dışı kıtır, beğeniyorum.  Şarap da iyi güzel hoş da şarap fiyatlarının İstanbul’ dan aşağı kalır yanı yok.

Bunlarda da mı alkollü içecek vergisi çok acaba? Hiç sanmıyorum…

Yemek sonrası Kamergensky’nin devamında olan Kuznetsky Most Caddesi’ndeki, Moskova’daki gece hayatı dendiğinde akla ilk gelen meşhur bar Coyote Ugly’ye gidiyoruz.

Kapıdaki hayvani bodyguardların tavırları oldukça uyuz. Bunlar kesin safkan Rus! “Aslında sizi içeri alasımız hiç yok ama şu an bahane bulamadık girin bakalım” bakışları altında içeri giriyoruz.

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA’DA GECE HAYATI

İçerisi şaşırtıcı. Gerçekten bildiklerimizden farklı bir mekân. U şeklinde barı, seyircileri kapsayacak şekilde tasarlanmış, üç dört dansçı hatun barın tepesinde dans ediyor.

Fonda yüksek volümlü bir müzik, dansçı kızlardan biri de bağırarak Rusça bir şeyler anlatıyor. Moskova gerçekten hiç tourist friendly değil. ???? Ne anlatıyorsun bebeğim sen? Bir ara müşterilerden ve dansçı kızlardan biri fondip yarışı olayına giriyor.

Bardaklar dolup boşalıyor, rubleler havada uçuşuyor. Bence mekân esas voleyi buradan vuruyor…

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA GECE HAYATI

İlerleyen saatlerde bar üstüne çıkıp dansçılara ben de katılıyorum. Öyle bir havaya giriyorum ki artık beni indirebilene aşk olsun.

Sonuçta biz de oynarken hızımızı alamayıp soluğu sandalye tepesinde hatta masa tepesinde alan bir ulusun evlatlarımız. Bar tepesi bize vız gelir tırs gider. ???? Gecenin sonunda bar üstünde arkadaş bile yapıyorum.

Kızcağız sonradan geldi, birlikte ne güzel eğlenirken gideceğimizi öğrenince üzülüyor, bardan inip eşime epey bir dil döküyor ama gidiyoruz. ???? 

 • Follow the Moskva,
 • Down to Gorki Park
 • Listening to the wind of change

diye devam eden ünlü Scorpions parçasında bahsi geçen Moskova Gezilecek Görülecek Yerler listesinin 7′ si Gorki Park’a doğru yürüyoruz.

Yolumuzun üzerinde ağaçlara kazak giydirdikleri çeşitli anıt ve heykellerin olduğu Memorial Park tipli başka bir parkta soluklanıyoruz.

You might be interested:  Latince Tür Ve Cins Isimleri Nasıl Yazılır?

Gorki Park’ta buz patencileri seyredip kar manzaralarından görüntüler alıyoruz.

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOV GORKİ PARK

Final yemeğimizi Kamergensky Caddesi üzerindeki Mr. Lee isimli şık bir Çin restoranında alıyoruz. Rus mutfağı hariç her şeyi denedik tuhaf… Ortam elegans, yemekler tarz, final yemeğine yaraşır bir öğün oluyor. ???? 

moskovada görülmesi gereken yerler

MOSKOVA’DA AKŞAM YEMEĞİ

Veda zamanı. ‘Akşama doğru valizlerimizi alıp otelimiz vasıtası ile fiks bir fiyata anlaştığımız minivan ile havaalanının yolunu tutuyor ve huzur içinde ülkemize dönüyoruz.’ diye bitirebilmeyi isterdim ama ne yazık ki öyle olmuyor.

Yorgunluktan minivanda uyuyakalıp bir buçuk saat sonra uyandığımızda trafikte sıkışıp kaldığımızı ve hala şehir merkezinden dışarı çıkamamış olduğumuzu dehşet içinde fark ediyor, ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Şoförümüz sağ olsun tek kelime İngilizce bilmiyor.

Telefondaki translatörden Rusça çeviri yapıp derdimizi anlatmaya çalışıyoruz. Adam bizi son çare saat başı kalkan havaalanı express treni için istasyona bırakıyor. Bilet bile alamadan kalkmak üzere olan trene kendimizi atıyoruz.

Kaçak olarak gerçekleştirdiğimiz yusuf yusuf halindeki yolculuğumuz bir ömür gibi geliyor. Trenden inince koşarak, hatta uçarak havaalanına girip check in kontuarını buluyoruz.

Tataaaam bizim uçak için check in kapanmış! Yalvar yakar durumundayız.

Peki bu halimiz çok sempatik rus check in’ cilerin umuru mu? Tabi ki değil! Benim kayış kopuyor ve başlıyorum “My children, my children” diye hüngür hüngür ağlamaya.

Sanırsın çocuklar Türkiye’de babaannelerinin evinde değil fidyecilerin elinde. O kadar içten ağlıyorum ki Ruslar bile insafa geliyor check in işlemimizi yapıyorlar. ???? 

Uçağa adımımı atıp “Hoş geldiniz” diyen THY hostesini gördüğümde vatan toprağına ayak basmış kadar oluyorum.  Cam kenarı koltuğumdan Moskova ışıklarını seyrederken bu sefer gerçekten huzurla uykuya dalıyorum…

Moskova Gezilecek Yerler – Moskova Yeme İçme ve Gece Hayatı

Moskova gezilecek yerler hakkında hazırladığımız bu yazımızda şehrin görülmesi gereken en önemli yerlerini öğrenebilir ve detaylı bilgiler bulabilirsiniz. 12 milyonu aşan nüfusu ile çok büyük bir şehir olan Moskova Rusya’nın başkentidir ve tarihi açıdan dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

Tarihe tanıklık eden bu muhteşem şehir özellikle tarihi yapıları, hareketli günlük yaşamı ve özellikle bilim konusunda gösterdiği gelişim ile görülmesi gereken yerler listesin de her zaman üst sıralar da yer alan bir şehir olmuştur.

Bu şehre gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerler arasında şunlar ön plana çıkmaktadır;

Moskova Gezilecek Yerlerin Başında Kızıl Meydan

moskovada görülmesi gereken yerler

Dünyanın en önemli ve en çok bilinen meydanlarından biridir. Özellikle sıra dışı yapıları ve muhteşem atmosferi dünyanın birçok yerinden insanın ilgisini çekmektedir. Lenin’in Anıt Mezarı, Aziz Vasil Katedrali ve Devlet Tarih Müzesi gibi birçok önemli yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda şehir de yapılan resmi ve dini törenlerin merkezi konumundadır.

Bunun yanında konser veya farklı amaçlar ile yapılan gösteriler de mutlaka bu meydan da yapılır. Kışın kar manzarası ile insanları büyüler ve özellikle geceleri oluşturulan özel aydınlatmalar ile ortaya muhteşem görüntüler çıkmaktadır.

Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan bu meydan Moskova’da yaşayan kişilerin görmeleri gereken ilk yerlerden biridir.

moskovada görülmesi gereken yerler

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı Moskova’nın tam da merkezinde yer alır ve bu meydanın ilk yapısı olarak bilinmektedir. Zaman içinde hem Moskova’nın hem de Rusya’nın simgesi haline gelen bu yapı halen dünyanın en önemli tarihi yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Sarayın çevresi 19 metre yükseklikte bir duvar ile çevrilidir ve 2250 metre uzunlukta olan bu duvarın giriş noktaları ile köşelerin de kuleler yer alır. İçinde birçok kilise ve katedral bulunur. Saraya halen Rusya devleti tarafından kullanılmaktadır.

Ancak içinde yer alan bazı yapılar müze olarak da hizmet vermektedir.

moskovada görülmesi gereken yerler

Şu an müze olarak hizmet vermekte olan Aziz Vasil Katedrali 16ncı ve 17nci yüzyıldan kalma birçok önemli esere ev sahipliği yapmaktadır. Çok farklı bir mimariye sahip olan bu yapı dünyanın da en çok bilinen yapılarından biridir. Yapımına 1555 yılında başlanan bu yapı 1561 yılında ibadete açılmıştır.

Şehre gelen kişilerin dikkatlerini mutlaka çeken bu yapı artık hem Rusya hem de Moskova ile özdeşleşmiş en önemli yapıların başında gelmektedir. Yapı ile ilgili birçok efsane dolaşmaktadır.

Bunlardan en çok bilineni ise bir zaferden sonra bu anıtı yaptırmak isteyen korkunç İvan’ın sırf aynı yapıyı başka bir yerde yapamasın diye mimar Barma’nın gözlerini kör ettirdiğidir.

moskovada görülmesi gereken yerler

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova’nın en çok bilinen yapılarından biri de Bolşoy Tiyatrosudur. Bu yapı şehrin en önemli tiyatro ve bale gösterilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Aynı zamanda ülke de kullanılan 100 rublelik banknotların üzerinde de bu yapının resmi yer almaktadır. 1776 yılında Pyotr Urusov ve Michael Maddox tarafından kurulmuştur.

Farklı yerlerden şehre gelen kişilerin mutlaka görmeleri ve ziyaret etmeleri önerilen yerlerden biridir.

moskovada görülmesi gereken yerler

Gorky Park

Gorky Park Moskova da insanların boş zamanlarını değerlendirmek için akıllarına gelen ilk yerlerden biridir.

Geniş bir alan yayılan bu park içinde insanların zamanlarının keyifli bir şekilde değerlendirebilmeleri için birçok sosyal alan yer almaktadır.

Aynı zamanda konser veya benzeri etkinliklerin de yapıldığı bu alan içinde yer alan nehirleri veya göller ile de kendilerine vakit ayırmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir.

moskovada görülmesi gereken yerler

Lenin’in Mozolesi

Tarihi çok zengin bir ülke olan Rusya özellikle tarihe damga vuran kişileri ile bilinir. Bu kişilerden biri olan Lenin artık insanların Rusya denince akıllarına gelen ilk kişilerden biridir.

Moskova’ya gelen kişilerin ziyaret etmeleri gereken yerler hakkında yaptıkları listeler de her zaman ilk sıralar da yer alan yerlerden biri olan Lenin’in Mozolesi en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir.

Vefat etmesinden sonra mumyalanan ve bir cam fanus içinde sergilenen Lenin’in naaşı şehrin en önemli yerlerinden biri olan Kızıl Meydan’da yer alan özel bir yapı içinde yer almaktadır. Her 18 ayda bir yeniden tahnit edilen Lenin’in naaşı bu sayede ilk günkü gibi korunabilmektedir.

moskovada görülmesi gereken yerler

Arbat Caddesi

Moskova’nın en önemli caddelerinden biri olan Arbat Caddesinin tarihi 15nci yüzyıla kadar uzanır. Sanat ile iç içe olan bu sokakta insanlar her adımda bir başka sürpriz ile karşılaşabilirler.

Sokağın farklı yerlerin de şehrin ruhunu yansıtan meydanlar ve yapılar yer alır.

Tarihin her dönemin de farklı olaylara ve kültürlere ev sahipliği yapan bu sokağı gezen kişiler hem ülkenin hem de şehrin tarihine tanıklık edebilirler.

Moskova Gece Hayatı

Rusya gece hayatı denince akıllara gelen ilk yerlerden biri olan Moskova dünyaca ünlü eğlence mekânları ile dikkatleri çeken bir yerdir.

Şehrin farklı yerlerin de her eğlence tarzına hitap eden birçok önemli eğlence yeri olması sebebi ile şehirde yaşayan kişiler eğlence konusunda her zaman aradıklarını bulabilirler. Son derece gelişmiş ve modern bir şehir olarak bilinen Moskova’nın bu özelliği gece hayatına da yansıtmış.

Yoğun geçen günün stresini kimi zaman çılgınca eğlenerek kimi zaman ise sakin bir mekânda zaman geçirerek atmak isteyen kişiler için şehirde birçok farklı alternatif mekân yer almaktadır.

Moskova Günlük Aktiviteler

Rusya’da yaşamak ve özellikle Moskova’da konaklamak isteyen kişiler için günlük hayat içinde biçok önemli aktivite olanağı bulunabilir. Özellikle geniş bir alan yayılan bu kalabalık şehrin dört bir köşesinde farklı zevklere ve beklentilere hitap eden aktiviteler bulmak çok kolaydır.

Spordan sanata, eğlenceden geziye her türlü etkinlik şehir sakinlerinin günlük yaşamlarının en verimli şekilde değerlendirebilmelerini sağlayabilir. Üstelik herkesin bütçesine göre farklı bir etkinlik olanağı olması doğal olarak bu şehirde yaşayan veya konaklamak isteyen kişiler için mükemmel bir fırsattır.

Moskova’da Yemek

Moskova mutfağı tipik Rus mutfağının en önemli seçeneklerine ulaşabilmek için en doğru yerlerden biridir.

Birbirinden farklı kitlelere hitap eden lokantaları ve aynı zamanda restaurantları ile her kesime hitap edebilen bu şehir de insanlar günün her saatinde aradıkları yiyeceklere ulaşabilirler.

You might be interested:  Kendi Evinde 1-0 Yenen Takım Nasıl Tur Atlar?

Kimi zaman son derece şık ve dünyaca ünlü bir mekânda yemek yiyebilen insanlar kimi zaman ise daha uygun bütçelere hitap eden ve müşterilerine farklı seçenekler sunabilen lokantalar da kendilerine bir ziyafet çekebilirler.

Moskova Otelleri, Uçak Bileti ve Otel Fiyatları

Rusya’da konaklama olanakları da oldukça fazla olduğu için insanlar hangi şehir de olurlarsa olsunlar mutlaka bütçelerine göre farklı yerler de rahat bir şekilde konaklayabilirler.

Moskova otelleri hakkında önceden yapılacak araştırmalar ile bu şehre girmeden rezervasyonlar yapılabilir. Çok uygun  Moskova uçak bileti fiyatları ile seyahat edilebilir.

Moskova’da otel fiyatları da ortalama olarak 50 dolardan 750 dolara kadar farklı fiyat seçenekleri ile konaklama şansı bulunabilir. Uçak biletleri fiyatlarının da ortalama olarak 100 dolar ile 500 dolar arasında değişmesi insanların farklı bütçeler ile kendileri için bir Moskova gezi planı hazırlamalarını sağlayabilir.

Siz de Moskova hakkında bildiklerinizi veya yaşadığınız deneyimleri sitemiz de paylaşarak başka kişilere yardımcı olabilir veya daha önce yapılan yorumları okuyarak bu yorumlar da aradığınız bilgileri bulabilirsiniz.

Moskova Çevresinde Gezilecek Yerler | Turna.com

Uçak Bileti

moskovada görülmesi gereken yerler

Moskova, Rusya’nın başkenti olduğu kadar, tarih boyunca da ülkesinin her bakımdan kalbinin attığı merkezi olma konumunu korumuş. İklimine rağmen yedi yirmi dört sıcaklığını koruyan, masal diyarından fırlamış yapıları, ilginç antikacıları, eşsiz sokak müzisyenleri ve müzeleriyle bu karakterli şehir büyüleyici bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Banliyöleriyle birlikte 18 milyon nüfusa ulaşan ve Avrupa’nın en kalabalık kenti olan Moskova’nın çevresinde de gezilecek görülecek onlarca farklı alternatif var. Kentin kalabalık ve uğultulu atmosferinden uzaklaşmak, kırsal bölgeleri keşfetmek ve unutulmayacak bir seyahat deneyimi için rotayı Moskova yakınlarındaki yerlere çevirme zamanı.

Moskova Çevresinde Gezilecek Yerler

Moskova, Rusya’nın batısında oldukça büyük bir alanda kurulu. Kent merkezi iç içe geçmiş iki çember şeklindeki çevre yolunun iki yakasında yer alıyor.

Bu iki çemberden daha geniş olan Moskova kent merkezinin dış sınırını oluşturuyor. Moskova çevresinde gezilecek yerlerin birçoğu kente 20-30 km uzaklıkta.

Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri olan Moskova çevresinde yemyeşil bir coğrafyada kurulu çok sayıda köy ve kasaba var.

1. Aziz Sergiev Teslis Manastırı

Aziz Sergiev Teslis Manastırı, Moskova’nın 70 km kuzey doğusundaki Sergiyev Posad’da yer alıyor. Rusya’nın en büyük manastırı ve Rus Ortodoks Kilisesi’nin kutsal ruhani merkezi olan Aziz Sergiev, tarih boyunca Rus çarları tarafından, hediye mahiyetinde manastıra dâhil edilen ekleme ve kubbelerle bugünkü mimari yapısını kazanmış.

Mobil Uygulama

moskovada görülmesi gereken yerler

UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde koruma altında bulunan manastıra, Moskova şehir merkezinde yer alan Yaroslavl İstasyonu’ndan, her 20 dakikada bir hareket eden trenler aracılığı ile 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

????Aziz Sergiev Teslis Manastırı ziyaret saatleri 10.00-18.00. Manastır, haftanın 7 günü ziyarete açık. ???? Aziz Sergiev Teslis Manastırı giriş ücreti 150RUB.

2. Arkhangelskoe

Arkhangelskoe, Moskova şehir merkezinin 22 km batısında yer alan ve göz alıcı mimarisiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir malikâne ile onu çevreleyen dev parktan oluşuyor. 1670’te inşa edilen yapı, tarih boyunca Rus aristokratları arasında el değiştirmişse de son olarak Rusya’nın toprak zengini entelektüellerinden biri olarak bilinen Prens Nikolai Yusupov’un evi olmuş.

Felsefi tartışmalar için Voltaire’i ve şair Puşkin’i ağırlayan Arkhangelskoe, birçok sanat eserine de ev sahipliği yapıyor. Moskova şehir merkezinde yer alan Tushkinskaya İstasyonu’ndan metroya binerek Arkhangelskoe durağında inip, indiğiniz noktadan her 20 dakikada bir kalkan 594 numaralı otobüse binerek malikâneye ulaşabilirsiniz.

????Arkhangelskoe ziyaret saatleri 10.00-17.00. Malikane, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. ???? Arkhangelskoe giriş ücreti 500RUB.

3. Sergey Posad

Sergey Posad, Moskova’ya, yaklaşık 75 km uzaklıkta ‘Altın Halka’ olarak adlandırılan ve Moskova ile çevresini tanımlayan, bölgenin en güzel şehirlerinden biri. Bu halkada yer alan şehirler arasında 12 ile 17. yüzyıl Rus mimarisinin sergilendiği Sergey Posad, Moskova’nın en güzel açık hava müzesi niteliğinde.

Sergey Posad’daki yapıların birçoğunda, ünlü Rus sanatçı Andey Rublov’un çalışmalarını görmeniz mümkün. Orman içerisinde yer alan şehrin en büyük manastırının temellerini atan Rahip Sergius’un Mezarı Ortodokslar tarafından kutsal kabul ediliyor.

4. İzmailov Parkı

İzmailov Parkı, Moskova’nın batısında yer alan devasa bir park alanı. 1931’de düzenlenen ve 1534 hektarlık alanıyla New York’taki Central Park’ın altı katı büyüklüğündeki İzmailov Parkı, dünyanın en büyük parklarından biri olarak kabul ediliyor. Parkta aynı zamanda, şaşırtıcı derecede, çok çeşitte hediyelik eşyanın satıldığı, yüzlerce tezgâh yer alıyor.

Burada hediyelik eşyalardan öte, özellikle II. Dünya Savaşı’ndan kalma eşyalar, antikalar, boyanmış tahta yumurtalar, eski Sovyet asker şapkaları ve ceketleri, madalyalar, madeni paralar, pullar, kehribar mücevherler, Lenin büstleri, sigara tabakaları ve daha sayısız obje bulunuyor. Her hafta sonu açılan pazara, Moskova’dan hareket eden metro ile 20 dakikada ulaşım mümkün.

5. Kuskova

Kuskova, Moskova’nın güneydoğusunda bulunan ve müze haline dönüştürülen ihtişamlı bir malikane. 18. yüzyılın ortalarında yapılan 32 hektarlık bu süslü bahçelerle çevrili, heybetli ahşap sarayı o dönemlerde Moskova’nın Versailles’ı olarak bilinirmiş.

Kont Earl Sheremetyev’in konutu olan ve zengin süslemeleriyle dikkati çeken saray, Kont Şeremetev’in konuklarını eğlendirmek amacıyla, sahte deniz çarpışmaları sahnelediği göle, yukarıdan bakıyor. Gölün diğer tarafında ise plajlar, çocuk bahçeleri, gölgeli patikalar ve büyük bir park daha bulunuyor.

Fransız bahçelerinde dönemin ünlü heykeltıraşların yaptığı heykeller, İtalyan Evi, Hollanda Evi, Seramik Müzesi, Grotto ve İnziva Evi yer alıyor. Moskova’dan Ryazanski Prospekt’e kadar metroyla gelip, sonra da bölgeye gelen bir otobüse binerek Kuskova’ya buraya ulaşabilirsiniz.

????Kuskova ziyaret saatleri 10.00-17.00. Malikane, haftanın 7 günü ziyarete açık. 10.00-17.30. ???? Kuskova giriş ücreti 500RUB.

6. Kolomenskoe

Kolomenskoe, Kremlin’in yaklaşık 10 km güneyinde, ırmağa bakan bir uçurumda, Moskova Nehri’nin yüksek kıyısında yer alıyor. Moskova’nın güney kıyısında yer alan şehir içindeki bir cennet olan Kolomenskoe, Moskova’nın en güzel parkı ve 16. yüzyıldan kalma pek çok mimari eserin bulunduğu bir açık hava müzesi.

700 yıllık meşe ağaçları ile 200 yıllık dişbudak ağaçlarının koruma altında bulunduğu 350 hektarlık alanı kaplayan parkta, 16 ve 17. yüzyıl tarihli Miraç Kilisesi, Kazan Kilisesi, Aziz George Çan Kulesi ve Büyük Petro’nun Kulübesi yer alıyor.

Kolomenskoe Parkı içerisinde, çeşitli festivaller, dans ve müzik gösterileri ile Rus kültürüne ait kostüm, yemek ve oyunlar düzenlendiği gibi, küçük bir açık hava tiyatro sahnesinin de bulunduğu parkta, hafta sonları at kiralamak mümkün. Moskova’dan Kolomenskoe İstasyonu’na kadar metroyla gelip buradan 10 dakikalık bir yürüyüşle Kolomenskoe’ye ulaşabilirsiniz.

İsa’nın Göğe Yükselişi Kilisesi, Miraç Kilisesi olarak da biliniyor.

Rus Çarı Korkunç İvan’ın doğumunu kutlamak amacıyla yapılan kilise, Rus kilise mimarisinin Bizans mimarisiyle sentezlenmesiyle ortaya çıkmış.

70 metrelik, zarif bir külahı, güneyden saldıran Moğollara karşı, bir gözlem kulesi olarak kullanılan kilise, 1994’ten bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Kazan Kilisesi, Kolomenskoe’nun giriş kapısına daha yakın bir noktada bulunuyor. Altın yaldızlarla süslü, zarifçe orantılanmış gök mavisi kuleleriyle 17. yüzyıl tarihli güzel yapılarından biri.

Büyük Petro’nun Kulübesi, Rus ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden. Ahşap mimari müzesi haline getirilen Kolomenskoe’nin en önemli parçası olan Büyük Petro’nun Kulübesi, küçük ahşap bir ev. Rus Çarı Petro’nun 1702’de bir süre kaldığı ev buraya, kuzey kıyılarındaki Arhangelsk’ten taşınmış.

7. Borodino Savaşı Panaromik Müzesi

Borodino Savaşı Panaromik Müzesi, Moskova’nın 130 km batısındaki Kutuzov’da yer alıyor. Moskova Nehri üstündeki köprübaşında yapılan Borodino Muharebesi, Napolyon Savaşları sırasında Fransız ordularına Moskova yolunu açan muharebenin gerçekleştiği yer.

Rus sanatçı Rubo’nun, savaşın 100. Yıldönümü şerefine, 1912’de yaptığı devasa tablo üzerinde, 3 boyutlu olarak savaş alanında bulunma şansı sağlıyor. Müzenin tam arkasında bulunan Kutuzov Kulübesi ise, Mareşal Kutuzov’un, generalleriyle birlikte bir savaş konseyi düzenlediği köy kulübesinin bir kopyası.

You might be interested:  Kızılay Ne Tür Yardım Yapar?

????Borodino Savaşı Panaromik Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. ???? Borodino Savaşı Panaromik Müzesi giriş ücreti 500RUB.

Moskova’ya nasıl gidilir

Moskova‘ya Türkiye’den direkt ve aktarmalı uçak seferleri ile ulaşılabiliyor. İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları Vnukovo Havalimanına, Aeroflot Sheremetyevo Havalimanına; Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Moskova Domodedovo Havalimanına düzenli sefer düzenliyor. İstanbul-Moskova uçuş süresi 2 saat 55 dakika.

Moskova’da 8 havalimanı olsa da uluslararası uçuşlarda sıklıkla kullanılan havalimanları Vnukovo, Sheremetyevo ve Domodedovo. Moskova’ya Ukrayna’nın başkenti Kiev, Belarus’un başkenti Minsk ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis’ten aktarmalı uçuşlarla da ulaşılabiliyor.

En uygun Moskova uçak bileti için turna.com sayfasını ziyaret edin. Gelişmiş arama teknolojisi, güvenli ödeme, komisyonsuz alışveriş, kesintisiz iade garantisi ve daha fazla turna.com sayfalarında.

Yaz aylarında Antalya, İzmir, Gazipaşa ve Dalaman’a Moskova’dan charter uçak seferleri yapılıyor. Bu uçaklar Rus turistleri ülkemize getiriyor. Dönüşte uçaklar boş gittiğinden çok uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz.

Moskova, geniş sokakları, Stalin apartmanları, her daim sıcak evleri, gece kulüpleri, insanları, parkları ve şehir çevresindeki bozulmamış doğasıyla, kent merkezinde olduğu kadar çevresinde de gezilecek ve keşfedilecek pek çok alternatife sahip.

Otobüs Bileti

moskovada görülmesi gereken yerler

Moskova’da Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler için Moskova’da gezilecek yerler oldukça fazla, gerek tarihi gerekse turistik açıdan birçok eser misafirleri kendisine çekiyor.

Moskova Hakkında Bilgi

istanbul escort
istanbul eskort
istanbul escorts

18 milyon civarında nüfusu ve 2.511 km².lik yüz ölçümü ile Moskova, aynı zamanda doğu Avrupa'nın da ekonomik, bilim ve kültür merkezidir. Başkent olmanın yanı sıra, küçük yüz ölçümüne rağmen, nüfus bakımından ülkenin en kalabalık şehridir.

Dünyanın en fazla milyarderine ev sahipliği yapan şehir, en ünlü markaların mağazaları ve en lüks araçların çokluğu ile de bilinmektedir. Şehir çok düzenli yapıya sahip olması ve geniş metro ağı ile şehri gezecekler için ideal koşullara sahiptir.

Hafta sonları daha kalabalık olan Moskova, yeşil alanları ve ünü meydanları ile de turistleri cezbetmektedir.

 • Moskova'da Gezilecek Yerler Nelerdir?
 • Şehirdeki tarihi binalar ile mimari yapısı, ilk defa gelenler için hayranlık uyandırıyor.
 • Şehrin başlıca gezilecek yerleri şu şekilde sıralanıyor;
 • Kızıl Meydan: Kızıl meydan, şehrin kalbi olarak kabul ediliyor. Şehre gelen turistlerin nerede ise tamamı, gezilerine bu meydandan başlamaktadır. Unesco'nun dünya miraslar listesine de girmiş olan kızıl meydan, çevresindeki alışveriş merkezleri ve tarihi binaları ile de merkez konumundadır.
 • Kremlin Sarayı: Ahşap olarak ve 12. YY’da inşa edilen Kremlin sarayında, Rus devrimi öncesinde çarların nerede ise tamamı yaşamıştır. Sarayda 81 metrelik boyutu ile dünyanın en büyük çanı ile 40 ton ağırlığında çanın topu bulunuyor. Saraydaki muhteşem çan kuleleri, kraliyet mezarları ve Meryem ana kilisesi en çok gezilen yerler arasındadır.
 • Arbat: Arbat şehrin en önemli ve trafiğe kapalı caddesidir. Cadde üstünde; sokak çalgıcıları, alışveriş merkezleri ve rengarenk dükkanlar bulunuyor. Ayrıca birçok keyifli aktivite de, bu cadde üzerinde gerçekleştirilmekte.
 • Aziz Vasili Katedrali: Bakire Meryem şefaat katedrali olarak da bilinen yapı, mimari güzelliği ile birçok imparatorun ilgisini çekmiştir. Kızıl meydanın güneyinde yer alan katedral, ilgi çekici renkleri ile de dikkat çekmektedir. Katedralin korkunç İvan tarafından 16. YY'da yaptırıldığı bilinmektedir.

Şehre gelenlerin birçoğu, piramid şeklinde yapılan ve sosyalizmi temsil eden kırmızı granitlerden oluşan, Lenin'in mozolesini de ziyaret etmektedir. Lenin'in naaşı mumyalanmış ve cam bir fanusun içinde bulunmaktadır.

Moskova'ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Moskova'ya, çok soğuk ve karlı kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olsa da, Nisan ve Mayıs aylarında gidilmesi tavsiye ediliyor. Bu aylarda hava sıcaklıkları 15 ile 25 derece arasında değişiyor ve gezmek için en ideal zaman oluyor.

Ayrıca gene bu aylarda şehri ziyaret edenler; moda haftasına, işçi bayramı ve zafer günü gösterilerine de katılabilirler.

Noel kutlamalarına katılmak veya kış tatili yapmak isteyenler için en uygun aylar ise, Kasım ve Ocak ayları arasındaki zaman olmaktadır.

Moskova'da Ne Yenir?, Ne İçilir?

Rusya, mutfağı ile çok tercih edilmektedir. Moskova da zengin bir mutfağa sahiptir. En çok tercih edilen yemeklerin başında şunlar geliyor;

 • Zakuski: Meşhur ve zengin bir aperatif tabağıdır.
 • Solyana: Çok ünlü bir çorba türüdür.
 • Pelmeni: Rus mantısı olarak bilinmektedir
 • Potleti po kieveski: Tavukgöğsü kullanılarak yapılıyor
 • Golubski: Lahana sarması

Moskova'ya gelenler, meşhur Rus votkasının ve şarlota adlı tatlısının da tadına bakmalıdır.

Moskova'da Ulaşım

Şehirde ulaşım için en çok metrolar tercih ediliyor. Moskova metro ağı, şehrin nerede ise tamamını sarmış durumda ve fiyatı da çok ucuzdur. Metrodan sonra ise halk belediye otobüslerini tercih etmektedir. Konfor arayanlar ise, taksi ile ulaşım sağlıyorlar.

Rusya’nın Soğuk Güzeli Moskova Karlar Altındayken Yola Çıkma Vakti!

Soğuk kış günlerinin geri gelmesi, gazete manşetlerinin hava durum raporları ve okul tatil olacak mı bekleyişleri… Şu sıralar tüm heyecanımız pencere başında kar yağışını beklemek olduğuna göre tam da zamanına uygun bir yazı hazırladık. Karın size gelmesini beklemeden hemen valizi toplayıp Moskova yollarına düşmeye ne dersiniz? Hem duyduğumuza göre bu kış Moskova sokaklarından kar hiç eksik olmayacakmış!

Hazır kışın her zamankinden daha ihtişamlı bir havayı ağırlayan Moskova’da söz açılmışken de gerçekten gitmeye kararlıysanız Rusya’nın soğuk güzeli Moskova’da görülmesi gereken yerlerini ve hikayelerini de bizden dinleyin!

Moskova Metrosu

Moskova Metrosu’nun tek amacı ulaşıma hizmet etmek değil bizce! Hatta öyle ki ulaşım yolu olmaktan çok gerçek bir sanat müzesi adeta… Metro yolculuğunuz boyunca tüm istasyonlarda karşınıza çıkacak heykeller, mermer kemerler, rölyefler ve hikayesi bol işlemeler yolunuzdan edebilir, bizden söylemesi! Böylesine güçlü bir Moskova tarihinin izlerini sürebileceğiniz en ihtişamlı nokta burası çünkü. Bu yüzden yolunuzu biraz uzatın ve her istasyonda durup Moskova tarihinde eğlenceli bir zaman yolculuğu yapın deriz.

Kızıl Meydan

Moskova’da görülecek yerler listenize Kızıl Meydan’ı mutlaka ekleyeceğinizden eminiz. Ancak biz bir kez daha uyaralım. Kremlin Sarayı’nın gösterişini kar temalı kartpostal karelerinden değil yerinde, bir de Moskova’nın büyülü atmosferinde izlemeyi deneyin.

Kurtarıcı İsa Katedrali

19. yüzyıl döneminde Ortodoks dünyasının en yüksek katedrali ünvanını taşıyan Kurtarıcı İsa, 1930’lu yıllarda Stalin’in emriyle yerle bir edilmiş. Tabii ki böylesine ihtişamlı yapının yıkılmasının o zamanlar için büyük bir önemi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

O dönemde çöküş durumunda olan Sovyet ekonomisi kiliseden kalan 20 ton altının sahibi olmuş çünkü. Üstelik o dönemde resmi dine karşı da bir güç gösterisi olmuş bu yıkım. Sebebi her ne olursa olsun tarihi bir şaheserin başından geçenler üzücü. Ancak 90’lı yıllarda kilise, aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş.

Hikayesi bile bu kadar ihtişamlı olan katedrali Moskova’da gezilmesi gereken yerler listenize eklemeseniz olmaz bu yüzden.

Matruşka Müzesi

İç içe geçmiş onlarca bebek… Her biri kendi hikayesini yazan içi dolu minik kadınlar… Tabii ki Rusya’nın ünlü matruşka bebeklerinden bahsediyoruz! Peki, Moskova’da tüm bu bebeklerin bir araya geldiği bir müze olduğunu söylesek şaşırır mısınız? Görmeden önce matruşkanın da müzesi mi olurmuş demeyin ve Moskova’da görülmesi gereken yerlerden biri olan matruşka müzesini mutlaka ziyaret edin.

Gorki Parkı

Moskova’yı çocuklarınızla beraber ziyaret etmeyi planlıyorsanız Gorki Parkı’nı da gezilmesi gereken yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Onlar için çeşitli aktivitelerin bulunduğu parkın içinde 2 sahil şeridi de bulunuyor.

“Bu mevsimde sahil şeridinde ne yapılır ki?” diyorsanız kar altındaki Gorki Parkı’nda sizin için de yapılacak pek çok şey var.

Mesela bir çift buz pateni kiralayıp kendinizi parkın kayak pistine dönen park meydanına atabilirsiniz!

Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *