Floransada gezilecek yerler

Floransa Gezilecek Yerler:

Bu sayfada olduğunuza göre siz de bizim İtalya’da en sevdiğimiz şehirlerden olan Floransa’ya gitmeyi planlıyorsunuz demektir. Çok doğru yere geldiniz. Sizin için 10 yerden oluşan Floransa gezilecek yerler listesi hazırladık.

Floransa gezilecek yerler listesini hazırlarken iki kritere önem verdik, bunlardan birincisi gezilecek yerlerin ücretsiz olması, ikincisi de döndüğünüzde “Orayı duymamıştık o yüzden de gitmedik” diye pişmanlık duymayacağınız yerlerden oluşması.

Floransa gezilecek yerler listemizde anlayacağınız Floransa’da gitmeniz gereken ve ücretsiz olan tüm yerler bulunuyor.

Floransa’da gezilecek yerlerden ücretsiz olanlarını önceliklendirmemizin sebebi ise böylece seyahat için yaptığınız harcamalardan tasarruf etmenize yardımcı olmak. Hadi o zaman gelsin Floransa gezilecek yerler listesi…

Bir de not yazının sonuna Floransa gezilecek yerler haritası da ekledik. Akıllı telefonunuza haritayı kaydederseniz gittiğinizde böylece Floransa’yı kolaylıkla gezebilirsiniz. Floransa gezilecek yerler listesindeki birçok yer birbirine çok yakın olduğundan haritaya bakarak yürüyerek neredeyse hepsini gezebilirsiniz.

1. Floransa Gezilecek Yerler Listesinin Bir Numarası Floransa Katedrali yani Duomo:

Floransa gezilecek yerler listesinin ilk durağı Floransa’nın kalbindeki Santa Maria del Fiore yani İtalya’nın ve hatta Rönesans’ın en meşhur kiliselerinden Floransa Katedrali, Duomo. 1436 yılında, yaklaşık 150 yılda tamamlanmış Duomo.

Dev kubbesi ile Brunelleschi’nin Duomo’su bugün bile Floransa’nın en yüksek yapısı olma özelliğini koruyormuş.

Roma’daki, 43 metre genişliğinde kubbesi olan Pantheon’dan esinlenilen ve ona duyulan saygıyla bir metre daha kısa yapılan Duomo aslında o kadar büyüktür ki modern ekipmanların bulunduğu yakın zamana kadar benzeri inşa edilememiştir.

Floransa’da gezilecek yerlerin başında gelen Duomo’nun kubbesinin mimarı ile ilgili birkaç da ilginç bilgiyi paylaşalım bu arada. Katedralin kubbesini yapan Brunelleschi, daha önce bir mimari geçmişi olmayan bir kuyumcu imiş ve o doğduğunda yapımınına başlanılanı zaten 80 sene olmuş katedralin.

Katedralin yapımı bir türlü bitmediği için yıllar sonra 200 altın florin ödüllü bir yarışma açılmış ve bu yarışmayı Brunelleschi’nin fikri kazanınca işin geri kalanını ona vermişler. Kendisinden yıllar sonra bile Duomo’nun kubbesinin nasıl bitirildiğini bir türlü bulunamamış. Çünkü geriye hiçbir not veya çizim bırakmamış.

Ekonomik tatil arayanlar için de Duomo ile ilgili güzel bir bilgi verelim. Floransa gezilecek yerlerin olmazsa olmazı Duomo’ya giriş ücretsiz. Her ne kadar kapıda sıra oluyor olsa da bu sıra çok çabuk bitiyor ve içeriye girebiliyorsunuz. Duomo’yu eğer çok beğenip kubbesine de çıkalım derseniz işler biraz pahalılaşıyor.

15 euro karşılığında Duomo’nun beş farklı ücretli yerine girebiliyorsunuz. Çan kulesi, kubbe, vaftizhane, katedralin altındaki mahzen mezarlar ve Duomo müzesi. Kubbeyi yakından görmek istiyorsanız sadece maddi değil fiziki olarak da yorulacağınızı belirtelim.

Kubbeye çıkabilmek için neredeyse daracık koridorlardaki 500 basamağı çıkmanız gerekiyor. Buraya kadar gelmişken değer mi değmez mi karar sizin.

floransada gezilecek yerler

 Dünyanın sayılı mimari eserlerinden birisi Duomo Floransa gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalı.

floransada gezilecek yerler

 Floransa Katedrali’nin her detayı ayrı güzel.

floransada gezilecek yerler

 Duomo’nun en meşhur olduğu yanlardan birisi de kubbesi.

floransada gezilecek yerler

Kubbeyi daha yakından incelemek isterseniz kubbesine çıkabilirsiniz.

2. Floransa Gezilecek Yerlerin Olmazsa Olmazı Vaftizhane:

Duomo’dan sonra hemen yanındaki Vaftizhane, Floransa’da gezilmesi gereken ikinci önemli durak oluyor. Duomo’nun yanı başındaki Vaftizhane’nin bu kadar meşhur olmasının sebebi ise kendisinden çok aslında kapıları.

Floransa’nın vebadan kurtuluşunu kutlamak adına düzenlenen yarışmada Donatello ve Brunelleschi’yi geçen Ghiberti’nin, Cennetin Kapısı olarak bilinen kapıları Vaftizhane’nin en meşhur yeri. Kapılarda Hz. Yusuf’un ve Hz.

İsa’nın hayatları tasvir ediliyor.

Yapımı 27 yıl süren kapıların bu kadar meşhur olmasının sebebi ise doğallığı ve perspektifi yenilikçi bir şekilde kullanması imiş. Öyle ki Michelangelo bunlara cennetin kapıları adını koymuş ve cennetin girişinde olmayı hakediyorlar demiş.

Vaftizhane’nin dışında gezerken onlarca kişinin durup fotoğraf çektiğini görünce kapıların ne kadar meşhur olduğunu siz de anlayacaksınız.

Orijinallerini görmek isterseniz ise Duomo’nun hemen doğusundaki sıcaklığın ve ışığın kontrol altında tutulduğu Museo dell’Opera del Duomo’ya gitmeniz gerekiyor.

floransada gezilecek yerler

Duomo kadar hemen yanındaki Vaftizhane de meşhur.

floransada gezilecek yerler

 Madem gittik bir poz verelim tabii önünde.

floransada gezilecek yerler

Cennetin Kapıları da denilen bu kapılarda kutsal hikayeler anlatılmış.

3. Açık Hava Müzesi Gibi Floransa’da Gezilecek Yer Piazza della Signoria:

Floransa’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer ise Piazza della Signoria. Açık hava müzesini andıran bu meydan birçok müze ile yarışabilecek kapasitede. Düşmanlarının gözünü korkutmak için I.

Cosimo tarafından yaptırılan yılan başlı Medusa’yı ellerinde tutan Perseus heykelinden, tek bir mermerin oyulması ile yapılan Sabin Kadınlarının Kaçırılması heykeline, Grandük I. Cosimo heykelinden, deniz tanrısı Neptün Çeşmesi’ne kadar birçok sanat eseri bu meydanda sergileniyor.

Bazılarının orijinalleri için müzelere gitmek gerekse de Floransa’da ücretsiz gezebileceğiniz en önemli duraklardan birisi Piazza della Signoria.
Piazza della Signoria hakkında da ilginç birkaç bilgi paylaşalım. Bu meydanda bir zamanlar engizisyon mahkemelerinin verdiği cezalar uygulanıyormuş.

Hatta Savonarola meydanda idam edilmiş, yakılmış ve külleri daha sonra anıt olarak kullanılamasın diye Arno Nehri’ne atılmış. Diğer bilgi de Sabin Kadınlarının Kaçırılması ile ilgili. Hikayeye göre Sabin kadınları o kadar güzellermiş ki Romalılar onlar ile evlenmek istiyorlarmış. Ama bir türlü Sabinler ile anlaşıp kadınları ile evlenme hayallerini gerçekleştirememişler.

Bu yüzden çok büyük bir festival düzenleyip çevredeki kasabalardan insanları çağırmışlar. Eğlencenin tam ortasında ise Romulus’un bir işareti ile Sabin erkeklerini etkisiz hale getirip kadınlarını kaçırmışlar ve evlenmişler. Hikayenin bazı kaynaklardaki devamına göre kadınlara özgürce evlenmeleri ile ilgili seçme hakkı da tanımışlar.

floransada gezilecek yerler

 Floransa gezilecek yerler arasında olması gereken bir yer bu meydan.

floransada gezilecek yerler

Meşhur Medici ailesinden Grandük I. Cosimo’nun heykeli.

floransada gezilecek yerler

Romalılar ve Sabinler arasında geçen mücadele sonucu Sabin Kadınlarının Kaçırılması heykeli.

4. Medicilerin Sarayını Görmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Palazzo Vecchio:

Floransa’da görmeniz gereken bir yer daha var, o da bugün taşıdığı sembolik değerler nedeni ile belediye sarayı ve aynı zamanda müze olarak kullanılan Palazzo Vecchio. Gökyüzüne doğru uzanan çan kulesi ile Palazzo Vecchio’da Dük I. Cosimo Medici 11 çocuğu ve karısı ile birlikte yaşıyormuş bir zamanlar.

You might be interested:  Ölüdenize uçakla ulaşım

Floransa’daki gezilecek yerlerin başında gelen bu sarayın her ne kadar içini görmek için ücret ödemeniz gerekiyor olsa da ilk avlusuna kadar ücretsiz girebiliyorsunuz. Böylece Palazzo Vecchio’nun en önemli yerlerini de ücret ödemeden görmüş olursunuz.

Sarayın avlusunda Michelangelo’nun Zafer heykeli, girişinde ise fiziksel gücün temsilcisi yarı tanrı Hercules ve Cacus heykeli ile Michelangelo’nun Davud heykeli yer alıyor. Bunları görmek için ücret ödemeniz de gerekmiyor.

Dük I. Cosimo Medici’nin sarayı Palazzo Vecchio ile ilgili ilginç bir de bilgi verelim. Sarayın giriş kapısında Goliath’ı elinde sapanı ile tehdit dolu bekler şekilde tasvir edilen Davud’un aslında gözleri Roma’ya doğru dönükmüş. Böylece Floransa, Roma’ya gizli bir mesaj gönderiyormuş.

 Medicilerin saraylarından birisi olan Palazzo Vecchio Floransa gezilecek yerler arasında.

5. Devasa bir Bazilika Görmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Santa Croce Bazilikası:

Floransa gezilecek yerler listesinde sıra Gotik tarzın etkili bir örneği olan ve Duomo’nun mimarı Brunelleschi’nin da yapımında yer aldığı Santa Croce Bazilikası’nda. Sade bir görünüşe sahip bu bazilikanın Floransa’da gezilecek yerler arasında yer almasının en önemli sebeplerinden birisi devasa boyutları.

Bazilikanın önüne geldiğimizde biz de büyüklüğü karşısında şaşırmış ve yüksekliğinin fotoğraflarda anlaşılabilmesi için yanında poz verme gereği hissetmiştik. Sadece kapıya göre bile minicik kaldık.

Bazilikanın bir diğer meşhur yanı ise Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Rönesans ve İtalya tarihinin en önemli kişiliklerinin istirahat ettiği yer olması.

  •  Santa Croce Bazilikası Floransa’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi.
  • Kocaman bir bazilika burası.

Gerçekten kocaman. Kapıların yanında bile minicik kaldık.

6. Gizli Kalmış Koridorlar Öğrenmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Ponte Vecchio:

Floransa’da mutlaka görülmesi bir diğer yer ise Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü. II. Dünya Savaşı’ndan arda kalan tek Ortaçağ köprüsü olan Ponte Vecchio 1345 yılında inşa edilmiş. Bildiğiniz yaya köprülerinden farklı olarak burası aynı zamanda bir çarşı. Kapalı Çarşı’ya benzer bir şekilde köprünün içi kuyumcular ve kaliteli saatçiler ile dolu.

Floransa’da gezilecek yerler listesinde yer alan Ponte Vecchio ile ilgili de ilginç bir bilgi verelim burası bir köprü olduğu kadar aynı zamanda Vasari Koridoru olarak da bilinen bir gizli bir geçidin parçası. Mediciler bu köprüdeki gizli bir koridor sayesinde bir saraylarından diğer saraylarına gidebiliyorlarmış.

Bu saraylar da Palazzo Vecchio ve Palazzo Pitti imiş. Böylece Mediciler halkın içine karışmadan şehrin sokaklarında gezebiliyorlarmış. Koridor kapalı ve duvarlarla çevrili olduğu için Mediciler buranın sıkıcı olmaması için talimat vermişler. Önce köprüdeki tüm kasap dükkanları kaldırılmış ve bugüne kadar devam eden kuyumcular yerleştirilmiş.

Koridorun duvarları da bu yürüyüşü daha zevkli hale getirebilmek için tablolar ile süslenmiş. Vasari Koridoru’nu görmek isterseniz özel turlar ile ziyaret edebilirsiniz.

Floransa sokaklarında gezerken, Palazzo Pitti veya Boboli Bahçeleri’ne gittiğinizde etrafa biraz dikkatlice bakarsanız üstünde sadece birkaç pencere yer alan şehrin içinde dolaşan koridoru görebilirsiniz.

  1. Floransa gezilecek yerler arasında en çok sevdiğimiz yerlerden birisi Ponte Vecchio.
  2. Yukarı görünen kısım meşhur Vasari Koridoru.

7. Hem Dinlenip Hem de Floransa’da Gezilecek Bir Yer Daha Görmek İsteyenler için Piazza della Republica:

Bu kadar yürüyüşten sonra biraz dinlenmenin vakti geldi. Floransa’nın İtalya’nın başkenti olmasına istinaden yapılan Zafer Takı manzaralı Piazza della Republica şehrin en meşhur kafelerinin de yer aldığı bir meydan.

Bu meydana gelirseniz hem Floransa gezilecek yerler listenizden bir maddeyi daha silmiş olur hem de meydanda 1733 yılından beri hizmet veren Gilli’de veya hemen yanındaki kırmızı gömlek anlamına gelen Giubbe Rosse’de kahve keyfi yapıp dinlenebilirsiniz.

Floransa’nın bir zamanlar forumu, halkın merkezi toplanma yeri olan olan bu meydan

Gilli’nin en güzel yanı kafede sanki zaman 1900lerin başında durmuş gibi. Kafenin dekorasyonu Piazza della Republica’ya taşındıkları zamandan beri çok az değişiklik göstermiş.

Giubbe Rosse’nin en dikkat çekici yanı ise adından da anlaşılacağı üzere kırmızı ceketli garsonları. Karar sizin ama hangisine oturursanız oturun Floransa gezilecek yerler arasında yer alan Piazza della Republica manzarası size keyif verecektir.

Veya tabii meydandaki Apple Store’a da gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Bu meydanda gün boyu yürümekten yorulan kendinize bir mola verip hem de etrafı seyredebilirsiniz.

8. Floransa Gezilecek Yerleri İleride Tekrar Görmek İsteyenler için Loggia del Mercato Nuovo:

Floransa’yı beğendiyseniz ve tekrar gelmek istiyorsanız bir adrese mutlaka uğramalısınız. Bunun için Piazza della Republica’ya oldukça yakın hediyelik ve daha ziyade turistlere yönelik ürünlerin satıldığı Mercato Nuovo’ya gitmeli oradaki bronz Fontana del Porcellino domuz heykelini bulmalısınız.

Efsaneye göre domuzun dişleri arasına bozuk para koyup aşağıdaki deliğe düşürebilirseniz ve sonra da burnuna dokunursanız Floransa’ya tekrar gelecekseniz demektir. Porcellino’nun altın sarısına dönen bronz burnuna bakarsanız birçok insanın sizinle aynı dileğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu arada söyleyelim 16.

yüzyılda yapılan bu heykelin gerçeği Palazzo Pitti’de saklanıyormuş.

Tekrar Floransa’ya gelmek istiyorsanız Fontana del Porcellino’ya uğramayı unutmayın.

9. Eşsiz Floransa Manzarasına Sahip Floransa’da Gezilecek Yer Piazzale Michelangelo:

Floransa’dan ayrılmadan önce mutlaka gitmeniz gereken bir yer daha var. Böylece yakından gördüğünüz köprüleri, bazilikaları, katedralleri uzaktan görebilir ve güzel Floransa dekoru önünde bir fotoğraf çektirebilirsiniz.

Bunun için gitmeniz gereken yer tüm Floransa’yı ayaklarınızın altına seren 1869 yılında inşa edilen Piazzale Michelangelo. Floransa gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı, Floransa’ya gelen her tur otobüsünün uğradığı bu meydandan, tarihi Floransa’nın tamamı görülebiliyor.

Öyle ki bir yerlerde Floransa manzarası fotoğrafı veya Floransa kartı gördüyseniz muhtemelen buradan çekilmiştir. Buradan tek bir fotoğraf karesine Floransa’nın görülmesi gereken en önemli yerlerini sığdırabilirsiniz.

Manzaraya bakarken Arno Nehri ve onun üzerinden geçen dünyaca ünlü Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Floransa Katedrali Duomo ve Basilica di Santa Croce sanki sizi etkileyebilmek için gizli gizli birbirleri ile yarışıyorlar gibi görünüyorlar.
Piazzale Michelangelo ile ilgili bir bilgi daha verelim.

Birçok kişi buranın Michelangelo tarafından tasarladığı için bu adı aldığını sanıyor. Oysa ki meydan Michelangelo’nun çeşitli eserlerin kopyaları olduğu ve bir zamanlar buraya Michelangelo’ya özel müze yapılması planlandığı için bu adı almış.

Buraya gelip Floransa gezilecek yerler listenizdeki birkaç yeri uzaktan doya doya seyredebilirsiniz. Duomo gibi.

  • Bu meydanın çok güzel Floransa manzarası var.
  • Ponte Vecchio, Duomo, Palazzo Vecchio, Santa Croce… Hepsinin buradan keyfini çıkartabilirsiniz.

10. İçi Sanat Eserleri ile Dolu Bazilika Görmek İsteyenler için Floransa’da Gezilecek Yer Santa Maria Novella:

1400’lü yıllarda yapılan Floransa’nın ilk büyük bazilikası olan Santa Maria Novella, Floransa’da ücretsiz gezilecek önemli yerlerinden birisi. Bazilikanın en önemli yerlerinden birisi Floransa’daki Rönesans’ın izlerini taşıyan ön cephesi.

Bu bazilika sadece dış görünüşü ile değil içindeki eserleri ile de gidenleri etkileyebilecek bir yer. İçeride Giotto, Brunelleschi, Masaccio, Michelangelo, Botticelli ve Vasari gibi birçok ünlü kişinin eserleri de yer alıyor.

Bunların içinde en meşhur olanı ise Brunelleschi’nin yaptığı ahşap haç ki bu haçın ilginç de bir hikayesi var. Brunelleschi, Floransa’nın bir diğer gezilecek yeri olan Santa Croce Bazilikası’nda Donatello’nun yaptığı haçı görüyor ve sadeliği yüzünden onu çok eleştiriyor.

Donatello da ona daha iyisini yapması için meydan okuyor. Sonunda Brunelleschi Vitruvius’un ideal insan figürünü biraz da taklit ederek bu büyük haçı yapıyor. Giderseniz Gondi şapelinin içindeki bu haçı da görmeyi unutmayın.

You might be interested:  Tüm detaylarıyla adım adım balat gezi rehberi

Keşke Bir de Bunları Harita Üzerinde Görseydik Diyenler için Floransa Gezilecek Yerler Haritası:

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa da gezilecek yerler

Floransa’da gezip görülecek pek çok tarihi bina ve yapı yer almaktadır. Hepsi de hemen hemen birbirine yakın olduğu için bu şehirde bu özel yapıları gezmek hiç de zor değildir.

Floransa’da gezilecek yerler:

Floransa katedrali

Floransa’nın kalbinde yer alan Santa Maria del Fiore yani İtalya’nın en meşhur kiliselerinden Floransa Katedrali, Floransa şehrinde yer alan en meşhur ve en önemli yapılardan biridir. Floransa’nın en yüksek yapısıdır. Gotik tarzda inşa edilen bu yapıya giriş ise ücretsizdir. Floransa katedrali hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

floransada gezilecek yerler

Floransa Piazza della signoria meydanı

Bu meydan tam bir açık hava müzesini andırmaktadır. Floransa’da görülebilecek önemli yapılardan biridir. Meydanda birbirinden etkileyici ve güzel heykeller yer almaktadır.

Meydana gittiğinizde bu devasal boyutlardaki heykelleri görünce siz de çok etkilenecek ve her birinin bir sürü fotoğrafını çekmeye çalışacaksınız. Meydandaki bu muhteşem görünümlü heykellerin hepsinin kendine has bir de hikayeleri var.

Piazza della signoria hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransada gezilecek yerler

Floransa Palazzo vecchio (eski saray)

Eski saray anlamına gelen bu yapı meydanda yer alan bugün belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo vecchio dur. Yapı kaleyi anımsatmaktadır. 1302 yılında Arnolfo di Cambio tarafından yapımı tamamlanmıştır. Yapı bir çok yetkili insana zamanında ev sahipliği yapmıştır ve sonrasında da medici ailesinin evi olarak kullanılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

floransada gezilecek yerler

Floransa Ponte vecchio köprüsü

Floransa’nın diğer simgelerinden biri de Ponte vecchiodur. Ponte vecchio eski köprü anlamına gelir. 2. Dünya savaşından kalan tek köprüdür. Ponte vecchio tarafından yaptırılmıştır. Köprünün yapılış amacı ise oldukça ilginçtir.

O dönem halk tarafından pek de sevilmeyen medicilerin arno nehri üzerinden bir saraydan diğer saraylarına geçmeleri için bir tür gizli geçit olması nedeni ile yapılmıştır.

Bu gizli geçidin nedeni ise halkın arasına karışmadan bu koridordan rahatça diğer saraya geçebilmek içindir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransada gezilecek yerler

Floransa Uffızı  galerisi

Uffızı  galerisi dünyanın en ünlü güzel sanatlar müzelerinden biridir. Müze Rönesans dönemine ait heykel resimlerle doludur. Bunun yanında dünyanın en önemli eserleri de burada yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için tıklayın

floransada gezilecek yerler

Floransa Palazzo pıtti  (Piti Sarayı)

Floransa’da yer alan ve gezilmesi gereken saraylardan biri de piti sarayıdır. Saray 1457 yılında Piti ailesi için yapılmıştır ve adını da bu aileden alır. Detaylı bilgi için tıklayın.

floransada gezilecek yerler

Floransa Battistero di san giovanni vaftizhanesi

Battistero di san giovanni Lorenzo Ghiberti ve Pisano tarafından yapılmıştır. Yapının en dikkat çeken yanı ise son derece etkileyici olan bronz kapılarıdır. Bu kapılar gerçekten görmeye değerdir. Burası bir vaftizhanedir. Vaftizhanenin içinde kullanılan mozaikleri kesinlikle görmelisiniz. Çünkü bu mozaikler şehirde yer alan tek orta çağ mozaikleridir. Detaylı bilgi için tıklayın.

floransada gezilecek yerler

Floransa Di Santa Croce Kilisesi

Santa Croce Basilikası Floransa’da yer alan oldukça önemli bir kilisedir. Bu kilise özellikle İtalyanlar için son derece önemlidir çünkü kilisenin içinde Michelangelo, Galileo, Machiavelli ve Dante gibi oldukça önemli insanların mezarları yer almaktadır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

floransada gezilecek yerler

Floransa Michelangelo davut heykeli

Michelangelo davut heykeli isimli eserini aslında pek de bilmeyen yoktur. Floransa’nın en önemli heykellerinden ve sembollerinden biridir. Michelangelo İtalya’nın en ünlü ressam ve heykeltraşlarındandır. Floransa’ya gittiğinizde Michelangelo hakkında çok şey duyacak ve ona ait eserlere hayranlıkla bakacaksınız. Ayrıntılı bilgi için tıklayın

floransada gezilecek yerler

Floransa Santa maria Novella bazilikası 

Santa maria Novella bazilikası Floransa’da yer alan önemli yapılar arasında yer almasa da aslında gezmeye değer yerlerden biridir. Kilise tren istasyonunun yanında yer almaktadır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

floransada gezilecek yerler

Floransa Giotto campanile çan kulesi

Giotto campanile Floransa’da yer alan önemli bir çan kulesidir. İnsanlar bu çan kulesine genelde Floransa ve civarının muhteşem manzarasını izlemek için gelirler. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa San lorenzo bazilikası

San lorenzo bazilikası Floransa’da bulunan önemli bazilikalardan biridir. Bu bazilika Michelangelo ile özdeşleştirilir aslında. San lorenzo bazilikasının içerisinde görmeye değer eserler ve önemli yapılar yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Museo dell’opera del duomo müzesi

Duomo’da yer alan bir tür katedral müzesidir. Müzenin yapılış amacı ise çan kulesini daha rahat gözetleyebilmektir. Yapı 13. Yüzyılda yapılmış. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Piazza della repubblica meydanı

Eğer Roma yazımızı okuduysanız Roma’nın sanat eserleri kadar meydanlarının da çok meşhur ve keyifli olduklarını biliyorsunuzdur. Aynı şekilde Floransa’da yer alan Piazza della repubblica meydanı da son derece keyifli ve son derece sevilen bir meydandır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Loggia del lanzi
Loggia del lanzi Piazza della Signoria’da bulunan bir binadır ve uffizi galeriye bağlıdır. Yapıda geniş geniş arklar yer almaktadır. Bu arklar sokak ve körfezlere bakmaktadırlar. Yapı daha sonrasında Uffizi galerisine bağlanmıştır. Uffizi yapıldıktan sonrasında çatı kısmı yenilenmiştir. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Piazzale michelangelo meydanı

Piazzale michelangelo diğer adı michelangelo meydanıdır. Bu meydan son derece hareketli bir meydandır. Meydanın en büyük özelliği ise mutşem bir şehir manzarasına sahip olmasıdır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa San miniato al monte bazilikası
San miniato al monte bazilikası Floransa’da ve hatta ülkedeki en güzel bazilikalardan biri olarak kabul edilmiş son derece etkileyici ve büyüleyici bir kilisedir. Kilise muhteşem Roma mimarisini ciddi anlamda yansıtır. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa San marco müzesi

San marco müzesi Michelozzo trafından restore edilmiş bir yapıdır. Muhteşem bir mimarisi vardır. Kendisini görmeye gelenlere kendilerini adeta 15. Yüzyılda hissetmelerini sağlar. Daha detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Medici şapeli
Floransa’da gezilecek diğer önemli yerler arasında yer alan Medici şapeli San Lorenzo Kilisesinin de bir parçasıdır aynı zamanda. Medici şapeli üç kısımdan oluşur. Bu üç bölmelerin her birinde zamanın ünlü isimlerinin mezarları yer almaktadır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Floransa Bargello palace sarayı

Eğer gotik mimariden hoşlanıyorsanız bu yapıyı beğeneceksiniz demektir. Çünkü yapı Floransa gotik mimarisinin en önemli ve en güzel örneklerinden biridir. Bargello palace halk sarayı demektir. Eskiden bu saray kışla ve hapishane olarak kullanılıyormuş. Detaylı bilgi için tıklayın

Floransa Santa maria del carmine

Floransa’ya gittiğinizde kilise gezmeye doyacaksınız ve belkide İtalya tatilinden döndüğünüzde hayatınız boyunca gezmediğiniz kadar çok kilise gezdiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü İtalya‘da yer alan bu kiliselerin hepsi özel ve hepsinin kendine has bir hikayesi var.

Mimarileri ayrı güzel, bir de içerisinde yer alan sanat eserleri görmeye kesinlikle değer. Santa maria del carmine kilisesi de bu kiliselerden biri. Floransa’da yer alan tüm kiliseler gibi bu kilisenin de içi ayrı bir güzel dışı ise apayrı güzeldir.

Kilisenin içinde Masaccio ve Masolino da Panicaleye ait muhteşem Rönesans freskleri vardır.

Floransa Brancacci chapel
Brancacci chapeli küçük bir şapeldir.

Brancacci chapeline Santa maria del carmine den ulaşılabilir Ancak 1771 yılında oldukça büyük bir yangın çıkmıştır ve bu yangında kilisenin büyük bir kısmı da zarar görmüştür.

Şapelin içinde tıpkı Santa maria del carmine kilisesinde olduğu gibi muhteşem freskler yer almaktadır. Bu fresklerden en ünlüsü Adem ile Havvanın cennetten kovuluşunu anlatan fresklerdir.

You might be interested:  Sakız adasında tadılacak lezzetler

Floransa Loggia del mercato nuovo çarşısı
Loggia del mercato nuovo aslında Froransa ‘da yer alan ama son derece ünlü ve çok eski bir çarşıdır. Çarşı 16.

Yüzyılda yapılmıştır ve ozamandan bu zamana kadar aktif olarak kullanılmaktadır. Çarşı tam bir Rönesans mimarisini temsil eder. Yapıldığı dönem çarşı yoğunluklu olarak ipek ve bazı değerli ürünlerin satıldığı bir yermiş.

Çarşının içinde piglet çeşmesi yer almaktadır. Turistlerin bu çarşıya gelme nedenleri de işte bu çeşmedir.

Floransa Santa felicita kilisesi
Santa felicita Floransa’da yer alan en eski kiliseler arasında 2. Sırada yer alır. Kilisenin 4. Yada 5. Yüzyılda yapıldığı söylenilmektedir.

Bu kadar eski bir yapının günümüzde hala bu denli sağlam olması gerçekten şaşkınlık uyandırıyor. Kilisenin içinde oldukça önemli ve görmeye değer freskler yer almaktadır. Kilisenin hemen ön cephesine baktığınızda Vasari Corridorun geçtiğini görürsünüz.

Kilisenin kocaman camları ve büyük bir kapısı olduğunu görüceksiniz. Medici ailesi bir dönem bu kilisenin en alt katında kalıyormuş.

Floransa Vasari Corridor
Vasari Corridor Floransa’da görebileceğiniz en ilginç yapılardan biridir. Palazzo Vecchio ile Palazzo Pitti’yi birbirine bağlayan kapalı bir geçiş yoludur. Yapı Giorgio Vasari tarafından 1564 yılında sadece 5 ayda yapılmıştır. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Floransa Gezilecek Yerler | Floransa Gezi Rehberi – Yolda Olmak

Floransa, tarihi sokaklarıyla sizi zamanda yolculuğa çıkaran şirin orta çağ kenti. İtalya‘nın Toscana bölgesinde yer alan, Rönesans’ın doğduğu, tarih, kültür ve sanat alanında oldukça önemli bir yere sahip şehir, İtalyanca Firenze olarak isimlendiriliyor. Michelangelo ve Machiavelli, Donatello ve Dante, Rönesans ve romantizm Floransa’nın her köşesinde.

Sanat ve mimarinin sergilendiği, dünyanın en sanatsal şehirlerinden biri, heykelleri, tarihi kiliseleri ve sarayları, güzel sokaklarıyla başlı başına bir açıkhava müzesi. Ancak bu sadece tarih içinde zamanı durdurulmuş olan bir şehir değil. Sanat galerinin ve lezzetli pizzacılarının yanında kaliteli butikler, marka dükkanlar ve canlı kafeler de bulunuyor.

Floransa, şehri ikiye bölen Arno Nehri çevresinde kurulu, adeta bir heykel müzesini andırıyor. Pek çok insana göre ‘Gerçek İtalya’ olan Floransa, insanın aklını başından alan tarihi yapıları ve sanat eserlerinin yanı sıra, dar sokakları, tarihi merdivenleri, zarif meydanları ve köprüleriyle de büyüleyici güzelliğini esirgemiyor.

İtalyan Rönesansının doğduğu, kültür, sanat ve mimari yapılarıyla İtalya’nın en önemli turizm merkezleri arasında. Geçmişinde hem siyasi hem de ekonomik açıdan Avrupa‘nın hep önemli bir kenti olmuş. Floransa’da 1300’lü yıllarda başlayan Rönesans hareketi, sanat ve edebiyat alanındaki gelişmelerle Avrupa tarihini değiştirdi.

Leonardo Da Vinci, Dante Alighieri ve Michelangelo gibi dünya sanat tarihine yön veren sanatçıların doğum yeri olan kentin dört bir yanı görkemli sanat galerileri ile dolu.

Floransa Gezi Rehberi

Floransa, İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti. İtalyan Rönesansının doğduğu şehir, kültür, sanat ve mimari yapılarıyla İtalya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan turizm merkezlerinden biri. İçinden geçen Arno Nehri ve çevresinde kurulan Floransa, çevresindeki yerleşim alanlarıyla birlikte yaklaşık 1 milyona yakın bir nüfusa sahip.

Tarih boyunca İtalya’nın ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biri olan Floransa, İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir yerleşim yeri. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların da yetiştiği şehirde çok sayıda sanat galerisi, müze ve mimari yapı bulunuyor.

Floransa’nın tarihi geçmişi çok derin. MÖ 59 yılında Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılan askerlere verdiği verimli topraklar üzerinde Florentia ismi ile kurulmuş. MS 3. yüzyılda Roma İmparatoru Diokletian tarafından Floransa ismini alarak Toskana vilayetinin başkenti ilan edilen şehir, Roma İmparatorluğunun yıkılmasının ardından Bizans ve Ostrogot istilalarına uğramış.

Floransa, 1100’lü yıllardan itibaren zengin ailelerin etkisiyle kendi kendini yöneten bir cumhuriyete dönüşmüş. Sermaye birikimi ve ticari etkisiyle, Avrupa’nın ve bölgenin önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiş. 1300’lü yıllarda başlayan Rönesans hareketi, sanat ve edebiyat alanındaki gelişmelerle Avrupa tarihini değiştirdi.

Medici Ailesi, kentin karakterinde çok derin izler bırakmış. ve 17. yüzyıllar arasındaki Rönesans hareketinin döneminin izlerini Floransa’nın dört bir yanında görmek mümkün.

Floransa, II. Dünya Savaşında, 1943 ve 1944 yılları arasında Alman ordusu tarafından işgal edilmiş. Adolf Hitler 1938 yılında Floransa gezisinde Floransa’ya hayran kalmasına rağmen, Alman askerleri şehirden geri çekilirken tarihi köprü Ponte Vecchio’yu yıkıp şehrin yollarını da kullanılmaz hale getirmişler.

Başkent Roma’ya 2 saatlik uzaklıkta olan şehrin 1 milyon nüfusu var. Tarihi ve kültürel dokusu kadar yumuşak iklimiyle de cazibesini katlayan Floransa, buram buram sanat kokan bir tatil planı için en iyi seçenek.

Floransa’da yaz mevsiminde güneşli ve sıcak, kış mevsiminde ise yağışlı ve soğuk bir hava yaşanıyor. Floransa’yı yağışlı bir havaya maruz kalmadan keyifli bir şekilde keşfetmek için şehri mayıs-ağustos ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Ağustos ayında ise tatiller ve bayramlar dolayısı ile halkın büyük bölümü şehirde olmuyor ve bu dönem mağazaların büyük bölümü kapalı oluyor. Bu nedenle seyahatinizi ağustos ayına denk getirmeseniz iyi olur.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa, birçok kişinin ‘Gerçek İtalya’ olarak tanımladığı, İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri. Çoğu gezilecek yerleri bir arada sunan şehir merkezini yürüyerek keşfetmek en güzeli.

Sanat eserlerinin zenginliği ve mimarisi ile göz dolduran Ufizzi Galerisi; şehrin simgesi Santa Maria del Fiore Katedrali, bunun tam karşısında yer alan, göz kamaştırıcı kapılarıyla Battistero (vaftizhane), adeta açık hava müzesi görünümündeki Piazza della Signoria Floransa’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Ponte Vecchio olarak bilinen Eski Köprü, Santa Croce Kilisesi, belediye sarayı olarak kullanılan Palazzo Vecchio, Michelangelo, Machiavelli ve Galileo gibi Floransalı ünlülerin de mezarının yer aldığı Santa Croce Kilisesi görülmeye değer.

Floransa’yı doyasıya yaşamak için Duomo Katedrali’nin görkemli mimarisini dolaşmak, Uffizi Galerisi’ndeki eserleri incelemek, Rönenans heykelleriyle dolu San Miniato al Monte Kilisesi’ne tırmanmak ve Santa Croce’nin sokaklarında yürümek yeterli değil ne yazık ki. Gerçek olamayacak kadar büyüleyici olan bu kentte her şeyi görmek, her yeri gezmek için haftalar gerekiyor.

1. Duomo Meydanı

Duomo Meydanı (Piazza del Duomo), şehrin kalbinin attığı nokta. Floransa’nın en önemli sembollerinden biri olan Katedral Meydanı, kentteki birçok tarihi yapı ve eserin sıralandığı, yerel halkın buluştuğu, turistlerin ise şehri gezmek için başlangıç noktası kabul ettiği yer.

Piazza Duomo ve çevresindeki yapıların oluşturduğu Santa Maria del Fiore Katedral kompleksi, küçük bir alanda İtalyanın en büyük sanat eserleri toplamış gibi görünecek gözünüze. Meydanın etrafında yürürken attığınız her adımda hayranlık uyandıran karma mermerler ve ince vitray çalışmaları daha yakından inceleyebilirsiniz.

Vaftizhane, çan kulesi, katedral ve müzeyi gezerken İtalyan Rönesansı’nın en büyük sanatçıları olan Ghiberti, Brunelleschi, Donatello, Giotto ve Michelangelo tarafından yapılan sanat ve mimarinin baş yapıtlarını görebilirsiniz.

2. Floransa Katedrali

Floransa Katedrali (Santa Maria del Fiore), Floransa’nın kalbinde, Duomo Meydanı’nda yer alıyor. 1296’da Mimar Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmeye başlansa da yapı 600 yıl sonra tamamlanabilmiş. Katedralin enfes şehir manzarasına sahip 414 basamaklı Giotto Çan Kulesi, görülmeye değer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *