Medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor ABONE OL News

Tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, deniz, yayla, inanç ve gastronomi turizmiyle dikkati çeken Hatay, son yıllarda yapılan yatırımlarla yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını daha da arttırmayı hedefliyor.

Tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren kent, sinema müzesi, yat limanı, sahil yolu, dalış merkezi projeleriyle turizm pastasından aldığı payı arttırmak istiyor.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kentin kültürüyle, tarihiyle, gastronomisiyle ve turizmiyle çok güzel değerlerinin bulunduğunu söyledi. Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede yaptıkları çalışmalarla öncü illerden biri olduklarını hatırlatan Doğan, bu süreçte hem esnafın hem de kente gelmek isteyenlerin büyük bir özlem içerisinde olduğunu kaydetti.

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

Doğan, gelecek aylarda maskeden kurtulmayı ümit ettiklerini belirterek “Tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Herkesi Hatay’a davet ediyoruz. Geldiklerinde kentin lezzetli yemekleriyle, tarihiyle, kültürüyle tanışacaklar. Güzel vakit geçirecekler ve mutlu bir şekilde evlerine, memleketlerine döneceklerdir.” diye konuştu.

SAHİL YOLU, HATAY’A CİDDİ MANADA TURİZM LOKASYONU OLUŞTURDU

Hatay’ın turizmiyle ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan Doğan, Samandağ-Arsuz sahil yolunun geçen yıl tamamlanarak kentin turizmine katkı sağlamaya başladığını belirtti. Akdeniz manzaralı sahil ve bisiklet yolunun Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi ağırladığını aktaran Doğan, şöyle devam etti:

“26 kilometrelik turizm yolumuz dünyanın her tarafından merak ediliyor. Geçen hafta Almanya Münih’ten bir turizm dergisi yolun görsellerini istedi. Sahil yolu, Hatay’a ciddi manada turizm lokasyonu oluşturdu.

Yine İskenderun-Arsuz arasında Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi yaptık. Bu hafta içerisinde tüm çalışmaları tamamlandı. Şu anda 70 yatı, limanımıza bağladılar. Kentte yıllardır konuşulan Hatay Deniz Otobüsünün (HADO) kullanılacağı limanda çalışmalar devam ediyor.

Onlar da kısa süre içerisinde faaliyetlerine başlayacaklar.”

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

 • ESKİ MECLİSTEKİ RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI
 • Antakya’nın en önemli lokasyonlarından birisi olan eski Hatay Devleti Meclis binası ve Adalı Konağı ile ilgili restorasyon çalışmalarının tamamlandığına da dikkati çeken Vali Doğan, burayı temmuz ayında Hatay’ın ana vatana katıldığı tarihte hizmete açmayı planladıklarını söyledi.
 • SİNEMA MÜZESİ PROJESİ
 • Doğan, turizm çalışmaları kapsamında Reyhanlı ilçesindeki “Kibar Feyzo” filmi ve “Asi” dizisi başta olmak üzere birçok filmin çekimlerinin yapıldığı konağın sinema müzesine dönüştürülmesi için kamulaştırıldığını kaydetti.

Burada sinema müzesinin yanı sıra dizi veya sinema filmi çekmek isteyenler için de uygun ortamın oluşturulacağını aktaran Doğan, “Projesi tamamlanmak üzere.

Hızlı bir şekilde, bu yıl içerisinde restorasyonu tamamlayarak hizmete sunmak istiyoruz. Bu konak çok önemli bir değer, eğer müdahale etmemiş olsaydık, birkaç yıl içerisinde burası yıkılmış hale dönecekti.

Buranın hatırası sadece Hatay’da değil, tüm Türkiye’de var. Burası Türkiye’de güzel bir heyecan oluşturdu.” diye konuştu.

KARAMAĞARA’YA DALIŞ MERKEZİ

Doğan, dünyanın en güzel koylarından biri olan Yayladağı ilçesindeki Karamağara’da Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle dalış merkezi yapılacağını, bu konuda finansmanın hazır olduğunu belirtti.

Kırıkhan ilçesindeki Gölbaşı Gölü’nde bir çalışma yaptıklarını aktaran Vali Doğan, çevre düzenlemesiyle buranın insanların güzel vakit geçirebileceği bir yer haline getirilmesi için çalıştıklarını sözlerine ekledi. AA

TRT TÜRK – Doğa turizminin alternatif rotası: Türkoğlu

16.05.2021 – 12:00

Kahramanmaraş'ın tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen Türkoğlu ilçesi, kalesi ve dünyanın en büyük kuş göç yolları üzerindeki Gavur Gölü'yle ziyaretçilerini bekliyor.

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

 • Tarihte birçok medeniyet ve farklı kültürün ortak buluşma noktası olan, tarihi ve doğal güzellikleriyle adından söz ettiren Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesi, doğa ve tarihle iç içe vakit geçirmek isteyenlere her mevsim ayrı güzellik yaşatıyor.
 • Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan ve bünyesinde onlarca medeniyete ait izler barındıran Türkoğlu ilçesi, alternatif tatil rotası arayanları el değmemiş doğasıyla cezbediyor.
 • Dünyanın en büyük kuş göç yolları üzerinde bulunan Gavur Gölü'nü de sınırları içerisinde barındıran ilçe, bölgenin parlayan yıldızı olma yolunda ilerliyor.

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

 1. Türkoğlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen projelerle sadece Kahramanmaraş'a değil bölgeye hitap eden ilçe, kimi zaman dizi ve reklam çekimlerine de ev sahipliği yapıyor.
 2. Türkoğlu Kalesi, Domuztepe Höyüğü, Yoğunoluk Yaylası, Değirmen Park Şelalesi'yle misafirlerine adım adım tarih ve doğa turizmi sunan ilçe, at çiftliği, Kale Park ve Su Park projeleri ile oluşturulan mesire alanlarıyla da dikkati çekiyor.
 3. Her mevsim ayrı güzellikleriyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan ilçe, tarih ve doğa turizmini bir arada yaşamak isteyen misafirlerini bekliyor.
 4. “Misafirlerimiz yeşilin her tonunu görebilir”
 5. Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, ilçenin özellikle Adana, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Osmaniye ve Hatay gibi çevre illerden doğa tutkunlarını ağırladığını söyledi.
 6. İlçenin her noktasında farklı tarihi ve doğal güzelliğin bulunduğunu belirten Okumuş, ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunduklarını ifade etti.
You might be interested:  Okay Temiz Ne Tür Müzik Yapar?

Salgın sürecinde şehir hayatının stresinden uzaklaşmak isteyen ve ailesiyle beraber tarih ve doğanın iç içe olduğu bölgeleri tercih edenlerin ilçeyi ziyaret ettiğini bildiren Okumuş, “İlçemiz, temiz havası, yaylaları, buz gibi suyu ve her köşesinde bulunan tarihi değerleriyle misafirlerimizin ilgisini çekmeye devam ediyor. Buraya gelen misafirlerimiz yeşilin her tonunu görebiliyor.” dedi.

Başkan Okumuş, ilçenin hem bölgelerin hem iklimlerin kesişim noktasında bulunduğunu bildirerek, bu durumun birçok avantajı beraberinde getirdiğini söyledi.

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

“Domuztepe höyüğü kazıları devam ediyor”

Bölgenin gelişimi adına onlarca projeyi hayata geçirdiklerini ancak bir yerleşim yerinin gelişmesi için dışarıdan göç alması gerektiğine inandığını anlatan Okumuş, şunları kaydetti:

“Bir şehir sadece orada oturan yerli insanlarıyla gelişmez göç de almamız gerekiyor. Bu göçlerden birisi de turizm. Milyonlarca yıllardan beri dünyanın en büyük kuş göç yolları üzerinde olan Gavur Gölü, ilçemiz sınırları içerisinde. Burada onlarca kuş ve balık çeşidi var.

Hemen devamında geçmişi MÖ önce 7 bin yıllara dayanan Domuztepe höyüğü kazıları devam ediyor. Domuztepe kazılarını çok önemsiyoruz. Burası turizm potansiyeli barındırıyor, tarihi MÖ 7 ila 8 bin yıllarına kadar gidiyor.

İnşallah ödeneklerini arttırıp yanı başında bulunan on dönümlük alana arkeopark yapacağız.”

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

“Maraş Fili'nin fosillerini ayağa kaldırıyoruz”

Başkan Okumuş, daha fazla turist çekebilmek adına yaylacılık faaliyetlerine de ağırlık verdiklerini ifade ederek, bu kapsamda Yoğunoluk Yaylası'nı geliştirdiklerini ve yanı başında yeni bir projenin daha temellerini attıklarını ifade etti.

Özellikle salgın döneminde Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Adana başta olmak üzere çevre illerden ilçeye yoğun ziyaret gerçekleştirildiğini anlatan Okumuş, “Kahramanmaraş Müzesi'nde sergilenen MÖ 1400 yılında yaşamış Maraş Fili'nin fosillerini şu an ayağa kaldırıyoruz. Beyoğlu Mahallesi'ndeki Gavur Gölü sınırları içerisinden fosiller çıkmaya da devam ediyor. Tarihi sadece tarih olarak sergilemiyoruz. Yanlarına yaşam alanları da yapıyoruz. Bu cazibe merkezlerinin daha cazip hale gelmesini sağlıyor. Bu konuya büyük önem veriyoruz.”

AA

Adıyaman Şehir Tanıtımı

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman 632.459 kişilik nüfusu ile bölgenin en önemli şehirleri arasında yer alır.

Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Gaziantep gibi bölgenin en yüksek nüfuslu kentlerinin tamamıyla komşu olması Adıyaman’ın çok önemli bir konuma sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Şehre karayolu, demiryolu ya da havayolu ulaşımı ile ulaşmak mümkündür.

Adıyaman’da Görülmesi Gereken Muhteşem Yerler

Adıyaman hem konumu hem de yıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapması sebebiyle gelen ziyaretçilere birçok farklı tecrübe yaşatabilmektedir. Şehirde gezilip görülmesi gereken çok sayıda farklı yer bulunur. Şehirdeki camiler, köprüler, müzeler, anıtlar ve mağaralar her yıl binlerce gezginin uğra noktası olarak karşımıza çıkar.

Güneş doğuşunu izlemek için muhteşem bir adres olan Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı’nın günümüze kadar ulaşan mirası Arsamia Ören Yeri ve Nemrut’a girişin simgesi olan Karakuş Tümülüsü bölgede kesinlikle görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında yer almaktadır.

medeniyetler Şehri adıyaman ziyaretçilerini bekliyor

Adıyaman zengin bir tarihe sahip en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Tarihi birikime sahip olan Adıyaman 16 adet tarihi medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla Adıyaman tüm doğu illeri arasından görülmesi gereken yerler olarak bir adım öne çıkmaktadır. Adıyaman gezilecek yerler farklı kültürleri öğrenmek isteyen kişilerin sürekli olarak araştırdıkları konulardandır.

Adıyaman toplamda 8 adet ilçesi olan bir ilimizdir. Güneydoğu Anadolu’nun sınırları arasında kalan Adıyaman Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa illeri ile komşudur. Tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Adıyaman’ın eski biline ismi Vadi-i Leman’dır. Bu tarihi il 1954 yılına kadar Malatya’ya bağlıyken 1954 yılı sonrasında başlı başına müstakil il olmuştur.

Kahta Kalesi

Adıyaman’ın en bilindik ve en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Kahta Kalesi Kommegene Krallığı tarafından inşa edilmiştir. Fakat zaman içerinde bu kale Memlükler tarafından restore edilmiştir. Kimi kişiler tarafından ismi Yeni Kale olarak bilinmiş olsa da Adıyaman’ın eskileri Kahta Kalesi olarak adlandırmaktadır.

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kent Roma çeşmesiyle ve 200’ü geçkin kaya mezarlarıyla turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. 2010 yılından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan restore çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini daha fazla çekmektedir. Perre Adıyaman’ın önemli yerlerinden birisidir.

Örenli mahallesinde bulunur. Kommegene ülkesinin en büyük şehirlerindendir. Şehir birçok tahribata uğrasa da yine de Adıyaman gezilecek yerler denilince ilk sıralarda yer almaktadır. Bu antik kent Bizans döneminde de varlığını ve önemini sürdürmüştür. Antik kentte en çok dikkat çeken tarihi kalıntılar Kaya Mezarlarıdır.

Burası Adıyaman merkeze 5 km uzaklıktadır.

Gümüşkaya Mağarası

Adıyaman merkeze 40 km uzaklıkta olan Göksu nehri kıyısında yer alan köyün batısında kalmaktadır. Bu Gümüşkaya Mağarası kayalardan oyma tüneller şeklinde bir sürü mağaralardan oluşmaktadır. Bu mağaraların M.Ö dönemlerde yapıldığı bilinmektedir.

Bu mağaralar bir zamanlar konut olarak kullanılmıştır. Mağaralarda bölmeli odalar, kuyular ve balkonlar vardır. Aynı zamanda bu mağaralara ulaşmak oldukça zordur. Sadece tek kişinin geçebileceği kadar dar yollardan oluşmaktadır.

You might be interested:  Hangi Durumlarda Seyahat Izin Belgesi Alınabilir?

Fakat buna rağmen binlerce yıl ayakta kalan mağaralar birçok turistin ve yerli ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Gerger Kalesi

Adıyaman Fırat vadisine hâkim bir tepe üzerinde yer alan Kale Roma dönemlerinde inşa edilmiştir.
Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde kale kapıları, surlar çok fazla kullanılmıştır.

Oturakçı Pazarı

Adıyaman kent merkezinde yer alan Oturakçı Pazarı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Bu pazarda yöreye uygun halılar, kilimler ve el yapımı hediyelik eşyalar, çantalar ve Şire pazarında ise Besni üzümü, pestil gibi yöreye ait organik yiyecek ürünleri satılmaktadır.

Adıyaman Müzesi

Arkeolojik eserler ve yöresel kültürlere uygun etnografik eserler bu müzede sergilenmektedir. 1982 yılında bu müze açılmıştır.

Kahta Çayı’nın iki yakasını birbirine bağlayan tarihi Cendere Köprüsü mimari açıdan son derece önemli bir eserdir. Bunun yanında mezarlıklar tarihi açısından önemi tartışılmaz olan Haydaran Kaya Mezarları ve Turuş Mezarları da bu kentte yer almaktadır.

Şehrin onlarca yıldır ibadet adresi olan Ulu Camii görülmesi gereken bir diğer eser olarak karşımıza çıkar. Bölgenin kalkınması için önemli rol oynayan Atatürk Barajı ve GAP da şehrin ziyaret edilmesi gereken noktaları arasında yer almaktadır. Bu muhteşem şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız https://www.yerelnet.org.tr/il/adiyaman/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü : 7.337 km²
Rakım : 669 m
Nüfusu (2020) : 632.459
Plaka Kodu : 02
Posta Kodu : 02000
Konum : 37.764353, 38.277023

Bu makale YerelNET tarafından Adıyaman şehrini kısaca tanıtmak için hazırlanmıştır.

Medeniyetler Şehri Adıyaman Ziyaretçilerini Bekliyor

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken “medeniyetler şehri” Adıyaman, adından turizmle söz ettirmek istiyor.

Sahip olduğu değerlerle turizm pastasından daha fazla pay almak isteyen şehir, Adıyaman Valiliği ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün yaptığı tanıtım çalışmalarıyla adını duyurmaya çalışıyor. Çalışmalar çerçevesinde bölgenin tarihi değerlerinin ele alındığı belgesel çekilerek çok sayıda dile çevrildi.

Devasa heykelleriyle Nemrut

Kahta ilçesi sınırlarında yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, kent merkezine 87, ilçe merkezine 43 km uzaklıkta. Doğu Toros sıradağları üzerinde 2 bin 206 metre yükseklikte yer alan ören yeri, Fırat Nehri geçitlerine ve ovaya hakim bir tepe üzerinde bulunuyor.

Kommagene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezar üzerinde, kırma ve çakıl taşları yığılarak bir tümülüs oluşturulmuş ve tümülüsün etrafındaki teraslar üzerine ateş sunağı ve Greko-Pers üslubunda dev heykel ve kabartma steller yapılmıştır.

Çok sayıda turist, tahtlar üzerinde sıralar halinde oturmuş dev heykelleriyle ilgi çeken Nemrut Dağı'nın teraslarında, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için Adıyaman'a geliyor.

Perre Antik Kenti ve Cendere Köprüsü

Kent merkezine 5 km uzaklıktaki Pirin Köyü'ndeki Perre Antik Kenti'nde, 200 civarında kaya mezarı ve yerleşim yeri bulunuyor. Antik çağdan kalan bu nekropol ve çevresinin, Kommageneliler döneminde önemli bir yerleşim merkezi olduğu ve Romalılar döneminde geliştiği belirtiliyor.

 • Girişleri kabartmalarla süslenmiş kayalar oyularak yapılan mezar odaları, birbirlerine geçişli ve içerisinde lahitler yer alıyor
 • Adıyaman'a 55 km uzaklıktaki Cendere Köprüsü ise Kahta çayının en çok daraldığı kesimde, iki ana kaya üzerinde 92 iri kesme taştan yapılan bir büyük kemer ve doğu tarafındaki küçük bir tali kemerden oluşur.
 • Arsameia Ören Yeri, Karakuş Tümülüsü
 • Güneyindeki tören yolunda Mitras'ın kabartma steli, ayin platformu üzerinde Antiochos-Heracles tokalaşma steli ve bunun önünde döneminin Anadolu'da bilinen en büyük kitabesinin yer aldığı Arsameia Ören Yeri, kente 63 km uzaklıkta bulunuyor.

Kitabenin bulunduğu yerde 150 basamakla aşağı inen ve kutsal amaçla kullanıldığı belirtilen dehliz ve üst kısımda ise saray kalıntıları yer alıyor. Tepe üzerindeki platformda Mithridathes Callinichos'un mezar tapınağı ve sarayı bulunuyor.

Ayrıca kente 17 km uzaklıktaki Taşgedik Köyü sınırlarındaki Haydaran Kaya Mezarları ile 40 km uzaklıktaki Turuş Kaya Mezarları da önemli tarihi alanlardan.

Adıyaman-Kahta girişindeki Karakuş Tümülüsü ise Kommagene Kralı II. Mithridates tarafından annesi İsas adına yaptırılmıştır. Anıt mezar, sütun üzerindeki kartaldan dolayı Karakuş Tümülüsü olarak anılmakta.

GAP kapsamındaki Adıyaman'da, Atatürk Baraj Gölü ve çevresindeki doğal güzellikler de bölge turizmine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Gölde balıkçılık ve su sporları yapılıyor.

Kaynak: AA

Garenta Adiyaman Araç Kiralama

Adiyaman Garenta Şubeleri

Adıyaman

Adıyaman, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Nemrut Dağı'nın ve Kommagene Krallığı'na ait kalıntıların bulunduğu şehir, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde yer alıyor.

Etkileyici doğal güzellikleri, ihtişamlı vadileri, termal kaynakları ve eşsiz lezzetleri ile dikkat çeken şehirde ilk yerleşimin de M.Ö. 4.000’e kadar uzandığı düşünülüyor. Tarih boyunca Hitit, Asur, Bizans, Emevi, Abbasi, Anadolu Selçukluları ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan Adıyaman'da çok zengin bir tarihi ve kültürel mirasın izleri görülüyor.

Adıyaman Havalimanı sayesinde bölgeye ulaşmak hayli kolay. Ayrıca gezilecek birçok noktaya sahip bu eski ve güzel bölgeyi Garenta Adıyaman şubesinden araç kiralama işlemiyle keşfetmek de çok cazip.

Yılın her döneminde farklı bir çekiciliğe sahip olan Adıyaman'da gezilecek yerlere göz atalım.

You might be interested:  Otobüs Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın dünyaca ünlü zirvesi Nemrut Dağı, Kahta ilçesinde bulunuyor. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı'ndan kalan anıt mezarları ve heykelleri ile tanınıyor.

Kommagene Kralı I. Antiochos’un yaptırdığı ihtişamlı heykellerin yüksekliği 8-10 metre arasında değişiyor. Ülkemizde güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği noktalardan biri olan Nemrut, sizi mistik bir maceraya davet ediyor.

Ulaşım

Nemrut Dağı, Kahta ilçesi sınırlarında yer alıyor ve Adıyaman ile Malatya illerinin kesiştiği bölgede konumlanıyor. Adıyaman şehir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıktaki Nemrut Dağı’na ulaşım, D360 yolu üzerinden 1.5 saatte sağlanabiliyor.

Perre Antik Kenti

Kommagene Krallığı’nın önemli şehirlerinden biri olan ve günümüzde “Pirin” olarak bilinen Perre Antik Kenti, Helenistik döneme ait birçok eser barındırıyor. Özellikle antik kentte bulunan Roma Çeşmesi ve ayakta kalan surlar ziyaretçilerini bekliyor. Ayrıca burada ortaya çıkarılan 150 metrekarelik mozaik de gezginlerin ilgisini çekiyor.

Ulaşım

Adıyaman şehir merkezinin 5 km kuzeyinde yer alan Perre Antik Kenti’ne, aracınızla Malatya Caddesi üzerinden yaklaşık 10 dakika ulaşabilir ve tarihin kapılarını aralayabilirsiniz.

Cendere Köprüsü

Adıyaman'ın en değerli tarihi eserlerinden biri kabul edilen Cendere Köprüsü, Kahta ile Sincik ilçeleri arasında yer alıyor. Dünyanın en eski kemerli köprüsü olma özelliğine sahip olan Cendere Köprüsü, Romalılar tarafından yapılan ikinci en geniş kenarlı köprü unvanını da taşıyor. Köprünün uzunluğu 120, genişliği ise 7 metre civarında.

Ulaşım

Cendere Çayı'nın üzerinde bulunan Cendere Köprüsü, Adıyaman merkeze yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye D360 yolu üzerinden yaklaşık 50 dakikada ulaşmanız mümkün.

Oturakçı Pazarı

Adıyaman şehir merkezinde bulunan Oturakçı Pazarı, bölgeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri konumunda. Halı, kilim, çanta, heybe ve el yapımı Nemrut heykelleri gibi birçok yerel ürünün bulunduğu Oturakçı Pazarı, Adıyaman’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir adres.

Ulaşım

Oturakçı Pazarı, Adıyaman'ın merkezinde yer alıyor. Adıyaman Kalesi'ne yakın bir konumda bulunan pazara, Atatürk Caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Buraya geldiğinizde kendinizi tarih kokan sokaklar ve rengarenk tezgahlar içerisinde bulacaksınız.

Adıyaman, araç kiralama, günlük araç, Garenta, rent a car, araba kiralama, oto kiralama, Adıyaman araç kiralama ,Adıyaman araç kiralama fiyatları, kahta araç kiralama, besni araç kiralama, Adıyaman merkez araç kiralama

Mezopotamya’nın Biricik Diyarı Adıyaman

Perslerin, Hititlerin, Asurluların ve daha birçok medeniyetin ortak mirasıdır Adıyaman…

Mezopotamya uygarlıklarının bu kadim şehirde bıraktığı her bir iz, Anadolu tarihine parlak bir ışık tutuyor. Tarih meraklılarını bekleyen bu güzide eserler, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkarıyor.

Binlerce yıldır insanların bu bölgede yaşamayı tercih etmesinin en önemli sebebi, insanın yaşamına yaşam katan  benzersiz doğal atmosferi…  Dört mevsimin ayrı ayrı güzelliklerinin bulunduğu bu şehirde, baharın getirdiği rengarenk çiçeklerin arasında mükemmel bir Adıyaman turu yapmak iyi bir tercih olabilir. Gezilmesi ve görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, Adıyaman gezini tamamlamak için birkaç güne ihtiyacın olacak. Bu uzun gezi listesine, nereden başlayabileceğine birlikte bakalım…

Nemrut Dağı

Güneşi Nemrut Dağı’nda karşılamak…

Nemrut Dağı, Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde yer alıyor. UNESCO Dünya Mirasları listesine 1987 yılında giren bu doğa harikası, 1988’de Milli Park olarak koruma altına alınmış.

Dağ üzerindeki harabeler, heykeller ve yazıtlar Kommagene Krallığına ait. Geç Helenistik döneminin izlerini taşıyan bu efsanevi dağ, Apollo’nun, Herakles’in, Zeus’un ve Kommagene tanrıçası Fortuna’nın heykellerini üstünde taşıyor.

Gizemle dolu bu tarihi yeri özellikle gün doğumunda mutlaka ziyaret etmelisin.

Gerger Kanyonu

Adıyaman’da tatiline ufak bir macera katmak istersen, Gerger Kanyonu’nda rafting yapmak iyi bir fikir olabilir. Daha sakin bir plan tercih edersen, kanyon sana sandalla gezme imkanın da sunuyor. Ayrıca kanyonda, muhteşem gün batımı eşliğinde çayını yudumlayarak doğanın tadını da çıkarabilirsin.

Çat Barajı

Mevsimine göre yer değiştiren yüzen adalar, Adıyaman doğasının hayret verici güzelliklerinden biri. Kış aylarında suyun ortasında yer alan, yazın suların çekilmesiyle birlikte karaya doğru yaklaşan bu yüze yakın ada, kartpostallık görüntüleri ile ziyaretçilerini etkiliyor. Bu küçük adaları gezi programına katarak, doğanın mucizesine tanık olabilirsin.

Adıyaman Müzesi

Mezopotamya’nın kalbi olan bölgede bulunan; Helenistik ve Roma dönemine ait heykel, yazıt, mozaik gibi arkeolojik eserlerin yanı sıra bölgenin yerel kültürünü gözler önüne seren etnografik eserleri de bu müzede keşfedebilirsin. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok cam eserler ve süs eşyaları da yakın tarih meraklıları için bir fırsat sunuyor.

Adıyaman Mutfağı

Adıyaman mutfak kültürü bulunduğu bölgenin önde gelen mutfaklarından biri… Çiğ köfteden besni tavasına, tevenk sarmasından dövmeçe uzanan zengin bir menüye sahip.  Et, kurubaklagil ve patlıcan ağırlıklı mutfak, çeşit çeşit baharatları ile ziyaretçilerine benzersiz bir ziyafet sunuyor.

Anadolu medeniyetlerinin en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman, kültürel tarihi ve benzersiz doğası ile ziyaretçilerini binlerce yıl öncesine götürüyor. Sen de Anadolu’nun gizemli tarihini yakından keşfetmek için hemen bir Adıyaman tatili planlamak istersen, plan yapmaya Adıyaman Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *