Doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyDoğu Ekspresi – Merak Edilenler

Doğu Ekspresi, son yıllarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi olurken seyahat etmeyi sevenler için oldukça ilgi çekici olmayı başarıyor. Özellikle kış mevsiminde çok yoğun talep gören Doğu Ekspresi ile alakalı merak ettiğiniz hemen her konuda en özel bilgilere ulaşabileceğiniz bu rehberimize hemen göz atmaya başlayabilirsiniz.

Contents

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Bu rehberi inceledikten sonra Doğu Ekspresi ile harika bir deneyim yaşamak sizin için de mümkün olacak. Hadi şimdi detaylara bir göz atalım!

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyDoğu Ekspresi Bilet Ücretleri

Doğu Ekspresi turuna çıkmak ve bu tur ile birlikte harika bir deneyim yaşamak isteyenler için en önemli konulardan bir tanesi de bilet fiyatlarıdır. Peki, Doğu Ekspresi’ne katılmak istediğinizde ödemeniz gereken ücretler nelerdir?

Doğu Ekspresi bilet fiyatları farklı seçeneklerle sizlere sunuluyor. Pulman yani koltuklu vagonlarda bir bilet satın almak istediğinizde 58 TL ödemeniz gerekiyor. Ancak bu uzun yolculuk için daha mantıklı olan örtülü kuşetli seçenek daha değerli olacaktır. Örtülü kuşetli vagonda alacağınız bir bilet için ödemeniz gereken ücretse kişi başı 78 TL olacaktır. 

Yataklı vagonlarda seyahat etmek isteyenler için artık klasik Doğu Ekspresi yerine Turistik Doğu Ekspresi’ni tercih etmek gerekiyor. Bunun için de ödemeniz gereken ücret 2 kişilik bir kompartıman için kişi başı 294,5 TL şeklindedir.

Tek kişi için ise ödemeniz gereken tutarın 480 TL olacağını unutmamalısınız. Doğu Ekspresi’nde 60 yaş üstünde olanlar, öğretmenler ve gençler için de %15’lik bir indirim olduğunu unutmamalısınız.

2. Doğu Ekspresi Rotası Nedir?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyTren Yolculuğunun Asıl Rotası

Trene binip doğu şehirlerine yolculuk yapmak geçmişte bu denli etkileyici bir aktivite olmasa da kış ile birlikte manzara ve tren ortamı oldukça etkili oluyor. Bu kapsamda Doğu Ekspresi’ne katılmak isteyenler için yolculuk Ankara’da başlıyor. Sonra sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçen tren son durağı olan Kars’ta duraklıyor. 

Ekspresin tam tersi istikamette giderek her gün yüzlerce insana unutulmaz bir deneyim yaşattığını da ifade etmek gerekir. Trenin duraklarda ne kadar bekleyeceği ile alakalı bir düzen olmaması yolcuların sürekli trenin yanında olmalarını gerektiriyor. Aksi takdirde yolculuğunuzun ortasında bir durakta unutulabilirsiniz.

3. Doğu Ekspresi Yolculuğu Ne Kadar Sürüyor?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyTrende Yolculuk Süreleri

Ankara Tren Garı’ndan başlayan yolculuğunuz yaklaşık 25 saat sonra Kars Tren Garı’nda sonuçlanıyor. 17.55’te hareket eden tren sizi ertesi gün 18.55’te Kars’a ulaştırıyor. Rötar, bekleme ve diğer bazı durumlar nedeniyle yolculuğunuzda maksimum 4 saat uzama olabileceğini de ifade etmek gerekiyor. Her halükârda yolculuk 25 ila 29 saat arasında sona ermiş oluyor. 

4. Vagon Tercihinizi Nasıl Yapmalısınız?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyVagon Tercihi

Rahatına düşkün bir seyahat severseniz ve sizin için konfor her şeyden önemliyse bu durumda yapmanız gereken tek şeyin yataklı vagonda seyahat etmek olacağını bilmelisiniz. 2 adet yatak, dolap, mini buzdolabı ve ellerinizi yıkayabileceğiniz bir lavabo bu vagondaki kompartımanlarda size sunulan şeyler. 

Örtülü kuşetli vagondaki kompartımanlarda 4 adet yatak ve diğer özellikler mevcut. Burada da yatak konforunu yaşayabiliyor olsanız da 4 kişinin küçük bir alanda zaman geçirecek olması sizi bir nebze rahatsız edebilir. Pulman olarak bilinen vagonların ise tamamen koltuklu olduğunu söylemek gerekir. 25 saat boyunca oturarak giderim derseniz bu çılgınlığı yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Yataklı ve örtülü kuşetli vagonlarda her kompartıman için sıcaklık ayarı yapılabiliyor. Üstelik temiz çarşaf verilmesi de sizin için oldukça özel bir seçeneğe kapı aralıyor. Konforunuzu fazlasıyla düşünüyorsanız pulman dışındaki iki seçenek sizin için doğru olacaktır.

5. Tuvalet İhtiyacı Nasıl Gideriliyor?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyTuvalet İhtiyacı

Trenle alakalı en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ortak kullanım alanları ile alakalı oluyor. Ortak kullanım alanları çok hor kullanılmıyor. Çünkü bu seyahate katılan insanlar genellikle çok seyahat eden ve sizinle benzer hassasiyetlere sahip insanlar oluyor. Yataklı vagonlarda her vagonda 2 adet tuvalet var. Bu anlamda tuvaleti kullanan kişi sayısı az. Çünkü vagondaki toplam kompartıman sayısı 7’dir. Zaten TCDD görevlilerinin tuvaletleri de sık sık temizlediklerinden söz etme gerekir.

6. Trende Yemek Var mı?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyTrende Yemek

Trende bulunan yemekli vagonda dilediğiniz kimi yemek yiyebilir ve vakit geçirebilirsiniz. 4 kişilik masalarda sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz gibi alkol satışının olması sayesinde de arzu ettiğiniz şekilde bir deneyime kapı aralayabilirsiniz. Menünün oldukça zengin olduğu Doğu Ekspresi ile alakalı menüde yazan her yemeği bulamasanız da aç kalmayacağınızı ifade etmek gerekir. Üstelik yiyecekler için ödemeniz gereken ücretler de oldukça makul seviyelerde.

7. Valiz Bölümü Var mı?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyDoğu Ekspresi Valiz Bölümü

Hayır, yok. Valizinizi yatacağınız yerden ayrı bir yere koyamıyorsunuz. Yataklı vagonlarda kompartıman içerisinde valiziniz için bir yer ayrılmış olsa da örtülü kuşetli vagonda bu da yok. Bu nedenle de çok büyük bir valizle seyahate çıkmamanızı öneriyoruz. 

You might be interested:  Ülkemizin mimarisiyle göz dolduran 10 köy ve kasabası

8. Trende Evcil Hayvan ile Seyahat Mümkün mü?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyTrende Evcil Hayvan

Doğu Ekspresi boyunca evcil hayvanlarınızı da seyahat arkadaşınız olarak yanınızda gezdirebilirsiniz. Üstelik evcil hayvanlarınız için satın alacağınız biletler de %15 indirimli oluyor. Bu nedenle de trende evcil hayvanla seyahat deneyimi oldukça keyifli bir hal alıyor.

9. Sigara Yasak mı?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 ŞeyTrende sigara içmek

Trende sigara içmek kesinlikle yasak. Ancak kompartımanınızı içeriden kilitleyerek bu yasağı delebilirsiniz. Her ne kadar tasvip edilmeyen bir durum olsa da bir şikâyet gelmediği sürece trende sigara içebilirsiniz.

10. Doğu Ekspresi Yorucu mu?

Doğu Ekspresi Yorucu mu

Doğu Ekspresi’nin yorucu olup olmadığı en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu nedenle de insanlar bilet almadan genellikle bu soruyu sorarlar. Eğer siz de Doğu Ekspresi ile yolculuk yapacaksanız yolculuğunuzun hiç yorucu olmayacağını ifade edebiliriz. Çünkü dilediğiniz zaman ayaklarınızı uzatıp dinlenebiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Her şeyden önce Doğu Ekspres’inin ne olduğunu anlatalım. Doğu Ekspresi, bir serüven ya da tur değil. Eski Türk filmlerinde de görmeye aşina olduğumuz kompartımanlı bir tren. Bilet alarak  gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz. Başta serüven değil dedik ancak amacınız bir yerden bir yere ulaşım sağlamak değilse bu yolculuğu bir serüvene dönüştürmek de sizin elinizde.

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Son zamanlarda fenomen haline gelen Doğu Ekspresi, herkesin yaşamı boyunca mutlak suretle yaşaması gereken seyahatlerden birisi. Olağanüstü manzaralar, şaşırtıcı hikayeler ve bambaşka yaşamlar eşliğinde uzun bir yolculuk Doğu Ekspresi. İşte Doğu Ekspresi hakkında merak edilen 10 şey.

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Yolculuk edeceğiniz kompartımana göre bilet ücretleri değişmekte. Şu dönemde bilet fiyatları: pulman 47 TL, örtülü kuşetli için 63,50 TL, yataklı için 117 TL. Şöyle ki öğretmen, 60 yaş üstü ve genç gibi indirimler de vardır. Tümünde %20 indirim uygulanmaktadır. Çocuklar ve 65 yaş üstü yolcular için ise %50 oranında indirim uygulanmaktadır.

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi’nin ilk kalkışı Ankara Tren Garı’ndan hareket ediyor ve Kars Tren Garı’na ulaşana kadar sırası ile Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’da yalnızca 5 dakikalık molalar veriyor.

3) Yolculuk Kaç Saat Sürüyor?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Tren, her gün Ankara Garı’ndan saat 18.00’da hareket ediyor ve bir sonraki gün 18.30’da Kars Garı’na varmaktadır. Toplamda yolculuk 24,5 saat sürmekte. Olabilecek rötarlardan ötürü süre 29 saate de sarkabiliyor.

4) Hangi Vagonu Tercih Etmeliyim?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Trende yataklı vagonlar en rahat sayılan vagonlardır. İki kişilik olan vagonlar ranza şeklinde altlı üstlü iki yatak, bir adet dolap, içinde küçük bir buzdolabı ve el yıkamak için küçük bir lavabo yer almaktadır. Kuşetli olanlar ise 4 kişilik. Pulman olanlar ise yalnızca koltuktan oluşmaktadır.

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Yatakların olduğu vagonlarda maksimum 7 kompartıman mevcuttur, bundan dolayı tuvaletleri kullananların sayısı çok değil. Ayrıca yataklı vagonda iki adet tuvalet mevcuttur.

Pulman ve Kuşetli vagonlarda yolculuk edenlerin sayısı çok fazla olduğundan dolayı bu vagonlarda durum farklılaşabilir.

Elbette ki rutin tuvalet ve vagon temizliği gerçekleştiriliyor ama haddinden fazla ve umarsızca ortaya çıkan kirlilikten TCDD sorumlu değildir.

6) Trende Yemek Bulunuyor Mu?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Trende restoranın yer aldığı bir vagon vardır. 4’er kişilik masaların yer aldığı restoranda menülerde yazılı yemekleri ve fiyatlarını görebilirsiniz. Eskisi gibi alkol satışı mevcut değil. Menüde yer alan her şey bulunamasa da asla aç kalacağınızı düşünmüyoruz. Fiyatlar ortalama düzeyde. Restoranın belli bir açılış-kapanış saati yok. TCDD’nin açmış olduğu ihale sonucu özel işletmeye sahip ve restoran da müşteri var olduğu sürece açık.

7) Valiz İçin Ayrı Bir Bölüm Var mı?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Kompartımanlarda bavullarınız için ayrı bir bölüm ne yazık ki mevcut değil. Yataklıda da gitseniz standart pulmanda da seyahat etseniz bavulunuzu yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca kompartımanlar içeriden kilitlenebilirken dışarıdan kilitlenemiyor. Restoranda uzun süre oturacaksanız arada bir kompartımanınızı kontrol etmenizde fayda var.

8) Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Trenlerde evcil hayvanlar kabul edilmekte. Elbette ki kimi şartlar dahilinde. Evcil hayvanınız için de bilet almanız gerekecek ama bunu %50 indirimle alabilirsiniz. Ne yazık ki yataklı vagonlarda ve örtülü kuşetlilerde değil, pulman vagonda seyahat etme zorunluluğu vardır. Detayları TCDD’nin internet sitesinden kontrol edebilirsiniz.

9) Trende Sigara İçiliyor mu?

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Trende sigara içilmesi yasak. Fakat siz kapınızı kapatıp kompartımanınızda sigara içer ve diğer yolcular kokudan rahatsız olup şikayet etmezler ise bir problem yok. Ancak bu durumdan rahatsız olup şikayet edilirseniz sigara tüketiminiz tren görevlileri tarafından engellenecektir.

10) Yorucu Oluyor mu?

Yataklı kompartımanı seçerseniz istediğiniz zaman yatar pozisyonda olacağınızdan ötürü 2 saatlik uçak yolculuğundan daha keyifli ve rahat denilebilir. Pulmanda seyahat elbette ki çok zordur. 24 saati oturur pozisyonda geçirmek pek de mümkün değil.

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi yıllardır seferlerini sürdürüyor. Peki neden birdenbire popüler hale geldi ve biletler kısa sürede tükenir oldu? Doğu Ekspresi ile yolculuk yapmak isteyenlerin bilmesi gerekenler neler? Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilenleri derledik…

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi; Ankara’da başlayan ve Kars’ta biten, masalsı manzaralar sunan kompartımanlı tren yolculuğuna deniyor.

Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından biri olması, özellikle genç kitle arasında popülerliği ve seyahatin eğlenceli geçmesi, Doğu Ekspresi’nin tercih edilmesini sağlıyor. Gezgin olmak istiyorsanız, fazla para harcamadan bu heyecanınızı Doğu Ekspresi ile başlatabilirsiniz.

 Doğu Ekspresi’nin trend olmasında farklı etmenler bulunuyor. En önemli etmenlerden biri, sosyal medya. Doğu Ekspresi hakkında bilinmesi gerekenleri, merak edilenleri derledik.  

Doğu Ekspresi nasıl trend oldu? 

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilenlerin başında, nasıl trend olduğu sorusu geliyor. Doğu Ekspresi, uzun süredir Ankara-Kars seferlerini sürdürüyor ancak trend hale gelmesi, özellikle gençler arasında rağbet görmesi, yakın bir zamana denk geliyor.  

Doğu Ekspresi’nin trend olmasını sağlayan farklı nedenler var. Bunlar arasında sosyal medya, kuşkusuz en önemli neden. Gezgin gençlerin oluşturduğu küçük gruplar tarafından kullanılan Doğu Ekspresi, sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile farklı gezginlerin de ilgisini çekmeyi başardı. Sosyal medyanın gücü ile birlikte ilgi daha da büyüdü.

Doğu Ekspresi, takipçilerine popüler bir konu sunmak isteyen İnstagram kullanıcıları ve YouTuberların uğrak adresi haline geldi.

Sosyal medya dışında; Doğu Ekspresi’nin uygun fiyat karşılığında eşsiz bir deneyim sunması, yurt dışına geziye gidemeyen gençler için bir alternatif olması gibi nedenler de, Doğu Ekspresi’nin trend olmasını sağlayan sebepler arasında.

Doğu Ekspresi yolculuğu ne kadar sürüyor? 

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan her gün saat 17.55’te kalkıyor. Ertesi gün saat 18.30’da Kars Garı’na varıyor. Yaklaşık 24,5 saat yolculuk yapmış oluyorsunuz. Bu süre, yolda çalışma yapıldığında uzayabiliyor. Kars’tan seferler ise her gün sabah saat 08.00’da başlıyor.

You might be interested:  Yurtdışı Çıkış harcı

Doğu Ekspresi güzergahı 

Doğu Ekspresi güzergahı; Ankara – Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Erzincan – Erzurum – Kars şeklinde. Ara duraklarda birkaç dakika duraklarken, ana duraklarda ise bu süre 10-15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Ankara-Kars arası seferlerde duraklardan kalkış saatleri; Ankara: 17.55, Kayseri: 00.48, Sivas: 04.19, Erzincan: 10.32  

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

 

Bilet Fiyatları ne kadar? 

Farklı koltuk tiplerine göre bilet fiyatları değişkenlik gösteriyor. TCDD’nin resmi web sitesinde yer alan resmi bilet fiyatları:

 • Pulman, tek kişilik tek yön için 48 TL
 • Örtülü Kuşet karma odada kişi başı tek yön için 63,5 TL
 • Yataklı Vagon özel odada tek yön için kişi başı 116 TL, çift kişilik 192 TL (kişi başı 96 TL) olarak belirlenmiş.

Doğu Ekspresi İndirimli Biletler

 • TCDD’nin çeşitli statülere göre indirimleri de mevcut.
 • Genç (13-26 yaş), 60-65 yaşındakiler, öğretmen ve TSK üyeleri %20 indirimli, 65 yaş üstü %50 indirimli seyahat edebiliyor.
 • Ayrıca, gidiş ve dönüş biletlerinizi aynı anda almanız durumunda da, %20 indirim yapılıyor. 0-6 yaş çocuklar için herhangi bir ücret alınmıyor.

 

Doğu Ekspresi kompartıman ve vagon çeşitleri 

Trende; pulman, örtülü kuşetli ve yataklı olarak üç farklı özellikte seyahat etme olanağı sağlanıyor.

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Pulman Nedir? 

Doğu Ekspresi’nde özellikle yataklı vagona yoğun talep olmasından dolayı pulman seçeneğiyle sıkça karşılaşabilirsiniz. Pulman, tüm yolculuğunuzu koltukta geçirdiğiniz ve yataklı alternatifinizin bulunmadığı bir vagon.

Yolculuk süresinin uzunluğu göz önüne alındığında pulman seçeneği konforlu görünmeyebilir ancak sizinle seyahat eden yolcularla doğal bir samimiyet yakalayabilirsiniz. Sonrasında gelsin kekler, börekler, poğaça ikramları…

 

Doğu Ekspresi ile bir yolculuk planlamak istiyor ve yataklı vagonlarda yer bulamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durum karşısında uyku sorununu ortadan kaldırmak için; 1 kişi için 2 koltuk alabilir ve dönüşümlü yatabilirsiniz. Özellikle karşılıklı koltuklar için bilet alarak, ayaklarınızı uzatabilirsiniz. 

Pulman vagonlarda koltukların tamamı kendi etrafında dönüyor. Bu da kalabalık gruplar için iyi bir alternatir. Pulman vagonlarda en arka sıralarda bulunan camlar açılabiliyor, vagonun en konforlu kısmını da bu bölüm oluşturuyor. Pulman vagonlarda priz konusu biraz sıkıntı olabilir. Çünkü sadece ortak kullanım alanı olan tuvaletlerde priz var. 

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

 

Örtülü Kuşetli vagon nedir? 

Karşılıklı ikili koltuk üzerinde ranza şeklinde yatakların bulunduğu ve 4 kişinin konaklayabildiği odalara örtülü kuşetli deniliyor.

Örtülü kuşetli vagon tercihinde bulunan yolculara, temiz çarşaflar veriliyor ve yatağınızı kendiniz hazırlıyorsunuz. Bu vagon tipinde tuvalet ortak olarak kullanılıyor ve vagonda lavabo bulunmuyor.

  Eğer örtülü kuşetlide yabancı birini istemiyorsanız, dört kişilik bilet de alabilirsiniz.  

 

Yataklı vagon nedir? 

Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon, en çok tercih edilen tür. Çünkü iki kişilik ve koltuklar yatağa dönüşebiliyor. Yataklı vagonda kalıyorsanız; mini buzdolabı, size özel lavabo ve rafınız olacak. En çok ihtiyaç duyulan prizler de odanızın içinde sizi bekliyor. Bunlar dışında, odanın ısısını da kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi’nde temel ihtiyaçlar 

Doğu Ekspresi ile yolculukta karşılaşacağınız ihtiyaçlarınızı ele alalım. 

Yemek: Doğu Ekspresi’nde yemekli vagon var. 4 kişilik masalardan oluşan restoran, özel bir işletmeye ait olduğu için fiyatlar esnaf lokantasından biraz pahalı.

 Doğu Ekspresi’ni kullanacaksanız, yanınızda atıştırmalıklar ve sabah kahvaltı götürmenizi tavsiye ediyoruz. Yataklı vagonlardaki mini barlarda; iki çikolata, meyve suyu, su ve çubuk kraker bulunuyor. Tren Erzurum’a yaklaştığında, cağ kebabı siparişi verebilirsiniz.

Böylece Erzurum istasyonunda durduğunuzda mis gibi kokan cağ kebabını alıp afiyetle yiyebilirsiniz. 

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Kompartıman ve temizlik: Kompartımanlar sefer öncesinde temizleniyor. Kondüktörler, kuşetli vagonlarda kalan yolcular için yıkanmış ve ütülenmiş çarşafları paketli olarak veriyor. Yataklı vagonlarda ise; sefer öncesinde hazırlanan yataklar sizi bekliyor.  

Tuvaletler: Yataklı vagonlarda, vagon başı ve sonunda biri alaturka biri de alafranga olmak üzere iki tuvalet bulunuyor. Yataklı vagonda 10 kompartıman olduğu için, tuvaletler çok pislenmiyor. Tuvalet kağıdı da var ama yolculuk sonuna doğru bitebiliyor. Kuşetli ve pulman vagonlarda ise tuvaleti çok kişi kullandığı için zaman zaman temizlik sıkıntısı yaşanabiliyor. 

Kıyafet önerisi: Kars, özellikle kış aylarında gündüzleri -10 ve geceleri de –40 dereceleri görebiliyor. Bu nedenle gitmeden önce; mont, eldiven, içlik ve bot almanızı tavsiye ederiz.  

Güvenlik: Kompartımanlarda, yani odalarda kapılar içeriden kilitlenebiliyor ancak dışarıdan kilitlenemiyor. Yataklı vagon, trenin sonunda olduğu için vagon girişinde kondüktör var ancak yine de restorana giderken değerli eşyalarınızı yanınıza almanızı ve kompartımanı ara ara kontrol etmenizi öneriyoruz.

doğu ekspresi hakkında merak edilen 10 Şey

Doğu Ekspresi ile ne zaman yolculuk yapılması gerekir? 

Doğu Ekspresi ile yolculuk her mevsimde güzel ama bembeyaz kar manzaralarını görmek istiyorsanız, ocak-şubat aylarında yola çıkabilirsiniz. İkinci bir alternatif olarak, Doğu’nun yemyeşil yaylalarını görmek istiyorsanız da mayıs-haziran dönemini tercih edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi için öneriler 

 • Yanınızda çoklu priz bulundurmanız işinize yarayabilir. Bunun dışında yanınıza mutlaka yemek ve atıştırmalıklar alın. 
 • Tren, küçük istasyonlarda 2-3 dakika ve büyük şehirlerde 6-7 dakika duruyor. İstasyonlarda bir şeyler almak için koşup kendinizi riske atmayın. 
 • Sabah güneş doğmadan uyanmaya çalışın. Çünkü görülmesi gereken manzaraların bulunduğu yerlerden, sabah saatlerinde geçiliyor.  
 • Fotoğraf makinenizi, içeceğinizi ve müziğinizi almayı unutmayın.  

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Bazen rutinin dışına çıkıp uzun bir yolculuğa çıkmak ister insan. Sizde böyle bir yolculuğu Yeşilçam

filmlerinde gördüğünüz kompartımanlı trende, olağanüstü manzaralar eşliğinde yapmak ister miydiniz? Çoğu insanın çocukluk hayali olan Doğu ekspresi ile bu mümkün. Belki de böyle bir macera, ihtiyacınız olan tek şeydir. O halde Doğu Ekspresi hakkında merak edilen 10 şey için yazımızın devamını okumalısınız.

Doğu ekspresi ücreti, oldukça makul olmakla birlikte yolculuk edeceğiniz kompartımana göre değişiyor. Yataklı 117 TL, örtülü kuşetli 63,5 TL, pulmanlı vagon ise 47 TL olarak ücretlendiriliyor. 65 yaş üstüne, 13-26 yaş arası gençlere ve basın mensubu, TSK çalışanı ve öğretmenlere indirimli satış yapılıyor.

Ankara Tren Garı’ndan kalkış yapan Doğu ekspresi Kars Tren Garı’na gidiyor. Ara durakları ise Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum.

Yolculuk 24,5 saat sürmekle birlikte rötar durumunda süre 29 saate ulaşabiliyor.

 • Pulman: Genellikle kısa mesafeli yolculuklarda tercih edilen bu vagonlar, normal koltuklu vagon olup bir tarafta 2 çiftli koltuk bir tarafta 1 tekli koltuktan oluşur.
 • Örtülü kuşetli: Bu kompartımanda (bölüm, oda olarak da bilinir) yataklara dönüşebilen 4 kişilik koltuklar bulunuyor.
 • Yataklı: Bu kompartımanda 2 kişilik, biri altta biri üstte yataklar, mini buzdolabı, priz, masa ve lavabo(tuvalet değildir) da bulunuyor.

Yataklı vagonda,  birisi alaturka diğeri alafranga olmak üzere 2 tuvalet bulunuyor.  Kuşetli ve pulman vagonlarda da tuvalet bulunuyor. Ancak kuşetli ve pulman vagonlarda daha çok yolcu bulunduğundan, hijyen bakımından yataklı vagonlardaki tuvaletler daha uygun oluyor.

Trende 4’er kişilik masalar halinde bir restorandan oluşan bir vagon bulunuyor. Restoran özel bir işletmeye ait olduğundan, sürekli açık. Alkol satışı da yapılan restoranda menüde yazılı olan her şey bulunuyor. Üstelik fiyatlar da makul. Yataklı vagonlardaki minibarın içersinde iki adet çikolata, meyvesuyu, çubuk kraker ve su bulunuyor.

You might be interested:  Daha genç kalmak İçin yaşamanız gereken 10 yer

Yataklı vagonlarda valiz koyma yeri bulunsa da diğer vagonlarda bulunmuyor. Yalnızca küçük sırt çantalarının sığabileceği baş üstü raflar bulunuyor. Kompartımanların kapıları içerden kilitlenebilse de dışarıdan kilitlenemiyor. Vagon girişinde kondüktör bulunuyor.

Kuşetlide 1 adet, yataklıda ise 2 adet priz bulunuyor ve 24 saat kullanılabiliyor. Ancak pulman vagonda  priz bulunmuyor.

Doğu’nun uçsuz bucaksız yemyeşil yaylalarını görmek istiyorsanız  Mayıs-Haziran aylarında, kar manzarası seyretmek istiyorsanız  Ocak-Şubat aylarında yolculuğa çıkmanızı öneririz.

Yataklı vagonlarda yolculuk elbette daha kolaydır. Tren yolculuğunda hız nedeniyle kaliteli uyku söz konusu olmayabilir.

 • Bu yazılar da ilginizi çekebilir:
 • Avrupa’yı Trenle Gezmek
 • Hangi Pasaport Türü Kimlere Verilir?

Post Views:
1.605

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 10 Şey

Öncelikle Doğu Ekspresi ‘nin ne olduğuna açıklık getirelim. Doğu Ekspresi, bir tur ya da serüven değil. Eski Türk filmlerinde gördüğümüz kompartımanlı bir tren. Biletinizi alıyorsunuz ve gitmek istediğiniz yere gidiyorsunuz.

Serüven değil dedim ama amacınız bir yerden bir yere gitmek değilse, sadece bu deneyimi yaşayabileceğiniz bir serüven halini aldı diyebilirim. Hatta son zamanlarda ciddi anlamda fenomen oldu. Ancak şunu temin ederim ki, herkesin hayatı boyunca mutlaka yaşaması gereken şeylerden biri.

Bambaşka hayatlar, şaşırtıcı hikayeler ve olağanüstü manzaralar eşliğinde uzun bir yolculuk Doğu Ekspresi. İlk fırsatta bu maceranın siz de bir parçası olun derim. İşte Doğu Ekspresi hakkında merak edilen 10 şey.

1 – Bilet Ücretleri Ne Kadar?

Bilet ücretleri yolculuk edeceğiniz kompartımana göre değişiyor. Şu an için bilet fiyatları şu şekilde; pulman 57,50 TL, örtülü kuşetli için 77,50 TL, yataklı için ise artık Turistik Doğu Ekspresi’nden almanız gerekiyor ve fiyat 2 kişide yatak başı 294,50 TL, tek kişi için ise 474,50 TL (2019 itibariyle, 2020 fiyatı korona sebebi ile netlik kazanmamakta). Ancak genç, 60 yaş üstü, öğretmen gibi indirimler mevcut. Hepsine de %15 indirim uygulanıyor. 65 yaş üstü ve çocuk yolcular ise %50 oranında indirimden yararlanabiliyorlar. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

2 – Nereden Nereye Gidiyor? Hangi Duraklarda Duruyor?

Doğu Ekspresi Ankara Tren Garı’ndan kalkıyor ve Kars Tren Garı’na kadar gidiyor. Ara duraklar ise, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum. Ara duraklarda ne kadar duracağı pek belli olmuyor. Benim yolculuğum sırasında yolcusunu indirdi, yeni yolcusunu aldı ve gitti.

3 – Yolculuk Kaç Saat Sürüyor?

Tren, Ankara Garı’ndan her gün saat 18:00’de kalkıyor ve ertesi gün saat 18:30’da Kars Garı’na varıyor. Yani toplam yolcuğunuz 24,5 saat sürüyor. Ben yolculuğa çıkmadan önce detaylı bir araştırma yapmıştım ve sürekli olarak rötar yaptığından, bu sürenin 29 saate ulaştığından bahsediliyordu. Ben de kendimi bu şekilde şartladım ancak vagon görevlisiyle konuştuğumda, son 3 – 4 aydır trenin tam zamanında Kars’a vardığını söyledi. Aynen dediği gibi de oldu.

4 – Hangi Vagonu Tercih Etmeliyim?

Ben yataklı vagonda gitmeyi tercih ettim. Yataklı vagonlar iki kişilik. Ranza şeklinde iki adet yatak, bir dolap, dolabın içinde mini bir buzdolabı ve lavabo (tuvalet değil) var. Kuşetliler ise 4 kişilik. Pulman bildiğimiz sadece koltuk. Yataklı vagonda çok rahat ettim. Kuşetlilere de şöyle bir göz ucuyla baktım onlar da rahat görünüyordu. Ancak, eğer 4 kişiden az kişiyseniz kuşetli kompartımanı komple satın almanızı öneririm. Yabancı yolcularla seyahat etme durumu biraz can sıkıcı olabiliyor çünkü. Yataklı da ise tek kişi seyahat edebilirsiniz, ancak o zaman 96 TL’den 116 TL’ye satın almanız gerekiyor biletinizi (2017 itibariyle).

5 – Tuvaletler Sorun Teşkil Ediyor mu?

Benim seyahatim sırasında bu konuda çok rahat ettiğimi söyleyebilirim. Yataklı vagonda en fazla 7 kompartıman olduğu için tuvaletleri daha az kişi kullanıyor. Bir de yataklı vagonda iki tuvalet var. Kuşetli ve pulman vagonlarda yolculuk eden kişi sayısı fazla olduğundan durum değişebilir. Tuvaletler temizleniyor elbette ama zaman geçtikçe oluşabilen kirlilikten sorumlu olan TCDD değil, tuvaletleri temiz kullanmayanlardır.

6 – Trende Yemek Bulunuyor mu?

Evet, trende bir de yemekli vagon var. 4’er kişilik masalar halinde bir restorandan oluşuyor ve menü mevcut. Restoranda alkol satışı da yapılıyor. Menüde yazan her şey bulunmuyor ancak aç kalmazsınız. Fiyatlar ise makul. Mesela hamburger 6,5 TL, meşrubat 2,5 TL gibi (2017 itibariyle). Porsiyonun ne kadar doyurucu olduğu ise göreceli. Ancak restoran özel bir işletmeye ait olduğundan, müşterisi olduğu sürece açık. Belli bir açılış-kapanış saati yok. Kahvaltı tabağı da var ve fiyatı 9 TL (2017 itibariyle). 26 adet çıkıyormuş fakat bitmiyormuş. Biz akşamdan ayırtmıştık. Siz yine de yanınızda yolluk götürün.

7 – Valiz İçin Ayrı Bir Bölüm Var mı?

Maalesef yok. Valiziniz de sizinle birlikte seyahat ediyor. Yataklı kompartımanlarda valiz koymak için yer var ancak kuşetlilerde yokmuş sanırım. Ayrıca kompartımanların kapıları içeriden kilitlenebilmesine rağmen, dışarıdan kilitlenemiyor. Vagon görevlisi bir sorun yaşanmayacağını söyledi ve ‘eğer restoranda oturacaksanız uzun süre, arada gelip kolaçan etmenizde fayda var’ diye de ekledi.

8 – Evcil Hayvan Kabul Ediliyor mu?

Fotoğraf: Kudret Çayıroğlu

Evet, evcil hayvan kabul ediliyor. Ancak bazı şartlar var. Öncelikle evcil hayvanınıza da %50 indirimli olarak bilet almanız gerekiyor. Ve maalesef örtülü kuşetli ve yataklı vagonlarda değil, pulman vagonda seyahat etme şartı koşuluyor. Bununla ilgili detaylı bilgiler TCDD’nin internet sitesinde mevcut.

9 – Trende Sigara İçiliyor mu?

Şimdi bu konu biraz karışık. ???? Elbette ki trende sigara içilmesi yasak. Ancak siz kapınızı kilitledikten ve diğer yolcular tarafından şikayet edilmedikten sonra nereye kadar engellenebilir, artık siz düşünün. ???? Yalnız, kompartımanınızda sigara içerken, sigara kokusunun tüm koridoru sardığını, hatta yan kompartımanlardan da hissedildiğini belirtmeliyim.

10 – Yorucu Oluyor mu?

Şundan emin olmalısınız ki, 2 saatlik bir uçak yolculuğu daha fazla yoruyor insanı. Pulmanda seyahat etmek şüphesiz ki çok yorucudur ama yataklı vagon için aynı şeyi söyleyemem. Gece tren çok fazla hız yaptığından bayağı bir sallanıyorsunuz ve kaliteli bir uyku söz konusu değil. Ancak 24 saat yolculuk yapmışsınız hissi oluşmuyor.

Bonus: Küçük Bir Tavsiye

En güzel yerlerden sabah saatlerinde geçiyor tren. Görmeniz gereken manzaraları yakalamak için saat 07:00-07:30 saatlerinde uyanık olmanızı tavsiye ederim. Hatta yapabiliyorsanız, gün doğumunu kaçırmayın derim.

Bonus 2: Rota Tavsiyesi

Doğu Ekspresi ile Kars’a geldiğinizde, en azından 1 ya da 2 gece konaklamalı bir rota oluşturarak, şehri gezmenizi öneriyorum. Sanıldığının aksine, Kars gerçekten de çok güzel bir şehir.

Akşam otelinize yerleştikten sonra, ertesi gün Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü’nü görüp, o günün akşamında uçakla dönüş yapabilirsiniz.

Ya da bir gün daha fazla kalarak, Kars mutfağını deneyimleyebilir, şehir merkezindeki tarihi yapıları ve Kars Kalesi’ni gezebilirsiniz.Tüm fotoğraflar sosyal medya ve internet ortamından alıntıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *