Hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

Son yıllarda kamp tatiline olan ilgi arttı. Bu yaz ise en çok tercih edilecek tatil çeşitlerinden biri olarak görülüyor. Kalabalıklardan uzakta, doğayla baş başa bir çadır tatili için ülkemizin en sevilen kamp alanlarını listeledim. Kim bilir, belki senin aradığın huzur buralarda bir yerdedir…

Artvin – Karagöl

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan Karagöl, Karadeniz turlarında çıkarılan yaylalardan biri olarak bilinir. Yeşilin her tonunu görebileceğin Karagöl’e ulaşmak için Borçka merkezinden kalkan dolmuşları kullanabilirsin. Özel aracınla gideceksen de dik ve virajlı yolda dikkatli olmanı hatırlatmak isterim.

Karagöl’ün göl yakınında çadır kurabileceğin bir kamp alanı işletmesi mevcut. Tuvalet, duş ve gıda ihtiyaçlarını karşılayabileceğin kamp işletmesinde çadır kiralama seçeneği bulunmadığı için kendi çadırını ve malzemelerini götürmeyi unutma.

Eğer burada konaklamak istemezsen önünde kocaman bir ormanlık alan da var. Ancak tabii ki ateş yakmak yasak. Yemek için tercih edebileceğin göl kıyısındaki restorana gittiğinde küçük teknelerden birini kiralayarak açılmanı da tavsiye ederim.

 

Muğla – Akyaka

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

Muğla’ya 18 kilometre uzaklıkta bulunan Akyaka, hem deniz hem orman kampı yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir lokasyon. Doğal sit alanı olan Akyaka’da huzurlu bir çadır tatili için tercih edebileceğin koylar ve kamp alanları seçenekleri bulunuyor.

Akyaka Orman Kampı, bölgenin en bilinen konaklama yeri. Taş ev, karavan ve çadır alanları bulunan kamp işletmesinde market, restoran, ortak banyo ve elektrik ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirsin.

Genelde ailelerin konakladığı bu alanı tercih etmek istemezsen aynı imkanlardan yararlanabileceğin çeşitli kamp alanı işletmeleri de var. “Daha izole bir yer” talebinde bulunursan da Akdeniz boyunca uzanan eşsiz koylara çadır kurarak güne deniz manzarasıyla başlaman mümkün.

Bu koylarda konaklamak istersen unutmaman gereken ilk şey Akyaka merkezinden alışveriş yapmak olmalı.

Edirne – Gökçetepe

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

Trakya kamp alanlarından çok yazlık siteleriyle bilinir. Son zamanlarda kamp yapan arkadaşlarından ismini sıklıkla duyabileceğin Gökçetepe hem yazlık sitelerden günübirlik uğrayan misafirleri hem de doğa ile baş başa vakit geçirmeyi seven gezginleri ağırlıyor.

Gökçetepe Tabiat Parkı, Keşan ilçesine 30 km uzaklıkta bir sit alanı. Bu yüzden doğal yapı, günümüze kadar çok iyi korunmuş durumda. Parktaki eski orman kamp alanı şu anda bir işletme halinde. Bu yüzden rahatlıkla elektrik, su, gıda gibi ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsun. Üstelik burada sadece çadır ile konaklamaya izin olduğu için daha sakin bir tatil geçirebilirsin.

Alanda ayrıca Eğitim Kampı hizmeti de veriliyor. Okçuluk, kampçılık, telsiz, ip parkuru ve balta atışı gibi eğitimleri her yaş grubundan insan alabiliyor. Konaklarken yeni şeyler öğrenmenin tadını çıkarabilirsin.

Kocaeli – Ballıkayalar

“İstanbul’a yakın” ile başlayan listelerde muhakkak bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı şehre yakın bir yerde doğa ile iç içe olmanın keyfini yaşatıyor. Özel araç ile İstanbul’a 45 km uzaklıkta olan Ballıkayalar’a Marmaray ve otobüs kullanarak da ulaşabilirsin.

You might be interested:  Araştırmacının Sonuçları Bilinçli Olarak Değiştirmesi Ne Tür Bir Davranıştır?

Ballıkayalar’ın girişindeki işletmede tuvalet ve market bulunuyor. Dilersen işletme sınırları içerisindeki alanda çadır kurabilir dilersen kısa bir keşif turu atarak doğa içerisine yerleşebilirsin.

Orta zorluktaki trekking rotası, içinde dere bulunan bir vadiden geçiyor. Vadinin sonundaysa seni doğal havuz alanı karşılıyor.

İstanbul’da yaşamıyorsan dert etme! Kocaeli’ne otobüs veya İstanbul’a uçak ile ulaşarak da bu huzur dolu yerde tatil yapabilirsin.

Çanakkale/Balıkesir – Kaz Dağları

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

Mitolojide ilk güzellik yarışmasının yapıldığı efsanevi İda Dağları olarak geçen Kaz Dağları bölgesine hem Çanakkale hem Balıkesir üzerinden ulaşmak mümkün.

Kaz Dağları doğal hayatta yaşamı deneyimlemek için en çok tercih edilen bölge. En sık kullanılan rotaysa Edremit’ten başlayıp Çanakkale sınırlarında biten yol.

Bu rota üzerinde istediğin bölgede çadır kurup konaklayabilirsin. İşaretleri kaçırmadığına emin ol yeter!

“Yorulmaya değil dinlenmeye geldim” diyenlerdensen Kaz Dağları Milli Parkı’nda özel işletmeli kamp alanları da mevcut. İhtiyacın olan tüm imkanların yanı sıra sessizlik ve huzur da vadeden bu işletmeler orman içerisinde veya dere kenarında konumlanabiliyor.

İşletmeleri tercih etmezsen milli park alanı içerisinde de konaklayabilirsin ama hatırlaman gereken şeylerden ilki alana rehbersiz giriş yapamayacağın. Kolaylıkla kaybolabileceğini düşünürsek bu çok mantıklı! Bir diğer bilgi ise milli park sınırları içerisinde ateş yakmanın kesinlikle yasak olması.

Bu muhteşem doğal alanda bir kaza çıkmasını eminim sen de istemezsin 🙂

Muğla – Kabak

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

“Kabak çok bozdu abi ya!” geyiklerini bir kenara bırakıp bu yazıyı okumanı tercih ederim. Öncelikle Kabak, ulaşılması zor kamp alanlarından biri. Karşına çıkacak olan güzelliğe ulaşmak için yolun zorluğunu göze alabilirsin bence.

Babadağ’ın eteklerinde yer alan Kabak Koyu, Likya Yolu üzerinde bulunan çok sayıdaki kamp alanından yalnızca biri.

Peki neden bu listeye girdi? Açık konuşmak gerekirse nefes kesici manzarası, popüler olmaya başlamasına rağmen bozulmamış doğal alanı, yüzebileceğin en iyi koylardan birine sahip olması bir kenara; Kabak’ta insana huzur veren bir hava var.

Kabak’ta kamp alanları dışında çadır kurmak maalesef ki yasaklandı. Ancak işletmelerin bungalov ve çadır kiralama hizmetleri sayesinde Kabak’a inen yolda ağır yük taşımaktan kurtulabilirsin. Çadır kurabileceğin tepelik alanları tercih edersen güne enfes bir manzara ile başlayabilirsin. Buradaki tatilin süresince yoga, trekking gibi aktivitelere dahil olman da mümkün.

Antalya – Adrasan

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

Deniz, doğa, spor ve kültür tatilini bir arada yaşayabileceğiniz nadir yerlerden olan Antalya’nın turistik beldesi Adrasan kamp tatili için tercih edebileceğin yerlerden biri. Uçak veya otobüs ile kolayca ülkenin her yerinden ulaşabileceğin Antalya’dan Adrasan’a gitmek için özel araç kiralama veya şehir içi terminalden kalkan Adrasan otobüslerini kullanabilirsin.

Sit alanı olduğu için yüksek yapıya izin verilmeyen beldede çok sayıda otel, pansiyon, kamp işletmesi bulunuyor. İşletmelerde çadır kurabileceğin gibi Adrasan merkezi ve çevresinde de kamp yapman mümkün.

İşletmelerin havuzlu olanlarını tercih edersen hem havuz hem deniz keyfini bir arada yaşayabilirsin. Gün içerisinde farklı koylarda yüzmek ilgini çekerse hemen sahilden, günün erken saatlerinde kalkan tekne turlarına dahil olabilirsin. Bu turlardan benim favorim Suluada turu.

You might be interested:  Seyahat Izin Belgesi Ne Kadar Gecerli?

Daha maceralı bir tatil tercihi için doğa ve su sporları da Adrasan’da seni bekliyor!

Denizli – Çameli

Denizli’nin bir ilçesi olan Çameli, merkezinde ve çevresinde onlarca kamp alanı ile eko turizmin az bilinen merkezlerinden biri.

Özellikle Kolak Gölü ve çevresi kamp için oldukça ideal bulunuyor.

Trekking rotaları, keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikleri ve bol oksijenli kalabalıklardan uzak ortamı ile Çameli’nde ister doğa içerisinde ister kamp işletmelerinin birinde konaklayabilirsin.

Özellikle hafta sonu kaçamakları için ideal olan Çameli’nde bulunan göllerde balık tutabilir, Yaylacık Dağı’nda yamaç paraşütü yapabilir, dağ bisikleti kiralayarak alanı dolaşabilirsin. “Kaçamağımı uzatabilirim” dersen geri dönmeden önce Pamukkale’ye uğramanı tavsiye ederim. Eşsiz travertenler ve 4 mevsim yüzebileceğin antik havuz görülmeye değer yerlerden.

Tekirdağ – Uçmakdere

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları

Yeşillikler içerisinde konumlanıp deniz sesiyle uyumak için bir tavsiye daha! Tekirdağ’ın Uçmakdere Köyü’nde bulunan kamp alanları hem huzur dolu hem de maceralı bir tatil vadeden yerlerden. Bölgede bulunan Tekirdağ Yamaç Paraşüt Kulübü’nde hem eğitim alabilir hem de eğitmen eşliğinde tek seferlik atlayışlar yapabilirsin.

Bölgede bulunan kamp işletmelerinde tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkanlar mevcut. Çadırını deniz kenarına kurarak uyanır uyanmaz serin suya atlama zevkini yaşayabilirsin. Ayrıca gün içerisinde eski Rum evlerini yaşatan Uçmakdere Köyü’nü ziyaret ederek yöresel lezzetleri tadabilirsin.

Artık gidebileceğin yerleri biliyorsun. Şimdi plan yapma ve hazırlanma zamanı! Bu ilk kampın olacaksa dert etme, kamp çantası hazırlama yollarını buradaki yazımda anlatmıştım. Yollar seni bekler 🙂

En Uygun Fiyatlı Kamp Alanları

Yaz geldi, öğrencilerin sınav stresi bitti, tatil başladı. 1 yıl boyunca çalıştınız, emek verdiniz ve artık şimdi tatil vakti. Şöyle deniz kenarı, akşamları firil firil esen, sessiz sakin, arkadaşlarınızla ve ailenizle rahat rahat kaliteli vakit geçirebileceğiniz bir kamp alanı arıyorsanız bu liste tam size göre.

Kamp alanları, normal bir yaz tatiline göre ( otel masrafları, günlük ev kiraları ) çok daha uygun fiyatlı olabiliyor. Geçirmeye devam ettiğimiz bu zor günlerde ise bir kaçış kapısı olarak görülebiliyor. Çünkü her ne kadar oteller ve günlük apart sahipleri hijyen konusunda “güvendesiniz” dese de, en ufak bir personel hatasında, tatiliniz hastalık kapmaya sebebiyet verebilir.

Korona virüsten uzak, en uygun fiyatlı kamp alanları sizlerle.

1. Deniz Çadır Kamp – Bademli Köyü

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanlarıDeniz Çadır Kamp – Bademli Köyü, Dikili

Bademli Köyü İzmir ilinin Dikili ilçesine 10 km mesafede yer alan ve ülkemizin az bilinen güzelliklerinden biri. Denizin yanı başında konumlanan, zeytin ve çam ağaçlarına adeta sırtını yaslayan bu köyün denizi de kumsalı da doğası da herkesi kendine hayran bırakmaya yetiyor. Deniz Çadır Kamp da sezon boyunca ziyaretçilerine hem ekonomik hem konforlu hem de kaliteli bir seyahat imkanı sunmayı planlıyor. Kamp alanına kendi çadırınızı götürebileceğiniz gibi tesiste bulunan yerleşik çadırlardan da faydalanabiliyorsunuz. Alanda büfe, buzdolabı, duş, aydınlatma, elektrik, otopark gibi imkanlarda mevcut.

2. Akyaka Kamp – Akyaka, Muğla

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanlarıAkyaka Kamp – Akyaka, Muğla

En uygun fiyatlı kamp alanları listemizde Akyaka 2. sırada. Ülkemizde turizmin kalbi olarak sayılan Muğla’nın Akyaka ilçesini çoğu insan bir başkasından duymuştur. Bir zamanlar televizyonda oynayan “Güzel Köylü” dizisinin çekilmesi başlayan ve Azmak Deresinin meşhur olmasıyla ünlenen Akyaka, şuanda çadır kamp yapan gezginlerin en uğrak yerlerinden birisi. Kendine has mimarisiyle dikkat çekmeyi başaran küçük bir ilçe. Tesise giderken kendi çadırınızı yanınızda götürmek durumundasınız, zira tesis çadır kiralama yapmıyor. Verdiğiniz cüzi bir miktar yer kiralama ücreti karşılığı elektrik imkanından faydalanabiliyorsunuz. Sahil ise ayaklarınızın altında.

You might be interested:  Otel Ücreti Ne Zaman Ödenir?

3. Hızır Kamp – Kaz Dağı, Balıkesir

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanlarıHızır Kamp – Kaz Dağı, Balıkesir

Doğa, yeşil, oksijen deyince ilk akla gelen yer şüphesiz Kaz Dağı. Hızır Kamp da muhteşem doğa içerisinde, Kaz Dağı Milli Parkı sınırlarına yürüme mesafesinde çadır kamp imkanı sunuyor.Kamp alanı deniz kenarında değil ama içerisinden Zeytinli Çayı geçiyor ve buz gibi soğuk sularında yüzmek belki de bugüne kadarki en mükemmel deneyiminiz olabilir. Kamp alanına kendi çadırınızı getirebilir ya da ağaç, taş ve ahşap evlerde konaklayabilirsiniz. Konaklama ücretlerine sabah ve akşam yemekleri de dahildir. En uygun fiyatlı kamp alanları listesinde 3. sırada olan Hızır Kamp’ı denemenizde fayda var.

4. Olympos Mocamp – Kaş, Antalya

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanlarıOlympos Mocamp / Kaş

Akdeniz’in turistik ilçelerinden biri olan Kaş, uzun süren sezonu boyunca gerek yerli gerek yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor ve tüm doğal güzelliğini koruyor. Kaş – Kalkan yolu üzerinde yer alan Olympos Mocamp da denizin hemen dibine konumlanmış mükemmel yeri ile ziyaretçilerini Kaş’ın o muhteşem denizinden mahrum etmiyor. Ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarının ön planda tutulduğu kamp alanında duş, tuvalet, mutfak, buzdolabı, çamaşırhane, elektrik ve plaj alanı mevcut. Tesiste bungalov konaklaması tercih edebilir ya da kendi karavan ve çadırınızla giderek tüm bu olanaklardan faydalanabilirsiniz. En uygun fiyatlı kamp alanları sırasında 4. sırada bulunan Olympos Mocamp kamp alanına bir şans vermelisiniz.

5. Bozcaada Camping – Bozcaada, Çanakkale

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanları5. Bozcaada Camping – Bozcaada

Ada havasını hissetmenin ve kendine özgü o berrak denizinde yüzmenin muhteşem bir deneyim yaşattığı Bozcaada favori tatil duraklarından birisi. Adada, apart, pansiyon veya butik otelde kalarak pek çok konaklama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Denize yalnızca 200 metre yürüme mesafesinde bulunan kamp alanında, bungalovda konaklayabilir ya da çadır kampı yapabilirsiniz. Tuvalet, duş, buzdolabı, büfe, mutfak ve otopark gibi olanaklar bulunan alanda çadır kiralayabileceğiniz gibi kendi çadırınızı da götürebilirsiniz. En uygun fiyatlı kamp alanları listesinde 5. sırada bulunan Bozcaada Camping kamp alanı, diğer kamp alanlarına nazaren daha farklı bir deneyim sunuyor.

6. Cennet Kamping – Fethiye, Muğla

hem ekonomik hem doğal: deniz kenarı kamp alanlarıCennet Kamping – Fethiye

Fethiye’nin muhteşem güzellikteki koylarından biri olan Cennet Koyu’nda, hizmet veren ve denize sadece 150 metre gibi kısa bir yürüme mesafesinde yer alan Cennet Kamping, doğayla bütünleştiğiniz bir deneyim yaşatıyor. Tesiste sabah ve akşam yemeklerinin yanında çadırlar da fiyatlara dahildir. Ayrıca alan, duş, tuvalet ve yiyecek ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz şekilde dizayn edilmiş. Kamp sırasında çam ve zeytin ağaçlarının arasında yılın tüm stresinden tamamen uzaklaşabilir, kaliteli vakitler geçirebilir ve huzura erebilirsiniz. İnsanlardan uzak muhteşem bir koy’da deneyim fırsatı sunan Cennet Camping kamp alanı, en uygun fiyatlı kamp alanları listesinde 6. sırada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *