Bu yaz tatil Çantalarında neler var?

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Çocukla seyahat eden ailelerin en çok zorlandığı konulardan biri de bavul hazırlığı. İlk zamanlarda benim için de öyleydi. Ancak o kadar çok bavul yaptım ki, en sonunda alıştım, nelere ihtiyaç duyduğumu, neleri tatile götürüp hiç kullanmadan geri getirdiğimi gördüm. Listem belirgin hale gelince de kağıdı kalemi alıp yazdım ve sonrasında da bu listeye sadık kaldım. Siz bu yazıyı okurken biz bavulumuzu hazırlamış oğlumla yola koyulmuş olacağız. Bakalım bizim bavul tüyolarımız ve listemiz işinize yarayacak mı? Sizin önerileriniz var mı?

 bu yaz tatil Çantalarında neler var?

 • Kıyafetler:Bavula kalacağınız gün sayısı kadar alt ve üst kıyafet ile iç çamaşırı koyun ancak mutlaka ihtiyaç duyacağınız kadar da yedek kıyafet ve çamaşır koymayı unutmayın. Bavulunuza pijama, gecelik ve çorap koymayı da unutmayın. Serin akşamlar için ince bir hırka ya da montu da bavulunuza ekleyin.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

 • Ayakkabı & terlik: Deniz kenarı için terlik veya plaj ayakkabısı, parkta oynamak için spor ayakkabı veya günlük giyebileceği bir ayakkabı mutlaka bavulunuzda olsun.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

 • Battaniye ve tülbent: Büyük tülbentleri ya da ince penye battaniyeleri ter silmek, serin havalarda örtü yerine, plajda havlu yerine veya pusette uyuyan miniklere güneşlik olarak kullanmak için yanınıza mutlaka alın.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Banyo ve Tuvalet Çantası: Biz banyo malzemelerimizi ayrı küçük bir çanta içinde tutuyoruz. Böylelikle aradığımızda bavulda bulması kolay oluyor. Banyo süngeri, kullandığınız şampuan/duş jelini kilitli poşetlere koyarak banyo çantanıza koyun. Böylece ağızları açılıp aksalar bile poşet içinde kalacaktır.

Kullanıyorsanız bebek bezi, alt açma örtüleri ve ıslak mendili çantanıza ekleyin. Bir kutu bebek bezi orta boy bir bavulun neredeyse dörtte birini işgal edebiliyor. Bebek bezi, ıslak mendil gibi çok tüketilen ihtiyaçları yanımızda taşımaktansa e-ticaret sitelerinden alarak kalacağımız otele gönderimini sağlıyorum.

Bu şekilde hem bavulda diğer eşyalara daha çok yer kalıyor hem de daha az eşya götürmüş oluyorum. Bunu yapmam mümkün olamıyorsa, o zaman konaklayacağım yeri önceden arayarak yakında bu ihtiyaçları alabileceğim bir mağaza olup olmadığını soruyorum.

Varsa, bavula sadece ilk günü geçirecek miktarda bez ve ıslak mendil koyuyorum.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Lazımlık kullanıyorsanız seyahat tipi bir lazımlığı da bavulunuza koymakta fayda var. Küçük bir bebekle seyahat ediyorsanız katlanabilir veya şişirilebilir küvetler bavulda daha az yer tutacaktır. Tarak, tırnak makası, bakım ve pişik kremini de banyo çantanıza koyun.

Acil durumlarda minik çöp poşetleri çok işe yarıyor. Sık kullandığınız ilaçları ve derecenizi de mutlaka yanınıza alın.

Bizim bavulumuzda ateş düşürücü şurup, yara bandı ve losyon, böcek sokması, ishal, düşme ve yaralanmalarda kullanılacak merhem, serum fizyolojik mutlaka olur.

 • Plaj Çantası: UV ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan mayolar, havlu, şapka ve güneş kremi plaj çantasının olmazsa olmazı. Deniz sonrası ıslak mayo ile dolaşmamak için birkaç yedek mayo ve en az iki şapka koyun çünkü biri kumla oynarken ya da suda ıslanabilir, kirlenebilir. Çocuğunuz yüzme bilmiyorsa kolluklarını da çantanıza koyun. Oyuncaklar bavulda çok yer kaplıyor. Plajda oynayacağı kum oyuncaklarını gittiğiniz yerden alabilirsiniz.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?
bu yaz tatil Çantalarında neler var?

 • Oyuncaklar ve Kitaplar: Çocuğunuzun sevdiği birkaç ufak oyuncağını ve yatmadan önce okumak için sevdiği kitaplarını da bavulunuza koyun.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?
bu yaz tatil Çantalarında neler var?

 • Beslenme Çantası: Eğer bebekle seyahat ediyorsanız biberon, emzik ve ihtiyacınız olması halinde seyahat tipi steril aleti ve tek kullanımlık önlükler götürebilirsiniz. Biberonları sıcak ve soğuk tutan kılıflar da seyahatlerde hayatı kolaylaştırıyor.
 • Puset: Havaalanında uçağa binene kadar kullanabileceğiniz tek parça ve hafif bir baston puset tatilde işinize yarayabilir. Puset seçerken tam olarak yatmasına ve güneşliği olmasına dikkat edin. Eğer puset taşımak istemiyorsanız ve çocuğunuz kucakta gezmekten hoşlanıyorsa, yaşına göre sırt kısmı destekli kanguru veya sling de kullanabilirsiniz.

Contents

Tatil Çantası Nedir, Nasıl Hazırlanır? Her Tatil Türü İçin Öneriler

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Yaz tatili, kış tatili, bahar tatili, yurt dışı tatili, kültür tatili, bayram tatili… Tatil konseptini farklı şekillerde çeşitlendirebilmek mümkün. Tüm bu konseptlerin ortak noktası ise hangi tür olursa olsun, tatillerin yılın en güzel günleri olması diyebiliriz. Tatili çok daha keyifli ve güzel yapan şey de her olasılığa hazırlıklı bir tatil çantası ile seyahate çıkmak!

Sizin için de kimi zaman tatil çantası hazırlamak sancılı bir sürece dönüşüyor mü? Peki nedenini hiç düşündünüz mü? Bunun en büyük nedeni, tatil çantasını hazırlamaya nasıl ve nereden başlanacağını tam olarak bilmemek. Biz sizin işinizi kolaylaştırmak ve tatile pratik bir şekilde hazırlanmanız için önerilerimizi derledik. İşte tüm tatillerin için tatil çantası hazırlık sürecine dair faydalı ipuçları…

Tatil Çantası Nedir?

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Tatil çantası hazırlamaya, öncelikle tatil çantasının ne olduğunu kavrayarak başlamakta yarar var. Tatil çantası, aslında en basit tanımıyla seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi barındıran çanta. Bu kimi zaman büyük bir valiz, kimi zaman bir sırt çantası, kimi zaman da yalnızca portatif bir el çantası olabilir.

Seyahatin uzunluğu, türü ve sizin ihtiyaç duyacağınız eşyaların boyutlarına göre seçeceğiniz tatil çantasında ihtiyaç dışı hiçbir şeyin olmadığından da emin olmanız gerekiyor.

Çünkü aksi takdirde, tatildeyken gereksinim duyabileceğiniz eşyalara ulaşmanız zorlaşabileceği gibi gereksiz yüklerin ağırlığını da taşımak durumunda kalabilirsiniz.

Peki tatil çantası hazırlarken nelere önem vermek gerekiyor?

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Tatil Çantasında Götüreceklerinizin Listesini Çıkarın

Boş çantayı önünüze koyup hangi eşyanın gerekli olduğu konusunda kararsızlık yaşamadan önce bir kalem ve bir kağıt alarak tatilinin türüne göre mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken eşyaların madde madde listesini çıkarabilirsiniz. Böylece hem çantaya neleri koyup neleri koymadığınız konusunda tedirginlik yaşamazsınız hem de çantada gereksiz eşyaların yer kaplamasını önlemiş olursunuz.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Bildiğiniz gibi, her şehrin iklimi farklı. Dolayısıyla hava durumuna göre ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalar da değişiklik gösterecektir.

Bu nedenle listeyi oluştururken tatile gidilecek yerin hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın! Diğer yandan, tatile hangi ulaşım aracıyla gideceğiniz de önemli, çünkü her ulaşım aracı şahsi aracınız kadar kapasiteye sahip olmayacaktır ve bu nedenle birtakım kurallara sahip olabilir.

Örneğin uçakla gidilecek yolculuklarda sıvı kısıtlamasına uymak ve kabin boy çantaların ölçülerine dikkat etmek gerekiyor. Hangi hava yolu şirketinin hangi ölçülerde çanta kabul ettiğini öğrenmek için Nedir Bu Kabin Boy? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kıyafetleri Gözden Geçirin

İşte şimdi giysi dolabınızın karşısına geçip tatil boyunca giyeceğiniz kıyafetleri düşünme zamanı! Bu anlamda hava durumu tahminleri, tatil çantasına dahil etmeniz gereken kıyafetlerin hangileri olduğunu büyük ölçüde belirliyor.

Buna ek olarak, tatil planında gezilecek-görülecek yerlerin giysi kurallarını da göz önünde bulundurmakta fayda var. Sonuçta bir gece kulübünde giyilecek kıyafet ile müzede veya tarihi bir ibadet yerinde giyilecek kıyafet aynı olmayacaktır.

Öte yandan fazla yer kaplamaması adına kıyafetleri tatil çantasına yerleştirirken katlayarak koymak yerine rulo haline getirip yan yana dizmeyi düşünebilirsiniz. Yanınıza alacağınız diğer pek çok şeyi düşününce giysileri rulo yapma fikri, bazen hayat kurtarıcı olabiliyor. Ama yine de gereğinden fazla kıyafeti tatil çantasına dahil etmemeniz, her durumda işinizi kolaylaştıracaktır.

You might be interested:  Hafta Sonu Şehirler Arası Seyahat Izni Nasıl Alınır?

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Ayrıca kıyafetlerle birlikte tatilde yanınızda olması gereken çantaları da unutmamak gerekiyor. Özellikle kadınlar için bu anlamda çok fazla seçenek var, ancak kısıtlı bir alana sahip olunduğu düşünüldüğünde günlük bir kol çantası ya da bel çantası ile akşam yemekleri ve gece gidilecek etkinlikler için bir adet portföy çanta almanın yeterli olduğu sonucuna ulaşılabilir.

Konforlu Bir Tatil İçin Ayakkabıları Unutmayın

Kaç çift ayakkabı almanız gerektiği, aslında seyahatin uzunluğuna ve ne tür aktiviteler yapılacağına bağlı. Örneğin 1-2 haftalık bir tatil için en fazla 3 çift ayakkabı işinizi rahatlıkla görecektir. Seçeceğiniz ayakkabıların da işlevsel ve çok yönlü olduğundan emin olmanızda yarar var.

Örneğin spor bir ayakkabı ile uzun yürüyüşler yapabilir, müzeleri gezebilir ve günlük sporunuzu yapabilirsiniz. En hantal ayakkabılarınızı tatil çantasında yer kaplamaması için yolculuk sırasında giymenizi öneririz. Diğer ayakkabılarınızın da içini çoraplarınızla doldurarak tatil çantasında daha fazla alan yaratabilmeniz mümkün.

Kozmetik İhtiyaçlarınızı Göz Ardı Etmeyin

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Günlük rutinde olduğu gibi elbette tatilde de kozmetik ürünlere ihtiyaç duyulacak. Bu gerçeği göz ardı etmek imkânsız,  ancak tüm kozmetik ürünlerini de tatil çantanıza koymanıza gerek yok. Şampuan, saç kremi, nemlendirici krem, deodorant gibi ürünler hemen yerde satılıyor. Dolayısıyla gittiğiniz yerde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu tarz ürünler tatil çantasına koyacağınız ihtiyaçlarınız arasında değiller. Diğer yandan, düzenli olarak kullandığınız ve her yerde bulamayacağınız özel ürünleri yanınızda bulundurmanızda yarar var.

Düzenli Bir Tatil Çantası İçin Seyahat Düzenleyici Edinin

Tatil çantasının en etkili şekilde hazırlanabilmesinde düzenleyici araçlar büyük rol oynuyor.

Örneğin ayakkabıları ayrı, iç çamaşırlarını ayrı, elektronik ürünleri ayrı yerleştirebilmeyi sağlayan valiz düzenleyici çantalardan edinerek hem tatil çantanızdaki tüm alanları etkili bir şekilde doldurabilir hem de tüm eşyaların birbiriyle karışmasının önüne geçebilirsiniz. Kipling’in çanta seti, tatil çantanızda kullanabileceğiniz seyahat düzenleyicilere güzel bir örnek olabilir.

İlaçlarınızı Yanınıza Aldığınızdan Emin Olun

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Düzenli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa, mutlaka tatil çantanızda yer almalılar. Ağrı kesici, kas gevşetici gibi kolay bulunabilecek ilaçları ise isterseniz yanınıza almayabilirsiniz, fakat tatile gideceğiniz yerde eczane bulabilmek çok mümkün değilse veya bu gibi sağlık birimlerine ulaşımın kolay olup olmadığı hakkında fikriniz yoksa ne olur ne olmaz diyerek ağrı kesicilerinizi de tatil çantanıza koymanızda fayda var.

Kırılabilecek Eşyaları Korumaya Alın

Gözlük, tablet gibi eşyalar, tatil çantanızdaki kalabalıkta zarar görebilir. Bu olasılığı düşünerek kırılabilecek tüm eşyalarınızı kapaklı bir kutu içine koyup yumuşak dokuya sahip kıyafetlerin arasına yerleştirmelisiniz. Aksi halde kırılan eşyaların parçaları diğer eşyalara zarar verebileceği gibi maddi hasarlara da yol açabilir.

Elektronik Gereçleri Pas Geçmeyin

Şimdilerde akıllı telefonlar her ne kadar fotoğraf ve video çekme işini pratikleştirse de fotoğraf makineniz ve video kaydedicinizle tatilin her anını ölümsüzleştirmek istiyorsanız bunları da tatil çantası hazırlarken listenize eklemelisiniz. Ayrıca bu gereçlerin şarj kabloları, adaptörleri ve hafıza kartlarını da plana dahil etmek gerekiyor. Yoksa güzel bir kare yakaladığınız anda fotoğraf makinenizin şarjının bitmesi gibi kötü sürprizlerle karşılaşmanız işten bile değil!

Bunlara ek olarak, telefon ve diğer tüm elektronik gereçlerin için yanında, artık günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan powerbank’inizi de unutmamalısınız! Powerbank’inizi tatil çantanıza koyarken bataryasının dolu olduğundan da emin olmanızda fayda var.

Olmazsa Olmaz: Kimlik, Bilet, Anahtar, Para

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Herhangi biri olmazsa tatile gidilemeyen, son derece önemli şeyleri ardında bırakıp sonra tekrar eve dönmek zorunda kalanlardan olmamak için kimliğinizi, pasaportunuzu, biletlerinizi, evinizin anahtarlarını ve yeterli miktarda nakdi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Hatta kaybolması halinde kullanabilmek için çantanızda ikinci bir kimlik olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu gibi kritik derecede önem sahibi şeylere kolay bir şekilde ulaşabilmek için el çantası hazırlamanız da iyi bir fikir olabilir.

Her Şeyi Tekrar ve Tekrar Kontrol Edin

Artık tatile hazır olmanız için önünüzde bir-iki ufak adım kaldı. Bu anlamda öncelikle, en başta hazırladığınız listenin eksiksiz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gerekiyorsa aklınıza sonradan gelen maddeleri de eklemeli ve bu maddelerin tatil çantanızda bulunduğundan da emin olmalısınız.

Daha sonra tüm eşyalarınızın ve özellikle ilaç, güneş kremi gibi sıvıların tercih ettiğiniz ulaşım türü için uygun olduğuna bakmanız oldukça önemli. Örneğin uçak için sıvı sınırlamalarına dikkat etmeli ya da otobüs için elektronik eşyaların zarar görmemesi adına yeterince korunduğunu kontrol etmelisiniz.

Sizin İçin En Doğru Tatil Çantasına Sahip Misiniz?

bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Tüm kontroller tamamlandıktan sonra geriye sadece tatil çantasının listendeki her şeyi rahat bir biçimde taşıyıp taşıyamadığına bakmak kalıyor. Boyutlarıı ve malzemesi ne olursa olsun, seyahatiniz boyunca yanınızda olacak tatil çantanızın işlevsel ve tabii ki dayanıklı olması son derece önemli.

Öte yandan tatil çantanızın stilinizi de yansıtıyor olması paha biçilemez. Bu doğrultuda hem tarz sahibi hem yeterli kapasiteye sahip hem de dayanıklı bir tatil çantasına sahip olmak istiyorsanız ecanta.com.tr adresini ziyaret edebilir ve sizin için en doğru çantaya sahip olabilirsiniz!

Tatil Çantasında Olması Gerekenler

Tatil sezonuna girdiğimize göre artık tatil çantası hazırlıkları başladı. Eğer mükemmel bir tatil hayali kuruyorsanız ve eksiksiz gitmek istiyor iseniz tatil çantasını doğru hazırlamak çok önemli.

Tatil çantası hazırlarken; tatilde ihtiyacımız olacak malzemeleri alırken gereksiz malzemeleri almamak en önemlisi. Fazla kalabalık ve lüzumsuz eşya yalnızca işinizi zorlaştıracaktır.

Tatilinizi aileniz ile planlıyorsanız ayrı, tek başınıza planlıyorsanız ayrı, çocuklu bir tatil düşünüyor iseniz de apayrı malzemelere ihtiyacınız olacak. Dilerseniz şimdi eksiksiz bir tatil çantasında neler bulunmalı listeleyelim.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?tatil çantası hazırlığı

Tatil Çantası Listesi

Buradaki malzemeleri kendi ihtiyacınıza göre değişritirebilir veya eleyebilirsiniz ancak genel hatları ile bir tatilde ihtiyacınız olan ürün listesini aşağıda bulabilirsiniz. Dilerseniz işe ürünleri gruplandırarak devam edelim böylece işimiz kolaylaşsın.

Deniz ve Havuz İçin Gerekli Olanlar Listesi

 • Mayo, bikini vs mümkünse en az bir adet yedekli olarak.
 • Deniz gözlüğü,
 • Yüzme bonesi,
 • Kolluk,
 • Vücut tipinize uygun güneş koruyucu krem.
 • Havlu.
 • Pareo
 • Plaj elbisesi,
 • Terlik veya deniz ayakkabısı
 • Lastik toka,
 • Plaj çantası.

Diğer Gerekli Olanlar Listesi

 • Tatil uzunluğunuza göre yetecek miktarda t-shirt,
 • Şort,
 • Güneş Gözlüğü,
 • Gözlük temizleme mendili ve solüsyonu.
 • Ayakkabı, sandalet,
 • Şık elbiseler
 • Günlük elbiseler
 • Yeter miktarda iç çamaşırı,
 • Tarak,
 • Nemlendirici,
 • Makyaj malzemeleri,
 • Ayak bakım ürünleri,
 • Leke oluşumuna karşı etkili yüz bakım ürünleri,
 • Saç nemlendiriciler.
 • Dudak nemlendirici
 • Lif,
 • Dezenfektan,
 • Maske,
 • Şapka,
 • İnce hırka veya sweat,
 • Şal.
 • Saç maşası,
 • Epilasyon ürünleri,
 • Kulaklık,
 • Hoparlör,
 • Kitap.
 • Halhal,
 • Bileklik.
 • Parfüm, deodorant.
 • Tırnak makası.

Bebekle ve Çocukla Tatile Giderken Alınması Gerekenler

Çocuğunuzla bir tatil planlıyorsanız şüphesiz işler iki katı daha çok özen istiyor. Bu yüzden özellikle çocuğu ile ilk defa tatile çıkacak aileler için faydalı olacağını düşündüğüm bu listeyi de sizlerle paylaşmak isterim.

 • Can simidi,
 • Yüzme kolluğu,
 • Güneş şapkası; mümkünse yedeklenmeli ve ipli tercih edilmesinde fayda var.
 • Mayo; mümkünse bu da yedeklenmeli.
 • Deniz ayakkabısı; ayakkabıyı özellikle tavsiye ederim terlik genellikle küçük yaşlarda denizde kaybolabiliyor.
 • Yüzme gözlüğü.
 • Yüzme bonesi,
 • Kulak tıkacı.
 • Sandalet,
 • Spor ayakkabı,
 • Gerekli ise deniz bezi,
 • Havlu,
 • Güneş gözlüğü,
 • Güneş kremi,
 • Nemlendirici,
 • Şampuan,
 • Lif,
 • Deniz topu,
 • Kum kürekleri ve kovaları,
 • Bolca kıyafet,
 • İhtiyaç ise emzirme önlüğü,
 • Hikaye kitabı
 • Var ise uyku arkadaşı,
 • Bağlı olduğu bir oyuncak var ise onu da muhakkak alın.
 • Toka,
 • Biberon,
 • Emzik,
 • Yemek kaşığı,
 • Çarşaf,
 • Pike,
 • Battaniye,
 • Mama kullanıyor iseniz mamanız ve termos
 • Uzun bir tatil ise bebek çamaşır deterjanı.
 • Saklama kabı.
 • Tırnak makası.

bu yaz tatil Çantalarında neler var?çocuklu tatilde neler gerekir

Eğer bebeğiniz için yemek hazırlamak durumunda kalacaksanız mutlaka yanınıza bir tekli ocak ve bir küçük su ısıtıcı almanızda fayda var.

Ufak tefek eksikleriniz muhakkak ki olabilir. Önemli olan bulunduğunuz yerde temin edemeyeceğiniz ürünleri muhakkak yanınıza almaktır. Tamamını yanınızda bulundurursanız bu kusursuz olur tabiki.

Tatilde genellikle havuz ve deniz ile vakit geçiriyor iseniz plaj malzemelerinizi artırabilir ve çeşitlendirebilirsiniz. Eğer sizin için tatil demek yeni yerler görmek, gezmek ve keşfetmek demek ise yine bu yönde valizinizi artırarak daha dengeli ve doğru bir tatil çantası hazırlamış olursunuz.

You might be interested:  Ston

Ya da tüm bunların dışında gece ve eğlence hayatıyla tatilinizin büyük çoğunluğunu geçiriyor iseniz kıyafet skalanızı artırmakta kesinlikle fayda var.

Tatilinizi otelde mi, müstakil bir yerde mi yada bir teknede mi yapacağınıza göre de ihtiyaç listenize eklemeniz gereken ürünler muhakkak olacaktır. Ancak temel olarak bu listelerde bulunan ürünleri yanınızda bulundurursanız büyük bir problem yaşamayacaksınız.

Tatil çantası hazırlar iken genellikle en çok unutulan şey en çok kullandığımız eşya olur. Eğer sizin de günlük hayatınızda olmazsa olmazınız olan bir ürün var ise bunu düşünmeniz iyi olacak. Ayrıca bizi buradan da takip edebilirsiniz.

Deniz tatiline giderken, havuz tatiline giderken, apart tatiline giderken çok farklı ürünlere ihtiyacınız olmaz yalnızca burada apartın tam pansiyon mu yoksa yarım pansiyon mu olduğuna göre değişir. Yarım pansiyon olan apartlarda belki bir tık daha fazla ürüne ihtiyacınız olabilir.

Tatil Çantasında Olması Gerekenler (Tatil Bavulu Hazırlama)

Yılın büyük bir bölümünde çalıştınız ve bu emeklerinizin karşılığı olarak yazın güzel bir tatili hak ettiniz. Planlarınızı yaptınız, kalacak yeri ve ulaşımı ayarladınız ancak son günlerde eminiz kafanızda şöyle bir soru işareti dolanacak: “Çantamda neler olmalı?”…

Bu yazımızda tatile çıkmadan önce sıklıkla karşılaştığımız “Tatil çantasında neler olmalı? Tatil bavulu nasıl hazırlanır?” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz:

Tatil Çantasında Neler Olmalı?

Yeriniz darsa, mesela sadece bir sırt çantası alabilecekseniz ya da toplu taşıma araçlarından biriyle yolculuk edecek ve ağır yük taşımaya katlanmak istemiyorsanız yaz tatili için olmazsa olmaz maddeleri aşağıda sizin için sıralıyoruz:

Tatil Çantası Listesi:
Öncelikle götürmeyi planladığınız ya da unutmamalıyım diye düşündüğünüz şeylerin bir listesini çıkartın, bu size kolaylık sağlayacaktır.

Eğer bir liste oluşturmadan bavulunuzu hazırlamaya kalkarsanız şimdiden uyaralım mutlaka yanınıza almayı unutacağınız bir şeyler olacaktır.

Bu nedenle tatil öncesi yapılacak en önemli şeylerden birisi yanınıza alacaklarınızın listesini en az bir hafta önce oluşturmaya başlamanız.

⇒ Bikini ya da mayo: Yüzme imkanınızın olacağı bir yere gidiyorsanız yanınıza mayo almadan yola çıkmayın. Kadınsanız sade bir model seçerek diğer kıyafetlerinize (pareo, sandalet, şort, şapka) uyum sağlamayı kolaylaştırın. Böylece bir mayoyla (bu çok zor olsa da) yetinebilirsiniz. Eğer erkekseniz işiniz daha da basit, üstünüze olan bir mayo seçin ve çantanıza atın ????

⇒ Güneş koruyucusu, Güneş Gözlüğü ve Şapka: Güneşin yarardan çok zarar verdiği bugünlerde yanınıza (özellikle de çocuğunuz varsa) mutlaka bir güneş koruyucusu almanız gerekiyor. Ayrıca şimdiden uyaralım güneşe çıkacağınız saatlere dikkat etmeyi de unutmayın (uzmanların önerisi sabah erken saatler ya da akşamüstü 4’ten sonraki saatlerdir)

Diş fırçası ve Macunu: Sanırım sadece tatile değil nereye giderseniz gidin yanınıza almanız gereken en önemli şey…

⇒ Şampuan, Tarak ve Deodorant: Bunları gideceğiniz yerlere göre belirleyebilirsiniz. Eğer yaz tatili için bir yerlere gidiyorsanız ve otelde kalmıyorsanız (ki yine de tavsiye etmem) şampuanınızı yanınıza almanıza öneririz. Çünkü bildiğiniz gibi tatil beldelerinde bunlar değerinin çok üstünde alıcı bulabilmektedir. ????

⇒  Şarj Aletleri: Yolculuktan önce evde unuttuğumuz eşyaların başında sizce ne geliyor? Sanırım açık ara telefon ya da fotoğraf makinelerinin şarj aletleri (kendimden bilmekteyim) gelmektedir. Özellikle yolculuk esnasında herhangi bir sıkıntı yaşamamak için mutlaka şarj aletlerinizi listenin başına ekleyin.

⇒  Havlu: Yerinize göre en az bir adet havlu almayı unutmayın. Tatil planlarınızın arasında denize girmek varsa tabii ki plaj havlumuzu listemize ekliyoruz.

Para – Kredi Kartı: Bunu belirtmek biraz tuhaf ama önemli olduğunu vurgulamak istedik. Yanınızda nakit taşımaktan çok ödemelerinizi kredi kartıyla yapmanız paralarınızın güvenliği açısından önemli olacaktır.

Kıyafetler: Gideceğiniz yere göre değişmekle birlikte ince ve rahat kıyafetleri tercih etmenizde yarar var.

Önerimiz düz ve kolay kombinlenebilir 1-2 adet şort veya etekle alabileceğiniz kadar tişort almanız. Akşam bir yere gitme ihtimalinizi de göz önüne alarak bir adet elbise veya gömlek alın.

Aldığınız kıyafetlere uygun ayakkabı ve sahilde giymeyi tercih edeceğiniz rahat bir terlik ekleyin. Yeterli miktarda iç çamaşırı ve çorap alın.

 • ⇒ Not Defteri: Küçük bir not defteri ve kalem alarak gezdiğiniz yerleri ve yaşadıklarınızı not edebilirsiniz.
 • ⇒ Fotoğraf Makinesi: Fotoğraf makineniz varsa tatil anılarınızı ve gördüğünüz muhteşem manzaraları ölümsüzleştirmek için yanınızda olmalı.
 • ⇒ Kitap: Tatilinizi daha keyifli hale getirmek için kitabınızı yanınıza almayı unutmayın.

Kafa Dengi Biri: Belki de en önemli madde tatile gideceğiniz kişiyi iyi seçmektir. Gerçi insanın kişiliği tatilde belli olur derler, hiç beklemediğiniz bir karakterle de karşılaşmanız mümkün. Bu konuda iyi şanslar.

 1. Yer sorunu yoksa yukardaki maddelerin yanına şunları da ekleyebilirsiniz:
 2. ⇒  Yara bandı, ağrı kesici, yara merhemi gibi lazım olabilecek ilaçlar ve rahatsız edici haşerelerden korunmak için kov ya da tablet alabilirsiniz.
 3. Yukarda yazdığımız temizlik malzemelerine ek olarak vücut kremi, sabun, makyaj malzemesi alabilirsiniz.
 4. Yastık Kılıfı: Titiz biriyseniz yanınıza yastık kılıfı alarak içinizi rahatlatabilirsiniz
 5. Alacağınız kıyafet ve ayakkabı sayısını arttırabilirsiniz.
 6. Deniz havlusunun yanına banyo havlusu ekleyebilirsiniz.
 7. Denize girmeyi eğlenceli hale getirecek gözlük, palet, deniz yatağı gibi malzemeler alabilirsiniz
 8. Pansiyonda veya kamp yerinde kalacaksanız kap kacak, çok amaçlı çakı, pusula ve kampçılar için özel tüplerden alabilirsiniz.

Sahile giderken yada yolculuk esnasında soğuk içecek için buzluk ve termos alabilirsiniz. Bakın özellikle buzluk tavsiyemizi dikkate alın, bu yaz kuzenimin arabasına buzluk almasıyla dalga geçsem de tatilde faydasını en çok gördüğüm şeylerden olmuştu.
bu yaz tatil Çantalarında neler var?

Plaj Çantasında Neler Olmalı? Plaj Çantası İçinde Mutlaka Olması Gereken 11 Eşya

Haber güncelleme tarihi 19.09.2020 10:30

Plaj Çantasında Neler Olmalı?

Yaz mevsimin gelmesiyle plaj sezonu açıldı. Yazın sıcak ve bunaltıcı havasından kurtulmak isteyenler plajlara koşuyor. Yaz tatili en keyifli ve rahat bir şekilde geçirmek isteyenler alışveriş listesini hazırlıyor.

 Peki, plaj çantası içinde bulunması gerekenler ürünler arasında neler var? Yeni sezon bikini, mayo, terlik, pareo gibi plaj modasına uyan kadınlar için ilk sırada yer alıyor.

 Güneş ışınlarından koruyan kremler, bronzlaştırıcı kremler ve güneş sonrası bakım sütleri en önemli ürünler arasında. İşte, plaj çantasından olması gereken ürünler listesi…

1. Yedek Mayo – Bikini

Plaj çantasında olması gereken ürünler listesinde ilk sırada kesinlikle yedek mayo ya da bikini yer alıyor. Özellikle ıslak bir mayo ile durmak çok doğru bir hareket değil.

Aynı zamanda mayo ve bikini değiştirmek hijyen açısından da oldukça önemlidir.

Eğer tatilinizde küçük de olsa rahatsızlık yaşamak istemiyorsanız kesinlikle yedek mayo ya da bikini bulundurmanız iyi olacaktır.

 • 2. Havlu
 • Plajda kullanılan havlu, çanta da yer alması gereken ürünlerden bir tanesi… Özellikle 2 adet havlu bulundurmanızı özellikle belirtmek isteriz. Bir tanesini güneşlenmek için kullanacağınız şezlong için diğerini ise denizden ya da havuzdan çıkarken kurulanmak için…
 • 3. Plaj Elbisesi & Pareo

Plaj çantası hazırlamadan önce alınması gerekenler listesinde plaj elbisesi kesinlikle olmalıdır. Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra rahatça dolaşabilmek adına plaj elbisesi ya da pareo büyük ihtiyaç olacaktır. Bu yüzden, plaj çantasından bir adet plaj elbisesi bulundurmanızı özellik tavsiye ederiz.

4. Güneş Kremi

Plaj çantasında olması gerekenler arasında Güneş Kremi olmazsa olmaz bir ürün… Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyan kremler sayesinde, olumsuz yanıkların önüne geçebilir, rahat ve huzurlu bir tatil süreci geçirebilirsiniz. Güneşten gelen UV ışınlarına karşı cildinizi koruyan güneş kremleri koruyucu seviyelerine göre değişkenlik gösterir. Sizler de cildinize en uygun kremi tedarik edip, plaj çantanızda bulundurmalısınız.

5. Dudak Kremi

Cildimiz kadar dudaklarımız da güneşin zararlı ışıklarına maruz kalırken, aynı zamanda havuz ve deniz suyundan da sıklıkla etkilenmektedir. Dudaklarda kuruluk, tahriş ve ileri seviyelerde yara olmasını engellemek için plaj çantasında mutlaka dudak kremi bulundurmalısınız.

6. Güneş Gözlüğü

Plaj için kullanacağınız çantada vazgeçilmez ürün olarak karşımıza çıkan Güneş Gözlüğü… Yaz sıcağında gözlerinizi güneş ışınlarından korumak, en az cilt ve dudak sağlığı kadar önemlidir. Günlük hayatımızda bile yanımızdan ayırmadığımız güneş gözlükleri tatile çıkarken hazırlanan plaj çantasında da kesinlikle olması gereken ürünlerden

You might be interested:  Yurt Dışı Seyahat Sigortası Ne Kadar?

7. Şapka

Gittiğiniz tatil bölgesinde deniz ya da havuz kenarında ne kadar şemsiye de olsa her zaman boş bulmak pek mümkün olmuyor.

Bu yüzden sıcağın yüksek olduğu tatil bölgelerinde başınıza güneş geçsin istemiyorsanız, aynı zamanda plajların modası da olan şapkaları kullanabilirsiniz.

Büyük – geniş şapkalar seçerek sade başınızı değil aynı zamanda yüzünüzü ve göğüs bölgelerinizi de koruyabilirsiniz.

8. Saç Tokası

Özellikle kadınların plaj çantalarında mutlaka olması gereken ürünlerden bir diğer ide Saç Tokası… Uzun saçlara sahip kadınların denizde ya da havuzda saçlarının birbirine karışmaması için mutlaka toka kullanması gerekir. Eğer suyun içinde  yada dışarı çıktığınızda saçlarınızda uğraşmak istemiyorsanız saç tokasını kesinlikle yanınızda bulundurmalısınız.

9. Plaj Terliği

Bir otelde veya yazlıkta tatil yapacaksanız, terlikleriniz ayağınızda olacaktır. Ancak araba ile günü birlik plaja gidiyorsanız terliğinizi mutlaka çantanıza koyun.

10. Cüzdan

Cüzdan her mekan da olduğu gibi plajda da olması gerekmektedir. kimlik ve paraya mutlaka ihtiyaç duyacağımız için çantamızda cüzdanımız olması gerekmektedir.

11. Vakit Geçirebilecek Keyifli Şeyler

Serinletici yiyecekler, kulaklığınız, güzel birkaç dergi ya da okumalık bir kitap gibi ince ayrıntıları unutmayın. Güneş altında kestirirken hafif bir müzik dinlemek isteyebilirsiniz. Sonuçta gün sıcak ve uzun sürecek, eğlenmeye ve dinlenmeye bakın.

Önerilen İçerik; Büyükada Plajları

Bavul Hazırlama Önerileri | Seyahat Çantamızda Neler Var?

2-3 günlük kısa seyahatlere çıkarken bavulumuzu nasıl hazırladığımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Bavulumuzu hazırlamadan önce hava durumuna göre belirlediğimiz bir check list yapıyoruz. Bu sayede hem içimiz daha rahat ediyor, hem de son dakikada birşeyleri unutmamış oluyoruz.

Bu yazımızdaki check-listimizi 3 günlük Belgrad tatilimiz için hazırladık. Belgrad’la ile önerilerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Özellikle 2-3 günlük tatillere giderken mutlaka kabin boy valiz kullanıyoruz. Bu sayede valizim kayboldu, bavul bekleme sırasında çok zaman harcadık gibi sorunları hiç düşünmüyoruz.

3 günlük tatilimiz için valizimize ve sırt çantamıza aldığımız eşyaların listeni aşağıda bulabilirsiniz.

Keyifli Tatil Önerileri

 • Bali gibi bir adaya giderken yağmur mevsimi olmasa bile yağmur ihtimalini düşünün, ince bir yağmurluk alın ????
 • Kıyafetlerinizi yerleştirirken kalın ve valizde çok yer tutacak olanları üzerinize giymeyi deneyebilirsiniz.
 • Gittiğiniz yer şehirse tekerlekli ve çekçek valizleri, trekking ya da doğa tatiline gidiyorsanız dağcı tipi çantaları tercih edebilirsiniz.
 • Pasaport, kredi kartlarınız, go-pro, kamera gibi ekipmanlarınızı her zaman sırt çantanızda ya da yanınızda bulundurun.
 • Gün içinde keşfettiğiniz şehirlerde çok yol yürüyeceğiniz için mutlaka bir sırt çantası kullanın.Benim sırt çantamı ve yanıma neler aldığımı burada görebilirsiniz.

Bavul Checklist, kabin ekibi arkadaşlarım kalkış için yerlerinize lütfen!

Aşağıdaki listenin tatil öncesi bavul hazırlamada işinize yarayacağını düşünüyorum!

Bavulumuzdaki kişisel bakım eşyaları

 • Diş Fırçası
 • Diş Macunu
 • Gargara
 • Şampuan
 • Duş jeli
 • Saç kremi
 • Saç spreyi
 • Tarak/Fırça
 • Kulak temizleme çubuğu
 • Makyaj temizleme mendili
 • Makyaj temizleyici losyon
 • Gece kremi, gündüz kremi
 • Göz kremi
 • Aseton
 • Pamuk
 • Oje/oje kurutucu
 • Lens/solüsyon/göz damlası
 • Vücut kremi
 • El kremi
 • Body mist / deodorant
 • Parfüm

Bavulumda hangi takılar var?

 • Küpe
 • Kolye
 • Bileklik/Bilezik
 • Yüzükler
 • Şahmeran/Halhal
 • Piercing
 • Saat
 • Bavulumda hangi makyaj malzemeleri var?
 • Makyaj bazı (primer) /nemlendirici
 • Fondöten / kontür seti
 • Concealer/aydınlatıcı
 • Pudra / terracotta
 • Allık
 • Far
 • Göz kalemi/eyeliner
 • Maskara
 • Kaş kalemi/kaş farı
 • Ruj
 • Dudak kalemi
 • Makyaj fırçalar

Kaç gün kalacağım? Neler giyeceğim?

 • Etek
 • Pantolon
 • Tshirt
 • Gömlek
 • Gece kıyafeti
 • Elbise
 • Spor ayakkabı
 • Topuklu ayakkabı /çizme
 • Bot
 • Çoraplar
 • İç çamaşırı

Sırt çantamda neler var?

 • Cüzdan
 • Para
 • Pasaport (yurtdışı)
 • Ehliyet
 • Güneş gözlüğü
 • Kitap
 • Numaralı gözlük
 • Gözlük temizleyici
 • Mendil
 • Toka
 • Cep telefonu
 • Cep telefonu şarjı
 • Fotoğraf makinası
 • Fotoğraf makinası şarjı
 • Bilgisayar/ipad ve şarjı

[divider]Hangi ilaçları yanımıza alıyoruz?

 • Düzenli kullandığınız ilaçlar
 • Baş ağrısı için ağrı kesici
 • Kas ağrısı için voltaren
 • Mide yanması için rennie
 • Bağırsak sorunları için debridat
 • Böcek sokmaları için Fenistil
 • Sivrisineklere karşı sinek ilacı

Kayak & Snowboard kıyafet ve ekipmanlar!

 • İçlik alt ve içlik üst
 • Kayak çorabı
 • Kayak pantolonu
 • Polar
 • Kayakta giymek için tshirt
 • Kayak montu
 • Kayak iç eldiveni ve dış kalın eldiven
 • Gogle / gözlük
 • Bere
 • Kask
 • Kulaklık
 • Kayak/snowboard
 • Bağlama
 • Kayak ayakkabısı / Snowboard ayakkabısı
 • Kar botu

Yaz tatili bavulumda neler var?

 • Bikini / mayo
 • Pareo
 • Parmak arası terlik
 • Havlu / peştemal
 • Bikini üstüne kıyafetler
 • Toka
 • Yüz güneş kremi
 • Vücut güneş kremi
 • Güneş yağı
 • Aftersun / nemlendirici
 • Deniz gözlüğü

Valizimizi nasıl hazırladığımızı ve bu kadar eşyayı kabin boy valizimize nasıl sığdırdığımızı merak ediyor musunuz?

Hadi o zaman izleyelim ????

Plaj Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Yaz aylarının sıcağından kurtulmak isteyenler plajlarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Yaz tatilini keyifli ve rahat bir şekilde geçirebilmek için ise çantanın doğru şekilde hazırlanması gerekiyor.

Güneş ışınlarından sizi koruyabilecek kremler, bronzlaştırıcılar ve güneş sonrası bakım sütleri gibi önemli parçalar dışında bazı kıyafetleri de yanınıza almanız gerekiyor.

Plaj çantasında olması gerekenleri önceden belirleyerek konforlu bir şekilde plajda vakit geçirebilirsiniz.

Yedek Mayo ve Bikini

Plaj çantasında olması gerekenler arasında ilk sırada yedek mayolar ve bikiniler yer alır. Islak bir mayo ile durmanız sağlığınız açısından doğru bir hareket olmayabilir. Ayrıca mayo ve bikini değiştirmeniz hijyen açısından da son derece önemlidir. Tatilde ufak da olsa rahatsızlık yaşamak istemiyorsanız çantanızda mutlaka yedek bikini veya mayo bulundurmalısınız.

Havlu

Plajda vakit geçirirken en fazla ihtiyaç duyacaklarınız arasında havlular bulunur. Yanınızda 2 adet havlu bulundurmanız sizler için yeterli olabilir. Havlulardan birisini güneşlenmek için kullanırken diğerini şezlong veya denizden ya da havuzdan çıktığınızdan kurulanmak için değerlendirebilirsiniz.

Pareo ve Plaj Elbiseleri

Denizden ya da havuzdan çıktıktan sonra rahat bir şekilde dolaşmak istiyorsanız plaj elbiselerine ya da pareolara çantanızda yer açmalısınız. Bu parçaların her birinden sadece bir adet yanınızda bulundurmanız yeterli olabilir.

Güneş Kremi

Cildinizi güneşten kaynaklanabilecek zararlı ışınlara karşı korumak istiyorsanız mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremini yanınıza alarak keyifli ve rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Güneşten gelecek olan UV ışınlarına karşı cildinizi koruyan bu kremler arasında seviyelerine göre farklı türler bulunur. Siz de cildinize uygun kremi satın alarak plaj çantanıza koyabilirsiniz.

Dudak Kremi

Dudak kremleri de en az güneş kremleri kadar önemlidir. Cildiniz kadar dudaklarınızı da güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına almalısınız. Dudaklar aynı zamanda deniz ve havuz suyundan da kolayca etkilenebilecek yapıya sahiptir. Dudaklardaki kuruluk, tahriş ve ileri seviyede yaraların olmaması için plaj çantanızda mutlaka dudak kremi bulundurmanız gerekir.

Güneş Gözlüğü

Plaj için kullanabileceğiniz çantanızda mutlaka güneş gözlüğüne de yer ayırmalısınız. Yaz aylarının sıcaklarında güneşin zararlı ışınlarından korunabilmek, en az cilt ve dudak sağlığı kadar gözler için de önemlidir. Gündelik hayatınızda yanınızdan ayırmak istemediğiniz gözlüğünüzü tatile giderken de yanınızda bulundurmalısınız.

Şapka

Yer aldığınız tatil bölgesinde deniz veya havuz kenarında şemsiyeler olsa bile her zaman boş bulabilmeniz mümkün olmayabilir.

Bu sebeple, sıcaklığın yüksek olduğu tatil bölgelerinde başınıza güneş geçmemesi ve sorun yaşamamanız için şapkalardan yardım alabilirsiniz. Plaj modasını yansıtabilecek özel tasarımlı şapkalar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Şapka kullanarak sadece başınızı değil, aynı zamanda yüz ve göğüs bölgeniz ile birlikte ensenizi de koruma altına alabilirsiniz.

Saç Tokası

Özellikle kadınların plaj çantalarında yer alması gereken saç tokaları, denizde veya havuzda birbirine girebilecek olan saçlarınızı koruyabilmeniz için gereklidir. Suyun içinde ya da dışarı çıktığınızda saçlarınızla vakit kaybetmek istemezseniz yanınıza saç tokası almayı deneyebilirsiniz.

Plaj Terliği

Otelde ya da yazlıkta tatil yapmayı düşünüyorsanız, terlikler zaten büyük bir ihtimal ile ayaklarınızda olacaktır. Fakat araba ile günü birlik plaja gitmeyi düşünüyorsanız terliğinizi mutlaka çantanıza koymalısınız.

Vakit Geçirebileceğiniz Diğer Parçalar

Serinletici etkiye sahip ufak tefek yiyecekler, kulaklık, dergi ve kitap gibi eşyalarınızı da çantanıza koyabilirsiniz. Güneşin altında keyif yaparken vakit geçirebileceğiniz bu parçalar sayesinde daha keyifli bir şekilde vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. Günün uzun olabileceğini ve eğlenmeniz gerektiğini unutmadan plaj çantanızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *