Bangkokda görülmesi gereken yerler

bangkokda görülmesi gereken yerler

GEZİLECEK YERLER

Grand Palace: Bangkok’un Topkapı Sarayı desek yanlış olmaz. Mimarisi tek kelime ile büyüleyici. Ama bizim gibi bir Pazar günü gitmek kesinlikle yanlış bir hareket olur. Zaten sıcak olan hava inanılmaz kalabalık ziyaretçi gruplarıyla daha da bezdirici olabiliyor. Siz en iyisi hafta içi gidip burayı doya doya gezin…

Wat Pho: Meşhur yatan Buda heykelinin olduğu tapınak. Heykel 46 metre uzunluğunda ve çok etkileyici. Ama tapınak da mimarisi ile hayran bırakıyor.

Wat Arun: Bir başka göz alıcı tapınak. Wat Pho ve Grand Place Chao Praya nehrinin bir tarafında Wat Arun ise diğer tarafında yer alıyor. Gün doğerken burası muhteşem görünüyor.

Macera Meraklıları, Gezi Tutkunları için Kaçırılmayacak İmkanlar!

bangkokda görülmesi gereken yerlerWat pho 

Chatuchak Pazarı: Bangkok’a gidenlerin eğer hafta sonuna denk geliyorsa mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olarak tavsiye ediliyor. Burası dünyanın en büyük haftasonu pazarıymış. Pazarlık etmek şart!

bangkokda görülmesi gereken yerlerYüzen pazar

Yüzen Pazar: Bangkok’un çevresinde 5 adet yüzen Pazar bulunuyor. Ama en ünlüsü ve kalabalık olanı Damnoen Saduak. Kesinlikl gidip görülesi eşsiz bir deneyim sunan bir Pazar.  Teknelerinizde alışveriş yapma olanağınız var…

TAY LEZZETLERİ

Tayland bir sokak lezzetleri cenneti. Adım başı lokal yemekler satan büfeler bulunuyor. Nefis tay yemeklerini çok uygun fiyata yiyebiliyorsunuz gittiğiniz her yerde. Asiatique adlı modern Pazar konseptli açık hava avmsinde harika sokak lezzetleri bölümü bulunuyor. Burada mangalda pişirilmiş dev jumbo karideslerden ve bütün olarak ızgara edilmiş balıklardan mutlaka deneyin.

bangkokda görülmesi gereken yerlerAsiatique de deniz ürünleri

Pad Thai, Taylandlıların noodle’u. Soya filizi, limonotu, yumurta, soğan ve yer fıstığı ile yapılıyor. Karides veya tavuk eklettirebiliyorsunuz. Üzerine de misket limonu sıkıyorsunuz. En sevdiğim Tay lezzetlerinden. Chathuchak pazarında bulunan sokak yemekleri satan Somtam Ookroad’un Pad Thai çok lezzetli. Giderseniz uğrayın.

bangkokda görülmesi gereken yerlerSeafood market 

Coconut Ice Cream, yani hindistan cevizi dondurması benim en sevdiğim lezzetlerden bir tanesi. Üzerine yer fıstığı veya haşlanmış gibi alışık olmadık malzemeler ve hindistan cevezi sütü eklenerek yine hindistan cevizi kabuğunda servis ediliyor. Mutlaka deneyin! Tom Yum, Tayların enfes çorbalarından en bilineni ve bana göre en lezzetlisi.

Acı servis edildiği için mutlaka acı seviyesini garsona söyleyin. Orta acı bile ağzınızdan dumanlar çıkarabiliyor. Tavuklu yada karidesli seçenekleri mevcut. İçeriği her yerde kurutulmuş olarak satın alınabiliyor. Çin mahallesindeki T & K Seafood’da karidesli Tom Yum bir harika…

bangkokda görülmesi gereken yerlerPad Thai karidesi

Hep iyi tecrübelerden bahsetmek olmaz. Bir de hayal kırıklığı yaşadığımız yer oldu. Herkesin tavsiye ettiği ve büyük beklenti ile gittiğimiz, Seafood Market adlı balık restoranı. Konsept olarak ilginç olsada yediğimiz balık ve karideslerin kuru ve lezzetsiz oluşu ve Bangkok fiyatlarına göre pahalı oluşu sebebiyle hiç memnun kalmadık. Çok turistik ama lezzetsiz. 

bangkokda görülmesi gereken yerlerTom Yum çorbası

BUNU YAPMADAN DÖNMEYİN

Bangkok havası itibari ile teras bar ve restoranların en yaygın olduğu şehirlerden. Birbirinden harika manzaraya sahip rooftop mekanlar şehrin her yerinde var. Bir akşam üzeri gün batımı için mutlaka bu mekanlardan birine en azından birşeyler içmek için gidin… Biz Lebua Hotel’in roofunda bulunan Sky Bar’a gittik ve manzaraya bayıldık.

bangkokda görülmesi gereken yerlerSky Bar

BURALARDA KONAKLAYIN

Chatrium Riverside: Chao Phraya nehrinin hemen kıyısında yer alan otel geniş odaları ve nefis nehir manzarası ile konaklamak için şehirdeki en iyi adreslerden. Mutlaka nehir tarafındaki odalarda konaklayın.  Otelin 6. Katındaki sonsuzluk havuzu nefes kesici. Spa fiyatları da diğer otellere göre daha uygun…

bangkokda görülmesi gereken yerlerW BangkokW Bangkok: W Bangkok modern ile gelenekseli bir araya getiren dinamik tasarımı ile şehrin öne çıkan otellerinden. Merkezi konumu ve şehrin en önemli ulaşım araçlarından olan sky traine yakınlığı ile her yere kolayca ulaşılabilme olanağı sunuyor. Otelde yer alan restoranlardan birinde ödüllü bir Türk şefi bulunuyor…

www.tadindaseyahat.com

False

Bangkok’ta Gezilecek Yerler

bangkokda görülmesi gereken yerler

Karmaşık, bir o kadar da gizemli ve estetik bir atmosfere sahip olan Bangkok, Tayland’ın başkenti olarak öne çıkıyor.

Hem başkent hem de ülkenin en büyük şehri olan Bangkok’a her yıl binlerce turist Uzak Doğu’nun o mistik atmosferini tecrübe edebilmek için akın ediyor. Bu yüzden buraya Uzak Doğu’nun en turistik kenti dersek yanılmış olmayız.

Melekler Şehri gibi bir unvana sahip olan Bangkok, Tayland dilinde Krung Thep olarak anılıyor.

1782 yılında Kral I. Rama’nın kurduğu bu mistik şehir farklı nüfus yapısı, tropikal iklimi, canlı hayatıyla Asya’nın en farklı yerlerinden birisi olarak öne çıkıyor.

 • Hem turizmin hem de ekonominin en canlı olduğu yerlerin başında gelen Bangkok’ta gece hayatının, tropikal iklimin, lezzetli yemeklerin ve muhteşem doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Yılın tamamı boyunca sıcaklıkların aynı düzeylerde kaldığı Bangkok’ta 30 derecelik sıcak havanın tadını çıkarabilirsiniz.
 • Mayıs ayından ekime kadar muson yağmurları şehre hakimden tatil için en ideal zamanların Kasım ayından Şubata kadar geçen zaman olduğunu söyleyebiliriz.
You might be interested:  Bodrum’da alışılmışın dışında bir keşif noktası: karakaya köyü

Gökdelenler ile gecekonduların bir arada olduğu, 24 saat yaşayan, dünyaca ünlü tapınaklara ev sahipliği yapan Bangkok’ta zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Kozmopolit yapısıyla sizi şaşırtacak bu Uzak Doğu şehrinde gezip görmeye değer yerleri sizler için araştırdık.

bangkokda görülmesi gereken yerler

Bangkok’ta Görülmesi Gereken Tapınaklar

Wat Saket Tapınağı

 1. bangkokda görülmesi gereken yerler
 2. Wat Saket Tapınağı’nın Ayutthaya Krallığı tarafından yaptırıldığı biliniyor.
 3. Konum olarak Altın Dağ yani Golden Mount tepesinde yer alan bu tapınak farklı bir oluşum hikayesine sahip.
 4. bangkokda görülmesi gereken yerler

Wat Saket’in altın renkli çatısının çökmesi ve 50 yıl boyunca topraktan kaldırılmadan durması sonucunda doğal yollardan burada bir tepecik oluşmuş. Bu tepeciğe de tapınağın yerleşimi sağlanmış.

İçerisinde Sri Lanka’dan getirilen bir Buda heykelinin de yer aldığı Wat Saket Tapınağı turistlerin ilgisini çeken bir yer olarak öne çıkıyor.

bangkokda görülmesi gereken yerler

İnşaatının Kral 5. Rama döneminde tamamlandığı bilinen tapınak ziyaretçilerine eşsiz güzellikte bir manzara vadediyor.

Altın Dağ‘ın gölgesinde bu Uzak Doğu harikasını mutlaka görmeli ve mistik havasını solumalısınız.

Wat Pho Tapınağı

bangkokda görülmesi gereken yerler

Dünyaca ünlü Thai masajının doğduğu yer olarak bilinen Wat Pho Bangkok’ta oldukça önemli yerlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Burası için en ünlü Budist tapınakların başında geldiğini söylersek yanılmış olmayız. Bu kadar önemli olmasına karşın tenha olduğu için bu tapınağı rahatça gezerek keşfedebilirsiniz.

bangkokda görülmesi gereken yerler

Wat Pho Tapınağı’nda yatan bir adet Buda heykeli bulunuyor. Reclining Buddha yani Yatan Buda heykeli oldukça heybetli bir görünüme sahip:

 • Heykelin 15 metre yüksekliğinde 43 metre genişlikte olduğu biliniyor.
 • Sağ kolunun üzerine uzanan bir şekilde tasvir edilen Buda’yı görmeye her yıl binlerce kişi geliyor.
 • Heykelin ayağının altındaki kaselerin üzerinde toplamda 108 adet simgenin tasvir edildiği görülüyor. Söz konusu 108 adet simge ise Buda’nın hayırlı ve olumlu yönlerini temsil ediyor.

Tayland’ın en önemli tapınaklarından biri olan Wat Pho’ya giriş yapabilmek için 100 Thb tutarlı ücret ödemeniz gerekiyor.

Burası aynı zamanda ülkenin ilk üniversitesi olma özelliğine de sahip bir yer. 1950 senesinde kurulan tıp fakültesi günümüzde de öğrenci yetiştirmeye devam ediyor.

Bangkok başkent olarak ilan edilmeden önce bu tapınağın inşa ettirildiği biliniyor.

Wat Phra Kaew Tapınağı

bangkokda görülmesi gereken yerler

Wat Phra Kaew tapınaklar şehri Bangkok’un en ihtişamlı tapınaklarından birisi olarak biliniyor.

Konum olarak Büyük Saray’ın hemen yanında yer alan Wat Phra Kaew’in anlamı Zümrüt Buda Tapınağı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun nedeni ise bu görkemli tapınakta bulunan Zümrüt Buda heykeli.

Her yıl binlerce turist bu heykeli görebilmek için tapınağı ziyaret ediyor. Heykele yaklaşmanın mümkün olmaması sebebiyle gerekli incelemeler yapılamadığından Zümrüt Buda heykelinin ne zaman yaptırıldığı ne yazık ki bilinemiyor.

Bazı rivayetlere göre bu heykel, 14. yüzyıl döneminde Tayland dışındaki bir ülkede yaptırılmış. Heykelin Hindistan ya da Sri Lanka’da yaptırıldığı yönünde çeşitli iddialar da mevcut.

Zümrüt Buda heykelinin kutsal olduğu yönünde genel bir inanış mevcut. Bu yüzden de heykel Büyük Saray’ın yakınındaki bir tapınakta muhafaza ediliyor.

Wat Arun Tapınağı

Wat Arun Tapınağı’nın 17. yüzyıla denk gelen bir dönemde inşa ettirildiği biliniyor. Bangkok’a ruhun veren şehir simgeleri arasında yer alan bu mimari harikasını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İngilizce karşılığı Temple of Dawn yani şafak tapınağı olan Wat Arun için Uzak Doğu sanatlarının bir yansıması dersek yanılmış olmayız.

Tapınakta Uzak Doğu figürleri, mozaikler, Çin seramikleri ve yerel sanatçıların ellerinden çıkan süslemeleri görebilirsiniz. Tapınak esasen 17. Yüzyılda inşa edilmiş olsa da kulelerinin 19. yüzyılda yapılmış olduğu biliniyor.

Konum olarak Chao Phraya Nehri’nin kenarında bulunan Wat Arun Tapınağı eşsiz güzellikte bir manzaraya sahip.

Özellikle dış cephesini kaplayan mozaikler fazlasıyla ilgi çekici.

Tapınağın kulelerinden birinin yüksekliği 82 metreyi bulmakta ve bu kuleye de prang adı veriliyor. Prangın odağında şekillenen bir mimariye sahip olan tapınakta bir de Kral 2. Rama’nın kendi eliyle çizmiş olduğu Buda resmini de görebilirsiniz.

Wat Traimit Tapınağı

Bangkok’da muhakkak gezilecek yerlerden bir tanesi de Wat Traimit Tapınağı. Altın Buda heykeline ev sahipliği yapan Wat Traimi Tapınağı dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlıyor.

Saf altından üretilmiş olan Buda heykelini görebilmek için yüzlerce insan tapınağa giriş sırasında kuyruklar oluşturuyor. Söz konusu Altın Buda heykelinin günümüzdeki değerinin 250 milyon dolardan daha fazla olduğu biliniyor. 3 metrelik yüksekliği ve 5.5 tonluk ağırlığıyla göz kamaştıran bu heykeli mutlaka görmelisiniz.

Saf altından yapılmasının yanı sıra pozuyla da oldukça ünlü olan bu heykelde Buda sağ eliyle toprağa dokunurken tasvir ediliyor. Buda’nın dokunuşuyla aydınlandığına inanılan toprak Tay kültüründe kutsal olarak kabul ediliyor.

Heykelin söz konusu pozuna ise Bhumisparsha Mudra adı veriliyor. Bu pozuna ek olarak Buda heykelinin kafatası da yumurta şekline benziyor. Bu görünüm heykelin Sukhothai Hanedanı’na ait olan bir sanatsal anlayış ile oluşturulduğu fikrinin hakim olmasına neden oluyor.

Hangi yılda yapıldığı tam olarak bilinemese de Wat Traimi Tapınağı’na ruh katan Altın Buda heykelinin 13. veya 14. yüzyıla denk gelen dönemlerde yaptırıldığı görüşü hakim.

You might be interested:  Okuyunca sizi harekete geçirecek 15 seyahat kitabı

Vizesiz Tayland – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

bangkokda görülmesi gereken yerlerVizesiz Tayland

Eski adı Siyam olan, yüzölçümü 518 bin kilometrekare, nüfusu 65 milyon olan krallık. Ülkede oldukça verimli topraklar bulunmaktadır. Ülkenin ilk yerlilerini Çin’den göç den insanlar oluşturmuştur. Avrupa’nın sömürgeciliğine uğramamış olmasıyla bilinir. 20. yüzyılda birçok savaş yaşamıştır.

Vizesiz Tayland – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Bütün yılı sıcak ve nemli yaşayan Tayland’ın bitki örtüsü zengindir. Ülkedeki en meşhur hayvan ise Tay hanedanlığının da sembolü olmuş olan fildir.

bangkokda görülmesi gereken yerler Tayland – Büyük Saray – 01 bangkokda görülmesi gereken yerler Tayland – Büyük Saray – 02 bangkokda görülmesi gereken yerler Tayland – Büyük Saray – 03

1782 yılından beridir Siam Krallığı’nın olan bu muhteşem saray, başkent Bangkok’ da bulunuyor. Buraya girmek isteyenler öncelikle şunu bilmelidir ki saraya açık ve kısa kıyafetlerle girilemiyor.

Eğer yanınızda uzun elbise gibi kıyafetleriniz yoksa depozito verip elbiseleri kiralayabiliyorsunuz. İçerideki sarı renkte olan her şey som altından yapılmış. Saraya girişte yaklaşık 15 dolar gibi bir ücret alınıyor.

Tayland’a yolunuz düşerse, kendinizi kral veya kraliçe gibi hissedeceğiniz bu mekâna gelin derim.

Vizesiz Tayland / Railay Kumsalı

bangkokda görülmesi gereken yerler Tayland / Railay Kumsalı – 01 bangkokda görülmesi gereken yerler Tayland / Railay Kumsalı – 02 bangkokda görülmesi gereken yerler Tayland / Railay Kumsalı – 03

Tayland’ın en sessiz ve sakin plajlarından biri olan Railay Kumsalı, huzur bulabileceğiniz muhteşem bir yer. Kumsala ulaşım sadece deniz yolu ile yapılmakta olup, kumsala motorlu taşıtlar alınmamaktadır. Krabi adasından ya da Ao Nang’dan buraya gelen botlarla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Buraya gelirke, çevrenizde yolunuz boyunca çantasını sırtlamış birçok gezginle karşılaşabilirsiniz. Onlar daha çok Rilay Kumsalının yanındaki Ton Sai’de bulunmaktadırlar.

Tayland’da gezilmesi gereken diğer yerler: Wat Pho, Golden Buddha, Wat Arun Tapınağı

Gezilmesi Gereken Yerler

Bangkok Gezi Rehberi, Bangkok Seyahat Rehberi

bangkokda görülmesi gereken yerler

Şehrin Künyesi

Ülke: Tayland
Bilinen İsimleri: Krung Thep
Dil: Tayca
Nüfus: 9.5 milyon (2010)
Din: Budizm,Animizm, İslam
Tel Kodu: +66 (Tayland)
Para Birimi: THB ( Baht)
Zaman Dilimi: UTC/GMT +7 saat
Vize: Schengen
Konsolosluk: 61-1, Soi Chat San, Sutthisan Road, Huay Kwang, 10310 Bangkok – Thailand

Bangkok, Tayland'ın başkenti ve en büyük şehridir. 1782 yılında başkent yapılan şehir Melekler Şehri olarak da anılır. Şehir gelişmekte olduğundan her sene şehirde daha fazla gökdelen görmek mümkün. 

Şehrin kurucusu Kral Rama'nın ismi de bir Hindu tanrısından gelmektedir. Ağırlıklı olarak inanç ekseni Budizm inancı şeklindedir. Zaten Bangkok'ta ünlü olan yapıların çoğu da Budist heykelleri ve tapınaklarıdır.

Krung Thep olarak da bilinen şehir, dünyanın en sıcak büyük şehridir. Ayrıca 10 milyona yakın insana da ev sahipliği yapan bir metropoldür.

Chao Phraya Nehri'nin doğusunda 35Thonburi'de ise 15 tane olmak üzere şehir 50 bölgeye bölünmüştür.

Bangkok’ta hava sıcaklığının çok değişmediği tropikal bir iklim vardır.  Yıl içerisinde genelde sıcaklık 30 derecedir. Sıcaklık konusunda dünyaca üne sahip olan Bangkok, en sıcak şehirlerden biridir. Bu sıcaklıklar ve bulunduğu coğrafi konum nedeniyle Mayıs’tan Ekim sonuna kadar muson yağmurları vardır.

Kasım – Nisan arası nem açısından daha rahat bir seyahat geçirebilirsiniz. Yağışın ve sıcaklığın daha az olduğu Kasım – Şubat ayları arası Bangkok’a gitmek için doğru tarih diyebiliriz. 

Bangkok, Pattaya ve Phuket gibi tatil noktalarına gitmeyi planlayanların da uğrak noktası olduğundan dolayı Thai Airlines ve Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri var.

İstanbul’dan dokuz buçuk saatlik bir uçuşun ardından Bangkok’a ulaşıyorsunuz. Emirates ile Dubai, Singapur Havayolları ile de Singapur aktarmalı olarak da Bangkok’a ulaşabilirsiniz.

Air Astana, Aeroflot, Malaysia Airliens ve Tyrolean Havayolları da Bangkok’a ulaşmak için kullanabileceğiniz diğer firmalar.

Bangkok mutfağı zengin bir menüye sahip ve bu menüde başrolü pirinç alıyor. Türkiye’de çok sayıda yerde Thai restoranları bulunduğundan dolayı soslu pilavlardan, tavuklu, sebzeli pilavlar gibi yemekler damak tadımıza çok uzak değil. Baharat ve soslar Bangkok mutfağının olmazsa olmazları. Çorbadan et yemeklerine kadar bol acılı bir menü ile karşılaşabilirsiniz.

Rüzel bir yerde yemek istiyorsanız, Sirocco, Eat me Restaurant ve Blue Elephant güzel alternatifler. Fakat daha ucuz bir şey yemek isyiyorsanız Maharat İskelesi’nde bulunan restoranları tercih edebilirsiniz.

La Cantina İtalyan Restoranı da yine size önerebileceğimiz Avrupalı damak tadını yansıtan bir mekan. Sukhumvit Caddesi'nde bulunuyor. İtalyan şeflerin harika iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Pahurat'ta Hint, Çin Mahallesi'nde de Çin yemeği bulabilirsiniz. Sokakta yemek alışkanlığı da Bangkok'ta yaygındır. Size biraz garip gelebilir ama ızgarada çekirge de sevilen bir yemektir. Sokakta pilavdan tavuğa birçok yemeği bulabilirsiniz, çok da ucuz bir şekilde karnınızı doyurmuş olursunuz.

 • Grand Palace1782 yılından beri kraliyet adına kullanılan saray oldukça görkemlidir.
 • Wat Phra Kaew16. yy'dan kalma bir tapınak.
 • Wat TraimitSaf altınla kaplı, 5.5 tonluk Budha heykeli görülmeli.
 • Ulusal MüzeAsya tarihini anlamak için kesinlikle gezilmesi gereken bir müze.
 • Wat PhoÜlkede bulunan en eski ve en büyük tapınak.
 • Kwai Köprüsüİkinci Dünya Savaşı esnasında yapılmış olan köprü.
 • Rose GardenYerel kültürleri öğrenmeye meraklılar burada filleri sevebilir ve yerel halkın adetlerini, danslarını görebilir.
You might be interested:  Adım adım balayı planlama rehberi

Bangkok’ta yapılan şehir içi turların çoğunda bisiklet kullanılır. Şehir içi sokakları gezdiğinizde fark edebileceğiniz üzere şehirde tapınaklar ve heykellerle kendini yapılarda gösteren din teması hemen hemen her yerdedir.

Burada gezmeye Wat Phra Kaew tapınağının da bulunduğu ve Büyük Saray’a da ev sahipliği yapan saraylar bölgesinden başlayabilirsiniz. Wat Traimit isimli 5.5 ton ağırlığa sahip altından yapılma Buddha heykelini görebilirsiniz.

En eski ve en büyük tapınak olan Wat Pho da yine Bangkok ziyaretinizde uğramanız gereken bir başka durak.

Thai masajı, sabun masajı ve spa masajları da mistik Uzak Doğu kültürünün bir parçası olarak Bangkok ziyaretinizin bir parçası olmalı.

Yılanlardan korkmuyorsanız Snake Farm isimli çiftlikte farklı boyutlarda ve cinslerde yılanları görebilirsiniz. Yine Bangkok’ta timsah çiftliği ve Rose Garden isimli yerde filler de var.

Müze gezmeyi sevenler için de önerimiz ise; Ulusal Müze.

Uzak Doğu'da gece hayatının en renkli olduğu yerlerin başında Tayland gelir. Khao San Yolu ve Royal City Avenue her tarzdan mekanı bulabileceğiniz, gece hayatının en renkli olduğu yerler.Müzik ağırlıklı bir yere gitmek istiyorsanız Onyx Bangkok isimli mekanı önerebiliriz.

Genelde Taylandlı gençler burada takılıyor. Royal City Avenue'de olan bu mekana girişte para ödemiyorsunuz, konserli günlerde 300 baht gibi bir ücret karşılığında giriş yapıp, bir de içki içebiliyorsunuz.

Daha elit bir yer ararsanız size Sathorn Meydanı'ndaki Ku De Ta Club'ı önerebiliriz harika kokteyller yapıyorlar.

Eğer Taylandlı güzel kızların dans gösterilerini izlemeyi seviyorsanız; Bangkok'ta Patpong 1 ve Patpong 2 olarak adlandırılan bölgelerde go-go barlara gidebilirsiniz.

Uzak Doğu’nun kıymetli taşlar ve ipeklerle ilgili ününü duymayan yoktur. Bangkok da bu pazarda kendine önemli bir yer edinmiştir. Uygun fiyatlara hem mücevherat da denilen zümrüt, safir gibi taşları hem de ipek ürünleri bulabilirsiniz. Tayland’dan ürün alırken garanti belgesi olmasına dikkat edin sonra taklit bir ürün ile kendinizi ülkenize dönmüş olarak bulabilirsiniz.

Amarin Plaza, Siam Center gibi önemli alışveriş merkezleri olan şehirde eğer mağazalardan alışveriş yapıyorsanız; pazarlık düşük bir ihtimal fakat eğer pazardan alışveriş yapıyorsanız şart.

Patpong gece pazarı taklit ürünleri ucuza bulabileceğiniz güzel bir alternatif. Chatuchak hafta sonu pazarı hediyelik eşya arayanlar için doğru adres, gök treni ile gidecekseniz; Mo Chit istasyonunda.

Sukhumvit gece pazarı ve Pratunam pazarı kıyafet ve tekstil ürünleri bulmak isteyenlere tavsiye edeceğimiz yerler.

 • Çin Yeni Yılı Kutlamaları – Ocak Ayı
 • Bangkok Songkran Festivali – Nisan ayı
 • Pirinç Ekim Festivali – Mayıs ayı
 • Kralın Doğumgünü Kutlamaları – 5 Aralık ( 3 gün öncesinden askeri geçişlerle başlayan etkinlikler bugün kutlamaya dönüşür.
 • Loi Krathong – Kasım ayında yapılır. Dilek balonlarının gökyüzüne uçurulduğu, ışık festivalidir.
 • 1 Ocak – Yeni Yıl
 • 14 Şubat – Maka Buça Günü
 • 6 Nisan – Çakri Günü
 • 5 Mayıs – Taç Giyme Günü
 • 12 Ağustos – Kraliçenin Doğumgünü ve Anneler Günü
 • 5 Aralık – Kral'ın Doğumgünü ve Babalar Günü
 • 10 Aralık – Anayasa Günü
 • 31 Aralık – Yılbaşı Arefesi

Bangkok’a gidenlerin şikayetçi olduğu konuların başında şehrin kirli havası ve dükkanlardan çıkan baharatlı yemek kokuları geliyor. Bol baharatlı yemek yaptıklarından dolayı özellikle işlek caddelerde nefes almakta güçlük çekebilirsiniz.

Yemeklere uyum sağlamak herkesin başarılı olduğu bir iş değil. Dünyaca ünlü fastfood zincirleri size Avrupai tarzda yemek sunuyor. Taksilere, ulaşım araçlarına binerken gitmek istediğiniz noktadan emin olarak gidin. Şehir rehberinin yanı sıra tayca bir sözlük de bulundurun.

Turistik bölgelerinde İngilizce bilmek işe yarıyor. 

Konaklanması Önerilen Bölgeler

Bangkok biraz farklı bir şehir mesela dünyada yer altından giden metro burada sky train, yani gök treni adıyla bilinir ve yerden yukarıda gidecek şekilde tasarlanmıştır. Karmaşık Bangkok trafiğine girmeden güvenli ve rahat bir şekilde şehir merkezindeki çoğu noktaya bu yolla gidebilirsiniz.

Havaalanına ise direkt raylı sistem var.

Suvarnabhumi Havalimanı’ndan expres hat için 150-200 Baht, normal şehir treni için 20-50 baht arasında bir ücret vererek bu trenlere binebilir hatta Phaya Thai istasyonunda gök trenine, Makkasan istasyonunda metroya geçiş yapabilirsiniz.

Saen Saep Kanalı ve Chao Phraya Nehri’ne gidecekler teknelerden faydalanabilirler. Şehrin ulaşım yükünün bir kısmı da otobüs ve minibüsler tarafından çekilmektedir.

Siam Square gibi bölgelere metro olmadığından dolayı klimasız olan kırmızı ve mavi beyaz otobüsler ile klimalı mavi-sarı renkteki otobüsleri kullanabilirsiniz.

Klimasız otobüslerde 10 baht olan bilet fiyatı klimalılarda 15-30 arası değişiyor.

Sarı ve yeşil renkli olan taksiler bireyler tarafından işletiliyor, kırmızı – mavi olan taksiler ise firmalar tarafından bu yüzden daha güvenilir. Taksimetreye ek olarak takside minibüslerdekine benzer bir fiyat listesi de bulabilirsiniz.

Bangkok ve ulaşım demişken tuk-tuk'tan bahsetmemek olmaz. Bu etrafı açık araca binmeden önce biraz pazarlık etmelisiniz. Turistlere yüksek fiyatla hizmet veriyorlar, yine de farklı bir deneyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *