Bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Lederhosen, diz üstü deri pantolonlar ve geleneksel baş giyim gibi klasik kıyafetler, kostüm geçit töreni sırasında tümüyle sergileniyor. Kaynak: AP Fotoğrafı / Matthias Schrader

Sıcaklıklar soğumaya ve gündüz saatleri azalmaya başladığında, yaz tatili göndermek için aileniz ve arkadaşlarınızla soğuk bir birayı yudumlamaktan daha iyi bir yol yoktur. Peki ya size Oktoberfest olarak tanıdığımız şeyi, tam da bunu yapan Alman festivali olduğunu söyleseydik ve sonra bazıları, tam olarak bir haftadan fazla sürmesi gerekmiyor muydu?

Contents

Oktoberfest'in Kısa Tarihi

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Oktoberfest'in ne olacağı bu erken Alman kartpostalında tasvir ediliyor. Kaynak: Benim-Bavyera

Bu yıl 20 Eylül – 5 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşen yıllık festival aslında bir partiden – ve bir kraliyet partisinden – doğdu. 12 Ekim 1810'da, Veliaht Prens Ludwig ve Saxe-Hildburghausen Prensesi Therese'nin nikâhlarını kutlamak için, Münih vatandaşları esasen tarlalarda eğlenerek katılmaya davet edildi.

Kasaba halkı parti alanını Theresienwiese veya Theresa'nın çayırını aradılar ve orada altı gün boyunca eğlendiler.

17 Ekim'de at yarışları düzenlendiğinde, etkinlik, hepsi Theresienwiese'de (daha sonra Wiesn olarak kısaltıldı, bugün olduğu gibi) birçok bira ve şarabı tatan 40.000'e yakın gözlemciye ev sahipliği yapmıştı.

Ertesi yıl at yarışları tekrar yapıldığında, Oktoberfest'in yıllık geleneği resmi olarak doğmuştu.

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

1908 Münih Oktoberfest için fıçı bira teslim ediliyor. Kaynak: Savaş Fotoğrafları

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

1900'lerin başındaki Oktoberfest kutlaması sırasında bir yamaçta bira içen üç arkadaş. Kaynak: Oktoberfest

19. yüzyıl boyunca, savaşlar ve kolera salgınları zaman zaman Bavyera bira festivalini nefes almaya zorladı, ancak 1810'daki başlangıcından bu yana Oktoberfest şenlikleri, bowling salonlarından salıncaklara ve dans pistlerine kadar her şeyi kapsayacak şekilde büyüdü.

manson ailesi kimi öldürdü

20. yüzyılın başlarında Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde, Oktoberfest Almanya dışındaki alanlara yayılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri'nde Ohio başka bir Oktoberfest merkezi haline geldi ve bu, geniş Alman mirası göz önüne alındığında pek de sürpriz olmamalı.

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Germania Society of Cincinnati, Ohio'da 1971'den beri Oktoberfest festivalleri düzenliyor. Kaynak: OTR Önemlidir

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Amerika Birleşik Devletleri'ne daha fazla Alman girdikçe, Oktoberfest geleneklerini de beraberlerinde getirdiler. Yıllar geçtikçe ve tüm dünyada Oktoberfest, sonbaharla ilişkilendirildi. Kaynak: OTR Önemlidir

Yüzyıl ilerledikçe, festivalin statüsü ve onu yöneten kurallar, Alman devleti içinde olup bitenlerin bir şekilde yararlı göstergeleri oldu: 1923 ve 24'te, artan enflasyon nedeniyle festival iptal edildi; 1930'ların başında festival bir tür Nazi propagandası olarak kullanıldı ve sonunda 1933'te Yahudilerin Wiesn üzerinde çalışması yasaklandı. Hitler iktidarı pekiştirirken, Oktoberfest milliyetçi gurur ve gücün sembolü haline geldi. Bu ölümcül milliyetçilik, 1939'dan 1945'e kadar dünya savaşına yol açtığında tek bir Oktoberfest gerçekleşmedi.

1950 yılına gelindiğinde, festival o yıl sona eren at yarışları dışında 'normal' e geri döndü – muhtemelen bu noktada Kentucky Derby'nin aşırı içki-at bahis pazarını köşeye sıkıştırmış olması nedeniyle.

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

İkinci Dünya Savaşı öncesi Münih'in havası günümüzdekinden çok daha yumuşaktı. Zaman değişse de Oktoberfest, 200 yıldan fazla bir süredir yemek yemek, içmek ve mutlu olmak için bir sebep olmuştur. Kaynak: Oktoberfest

susam sokağı ne zamandır buralarda
bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Kutlamanın popülaritesi, her yıl Münih'teki etkinliklere yaklaşık 6 milyon insanın katılmasıyla büyümeye devam ediyor. Kaynak: Mutfak Globetrotter

Oktoberfest'te Neyi Yanlış Anlıyorsunuz?

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

İnkar edilemeyecek kadar büyük bir cazibe merkezi olsa da, Oktoberfest yalnızca bira ve yemekle ilgili değil. Birçok bireysel kutlamanın kendi gelenekleri vardır; Özellikle Münih, fuar alanlarında gezintiler ve oyunlarla tamamlanan büyük bir karnaval düzenliyor. Kaynak: Reuters / Kai Pfaffenbach

Münih festivali (ve Almanya'daki diğer birçok geleneksel etkinlik) hakkında daha az bilinen bir gerçek, Amerika Birleşik Devletleri'nin aksine, içmek istiyorsanız, bir masaya oturmanız gerektiğidir ve bu masaların yere inmesi gerçekten zordur. Çadırlar sabah açıldığında (genellikle sabah 9 ile 10 arasında), masayı korumak için acele eden cesetlerin gerçek bir izdihamıdır.

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Bugün çoğu insanın Oktoberfest ile ilişkilendirdiği şeylerden biri de bira kızları. Klasik Bavyera kıyafetleri giymiş bira kızları, katılanların oturması ve servis edilmesinden sorumludur. Turistlere faydalı bir ipucu – onlara çok iyi davranın. Birçok yönden iyi vakit geçirip geçirmeyeceğinizi kontrol ederler. Kaynak: Wikipedia

  • Oturma konusunda gerçekçi olmanın ötesinde, Oktoberfest deneyiminizin tadını çıkarmak istiyorsanız, oturmayı da yöneten bira kızınızla arkadaş olmanız çok önemlidir.
  • Zaten normalde ödediğinizden yaklaşık iki katı ödüyorsunuz, ancak sunucunuza karşı nazikseniz, size görünüşte dolu bir çadırda bulunması zor ve imrenilen bir yer bulabilir.
  • Bira kızlarının aynı anda büyük gruplara hizmet verdikleri, genellikle on veya daha fazla litrelik bira bardağını bir tepsi kullanmadan ve hatta tek bir damla bile döktükleri biliniyor. Kaynak: Johannes Simon / Getty Images

Aynı şekilde, Oktoberfest'ten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, festivalin yapıldığı zaman oraya gitmelisiniz. başlar . Resmi Oktoberfest kostüm geçit töreni, etkinliğin ilk Pazar günü yapılır ve yaklaşık 10.000 katılımcı içerir.

Geçit töreni sadece otantik Alman modasından değil, aynı zamanda klasik Bavyera gelenekleri, müziği ve halk danslarından da oluşuyor. Biraz eğlenirseniz, Alman Kızıl Haçının Bavyera şubesi bir yardım tesisi işletiyor ve festival alanında acil tıbbi bakım sağlıyor.

Ancak bir istatistik haline gelmemeye çalışın: 2014'te 600'den fazla ziyaretçi Münih festivalinde alkol zehirlenmesi geçirdi.

Bratwurst ve lahana turşusu hem çok popüler hem de yaygın Oktoberfest yemekleridir, ancak rosto tavuk da çok yaygın bir seçimdir. Kaynak: Alexandra Beier / Getty Images

Oktoberfest partileri, Almanya'da ve tüm dünyada genellikle çılgın olaylardır. Kaynak: Reuters / Kai Pfaffenbach

Kostümleri sergilemek için bütün bir geçit töreni olduğu düşünülse bile, tüm geleneksel kıyafet tarzlarını sergileyen kadın sıkıntısı yoktur. Modaya uygun bir hava sergilemek Oktoberfest deneyiminin büyük bir parçasıdır. Kaynak: TNT Dergisi

Oktoberfest hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 gerçek

Yılda yalnızca bir kez gerçekleşir, gerçekleştiğinde ise herkes neşelidir. Bu Münih‘in çok taklit edilen Oktoberfest kutlamasından başka ne olabilir ki?!

Her yıl düzenlenen bu alkollü partinin onuruna, şerefine içilmeyi kesinlikle hak eden efsanevi Alman etkinliği hakkında 10 gerçek.

1. Bu bir bira festivali değildir

‘Neeee? İnanılmaz! Korkunç!’ diye haykırdığınızı duyabiliyorum.

Bilinenin aksine, Oktoberfest – veya yerel halkın deyimiyle ‘Wiesn’ – bir bira festivali değil, Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve eşi Saksonya-Hildburghausen Prensesi Therese’nin evliliklerinin yıl dönümü kutlamasıdır.

Aşk kuşları 1810’da dünya evine girince, kraliyet ailesi olayı o altın renkli sıvının tek bir damlasının bile dökülmediği halka açık bir parti ile kutladı!

At yarışlarının yerlerini bira satıcılarına bırakmaları ise 1819’dan önce olmadı. Başlangıçtaki tutuculuklarının aksine, bugünlerde bile bira bardaklarını (Almancada ‘krug’) tüm bunları mümkün kılan eski lord ve leydilerinin şerefine kaldıran monarşi sevdalılarını bulabilirsiniz.

You might be interested:  Ülkemizin en popüler dalış yerleri

2. Oktoberfest’te bira servis edilmez…

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Kalabalık bir Oktoberfest çadırı. © PFNKIS

Yorgun zihninizi meşgul edecek diğer bir hayret verici gerçek de, festivalde ‘bira’ değil, aslında kendine özgü adıyla ‘Oktoberfestbier’ servis edildiğidir.

13 dev içki çadırında servis edilen ve sadece altı Münih kökenli bira fabrikası tarafından imal edilen bu özel içkiler etkinliğe özgüdür ve onlara adlandırıldığı şekilde hitap etmemeniz kendini adamış yerel müdavimlerle aranızda sorun çıkmasına neden olabilir.

3. Alternatif bir yanı vardır…

İster inanın ister inanmayın, Oktoberfest’de içkiden çok daha fazlası vardır. Müzik kutlamalardaki çok önemli faktörlerden biridir ve her alkol çadırında geleneksel Alman bando klasiklerinin yanında Black Eyed Peas gibi gruplardan liste başı şarkıların yeniden düzenlemelerini karışık olarak çalan bir bando takımı bulunur.

Eğer şarkılar ve dans size göre değilse Armbrustschützenzelt çadırına uğrayabilirsiniz. Yerel halk ve uluslararası ziyaretçiler için popüler bir çadırdır ve burada Paulaner tarafından imal edilen Oktoberfestbier’i içerek, lezzetli bir parça domuz inciği yiyerek ve her yıl düzenlenen arbalet yarışmasında yay ve ok becerilerinizi sınayarak vakit geçirebilirsiniz.

4. En güçlü olan hayatta kalır

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Enfes içkiler! Doldurulmuş iki Oktoberfest bardağı. © James Almond

Bu VIB’ler (Çok Önemli Biralar) yalnızca partiye özel olmakla birlikte, aynı zamanda da sağlam çarpar.

Klasik 1 litrelik bira bardaklarında servis edilen ortalama Oktoberfestbier %6’lık alkol oranına sahiptir ve bu da, bu altın-kehribar rengi biraları içtiğiniz ortalama biralardan daha güçlü yapar.

Yine de, geçen yıl satın alınan 6,4 milyon litre düşünüldüğünde, burada tüketilen biralar bir olimpik yüzme havuzunu rahatça doldurur.

5. İzinsiz içilmez

Bu devasa bira kutlamasında her şeyin oldukça serbest olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama yanılıyorsunuz. Oktoberfest’te içki içme yalnızca seremoninin yöneticisi olan Münih belediye başkanının ilk bira fıçısını açarak ‘O’ zapft is’ (‘fıçı açıldı!’) diye ilan etmesiyle başlar.

6. Ekimde başlamaz

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Bavyera Heykeli’nin dış kısmındaki eğlenceli Oktoberfest Geçit Töreni. © sanfamedia.com

Adın ne önemi var? Bu efsanevi sonbahar etkinliği ekimde başlamadığına göre pek yok anlaşılan! Yıllar içinde daha erkene, daha güneşli olacağı umut edilen eylül ortası başlangıçlara doğru bir kayma yaşandı ve bu yıl da festival 17 Eylül’de başlayacak ve 12 kişilik piyade takımının 3 Ekim’de basitçe ismiyle Bavyera Heykeli’nin basamaklarındaki selamlamasıyla sona erecek.

7. Sağlığınıza için!

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Hippodrom bira salonu – Oktoberfest 2013’ün başlamasından yalnızca 30 dakika sonrası! © Polybert49

Oktoberfest’in bu kadar önemli ve popüler bir Münih simgesi haline gelmiş olmasının nedeni yalnızca hedonizm değil, aynı zamanda gereksinimdir. Güney Bavyera bir zamanlar berbat tatlı su tedariki ile nam saldığından dolayı, yerel halk kolera, veba ve diğer kötü hastalıklardan sakınmak için boğazını daha güvenli, tartışılabilir şekilde daha lezzetli bir alternatif olan birayla ıslatırdı.

Su arıtımı 19. yüzyıldan beri çok gelişti ancak bu bazı geleneklerin her şeye rağmen korunmaya değer olmadığı anlamına gelmiyor. Bu nedenle, sağlığınıza için, ya da yerel halkın deyimiyle ‘zum Wohl!’.

8. Paris Hilton’un Oktoberfest’e katılması temelli olarak yasaklandı

Kendilerine bir yetişkinin eşlik etmesi halinde 14 yaşındaki içiciler bile partiye katılabiliyorken, festival güvenliği kutlamanın emniyetini sağlamada saçmalamaya izin vermeyen yaklaşımıyla bilinir. Her yıl içerken ölçüyü kaçıran bir grup fiziksel temas yanlısı insan men edilir ama bu kötü şöhret listesinin başındaki isim ünlü otel varisinin ta kendisi.

Amerikan sosyetesinin ünlü siması 2006’daki kutlamaya minicik bir ‘dirndl’ (geleneksel Oktoberfest elbisesi) giyerek ve Oktoberfest organizatörleri ile ön anlaşma yapmadan bir kutulanmış şarap markasının tanıtımını yapmak için geldi. Hatırı sayılır ve alkollü bir halk tepkisinin ardından Paris bir daha partiye katılmaktan men edildi.

9. Çocuklara şaşırtıcı derecede uygun bir alan

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Oktoberfest panayır alanı. © acren23

Geçtiğimiz yıllarda festival organizatörleri dünyanın en popüler alkol merkezi imajından uzaklaşarak, aşırılığın biraz daha ailelere uygun türünde bir kimliğe ulaşmaya çalıştı.

Oktoberfest’in karnaval yönü her zaman önemli bir konu olmuştur ama şimdi her yaştan, formdan ve değişen sarhoşluk derecelerinden insanlar için açık olan dönme dolap, hız trenleri, oyunlar ve geleneksel Bavyera geçit törenleri ile bu her zamankinden daha ön planda.

10. Kayıp ve bulunan eşya ofisi dillere destan bir hazine sandığıdır

Böylesine sarhoşluk içeren bir gösteriden beklenebileceği üzere Oktoberfest Kayıp ve Bulunan Eşya ofisi her yıl binlerce terkedilmiş eşya ile doluyor ve 2013’deki durum da tarih kitaplarına geçecek cinstendi.

1056 pasaport, 520 cüzdan, 320 cep telefonu, 300 çanta ve sırt çantası ve 50 kamera içeren şaşırtıcı olmayan kayıplara ek olarak geçtiğimiz yıl iki alyans, bir işitme cihazı, bir takma diş takımı, kurşun kalem şeklinde bir mezar taşı ve bir Segway gibi ilginç eşyalar bulundu.

Ayrıca kayıp başvurusu olarak da, şanssız bir bira müdavimi nakit 50.000 avro kaybettiğini iddia etti. Biz ise onu içkiye yatırdığını düşünüyoruz.

Susadınız mı? O zaman kendinizi Oktoberfest’e atın: 

Münih’e giden ucuz uçuşları ara

Oktoberfest Nedir, Nerededir?

  • Uçak Bileti >
  • Blog >
  • Oktoberfest Nedir, Nerededir?

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Münih dünyaca ünlü Oktoberfest’in düzenlendiği kenttir. Her sene eylül ayında dünyanın farklı yerlerinden katılımcıları buluşturan festivalde birbirinden farklı ve lezzetli biraların tadına bakabilirsiniz ya da nefis yerel tatları deneyebilirsiniz. Kentin hemen hemen her tarafında kurulan bira çadırları ve yapılan etkinliklerle her sene Münih’i büyük bir karnaval alanı haline getirmektedir. Bu yazımızda sizlere dünyaca ünlü Octoberfestten bahsedeceğiz. İyi bir eğlence alternatifi olan ve farklı kültürleri tanırken aynı zamanda yiyip içebileceğiniz bir festivaldir. Münih uçak bileti alarak bu festivale gidebilirsiniz.

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Oktoberfest Ne Zaman?

Dünyanın en büyük açık hava halk festivali olarak da anılan Oktoberfest her sene Eylül ayında Almanya'nın Münih kentinde coşkuyla kutlanmaktadır. Yaklaşık olarak 7 milyon litre biranın tükendiği festival boyunca Almanya'nın Bavyera eyaleti ve Münih şehri tam bir karnaval havası yaşamaktadır.

Her sene Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Oktoberfest'in yaklaşık olarak 200 yıllık bir mazisi vardır. Bu sene 22 Eylül'de başlayacak olan festivale 6 milyondan fazla kişinin katılması beklenmektedir. Yalnızca bu festivale özel olarak üretilen biraların alkol oranı daha fazla olmaktadır ve rengi normal biraya göre daha koyudur.

Biralar festivale özel olarak üretilen litrelik bardaklarda içilir ve boşalan bir bardak anında tekrar doldurulur. Bavyeralılar festivale geleneksel kıyafetleriyle katılır ve binlerce insan festival boyunca oldukça renkli görüntüler oluşturmaktadır. Festivalde sadece lezzetli biralar yoktur.

Aynı zamanda festival boyunca çeşitli etkinlikler ve konserler de eğlendirmek için festival alanında katılımcılarını beklemektedir.

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

✈ En Uygun Münih Uçak Bileti İçin Tıklayın ✈

Bu muhteşem festivale gelecekseniz bazı detayları da hesaplamanız gerekmektedir. Kalacak yer oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bu kadar yoğun bir festival olunca kalacak yer de problem haline gelebilmektedir. Oktoberfest’e nasıl gidilir ve nerede kalınır sorularını cevaplayalım.

Oktoberfest’e gelmeye karar veren kişilerin en zorlandığı konu konaklama ayarlamaktır çünkü Münih bu dönemde oldukça dolu olmaktadır. Oktoberfest zamanı Münih’te uygun kalacak yer nasıl ayarlanır ondan bahsedelim. Yakınlardaki hostel veya otellerden erkenden rezervasyon yapabilirsiniz.

Ayrıca AusburgRegensburg ve Freising’teki otellere ya da evlere bakabilir ve Münih’e tren ile buralardan 30–60 dk arası gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Ancak bu durumda yola günlük en az kişi başı 20 Euro civarı ödemeniz gerekecekmektedir.

Tüm ihtimalleri artısıyla eksisiyle dikkate almak gerekmektedir.

bir festivalden daha fazlası; octoberfest hakkında her Şey

Oktoberfest’ten bahsettiğimiz yazımızda genel olarak Oktoberfest hakkında bilgi, Oktoberfest’e gitmek ve Oktoberfest’te kalacak yerler konularından bahsetmeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Bu keyifli festivale gitmenizi öneririz fakat gitmeden önce bahsettiğimiz konularda iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Şimdiden iyi eğlenceler.

✈ En Uygun Oktoberfest Uçak Bileti İçin Tıklayın ✈

Oktoberfest ile İlgili Her Şey

Dünyanın en eğlenceli festivallerinden biri olan Oktoberfest'de, renkli çadırlar, sayısız bira alternatifi ve daha fazlası sizi bekliyor!

Oktoberfest dünyanın en eğlenceli festivallerinden biri. Rengarenk çadırlar, sayısız bira alternatifi ve daha fazlası… Peki Oktoberfest nerede yapılıyor derseniz adres Münih. Bu efsanevi sonbahar etkinliğine katılmak için birçok nedeniniz var. O zaman Eins, zwei, drei G’SUPPAAA!

1. Oktoberfest Bir Bira Festivali Değil!

Tüm bilenlerin aksine, Oktoberfest – yerel halkın tabiri ile ‘Wiesn’ – bir bira festivali değil. Bu festival, Bavyera Veliaht Prensi Ludwig ve eşi Saksonya – Hildburghausen Prensesi Therese’nin evlilik yıl dönümlerinin kutlaması olarak biliniyor. 1810 senesinde aşk kuşları dünya evine girince, kraliyet ailesi de bu mutlu günü halka açık bir parti ile kutladı! O altın renkli sıvının tek bir damlasının bile yere dökülmediği partide o kadar çok eğlenildi ki…

You might be interested:  Romada görülmesi gereken yerler

Dünyanın en ilginç festivalleri arasında Oktoberfest de gösteriliyor.

1819 senesinden sonra ise at yarışları yerini bira satıcılarına
bıraktı. Oktoberfest’de ilk yıllardaki tutuculuklarının aksine, günümüzde dahi
bira bardaklarını tüm bunları mümkün kılan eski lord ve leydilerinin şerefine
kaldıran monarşi sevdalılarına denk gelebilirsiniz.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

2. Oktoberfest’de Bira Servisi Bulunmuyor

Oktoberfest ile ilgili sizi hayrete düşürecek bir diğer
gerçek ise, festivalde biraz değil de aslında kendine has adıyla Oktoberfestbier
servis edildiği…

Oktoberfestbier, 13 dev içki çadırında servis ediliyor. Bu
özel içki yalnızca altı Münih kökenli bira fabrikası tarafından imal ediliyor.

Oktoberfest’e gittiğinizde aklınızda bulunması gereken küçük bir bilgiyi de es
geçmeyelim.

Bu özel içkiler etkinliğe özgü olarak hazırlanıyor ve onlara
verilen isimlerle hitap etmezseniz bu içkiye kendini adamış müdavimlerle
aranızda anlaşmazlık çıkmasına sebep olabilir.

Münih’te Otel Bul

3. Oktoberfest’in Alternatif Bir Yanı da Var

Oktoberfest’de sizi içkiden çok daha fazlası bekliyor.
Kutlamaların en önemli faktörlerinden biri müzik… Her çadırda geleneksel Alman
bando klasiklerinin yanı sıra Black Eyed Peas gibi grupların liste başı
şarkılarının düzenlenmiş halini çalan bir bando takımı yer alıyor.

Eğer şarkılardan ve danstan biraz uzak durmak isterseniz Armbrustschützenzelt çadırına uğramanızı öneririz. Bu çadır, yerel halk ve uluslararası ziyaretçiler için oldukça popüler.

Burada Paulaner tarafından imal edilen Oktoberfestbier’i içerek, lezzetli etler yeme fırsatı bulabilirsiniz.

Her sene düzenlenen arbalet yarışmasında yay ve ok üzerindeki hünerlerinizi göstererek eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Münih’te Otel Bul

4. Güçlü Olan Hayatta Kalsın!

Oktoberbier, bildiğimiz biraya oranla daha sert bir içki. Klasik 1 litrelik bira bardaklarında servis edilen ortalama Oktoberfestbier, %6’lık alkol oranına sahip. Bu alkol oranı da, bu altın-kehribar rengi biraları içtiğiniz ortalama biralardan daha güçlü yapıyor.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

5. İzinsiz İçilmez

Bu devasa bira partisinde her şeyin serbest olduğunu
düşünülse de, aslında bu yanlış bir bilgi. Oktoberfest’te içki içme, sadece
seremoninin yöneten Münih Belediye Başkanı’nın ilk bira fıçısını açması ve ‘fıçı
açıldı!’ diye ilan etmesiyle başlıyor.

6. Oktoberfest Ne Zaman Başlar?

Meraklıların akıllarındaki en önemli sorulardan biri de “Oktoberfest ne zaman?”

Bir sonbahar etkinliği olan Oktoberfest’in ekimde başladığı düşünülse de, aslında festival eylülün son haftalarına doğru başlayıp ekimin ilk haftasında sonlanıyor. Anlaşılacağı üzere adının pek de önemi yok! “Oktoberfest ne zaman?” diye düşünenler bu bilgi ile biraz hayrete düşmüş olabilir.

Hazır gitmişken güzel bir Almanya turu yapmaya ne dersiniz?

Ucuz Münih Uçak Biletleri

7. Sağlığınıza İçin…

Oktoberfest’in bu kadar önemli ve popüler olması, hatta bir Münih simgesi haline dönüşmesinin sebebi; sadece hedonizm değil, aynı zamanda gereksinim olarak belirtiliyor.

Güney Bavyera’nın bir dönem kötü tatlı su tedariki ile tanınmasından dolayı, yerel halk kolera, veba ve diğer kötü hastalıklardan koruyabilmek için boğazını daha güvenli, daha lezzetli bir alternatif olan birayla ıslatmayı tercih etti.

Su arıtımı, 19. yüzyıldan günümüze kadar çok gelişmiş olsa
da, bu durum Oktoberfest’in düzenlenmesine engel olmuyor. Gelenekler her şeye rağmen
korunuyor. Bundan dolayı da, sağlığınıza için veya yerel halkın deyimiyle ‘zum
Wohl!’.

Münih’te Otel Bul

8. Paris Hilton’un Oktoberfest’e Katılması Yasak!

Yanlarında bir yetişkin ile 14 yaşındakiler de Oktoberfest’e
katılabiliyor. Festival güvenliğinin kutlamanın emniyetini sağlarken
saçmalamaya izin vermediği de aklınızda bulunsun. Her sene içerken ölçüyü
kaçıran bir grup fiziksel temas yanlısı insanın festivale girişi yasaklanıyor. Bu
kötü şöhret listesinin başındaki isim ise ünlü otel varisinin ta kendisi, Paris
Hilton!

Amerikan sosyetesinin ünlü siması 2006 yılındaki kutlamaya
minicik bir dirndl (geleneksel Oktoberfest elbisesi) giyerek, Oktoberfest organizatörleri
ile ön anlaşma yapmadan bir kutulanmış şarap markasının tanıtımını yapmak için
gelmiş. Bunun ardından hatırı sayılır ve alkollü bir kitlenin tepkisini çeken
Paris Hilton’un bir daha partiye katılması yasaklanmış.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

9. Şaşırtıcı Şekilde Çocuklara Uygun Bir Mekan!

Geçtiğimiz senelerde Oktoberfest organizatörleri, dünyanın
en popüler alkol merkezi imajından biraz uzaklaşarak, aşırılığın biraz daha
ailelere uygun olabilecek bir kimliğe ulaşmak için uğraştı. Oktoberfest’in
karnaval yönü her zaman ön planda tutuldu. Şimdi ise her yaştan, formdan ve
değişen sarhoşluk derecelerinden insanlar için; festival dönme dolap, hız
trenler, oyunlar ve geleneksel Bavyera geçit törenleri ile bu her zamankinden
daha ön planda bulunuyor.

Ucuz Münih Uçak Biletleri

10. Kayıp ve Bulunan Eşya Ofisi Dillere Destan…

Bu derece aşırı sarhoşluk içeren bir partiden beklenebileceği
üzere Oktoberfest Kayıp ve Bulunan Eşya Ofisi, her sene binlerce terkedilmiş
eşya ile dolup taşıyor. 2013’te yaşanan durum da tarih kitaplarına geçecek
cinstendi.

1056 pasaport, 520 cüzdan, 320 cep telefonu, 300 çanta ve
sırt çantası ve 50 kamera içeren şaşırtıcı olmayan kayıplar arasında bulunuyor.
Bunlara ek olarak geçtiğimiz yıllarda; iki alyans, bir işitme cihazı, bir takma
diş takımı, kurşun kalem şeklinde bir mezar taşı ve bir Segway gibi ilginç
eşyalar bulundu.

Ayrıca kayıp başvurusu olarak da, şanssız bir bira müdavimi
nakit 50.000 € kaybettiğini iddia etmiş olsa da biz ise
onu içkiye yatırdığını düşünüyoruz.

Oktoberfest’in bir diğer özelliği de koskocaman kurabiyeler… Herkes bu kurabiyeleri genel olarak boynuna takıyor. Bu kurabiyelerin üzerlerinde ise; “çok tatlısın”, “seni seviyorum”, “ben bir prensesim” gibi mutlu eden cümleler yazıyor.

Münih’te Otel Bul

Oktoberfest Hakkında

Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyelim, Oktoberfest dendiğinde akla ilk gelen bira olmasın. Oktoberfest’de roller-coaster ve lunapark alanında da birbirinden eğlenceli vakit geçirerek keyifli anılar biriktirmek mümkün. Kısacası siz siz olun, hayatınızda bir defa da olsa Oktoberfest’e katılmak için muhakkak kendinize zaman yaratın!

Bu efsanevi sonbahar etkinliğine katılmak için pek çok neden bulunuyor. Bu merak edilen nedenleri sizin için bir araya getirdik.

Yılda yalnızca bir kez gerçekleşen ve festivale katılanların birbirinden eğlenceli anlar yaşadığı bu alkollü festival, tam anlamıyla efsanevi bir Alman etkinliği… Peki, Oktoberfest ile ilgili aklınıza takılan, Oktoberfest nedir? Oktoberfest ne zaman yapılır? gibi soruların cevabını almak ister misiniz?

Senede sadece bir defa gerçekleşen ve katılanların neşe dolu anlar geçirdiği bu alkollü festival, tam anlamıyla efsanevi bir Alman etkinliği. Peki, Oktoberfest ile ilgili aklınıza takılan, Oktoberfest nedir? Oktoberfest ne zaman yapılır? gibi pek çok sorunun cevabını almak için sabırsızlanıyor musunuz?  O zaman sizi Münih’in en çok taklit edilen Oktoberfest’ine alalım.

Keşfet

Oktoberfest Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Oktoberfest Sorularınızın tüm cevapları

Oktoberfest , dünyanın en büyük halkı (ve içme!) Festivali olarak bilinebilir, ancak pek çok katılımcı, ne beklemesi gerektiğinden emin değildir. Oktoberfest SSS'lerine aşağıdaki cevaplar, pişmanlık duymadan çılgınlığın ve partinin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Eylül ayında OKTOBERfest neden?

Orijinal Oktoberfest, 1810'da Ekim ayında yapıldı. Bavyeralı Prens Ludwig'in düğününü ve Saksonya-Hildburghausen'den Prenses Therese'yi (mekanın adı Theresienwiese'ye götüren) kutlamak oldu.

Münih'in en iyi halkı, beş gün boyunca – ve tabii ki – içmeye davet edildi. Kutlama böyle bir başarıydı, her yıl yapmaya karar verdiler ve kutlamaya daha iyi uyum sağlamak için kutlamayı Eylül ayına uzattılar.

Rezervasyon yapmadan Oktoberfest'e gidebilir misin?

Belirli bir süre sonra çadırlarda rezervasyon yapılması gerektiğinde, çalışma saatleri dışında (hafta içi günler gibi) bir koltuk almak genellikle sorun değildir.

Rezervasyonlar yürürken, akşam erken saatlerde dışarı atılmış olabilirsiniz, ama eğer zor vurursanız, zaten ayrılmak için zaman olabilir.

Ayrıca her zaman gezmek için gerekçeler mevcuttur ve rezervasyon gerektirmeyen bazı dış mekan oturma yerleri vardır.

Hangi bira çadırı en iyisidir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz 14 ana bira çadırı vardır ve her biri kendi cazibesini sunmaktadır. Hofbräu Çadır uluslararası olarak tanınmış, yani yabancıların en çok ziyaret ettiği yerdir. Augustiner daha rahat ve en aile dostu biri.

Schottenhamel, 10.000 sandalyeli en eski ve en büyük çadırdır. Bu, ilk fıçının tıkıldığı yerdir ( O'zapft! ) Ve genç insanlar. En sevdiğim çadır, yerli ve yabancıların bir karışımı ve Himmel der Bayern'in (Bavyeralılar için Cennet) büyüleyici tasarımı ve logosu olan bir başka büyük çadır olan Hacker Pschorr'du.

You might be interested:  2019 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Birçok insanın, özellikle de Bavyeralıların bu konuda güçlü fikirleri olsa da, rezervasyon yapmadan önce birkaç çadıra girip en sevdiğin yeri bulmak en iyisidir.

Hepsi yabancı mı?

Yabancıların çok sayıda Oktoberfest için Münih'e gelmesine rağmen, festival hala Bavyeralarla doludur. Kalabalığın yaklaşık yüzde 70'i, Bavyera geleneklerini bizim yaptığımız kadar benzersiz olarak gördükleri Almanya'nın başka bir yerindeki tahmini yüzde 15 ile yereldir.

Ne tür bir bira var?

Oktoberfest'teki bira birkaç katlı Münih bira fabrikasından geliyor. Bunlar Augustiner, Paulaner ve Spaten'dir. Bunların çoğu, hafif bir Dunkel Bier (karanlık Alman lager) de mevcut, hafif tatma cehennemlerdir . Bu biralar özellikle etkinlik için demlendi.

Oktoberfest'te ne yemelisin?

Mükemmel soru! Oktoberfest'te (ya da her zaman Münih'te olduğunuzda) ne yenir ve tatlılar . Kahvaltıda kavrulmuş tavuk, simit ve Weisswurst (küçük beyaz sosis) düşünün.

Günde ne kadar bütçe gerekir?

Giriş ücretsizdir, ancak başka bir şey yoktur. Açıkçası, ne kadar ihtiyacın var, çılgınca değişir ama her bir Kitle, en az 10 avroya mal olur, bu tam olarak bir indirim cenneti değildir. İçeceklerin üzerine, tam bir yemek için 15 Euro ve bir atıştırma için 5 Euro ödemeyi bekliyoruz.

Çadırların dışında 4 Euro karşılığında Brot'ta bir Bratwurst gibi küçük ısırıkları bulabilirsiniz. Günde en az 50 Euro getirmeyi bekliyoruz (nakit kraldır).

En büyük maliyet konaklama. Oktoberfest için gökdelen fiyatları ve son dakika rezervasyonları için sürekli olarak daha yüksek artış. 40 € 'dan başlayan hostel yatakları ile çok basit bir oda için kişi başı gecelik en az 120 Euro ödemeyi bekliyoruz. Oktoberfest için Münih Otelleri ve son dakika Oktoberfest konaklama seçeneklerimizi inceleyin .

Herkes hoşgeldiniz mı?

Festivale tüm şekil, boyut, renk, yaş ve yönelimler katılıyor. ABD'nin alkol ve çocukların karıştırılmadığı yerlerin aksine, Almanya'da bira içmek genellikle aile dostudur .

Oktoberfest bunu tamamen yeni bir seviyeye taşıdığını söyledi. Altı yaşın altındaki çocuklar çadırları saat 20: 00'de terk etmeli ve kalabalıklar genç ziyaretçiler için korkutucu olabilir.

Çocukları aile günlerinde veya kapalı zamanlarda almayı deneyin.

Ayrıca LGBT ziyaretçilerinin her gün hoş karşılandığını, ancak çoğunluğun festivalin ilk pazar günü ” Gay Pazar ” için kutlamak üzere bir araya geldiğine dikkat edin.

Kaç gün kalmalısın?

Oktoberfest çok. Birçok insan sadece güne gider ve tüm partilerini bir anda alır. Festivalin sunabileceği her şeyi görmek istiyorsanız, bunu yapmak için üç gün yeterlidir. Oktoberfest gibi bir şey var.

Eğer daha fazla şehri görmek istiyorsanız (hangisini yapmanız gerekir), Oktoberfest sezonunun dışında ziyaret edin ya da Starkbierziet ya da Bahar Festivali gibi daha az sayıdaki önemli festivallerden birinde ziyaret edin.

Oktoberfest güvende mi?

Almanya – büyük ve büyük – çok güvenli bir ülke. Şiddetli suç nadirdir. Bu hırsızlık, özellikle sarhoş insanların büyük bir festivalde, nadir değildir dedi.

Getirdiğiniz şeyleri sınırlayın ve aşırı sarhoş olmamaya çalışın. Ayrıca, son terörist tehditler endişe kaynağı olmuştur.

Münih ve festival organizatörleri bu olayı mümkün olduğu kadar güvenli hale getirmek için çok çalıştılar, hatta ilk kez güvenli girişler bile sağladılar.

Sigara içilebilir mi?

Çadırlara artık sigara içilmez. Bu aslında barlarda, publarda, restoranlarda ve bira çadırlarında sigara içen bir Bavyera yasası. Çoğu zaman, sigara içenler çadırların girişinin hemen dışında toplanırlar ancak çadırlar kapasitede iken bu durum karmaşıklaşabilir. Bazı çadırlarda sigara içenler için açık balkonlar düzenlenmiştir.

Hava nasıl?

Oktoberfest'in çok yağmurlu olma alışkanlığı var. Bu, çoğu oturma çadırlarda olduğu için içenleri etkilemez, ancak zeminleri keşfetmek ve etrafta dolaşmak için biraz kasvetli bir gün yapabilir. Bir şemsiye, bir ceket (ya da geleneksel Janker ) ve bir gülümseme getirin.

Oktoberfest'e ne giymelisin?

Natürlich Tracht ! Bavyeralılar ve yabancılar üzerinde, Lederhosen ve Dirndl ( Tracht olarak da bilinir) gibi geleneksel Bavyera giyimi, festival boyunca fark edilebilir.

Münih'teki dükkanlar hayallerinizdeki Bavyera kıyafetini bulmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyar ancak bu kıyafetler pahalı olabilir. Seçenekler için Lederhosen kılavuzumuza ve bütçeyle ilgili bir fikre bakın.

Goofy bira şapkaları, korkak gözlükler ve günlük kıyafetler de mükemmel şekilde kabul edilebilir.

Oktoberfest'te bir şey kaybederseniz ne yapmalısınız?

Her yıl 4.000'den fazla ürün kayıp ve yollarını bulmaktadır. Schottenhamel Çadırının arkasındaki Servis Merkezi ile bir şeyleri kaybettiğinizi fark ettiğiniz anda kontrol edin, ancak hemen görünmezse umudunuzdan vazgeçmeyin. Günün sonunda çadırlardan birçok şey döndü. Resepsiyon 13: 00-23: 00 saatleri arasında açıktır.

Bulunan ürünler altı ay süreyle Fonbüro der Landeshauptstadt München'de (Oetztaler Str. 17, 81373 München) saklanacak. Bu noktadan sonra, her şey açık artırmada satılıyor.

Almanlar İçince Biz De İçmiş Sayıldık: Oktoberfest’e Dair Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kraliyet onuruna düzenlenen bir saygı etkinliği olarak başlamış olsa da günümüzde 2 hafta boyunca devam eden ve über turistik bir etkinliğe dönüşen Oktoberfest yani Almanların geleneksel bira bayramı bu sene de Almanya’ya gitme isteğimizi tavana vurmayı başardı! Her sene Eylül ayının sondan ikinci Cumartesi günü başlayan ve Ekim’in son Pazar günü sona eren; merkez üssü Bavyera’nın başkenti Münih olan bu keyifli festival hakkında daha fazla bilgi edinmek için içeriğimize buyurun!

1- Oktoberfest 1810 yılından bu yana kutlanıyor

Bilinenin aksine “bira bayramı” olarak ortaya çıkmayan Oktoberfest, aslında ilk kez 1810 senesinde Bavyera Prensi Ludwig’in düğünü onuruna düzenlenen ve sonradan gelenekselleşen bir halk etkinliği. Bavyera halkının “Wiesn” şeklinde andığı bu etkinlik dünyanın en büyük açık hava etkinliği olarak biliniyor.

2- Çadırlarda yer bulma konusu mühim

Oktoberfest’in kalbi festival alanına kurulmuş farklı isim ve temalara sahip 14 adet çadırda atıyor.Her biri başka isimlere ve temalara sahip olan bu çadırlarda yer bulmak genelde çok kolay olmuyor. Bu yüzden siz siz olun Oktoberfest’e niyetlendiğiniz an çadırlardaki masalar için online rezervasyon yapın. (Sabahın köründe gidip nöbet tutarım diyorsanız o başka tabii.????)

3- Bira fiyatları 10 Euro civarında

Litrelik kupalarda servis edilen Oktoberfest birası ortalama 10 Euro civarında fiyatlara satılıyor. Fiyat çadırdan çadıra göre değişebilirken, bira bahçelerinde biraz daha yüksek fiyatlar ödenebiliyor.

4- Bavyera sokak lezzetlerine aşık olmamak imkansız

Oktoberfest her ne kadar bira festivali olarak anılsa da, festival alanında servis edilen bira yancısı yiyecekler sayesinde olay biraz da lezzet festivaline dönüşmüş durumda. Bu lezzetler arasında asla es geçilmemesi gerekenler ise dürüm şeklinde sunulan bir çeşit tavuk çevirme olan Brathendl; meşhur Alman pretzel’i ve tabii ki leziz Oktoberfest kurabiyeleri.

5- Oktoberfest’in birası bildiğiniz biralardan değil

Oktoberfest’te içeceğiniz biralar klasik Alman birası değil, sadece Oktoberfest için özel olarak üretilmiş yüksek alkollü Bavyera stili biralar. Bu yüzden festival boyunca kendinizi bozmamak için bu gerçeği aklınızda bulundurun.

6- Menüler ve tabelalar genelde Almanca

Çok turistik bir festival gibi görünse de Oktoberfest katılımcılarının yalnızca %20’si yabancı turistlerden oluşuyor. Bu yüzden olsa gerek etkinlikte kullanılan yönlendirme tabelaları, menüler vb. her şeyde yalnızca Almanca kullanılıyor.

7- Festival ruhunu daha iyi yakalamak için kostüm kiralamak mümkün

Oktoberfest için belli bir giyim kodu olmasa da Bavyera usulü geleneksel kıyafetler giyerek ortamın ruhunu daha iyi hissedebilirsiniz. Bunu yapmak için festival alanında kiralanan yöresel kıyafetlere bir göz atabilirsiniz.

8- Oktoberfest’te yeme – içme dışında aktiviteler de mevcut

Oktoberfest yalnızca bira üzerine kurulmuş bir açık hava festivali gibi algılansa da aslında festival alanında birçok eğlenceli aktivite de var. Her köşe başında DJ performansları ve konserler olan bu etkinlikte aynı zamanda masal gibi bir de lunapark alanı mevcut.

9- Etkinlik alanları gece yarısı kapanıyor

Oktoberfest’in gerçekleştirildiği çadırlar genelde gece 23:00 ile 24:00 arasında kapanıyor. Ancak üzülmeyin çünkü çadırlar sabah 10:00’da yeniden açılıyor!

10- Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapmak gerekiyor

Konaklama rezervasyonlarınızı Oktoberfest’e gitmeden aylar önce tamamlamanızda fayda var. Çünkü Oktoberfest döneminde Münih’te otellerin doluluk oranı %90’ları buluyor ve son dakika rezervasyonları epey pahalıya patlayabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *