Kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe günümüzde Türkiye’deki en popüler tatil mekanlarından biri haline geldi. Öyle ki şirketler, okullar ve STK’lar sürekli olarak bölgeye turlar düzenliyor.

Tabii bunun en belirgin sebeplerinden biri de İstanbul ve çevresine son yıllarda pek kar yağmaması. Haliyle İstanbullular da sürekli beton grisi renkler görmekten bıktı.

Beyaza hasret kalanlar artık kar görmek için “Turistik Doğu Ekspresi yolculuğu, Uludağ gezisi, Kartepe gezisi vb..” alternatiflere yöneliyor.

Özellikle kış aylarında, İstanbul ve çevresinde gezilecek doğal ortamların fazla olmaması da Kartepe gibi güzel mekanları daha popüler hale getiriyor. Bu yazımızda, Kartepe’ye günübirlik gitmek isteyenlerin en çok merak ettiği konular hakkında bilgiler vereceğiz.

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Öncelikle şunu belirtelim ki Kartepe’ye şöyle günübirlik bir seyahat için gitmeyi planlıyorsanız ideal bir yer. Fakat kayak yapmak gibi bir niyetiniz de varsa işiniz zor. Eğlenmek ve stres atmak için geldiğiniz bu yerin, sizi daha fazla strese sokacağından emin olabilirsiniz.

Bunun başlıca sebebi kalabalık, uzun sıralar ve trafik. Birazdan aşağıda bölgenin uydu görüntüsü olarak eklediğimiz fotoğrafı göreceksiniz. Fotoğraftaki turuncu alan komple araç trafiği. Yoğun akıcı falan değil. Sanırsınız araçlar park etmiş. Öyle trafik..

İnsanlar artık araçlardan inip ufak gezintilere çıkar olmuş..

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kilometrelerce araç sırasını aştıktan sonra otele giriş yapabiliyorsunuz. Yol esasında gidiş-dönüşlü. Ama yolun kenarına park edilen araçlar yolu daraltıyor. Bazen trafik öyle kilitleniyor ki, otele ne gitmek isteyenler gidebiliyor, ne çıkmak isteyenler çıkabiliyor.

Herkes gergin ve sinirli oluyor. Aman diyelim, kimseye dokunmayın. Tabii siz bu sıkıntının sadece hafta sonları olacağını öngörüyorsunuz. Hayır! Birçok kimse aynı şekilde düşündüğü için hafta içleri de rağbet fazla oluyor ve bu sorunlar yine karşınıza çıkabiliyor.

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Resimde yol kenarında kendi imkanları ile eğlenenleri görebilirsiniz. ????

Mekana araçla geldiyseniz, aşağıdaki uydu görüntüsünde 1 numara olarak işaretlediğimiz yer gerçekten 1 numara bir yer. O çevrede yer bulabilirseniz aracı oraya park edin.

Çünkü bu noktadan sonra çekilmez bir trafik başlıyor. Zaten turuncu olarak işaretlediğimiz 3 km. yolu aştıktan sonra da sizi bekleyen bir otopark yok.

Yine aracı yolun kenarına park edeceksiniz ve üstüne bir de 30 TL park parası ödeyeceksiniz.

Bölgeye geldiğinizde araçlardan inen insanların kılık kıyafetleri sizi şaşırtabilir. Kayak yapmaya değil de, parti ya da kutlama yapmaya gelmişler sanırsınız. Makyajlar yapılmış, oldukça uyumlu kombinler, renk renk kıyafetler falan..

Aslında durum öyle değil, birazdan gerçeği göreceksiniz. Daha otele giriş yapmadan, otelin çevresinde her tarafta insanların selfie yaptıklarını görünce jeton düşecek. Kim bilir belki siz de o hazırlıklı gidenlerden olabilirsiniz.

Onun için fazla ileri geri konuşmayalım şimdi. ????

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Seyahatimizin detaylarına geçmeden önce, Türkiye’de kış turizminin yükselen yıldızlarından Kartepe Kayak Merkezi hakkında merak edilen birkaç bilgiye yer verelim.

# Kartepe’de Kar Var mı? Kartepe Kar Kalınlığı Ne Kadar?

Özellikle ülkemizin batı kesiminde yaşayanlar olarak kar yağışına o kadar hasret kaldık ki artık şehir şehir kar aramaya başladık. Tabii gitmeden önce “Kar var mı?” araştırması yapmak da en mantıklı iş. İstanbul’dan kar görmek için 2-3 saat yol git, sonra kar görmeden geri gel.

Olacak iş mi? Ama Kartepe bu konuda umutları suya düşürmez. Kış aylarında karsız olduğu dönem pek nadirdir. Biz gittiğimizde İstanbul ve çevresinde hava sıcaklığı 13-14 derece ve günlük güneşlikti ama Kartepe’de kar durumu yukarıdaki resimlerde gördüğünüz şekildeydi.

Kartepe kar kalınlığı genel olarak 100 cm ve üzerinde oluyor..

! Güncel bir not düşelim: 2021 Ocak ayı ilk haftasında Kartepe’de maalesef kar yoktu. Fakat 15 Ocak’ta başlayıp sonrasında devam eden yağışlar ile bölgede kar kalınlığı 50 cm’yi buldu. Ayrıca “Kartepe Kayak Merkezi açık mı?” diye merak edenlere de tesisin açık olduğunu belirtelim. Kartepe’de kar olmadığı zamanlarda da tesis hizmet vermeye devam ediyor.

Kartepe 5 günlük hava durumu (güncel)

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

# Kartepe Zirvesi Rakım

Bahar ve yaz aylarında bol oksijenli ve yeşilin her tonuna sahip, kış aylarında ise bembeyaz örtüye bürünen Kartepe’nin en yüksek rakımı yaklaşık 1700 metredir. Henüz tepeye tırmanırken, içinden geçtiğiniz ormanda bembeyaz olmuş ağaçlar içinizi ferahlatacak. Bununla beraber tepede harika bir şehir manzarası sizi bekliyor olacak.

# Kartepe Zirve Hava Durumu

Kartepe’de kış aylarında hava durumu daha çok sıfırın altında seyrediyor. Kayak merkezine yaklaştıkça soğuk daha da artıyor. Araçla geliyorsanız kış lastiğiniz muhakkak olmalı.

Yukarı tırmandıkça yer yer zemin karla kapanıyor ve don olabiliyor. Kış lastiğiniz yoksa ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Çünkü oldukça virajlı ve dik bir yolu kullanarak zirveye çıkıyorsunuz.

Kış genelinde hava sıcaklığı aşağı yukarı -5°c ile +5°c arasında seyrediyor.

# İstanbul – Kartepe Arası Kaç Km?

Farklı alternatif yollar olsa da, İstanbul ↔ Kartepe arası yaklaşık olarak 110 km. civarında. Trafik olmadığı taktirde, İstanbul’dan araçla 1,5 – 2 saatte Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Birçok ziyaretçi “Kartepe giriş ücreti 2020 yılında ne kadar?” diye merak ediyor. Konuyu detaylandıralım..

Otele yaklaştığınızda her tarafta elinde ödeme makbuzlarıyla gezen birilerini göreceksiniz. Sokaklarda değnekçi diye tabir edilen gayri resmi otoparkçılara benzeyen bu görevlileri ilk gördüğünüzde her ne kadar rahatsız olsanız da, “Hadi neyse” deyip  ilk ödemenizi yapacaksınız.

Fakat bu kişilerin sürekli karşınıza çıktığını ve her adımda farklı bir sebepten para istediklerini görünce ciddi manada sinirlenebilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 1 numaralı alana aracı park edip yaya olarak alana giriş yapabilirsiniz.

Bu tavsiyemiz ile her ne kadar otopark parasından kurtulmuş olsanız da, kapıda bekleyen eli makbuzlu iki kişi yine de sizi ücretsiz şekilde içeriye almayacaktır. “Nasıl yani, otel alanına girmek ücretli mi?” diye sorabilirsiniz. Evet ücretli. Hem de 30 TL..

Neyse alana girdiniz. 3 numaralı alanda takılabiliyorsunuz. Diyelim oteli merak ettiniz (ki etmeyin).. 3 numaralı alandan otele doğru bir rampa var. Burada çocuklar kayıyor. O rampanın hemen yanında, yayaların kullandığı alandan otele çıktınız. Yürüyen merdiven yok. Yaya.. Olsaydı en az bir 20-30 lira da ücreti olurdu.

İyi ki de yok. ???? Otelin önünde (2 numaralı alan) çay kahve servisleri yapan kafeler var. Orada ince belli bir bardakla çay içtiniz (10 TL). Teleferiğe buradan biniyorsunuz. Kar motoru da kiralayabiliyorsunuz. Yarım saati 300 TL.

Neyse bir göz attınız geri dönüyorsunuz… Hemen bir görevli önünüze geçiyor ve “Buradan aşağı geçiş yok” diyor. “Ama ben buradan geldim” diyorsunuz. “Olabilir, dönüş yasak” diyor. “Geri nasıl gideceğim peki?” diye soruyorsunuz. “Teleferik ile ya da arka taraftan yaya” diyor. Kartepe teleferik fiyatı 50 TL bu arada.

Yani oradan inmek 50 TL. Şaka değil. Kafanız atarsa arka yoldan dolaşabilirsiniz. Karar sizin ➜ 3 km.. (Fotoğraftaki turuncu yol).

You might be interested:  Tor Topografyası Hangi Tür Kayaçların Bulunduğu Yerlerde Oluşur?

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Otelde tuvalet, kafe, mescit tarzı ihtiyaçlara yer verilmiş. Artık kullanır mısınız, kullanmaz mısınız size kalmış.

Genelde Kartepe Kayak Merkezi’nin tüm pistleri birden aynı anda açık olmuyor. Yoğunluğa göre hareket ediyorlar. Bir de pistler biraz kısa. Tam gün kayak yapacaksanız, günlük skipass bedeli 150 TL + 20 TL depozitoyu hazırlayın. Fazla kalabalık olduğu için her defasında telesiyej sırasına giriyorsunuz. Sıra bekleme etme derken vaktiniz ölüyor. Ve bu durum ciddi can sıkıyor.

Telesiyejde giderken makaralardan makine yağları damlayabilir. Yanınıza şemsiye tarzı bir şeyler alabilirsiniz. Bazı kişilerin kıyafetlerinin berbat olduğunu gördük. Aşağıdaki teleferik görselinde akan yağları görebilirsiniz. Kayak yapılan alanlarda tuvalet var. Ama 3 TL…  “İyi de ben girişte 30 TL ödedim, 150 TL skipass parası ödedim!”.. Yok öyle.. “3 TL daha lütfen”..

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Telesiyejdi, sıraydı uğraşamam derseniz kızak kiralayabilirsiniz. 50 TL.. Yanınızda leğen, lastik falan getirdiyseniz kazançlı çıkarsınız. Jilet gibi de kayarsınız :). Ama şunu belirtelim, 50 TL’ye kızak kiralamak yerine bu paraya dışarıdan satın alıp gelebilirsiniz.

Kısacası kayak yapmak için Kartepe Kayak Merkezi’ne gitmek, bizim izlenimlerimize göre pek uygun değil. Evet belki daha önceki yıllarda durum farklı olabilirdi. İlerleyen yıllarda da değişebilir. Fakat 2020’de durum bu.

Kartepe Teleferik Fiyatları (2020)
Teleferik fiyatları kişi başı 50 TL. Çocuklara para alınmıyor. (Hayret!) Kucağınıza alarak binebiliyorsunuz. Bir teleferiğe iki yetişkin biniyor. Eğer kıyafetleriniz uygun değilse teleferiğe binmenizi tavsiye etmeyiz. Etrafı açık olduğu için çok fazla soğuğa maruz kalırsınız.

The Green Park Hotel Kartepe

Kartepe Green Park, bölgenin en popüler oteli. Aynı zamanda kayak merkezini de işleten yer burası. Kartepe’nin son yıllarda popüler olmasıyla, otel de ciddi bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor.

Hafta içi ve hafta sonu İstanbul’dan gelen insanların yanında, yurt dışından gelen yabancıların da katılımıyla kayak merkezi adeta bir mesire alanına dönüyor. Firma bu yoğunluğu fırsat bilip her şeyi ticarete dökmüş.

Vizyon ve hizmet kalitesi gibi prensiplerinin olmadığını eskimiş mobilyalardan, müşteri ilişkilerinden, mescitte halı yerine cami avlularına serilen hasırların kullanılmasından, personellerin lakayıt tavırlarından, 150 TL’ye snowboard kiralamasından, 300 TL’ye tek seferlik kayak dersi verilmesinden ve her adımda bir para istemelerinden anlayabiliyorsunuz. Yani bir hafta sonu macerası hayali ile gideceğiniz Kartepe geziniz, Green Park Otel sayesinde çileye dönüşebilir.

Ayrıca otelde cuma günleri cuma namazı cemaatle ücretsiz(!) olarak kılınıyor.

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

# Kartepe Konaklama Yerleri

Kartepe’ye kayak yapmak için geldiyseniz bölgedeki tek otel seçeneği The Green Park Kartepe’dir. Fakat yakın çevrede ve Maşukiye civarında başka oteller de bulunuyor. Birazdan linkini vereceğimiz yazıda bu oteller hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

# Kartepe Gezilecek Yerler

Kartepe kışın beyaz, yazın yeşil örtüsü ile doğa harikası bir yer. Ayrı bir başlık altında bu bölgede gezilecek yerlerin ve otellerin listesini yaptık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

KARTEPE VE MAŞUKİYE GEZİLECEK YERLER & OTELLER (TIKLAYIN)

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

# Kartepe Kayak Merkezi Yorumları Nasıl?

Bu yazımızda genel olarak mekan hakkındaki kendi izlenim ve yorumlarımıza yer vermek istedik. Açıkçası anlattığımız gibi durumlar pek iç açıcı değil. Kayakseverleri üzecek, mekanın olumsuz yönleri çok fazla. Kar topu oynamak için zaten otelin çevresine gitmenize gerek yok. Hem trafik, hem maliyet.. Tesisin alt kısmındaki alan eğlenmek için ideal bir yer. Zirveye kadar çıkmanıza gerek yok.

Genel olarak diğer ziyaretçilerin yorumları da bu anlattıklarımıza yakın şekilde. Siz yine de gitmeden önce farklı yorumları okuyun elbette. Pişman olmazsınız. Ayrıca daha önceden buraya gidenler kendi tecrübelerini aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşırsa başkaları da faydalanmış olur.

KOCAELİ GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Niyetiniz sadece karda biraz eğlenmek ve günübirlik bir geziyse, size başka bir tavsiyemiz daha var;

Kartepe’ye Pazarçayırı Mahallesi istikametinden gelirseniz, Pazarçayırı’na araçla yaklaşık 5 dk. mesafede, yol üzerinde sağ tarafta çardakların olduğu bir yer göreceksiniz. Tam düz olmasa da, yayla gibi geniş bir arazi.

Sol tarafta, içinde tuvaletlerin olduğu kulübeler, sağ tarafta ise piknik alanları var. İnsanlar burada kendi imkanları ile amatör şekilde kayak yapıyor, kardan adam yapıyor ve kar topu oynuyor. Park halindeki araçların yoğunluğunu da göreceksiniz.

O yüzden çardaklarda yer bulmak için erken gelmek gerek. “Soğukta çardağı ne yapacağız?” derseniz karar sizin. Saygı duyarız.. Eğer profesyonel kayak için pist aramıyorsanız, ailecek bir kar eğlencesi yapıp dönme niyetindeyseniz bu mekan tam size göre.

Hem otel bölgesine girmek için ücret ödememiş, hem de trafik stresi çekmemiş olursunuz.

Bir de yanınıza yedek kıyafetler ve bot almayı unutmayın. Bir müddet sonra ıslanıyorsunuz. Kuruma şansınız da olmadığı için sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle çocuklara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Eğlenelim derken, sağlığınızdan da olmayın.

Kartepe’ye Ne Zaman Gidilir?

  • kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kış sporları denince akla ilk gelen bölgelerimizden birisi olan Kartepe Kayak Merkezi, doğal güzellikleri ve modern pistleri ile tatilcilerin ilk kaçamak yerlerinden. İstanbul’a olan yakınlığı ile cazibe merkezi haline gelen bu saklı cennet, İstanbul’un merkezine sadece 1.5 saatlik uzaklıkta bulunuyor. Özellikle hafta sonları yoğun bir akının olduğu merkez, her seviyedeki kayak sporcusuna uygun pistlere sahip.

Kartepe’nin zirvesinde ve pistlere yakın olarak sadece 1 otel bulunmaktadır. Bu sebeple yoğun dönemlerde, Green Park Kartepe Resort otelinde konaklamanın maliyeti yüksek olabiliyor. Konaklamalı kayak tatili yapmak isteyen ziyaretçiler ise diğer alternatiflere yönelme ihtiyacı duyuyorlar.

Bunlardan bir tanesi de Kartepe Pansiyonları. Pistlere en yakın pansiyonlar, Maşukiye ilçesinde bulunuyorlar. Buradan zirveye çıkmak için özel araca ihtiyaç duyacağınızı veya taksi kullanmak zorunda kalacağınızı da hatırlatalım.

Pansiyonlar, zirvedeki otel ile karşılaştırıldığında yarı yarıya ucuz diyebiliriz.

  • kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe’ye yılın her döneminde gidilir fakat siz de çoğunluk gibi kayak yapmaya gidecekseniz, kayak sezonunu takip etmeniz gerekiyor. Kayak sezonu her sene değişkenlik gösterebiliyor olsa da ortalama olarak Aralık ayının ortalarında başlayıp, Mart ayının ilk haftasında son bulmaktadır.

Kartepe, kar kalınlığı açısından sürpriz yapabilen bir bölge. O nedenle bazı sezonlarda kar kalınlığı 50 santime bile ulaşmazken, bazı sezonlarda 3 metreyi geçebilmektedir. Yola çıkmadan önce pistlerdeki kar kalınlığını kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

Kartepe, doğal güzellikleri ve bahar aylarında canlanan doğası ile bahar ve yaz mevsiminde de ziyaret edilebilecek bir böğle. Özellikle Maşukiye ve Sapanca Gölü gibi iki ayrı doğal cenneti de eteklerinde barındırıyor olması, yılın her döneminde Kartepe’yi bir cazibe merkezi haline getiriyor.

You might be interested:  Muhabbet Kuşları Hangi Tür Müzikleri Sever?

Kartepe’ye Nasıl Gidilir?

  • kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe’ye gitmenin en pratik yolu özel aracınızı kullanmak veya araç kiralamaktır. İstanbul’dan 1.5 saat, Ankara’dan ise 3.5 saat içerisinde gelebilirsiniz. Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli şehir merkezine 20 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Zirveye ulaşım sağlayan herhangi bir toplu ulaşım aracı ise mevcut değil.

Kartepe’de Kayak Keyfi

  • kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kış turizminin önemli potansiyellerinden olan Kartepe, her sezon yerli ve yabancı 100 binden fazla kayak severi ağırlamaktadır. Şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve dağların zirvesinde özgürce kaymak, yılın tüm stresini sizden alıp götürecek. Huzurlu birkaç gün geçirmek istiyorsanız, kayak tatili sizin ihtiyacınız olan şey.

Her seviyeden kayak severe hitap eden Kartepe Pistlerine ulaşım ise teleski ve telesiyej ile sağlanıyor. Pistlerin uzunluğu profesyonel kayakçıları çok tatmin etmeyebilir fakat yine de zorlu parkurlar mevcut.

Tüm pistler tek bir merkezden işletildiği için sadece tek bir skipass ile tüm pistleri kullanabilirsiniz.

Kartepe Pansiyonları ile konaklama ihtiyacını gideren ziyaretçiler ücretli skipass edinmeleri gerekiyor, zirvedeki Green Park Resort konukları ise bu kart için hiçbir ücret ödememekteler.

Kartepe’de Neler Yapılır?

  • kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe denince ilk akla gelen yer kesinlikle Maşukiye beldesidir. Öncelikle köy olan ve manası aşıklar köyü olan bu saklı cennet, her noktası keşfedilmesi gereken bir yer. Bahar aylarında daha da bir güzel olan Maşukiye, Kış aylarında da tüm Kartepe yolcularının 2-3 saat misafir olması gereken bir bölge. Maşukiye’ye gitmişken kesinlikle kiremitte alabalık lezzetini denemenizi öneriyoruz.

Aynı şekilde Kartepe’nin zirvesinden  sizi selamlayacak olan Sapanca Gölü de görülmeye değer bir bölge. Özel aracı olan konuklar, Kartepe’den İstanbul’a dönüşte göle uğrayıp lezzetli deniz ürünlerini tadabilirler.

Kartepe Kış sezonunda sadece kayak ile anılıyor olsa da pistlerde farklı kayak disiplinlerini deneme veya paraşüt gibi adrenalin dolu dakikalar geçirmenizi sağlayacak sporlara şans verme imkanınız da bulunuyor.

Kartepe Kayak Merkezi

Her sene kar / kayak tatili için araştırma yaparken Kartepe’ye de gitmeyi düşünür sonrasında ise hep farklı bir kayak merkezine yönelirdik. Kalabalıktır, pahalıdır, pistleri iyi değildir gibi bir düşünceler vazgeçmemize sebep olurdu. Zaman geldi geçti ve Kovid-19 salgını baş gösterdi.

Otel tatili yapmaya korktuğumuzdan ve uzak yerlere gidemeyeceğimizden Kartepe’ye gitmenin tam zamanı diye düşündük. Genellikle hafta sonları sokak yasakları olmasından dolayı hafta içi bir gün tercih ettik.

Hemen yakınımızda bu kadar güzel pistlerin olduğu bir yere neden daha önce gelmemişiz? Kartepe Kayak Merkezi Ulaşım, Kartepe Kayak Merkezi Pistleri, Kartepe Kayak Merkezi Fiyatları ve daha bir çok bilgiyi bu yazımızda paylaşacağız.

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe Kayak Merkezi Ulaşım

Kayak merkezine ulaşım sadece karayoluyla mevcut. Kendi aracınızla gidecekseniz yolları geniş ve oldukça rahat. Kendi imkanlarınızla gitmek istemezseniz ise SSC, Penguen tepe gibi günübirlik veya konaklamalı turlar mevcut.

İstanbul Kartepe arası ulaşım yaklaşık 2 saat, Ankara Kartepe arası ulaşım ise yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Kartepe Kayak Merkezi Pistleri

Kartepe pistleri gerçekten beklentimizin üzerindeydi. 1 tane çok kolay, 7 tane kolay, 2 tane zor ve 2 tane çok zor olmak üzere toplam 12 adet pist mevcut. Pistlerin uzunluğu ve genişliği gayet yeterliydi. Keyifli ve doyurucu bir kayak keyfi süreceğinize emin olabilirsiniz.

Skipass’lerin ise biraz yavaş olduğunu söyleyebiliriz. Zirveye çıkışlar uzun sürüyor fakat doğası çok güzel olduğu için sıkıcı olmuyor. Fakat sakin bir dönemde gitmezseniz skipass girişlerinin önünde uzun kuyruklara denk gelebilirsiniz.

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe Kayak Merkezi Ücretleri

Kartepe’de genel olarak ücretler yüksekti. Kayak takımı fiyatları kayakların yeniliğine göre 80 ile 180TL arasında göre değişiyor.

Diğer kayak merkezlerinden Uludağ ve Kartalkaya’yı göz önünde bulundurduğunuzda fiyatların buralarla paralel olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece Kartepe’de karşılaştığımız tek handikap ise kendi ayakkabınızı kiralama sırasında almadıklarından bir depolama alanı ihtiyacınız oluyor. Bunun için de 40 TL’ye dolap kiralamanız gerekiyor. Bu durum açıkcası ilk kez Kartepe Kayak Merkez’inde karşılaştığımız bir durum oldu.

Not : Eğer daha uygun ekipman ücreti ödemek isterseniz Maşukiye merkezde kayak kiralayabilirsiniz.

Skipass fiyatları tam gün 170 TL, yarım gün 140 TL, 2 çıkışlık bilet ise 70 TL. Ayrıca kart başına 30 TL depozito ücreti alınıyor ve kart geri iade edildiği zaman bu ücret geri veriliyor. Depozito hariç kısmı kredi kartıyla ödeme mümkün.

Kartepe Kayak merkezine araçla giriş ücreti ise 40 TL.

Restoranlardaki ücretler tabii ki fahiş fiyatlarda.:) Çay 10-15TL, kahve 20-25 TL gibi. Zaten bu tip yerlerde ne yemeğin tadı tuzu oluyor ne de kalitesi. Sadece Sarıkamış’ta gerçek anlamda verdiğiniz paranın hakkını alabileceğiniz restoranlarla karşılaştık. Onun haricinde henüz Türkiye’deki kayak merkezlerinde iyi bir yeme içme yeriyle karşılaşmadık.

kartepe’ye gitmenin tam zamanı!

Kartepe Konaklama

Kartepe’de konaklama için sadece “Green Park Kartepe” oteli mevcut. Onun haricinde yine Kartepe’ye yakın olan Kartepe / Maşukiye bölgesinde kalarak 15-20 dk’da Kartepe’ye ulaşarak tatilinizi yapabilirsiniz.

Green Park Resort

Son olarak; eğer gerçek bir kayak severseniz Kartepe kayak merkezine sakin bir dönemde gelerek çok keyif alabilirsiniz. Sadece eğlence amaçlı düşünürseniz Kartepe size her dönem uygun olacaktır. Şimdiden iyi Kartepe’de iyi tatiller dileriz.

Cansu&Bora

Kartepe’ye Gitmek İçin 3 Neden

Deniz, kum, güneş derken bir de bakarsınız ki zaman geçip gidivermiş; yaz yerini kışa, kara ve buz gibi havaya bırakmış. Lakin bu durum, tatilin bittiği anlamına gelmiyor; aksine, karşınıza günübirlik tur ya da farklı organizasyonlarla çıkacak olan çeşitli türlerdeki tatil seçeneklerinin tadını çıkarmak anlamına geliyor.

Örneğin, konumu gereğiyle özellikle İstanbul, Bursa ya da Yalova’da yaşayanların uğrak noktası haline gelmiş, kış turizmi hayranlarının olduğu kadar doğasever gezginlerin de gözde tatil noktalarından biri olan Kocaeli Kartepe, hayat koşuşturmasına ara verip de günübirlik bir tatilin keyfini sürmeniz için biçilmiş kaftandır.

Lokasyonu, coğrafyası, doğası, temiz havası, atmosferi ve ulaşım kolaylığı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır ve dolayısıyla, özellikle kış mevsiminde, Türkiye sınırlarındaki favori destinasyonlardan biri haline gelmiştir. O halde, kışın Kartepe’ye gitmeniz için üç nedeni öğrenerek siz de soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak nefis bir gezi planlaması oluşturabilirsiniz.

1 – Kar Tatilinin Adresi

Kartepe, adından da anlaşıldığı gibi, kar tatili dendiğine akla gelen ilk isimlerdendir.

Sonbaharın gelip havaların soğumasıyla başlayan kışa giriş aşamasında tepelerinde biriktirdiği karları, nefes kesen manzarası, tertemiz havası ve karlarla buluşmak isteyenler için sunduğu pek çok farklı aktivite ile popülaritesini gün be gün artırmaktadır.

Aslında bu son derece normal bir durumdur; zira bu atmosfer eşliğinde Kartepe tesislerinde leziz bir köy kahvaltısı yapmak, Kartepe Kayak Merkezi’ndeki çeşitli zorluktaki pistlerde kayak ya da snowboard sporlarıyla uğraşmak, heyecanlı bir teleferik yolculuğuyla manzarayı seyretmek ve artık adeta bir gelenek haline gelmiş kar-mangal ikilisinin tadına varmak akla gelen ilk aktivitelerdir. Kışınızı zenginleştirecek olan bütün bu opsiyonları tek bir noktada, Kartepe yamaçlarında bulabilirsiniz.

2 – Öğrenmeyi Sevenler İçin

Tarih ve kültür hakkında yeni şeyler öğrenmeyi ve daha donanımlı hale gelmeyi seven gezginler için de Kartepe, bazı gezi fırsatları sunar.

You might be interested:  Albayrak Turizm Seyahat Inşaat Ticaret Aş Sahibi Kim?

Örneğin Macar Kralı Tökeli İmre ve eşi İliona Zrinyi’ni anmak için yapılmış olan Thököly İmre Anıtı ziyaret edilerek ırkın, dilin ve dinin sınırlarının aşıldığı bir hoşgörü hikayesinin ayrıntıları öğrenilebilir; yahut Kartepe Derbent'te bulunan ve 1899 yılında ikinci Abdülhamit tarafından yaptırılan Hikmetiye Camii gezilebilir, ortaya çıkış hikayesi okunup camiinin mimari güzellikleri takdir edilebilir. Böylece Kartepe’nin yalnızca bir kış turizmi alanı değil, kültürel birikime hizmet eden bir turistik gezi noktası olduğunu da gözlemlemiş olacaksınız.

3 – Kış Pikniği

Bahar geldiğinde ailece ya da cümbür cemaat toplanıp soluğu dışarıda, piknik alanlarında almak âdettendir, fakat pek bilinmese de bu etkinliğin tadı kışın daha bir başka olur.

Özellikle geniş ormanlık alanları ve ovaları, ağaçlarla süslü doğası ve ahşap köy evleriyle piknik ve doğa yürüyüşleri için mükemmel bir seçenek olan Kartepe karlar altında kaldığında güzelliğine güzellik katar, manzarasıyla iştahları kabartır.

Spesifik olarak belirtmek gerekirse özellikle piknik ve doğanın tadını çıkarma aktiviteleri için sıklıkla tercih edilen Eşme, Başdeğirmen Mesire Yeri, Soğuksu Piknik Alanı ve Uzuntarla gibi Kartepe beldelerinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Sıa geldi Kartepe'ye kadar gitmişken mutlaka görmeniz gereken diğer iki yere…

Maşukiye

Giderken yahut dönerken Kartepe ile arasında yalnızca 14 kilometrelik bir mesafe bulunan Maşukiye’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz; zira Maşukiye, her mevsim sunduğu doğal güzelliği ve mütevazı yaşantısı ile gezip görülmeye değer bir turistik gezi noktasıdır. Yeşilin tonlarına yaptığı ev sahipliği, gürüldeyen tertemiz deresi, işinin ehli alabalık restoranları ve organik ürün pazarlarıyla günübirlik tur organizatörlerinin, hafta sonunu şehrin dinamizminden uzakta geçirmek isteyenlerin ve doğasever turistlerin favorisi olmayı hak etmiştir. Üstelik adrenalin dolu etkinliklere ilgiliyseniz, burada ATV safari gibi turlara katılarak doğal güzelliklerin tadını çıkarırken heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak, Kartepe’ye gitmişken Maşukiye’yi görmeden olmaz.

Sapanca Gölü

Tıpkı Maşukiye gibi Sapanca Gölü de Kartepe yakınlarında yer almaktadır ve tam da bu nedenle günübirlik Kartepe turlarının vazgeçilmez duraklarından biri haline gelmiştir. Tabii ki asıl olarak Kartepe’ye olan yakın mesafesi ile değil, özellikle kışın sis ve karla kaplanarak tablolardan fırlamış gibi duran manzarası ile meşhur olmuştur. Donmuş yüzeyi, çıplak ağaçlarla kaplı etrafı ve bir başına uzanıp giden iskelesiyle masalları süsleyecek güzellikteki görüntüsünün tadını çıkarırken, Sapanca Gölü kıyısındaki minik alışveriş alanında el emeği ürünler ve organik yiyecek/içecekler satın alabilirsiniz.

Kartepe Turları ve 2021 Kartepe Turu Fırsatları

Marmara Bölgesi'nin üçüncü en yüksek noktası olarak bilinen ve günümüzde özellikle hafta sonu tatilleri için sıklıkla tercih edilen Kartepe, Kocaeli (İzmit) iline bağlı bir ilçedir.

İstanbul'a bir saatlik mesafede bulunan bölge, kayak merkeziyle dikkatleri üzerine çeker.

Her ne kadar ağırlıklı olarak kış turizmi amaçlı tercih edilse de, Kartepe, aslında pek çok tarihi eserin, doğayla iç içe birbirinden güzel mahallelerin, piknik ve kamp alanlarının ve farklı lezzetlerin bir arada bulunduğu; gezilip görülmeye değer bir ilçe olma özelliği taşır.  

Kışın başta olmak üzere her mevsim ziyaret edilebilen Kartepe'de, kayak sporunun yanında çeşitli doğa sporları, yürüyüş, kamp, piknik ve yayla turizmi gibi farklı aktiviteler de yapılabilir. Kartepe; Maşukiye başta olmak üzere Eşme, Suadiye, Arslanbey, Acısu gibi mavisiyle ve yeşiliyle dikkat çeken bölgelere de ev sahipliği yapar. 

Yılın her mevsimi düzenlenen Kartepe turları daha çok kış tatili için ilgi gördüğünden kayak sezonunu kapsayan kış aylarında belirli bir yoğunluk yaşanmaktadır. Özellikle kayak tutkunları, günlük iş ve yaşam tempolarına kısa bir mola vererek bir ya da birkaç gün boyunca, ülkemizin en iyi kayak otelleri birine sahip olan Kartepe'nin keyfini çıkarmaktadır. 

Özellikle İstanbul çevresinde yaşayanlar için Kartepe turları ideal bir hafta sonu kaçamağı olarak değerlendirilebilir. İstanbul turları arasında da sayılabilen bu turlar, günübirlik ya da konaklamalı olarak tercih edilir.

İstanbul'un pek çok alternatif noktasından hareketle başlanan tur programına, başta kayak olmak üzere farklı aktiviteler dahildir.

Kayak yapmaya, doğayla iç içe olmaya, oksijene ve fotoğraf çekmeye doyacağınız Kartepe gezisi süresince, bölgede bulunan müze ve tarihi mekanları da ziyaret edebilirsiniz. 

Kartepe Tur Fiyatları

Marmara Bölgesi'nde en çok ilgi gören kayak turları arasında yer alan Kartepe turları için fiyatlar, gitmeyi planladığınız tarih ve günübirlik turlar ya da konaklamalı tur tercihinize göre değişiklik gösterebilir. Kartepe otelleri konuklarına sunduğu hizmet kapsamı ve tesis özellikleri bakımından farklı seçenekler sunar. Buna bağlı olarak turlara yansıyan fiyatlarda da farklılaşmalar olur.     

Kartepe'ye gitmek istediğiniz döneme ve orada yapmak istediğiniz aktivitelere göre Kartepe turları arasından birini tercih edebilirsiniz. Bu noktada turlar için belirlenen fiyatlara dahil olan ve olmayan hizmetlere de dikkat ederek bütçenize en uygun seçimi yapabilirsiniz. 

Bu doğa harikası bölgede tatil yapmak; doğanın, eğlencenin ve organik yaşamın tadına varmak istiyorsanız farklı içerikteki programlara sahip Kartepe turlarını inceleyerek sizin için en uygun olanı tercih edebilir, harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Kartepe Turları Konaklamalı

Kaliteli hizmet anlayışıyla öne çıkan Kocaeli otelleri yıl boyunca Kartepe ziyaretçilerini en güzel şekilde ağırlamaya devam eder.

Konaklamalı turları tercih ederek çıkacağınız bir hafta sonu tatilinde, birbirinden lüks kayak otelleri aracılığı ile kayak yapmanın zevkini doya doya çıkarırken, ayrıcalıklı hizmet anlayışından faydalanabilir, bu şekilde kusursuz bir tatil geçirebilirsiniz. 

Günübirlik Kartepe Turları

Özellikle Marmara Bölgesi'nde yaşıyorsanız, Kartepe ziyaretini günübirlik olarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Dolu dolu bir tur programı ile Kartepe'ye çıkabilir, ormanın içinde tam organik bir kahvaltı deneyimi yaşayabilir, eşsiz bir doğa yürüyüşüne imzanızı atabilir, Maşukiye'de bulunan Alabalık Vadisi'nde karnınızı doyurabilir ve bol bol doğa fotoğrafı çekebilirsiniz.

 Ayrıca tatil programınızı İstanbul merkezli yaptıysanız, İstanbul otellerinde konaklarken bu bölgeyi, yine günübirlik Kartepe turları aracılığıyla ziyaret edip dönmeniz de mümkün.

Birbirinden farklı tur ve konaklama detaylarıyla tercihinize sunulan alternatifler arasından gitmeyi planladığınız tarih aralığına göre size en uygun seçimi yapabilir ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alan Kartepe'yi, Tatilsepeti Kartepe turları farkı ile gezebilirsiniz.

2 Günlük Kartepe Turları

Kış aylarının en gözde tatil destinasyonlarından olan Kartepe, ailenizle ve arkadaşlarınızla keyifli bir haftasonu tatili geçirmeniz için en ideal yurtiçi destinasyonlardan.

Haftasonu tatiliyle 2 günlük Kartepe turları, kayak yapmanıza ve eğlenceli vakit geçirmenize fırsat tanıyor. Bölgedeki doğal güzellikleri keşfederek stresten arınacağınız iki gün sizleri bekliyor.

Kartepe'ye yakın olan Sapanca ve Maşukiye bölgelerini bu turlar içerisinde gezebilir, Maşukiye'nin enfes köy kahvaltısı eşliğinde güne başlayabilirsiniz.

Maşukiye'nin en ünlü doğal güzelliği olan Şalaleler bölgesini gezerek fotoğraflar çekebilir, yürüyüş parkurunda yüryüş yaparak temiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz. Sapanca Gölü kenarında kahvenizi yudumlayarak güneşin batışını izleyebilir ve etrafa saçılan kızıl rengi fotoğraflayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *