Alaçatı ot festivali

Nisan ayı demek festivallerin en popüler olanına rotanızı çevirmek demekse, mis gibi Ege havası ve Ege otlarıyla Alaçatı Ot Festivali bizleri bekler.

alaçatı ot festivali

Korkmayın kalabalığından, çekinmeyin çok insan gelir mi diye. Festival bu olacak elbet, hele ki Türkiye'nin en popüler festivaline gidiyorsak.

İzmir'in güzel ve turistik ilçesi Çeşme'ye bağlı bir belde Alaçatı. Otantik taş evleri ile görselliğine ihtişam katarken, yaz-kış rüzgarlı oluşuyla da sıcaktan kaçanlara nefes aldıran bir sığınak olmuştur adeta.

alaçatı ot festivali

Tepede değirmenlerin olduğu noktada rüzgarı yüzünüzde usulcacık hissedersiniz, sizi Ege havasının yumuşaklığı sarar sarmalar.

Aşağı doğru gözünüzü çevirdiğinizde ise Rumlar'dan kalan taş evlerin güzelliği. Şimdilerin en popüler turizm merkezlerinden biri oldu Alaçatı.

Yaz dönemi yüzlerce turist ağırlayan belde Ot Festivali ile de gündemden hiç düşmeyenlerden.

alaçatı ot festivali

Alaçatı Ot Festivali ilk olarak 2010 yılında ve bir gün olarak gerçekleşmiştir. İlerleyen yıllarda ise festivale ilgi arttıkça süre dört güne çıkmıştır. 2010 senesinden bu yana bölgenin turizmine büyük katkı sağlayan ot festivali Ege bölgesinin vazgeçilmez otlarını sizlerle buluşturuyor.

alaçatı ot festivali

Ege deyince insanın aklına taptaze ve envai çeşit otları geliyor elbet. Ege insanı sofrasından eksik etmez bu otları, o yüzdendir zaten Ege insanın genç ve sağlıklı kalışı.

Festival boyunca da Ege mutfağını süsleyen onlarca çeşit ot stantlarda yerini alıyor.

Her derde deva bu otları satın alırken satıcıdan bilgi de edinebilirsiniz, soru sorun size tüm samimiyetiyle anlatacaktır birer birer faydalarını.

alaçatı ot festivali

Yerel üreticinin yüzünü güldüren festivale ilgi çok büyük. Festival günleri boyunca hergün mutlaka bir çok etkinlik gerçekleşiyor. Festivalin açılış günü kısmen daha sakin geçiyor, son iki gün ise yüzlerce insan Alaçatı'ya akın ediyor adeta. Kalabalık da olsa yaşamak gerekiyor bu atmosferi.

alaçatı ot festivali

Arnavut kaldırımlı Alaçatı sokaklarında kurulan onlarca stantta çeşit çeşit Ege otları, taze sebzeler, dalından koparılmış limonlar, kurutulmuş dağ kekikleri, bitki çayları…

alaçatı ot festivali

Hanımların el emeği otlu börekleri, otlu yemekleri, sağlık kokan tarifleri. Burada tercih sizin damak tadınıza kalıyor elbet. Ama otlu böreği denemeden sakın geçmeyin derim. Her bir satıcının stantına göz atın, es geçmeyin otantik lezzetleri.

Festivalde her sene mutlaka bir tema belirleniyor. Bu tema bir bitki ya da bir ot olunca; sarmaşık gibi, enginar gibi ya da pazı gibi; Alaçatı sokaklarında temaya uygun hazırlanmış yemekleri de çabucak buluyorsunuz. Yemek atölyelerinde ise seçilen tema neyse ona uygun yemekler pişiriliyor.

 • alaçatı ot festivali
 • Bölgeye has bitkilerin tanıtımının yapılması, neredeyse unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin yeniden sofralara kazandırılması festivalin temel amaçlarından.
 • Bölgenin sahip olduğu ot ve bitki çeşitliliğinin de tanıtılması ve bunun gelecek kuşaklara aktarılması ise Alaçatı Ot Festivali'ni daha da anlamlı hale getiriyor diyebiliriz.
 • alaçatı ot festivali
 • Festival günleri boyunca her gün mutlaka etkinlik var; bitkiler üzerine düzenlenen seminerler, otları tanımak adına yapılan yürüyüşler, uygulama bahçeleri ziyaretleri, ünlü şefler tarafından düzenlenen yemek atölyeleri ve biyoçeşitlilik üzerine söyleşiler.
 • alaçatı ot festivali

Kortej geçişi ise en renkli anlardan biri. Renkli kostümler, ilginç aksesuarlar, herkesin merakını üzerine çeken kalabalık. Sizlerin de yüzünü gülümseten ot temalı korteje denk gelirseniz çok eğleneceksiniz.

Dahası var; en güzel otlu yemeği pişiren ya da en fazla ot çeşidini toplayan da festivalin son gününde ödülünü alıyor. Alaçatı amfitiyatroda gerçekleşen ot yemeği yapma yarışması ayrı bir renk ve eğlence katıyor festivale.

Açık hava konserleri de bambaşka bir tat katıyor bu lezzetli festivale. Zaten gün boyunca Alaçatı sokakları hareketli, müzik ve eğlence dolu. Her an konser veren bir grupla ya da solistle karşılaşabiliyorsunuz. Kendinizi müziğin ritmine, Ege'nin ise mis gibi otlarının tazeliğine bırakma zamanı şimdi. Ve aslında stres atmak değil mi hepimiz için?

Sadece otlar değil sizi cezbeden, otantik takılar, ilginç aksesuarlar, kıyafetler, bölgenin kültüründen kopmuş izler. Satın alabileceğiniz çok şey var burada. Az önce stres atmak derken bunu da kastetmiştim aslında, para harcamak en güzel stres atma yöntemi değil midir hele ki biz hanımlar için.

Dilerseniz Alaçatı'da konaklama imkanınız da var. Taş butik oteller bölgenin turizminde önemli bir yere sahip. Farklı bir deneyim isteyenler için taş butik oteller tercih konusu olabilir. Fakat hatırlatmakta fayda var, malum festival zamanı kalabalık olacağından rezervasyonunuzu çok önceden yaptırın derim.

2016 yılında Shining Star Awards ödüllerinde 'En Başarılı Festival' ödülünü alan Alaçatı Ot Festivali, ülkemizin gelenek ve göreneklerini gelecek nesillere aktarması açısından büyük bir misyon yüklenmiş ve hakikaten başarıya ulaşmıştır. Her geçen sene artarak büyüyen ilgi bu festivali özel kılıyor şüphesiz.

Mimozaların süslediği, papatyaların taçlandırdığı, enginarların renk kattığı, otların dile geldiği bu festivalde sizde kendinizden çok şey bulacaksınız. Festival deyip geçmeyin, Alaçatı tüm cömertliği ve samimiyetiyle sizi bekliyor olacak. 

Sağlık ve keyif dolu festivaller dileğiyle…

Alaçatı Ot Festivali

 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • Kişi Başı 475.00 TL
 • Konaklama 1 Gece 2 Gün
 • Gezilecek Yerler Çeşme – Alaçatı – Efes Antik Kenti – Şirince
 • Kalkış Optimum Avm Önü, Kızılay Ofis Önü, Milli Kütüphane, Armada Avm Önü, Ümitköy Köprüsü Altı, Koru Sİtesi Anse Önü, Yaşamkent BP önü, Polatlı Shell Benzinlik Önü
 • Telefon 0312 911 45 45
 • Tur Programını Yazdır SİZİ ARAYALIM

Alaçatı Ot Festivali Turu

Tur Programı

1. Gün: Ankara`dan hareket

Alaçatı Ot Festivali turu organizasyonumuza özel tur otobüsümüz ile başlıyoruz.

Belirtilen noktalardan hareketimizin ardından güzel bir gece yolculuğuna başlıyoruz. 

2. Gün: Çeşme – Alaçatı Ot Festivali

Akşam Ankara’dan hareketimiz sonrası sabah saatlerinde Çeşme’ye varış. Kahvaltımızı almak üzere restoranımıza geçiyor ve ardından Çeşme’yi gezmeye başlıyoruz. Herkesin hayranlık duyduğu Ege’nin kalbi Çeşme’yi gezerken ünlü sakızlı dondurmanın da tadına bakmadan olmaz.

Ardından Cenevizliler tarafından inşa edilen Çeşme kalesini ve Çeşme limanını görüyoruz. Gezimiz esnasında Rus Ortodoks ibadethanesi olarak inşa edilen Aya Haralambos kilisesine de uğruyoruz. Sonrasında ise Alaçatı’ya hareket.

Her yıl düzenlenen ot festivali ile ününe ün katan Alaçatı, Çeşitli etkinlikler, kortejler ve şenlikler ile yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktası oluyor. Arnavut kaldırımla dar sokakları, rengarenk evleri ile Alaçatı’yı geziyor ve festivale katılıyoruz.

Türkiye’nin en gözde tatil beldesinden biri olan Alaçatı’yı gezerken yel değirmenlerini, Kemalpaşa caddesini ve Alaçatı meydanını geziyoruz. Gün boyu sürecek olan festivale katılım sağladıktan sonra akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz. (Anemon izmir 4* vb)

3. Gün: Efes Antik Kenti – Şirince – Ankara

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Efes Antik Kentine Hareket. Dünyanın yedi harikasından biri olan ve Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan Efes antik kenti, Artemis tapınağının’ da burada olmasından dolayı büyük önem kazanıyor. Bizlerde yılda ortalama 1,5 milyon ziyaretçi ağırlayan Efes’i gezip ardından Şirince’ye doğru hareket ediyoruz.

Eski bir Ortodoks köyü olan ve son yıllarda isminden oldukça söz ettiren Şirince’yi gezip ev yapımı özel şarapların tadına bakıp (alışveriş yapabilir) ve en önemlisi kafa dinlemek ve bol oksijenin tadını burada çıkarabilirsiniz.

Ardından turumuzu tamamlayıp Ankara’ya dönmek üzere yola çıkıyor ve bir başka tatil küpü turizm organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Alaçatı Ot Festivali Nedir?

Alaçatı ot festivali nedir? sorusunun en kısa cevabı doyasıya eğlencedir. Ege bölgesinin otlarının ülkemize ve Dünyaya tanıtımı amacı ile Çeşme Belediyesi tarafından her yıl düzenlenir.

Alaçatı Ot Festivalinde bir çok konserden yarışmaya, eğlenceden müzik ve dansa kadar onlarca farklı heyecanlar bulunuyor. Yılda bir kez düzenlenmesi sebebiyle ayrıca ilgi görüyor. Üstelik her yıl farklı bir tema ile düzenlenmesi geçen yıl katılan misafirleri yeniden cezbetmeyi başarıyor.

2020 yılında Covid-19 salgını sebebiyle zorunlu olarak iptal edilen festivale 2021 yılında daha yoğun bir katılım bekleniyor. Tatil Küpü Alaçatı Ot Festivali turu satışlarını kontenjana bağlı olarak yapıyor. Bu sebeple erken davranmanız sizi daha çok eğlendirecektir.

Ödeme seçeneklerimiz arasında havale/eft'nin yanı sıra tüm kredi kartlarına 12 taksit avantajıda bulunuyor. En uygun fiyatlar ile festivale katılın, hatayınızı renklendirin!

Alaçatı Ot Festivali Ne Zaman?

Alaçatı ot festivali ne zaman? sorusunun net bir cevabı olmamakla beraber 09 Nisan 2021 tarihinde yapılacağını düşünüyoruz.

Pandemi sürecininde biteceğini umarak festival yönetiminden alınan bilgiler nezdinde sizlerle bunu paylaşabiliyoruz.

2021 yılının baharında pandeminin bütün sıkıntı ve streslerini atabileceğiniz muhteşem bir organizasyonu kaçırmamalısınız. Web adresimizde festival tarihinin netleşmesi ile birlikte yeniden paylaşım yapılacaktır.

Alaçatı Ot Festivali 2021

2020 yılının bitişini hep birlikte seviniyoruz. Pandeminin hepimizi eve kapattığı dönemler sona eriyor. Alaçatı Ot Festivali 2021 yılında bu sebeple daha çok talep görüyor. 2021 yılında hepimizin doyasıya gezip eğleneceğini umuyor, aklınıza takılan her türlü soru ve öneriler için telefon kadar yakınınızda olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz.

 • Özel Tur Araçları İle Ulaşım
 • 1 Gece Bölgenin Seçkin Otellerinde Konaklama
 • 2 Sabah Kahvaltısı (1 Otel'de 1 Çeşme'de)
 • 1 Akşam Yemeği
 • Porfesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Seyahat Sigortası
 • Kişisel Harcamalar
 • Müze Ören Giriş Ücretleri
 • Öğle yemekleri
 • Otel Ekstraları  

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:

 • OPTİMUM AVM ÖNÜ (21:30)
 • KIZILAY OFİS ÖNÜ (22:30)
 • MİLLİ KÜTÜPHANE ÖNÜ (22:35)
 • ARMADA AVM ÖNÜ (22:40)
 • ÜMİTKÖY KÖPRÜSÜ ALTI (22:55)
 • KORU SİTESİ ANSE ÖNÜ (23:00)
 • YAŞAMKENT BP BENZİNLİK ÖNÜ (23:05)
 • POLATLI SHELL BENZİNLİK ÖNÜ (23:50)

Tur Hareket Tarihleri: 08 Nisan

Tarih İki Kişilik OdadaKişi Başı Tek Kişi Ek Yatak 1. Çocuk 2. Çocuk Taksitler
08.04.2022 475,00 TL 535,00 TL 445,00 TL 0 – 6 Yaş Ücretsiz7 – 12 Yaş 425,00 TL 0 – 6 Yaş Ücretsiz7 – 12 Yaş 405,00 TL Taksitler »

Alaçatı Ot Festivali 2021

alaçatı ot festivalialaçatı ot festivali
alaçatı ot festivali

 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali
 • alaçatı ot festivali

Her sene farklı bir ot teması ile düzenlenen festivalin bu seneki teması Pazı…

Dört gün boyunca restoranlarda, meyhanelerde ve Alaçatı sokaklarında yer alan stantlarda yerli kadınlar pazı otuyla hazırladığı Ege lezzetlerini festival ziyaretçileri ile buluşturacak. Ayrıca “Şefler Meydanı”nda ünlü yerel şeflerin pazı otu ile hazırladığı çeşitli lezzetler sunulacak.

Ege otlarını dünyaya ve Türkiye’ye tanıtan festivalde renkli tezgahlar kuruluyor , birbirinden eğlenceli yarışmalar yapılıyor,otlarla yapılan yemekler tadılıyor.

Bu festival şevketibostan, turpotu, deniz börülcesi ve kekik gibi onlarca otu Alaçatı tutkunları ile her yıl buluşturuyor.Çeşme’nin meşhur enginarını da unutmamak lazım.

 • Festival kapsamında düzenlenen otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar birçok etkinlik düzenlenmektedir.
 • Birbirinden değerli akademisyenlerin, aşçıların ve bloggerların söyleşileri ve atölyeleriyle dolu dolu geçen festivalin korteji renkli görüntülere sahne olmakta, korteje yüzlerce kişi eşlik etmektedir.
 • Festivalin son gününde, Alaçatı Amfi Tiyatro’da, en çok ot toplama ve en güzel ot yemeği yarışmaları düzenlenmektedir.

Festivaldeki ; yumurtalı arapsaçı kavurmayı,karışık ot salatasını,ejem reçelini ve tabiki de doğal olarak yetiştirilmesi başarılan şevketibostanı,Çeşme Enginarı’nı denemenizi tavsiye ederiz.

PORTFOLYO I PORTFOLIO 70’LERDEN 2018′ E ZANAAT / SANAT(Lif Sanatı Sergisi – Atölye çalışması)Yer: Atölye /Galeri SuhandanKemalpaşa Caddesi No:21 AlaçatıİLHAMIM ALAÇATI / Resim Sergisi Chermine Vidori12001 Sk. No: 84 Hacımemiş – AlaçatıÖLMEZ AĞACIN ÖYKÜSÜ / Fotoğraf SergisiYer: Köstem Otel 11003 Sk. No:12 AlaçatıYARIMADANIN PRENSESİ / Resim SergisiKAYBOLAN DİŞİL CAZİBENİN PORTRELERİ /FotoğrafSergisi Yer: Limonaia Hotel 2055 Sk. No: 1 AlaçatıGEÇMİŞİN İZ DÜŞÜMLERİNDE (Kapılar Pencereler) / Tekstil Uygulamaları Yer: İyi Pizza Tokoğlu Mah. Cumhuriyet Cad. No: 22 Alaçatı* Sergi açılışları 6 Nisan Cuma günü saat 18:00’de yapılacaktır.* Sergiler 10:00-19:00 saatleri arasında açık olacaktır.

Doğadan gelen festival: Ot Festivali

Alaçatı'nın meşhur ot festivali, çeşit çeşit otların sergilendiği, yemeklerin tadıldığı ve atölyelerin düzenlendiği gerçek bir şenlik havasında geçiyor.

Alaçatı, Çeşme’ye yakın konumu sebebiyle İzmir havalimanından ulaşılıp, güzel bir hafta sonu geçirebilecek karakteristik, kendine has ve bir o kadar da keyifli bir destinasyon. Özellikle Akdeniz sıcağını tercih etmeyen tatilcilerin favori mekânlarından Alaçatı, rüzgârı ve soğuk deniz suyuyla da meşhur.

Alaçatı yılbaşı kutlaması için de harika bir seçenek. Kalacağınız oteli seçin ve yeni yıla girmek için geri sayıma başlayın!

Rengârek taş evleri, daracık sokakları ve renkli atmosferiyle Alaçatı ünlülerin de uğrak destinasyonu. Sadece gece hayatı ve butik oteller meraklılarının değil aynı zamanda rüzgâr sörfü tutkunlarının da uğrak noktası. Türkiye’de kitesurf yapılan noktalardan birisi de yine Alaçatı.

Her bir köşesi fotoğraf karesini aratmayan güzellikteki Alaçatı, 2010 yılından beri Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen ot festivaline ev sahipliği yapıyor. Ege mutfağının vazgeçilmez malzemeleri olan yüzlerce taze ot çeşidi, Alaçatı Ot Festivali’nde tanıtılıyor ve ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

3-4 günlük organizasyonuyla farklı etkinliklere ev sahipliği yapan, eğlencelerin, atölyelerin düzenlendiği ve birbirinden farklı hediyelik eşya ve farklı lezzetlerin sunulduğu bu etkinlik, “festival” kelimesinin hakkını sonuna kadar veriyor.

Alaçatı’nın renkli sokaklarına daha da hareket katan, misafirlerine hem faydalı bilgiler sunan, hem eğlenceli anlar yaşatan hem de onları Türkiye gastronomisinin önde gelen isimleriyle buluşturan Alaçatı Ot Festivali, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

Ucuz İzmir Uçak Bileti İzmir’de Araç Kirala

Yüzlerce Ot Çeşidi

Ege mutfağı denince akla ilk olarak taze otlar, sebzeler ve doğal ürünler gelir. Her yönüyle sağlıklı olan Ege mutfağı o kadar zengin ki adına festivaller bile düzenleniyor. Mutfakların baş tacı olan taze ot ve sebzelerin tadıldığı ve yerel lezzetlerin sunulduğu ot festivali de Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor.

İzmir’de yazın ne yapılır sorusunun yanıtı pek de zor değil.

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen Alaçatı Ot Festivali de Ege bölgesinde yetişen yüzlerce ot çeşidinden yapılan birbirinden lezzetli yemekleri keşfetme şansını sunuyor.

İzmir’deki ilk ot festivallerinden biri olan Alaçatı Ot Festivali 2010 yılından beri Çeşme Belediyesi tarafından düzenleniyor. Festival aslında her türlü otun görücüye çıktığı, atölyelerin düzenlendiği, yeme içme tadımlarının yapıldığı, yöresel yemeklerin satıldığı bir şenlik havasında geçiyor.

Yazın haftasonu kaçamağı yapmak için en iyi yerlerden olan Çeşme’ye ucuz uçak bileti bulmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Her yıl bir otun ana tema olarak belirlendiği ve yemeklerin ağırlıklı olarak bu otla yapıldığı ot festivalinde dağlama, deli kereviz, deve tabanı, ebegümeci, hardal, iğnelik, körmen, radika, şevketi bostan, tilkişan, tirşik otu, turp otu ve yabani rezene, ziyaretçilerin beğenisine sunulan yüzlerce otlardan sadece birkaçı.

Ot yemekleri, ev yapımı salçalar, reçeller, çörekler ve pastaların da sunulduğu organizasyonda Ege mutfağına özgü lezzetler tadılıyor. Aynı zamanda tüketilen yiyecekler ve kullanılan malzemelerle ilgili farklı bilgiler ve tarifler veriliyor. Böylece standları ziyaret edip alışveriş yapan ziyaretçiler beğendikleri lezzetleri kendi evlerinde, öğrendikleri püf noktalarıyla yapabiliyorlar.

Ucuz İzmir Uçak Bileti

Mis gibi kokuların ve parmak ısırtan lezzetlerin hâkim olduğu Alaçatı Ot Festivali, tamamen doğal ve organik ürünleri ön plana çıkararak vegan ve vejetaryen beslenenleri de uğrak noktası olma özelliğini taşıyor. Festival boyunca ziyaretçiler yerel Ege halkı tarafından yapılan zeytinyağlılar, dolmalar, salatalar, hamur işleri ve tatlıları keşfedebiliyorlar.

Etkinlikte aynı zamanda zeytinyağı, meyve, süt ürünleri ve hediyelik eşyalar da farklı stantlarda meraklılarını bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda enginar, ebegümeci, arapsaçı, ısırgan gibi otların tema olarak seçildiği festivalin bu yılki teması kuşkonmaz ve sarmaşık oldu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tema olarak belirlenen otun faydaları, toplama şekli anlatıldı ve düzenlenen atölyelerde de pişirme teknikleri uygulamalı olarak gösterildi.

Hem Yemek Hem Eğlence

Festival sadece yemekten ibaret değil. İlk olarak 2010 yılında düzenlenmeye başlayan Alaçatı Ot Festivali, yemek yemenin yanı sıra ziyaretçilerine eğlence ve farklı deneyimler sunuyor. Kadınların yöresel giysi ve aksesuarlarıyla düzenledikleri yürüyüş kortejiyle açılış yapan festivalde yarışmalar, konserler ve çeşitli atölyeler de düzenleniyor.

Dünyanın en ilginç yemek festivalleri; dikkat bazıları ağzınızı sulandırabilir!

Yine yerel halkın kendi evlerinde yaptıkları katkısız tarhana, salça, reçel gibi doğal ürünler veya el emeği süs ve giyim eşyaları satılıyor. Etkinlik ayrıca ziyaretçilere Çeşme ve çevre illerin de güzelliklerini keşfetme, Ege mutfağının tadını doyasıya çıkarma fırsatı sunuyor.

Sıcacık ve keyifli bir ortamın yaşandığı Alaçatı sokaklarında kurulan farklı stantlarda bergamotlu kurabiye, ıspanaklı pasta, enginarlı pilav, otlu kek, otlu tatlılar ve damla sakızlı kurabiye gibi daha yüzlerce çeşit otantik lezzet misafirlerin beğenisine sunuluyor.

Ucuz İzmir Uçak Bileti

Türkiye’nin ünlü gurmelerinin ve önde gelen mutfak şeflerinin de katıldığı festivalde, katılımcılar ota doyuyor. Ayrıca düzenlenen paneller ve söyleşiler sayesinde faydalı bilgiler elde edebiliyor ve daha önce duymadıkları yemeklerle ilgili püf noktalarını öğrenebiliyorlar.

Festival aynı zamanda tek bir alana değil tüm Alaçatı’ya yayıldığı için ziyaretçiler farklı restoranları, otelleri, kafeleri, sergileri ve galerileri keşfederek gerçek bir kültür turizmi deneyimi yaşıyorlar. “En Fazla Ot Çeşidi Toplama” ve “En Güzel Ot Yemeği” gibi yarışmalarla katılımcılar kıyasıya yarışırken bir yandan da maharetlerini jüriye ve ziyaretçilerin beğenisine sunuyorlar.

Tüm bu etkinlikleriyle muhteşem bir karnaval havası yaşatan festivalde, farklı müzik gruplarının konserleri de düzenleniyor. Dağlarda ve kırlarda düzenlenen yürüyüşlerde doğadaki yabani otları tanıma ve toplama fırsatını da sunan Alaçatı Ot Festivali sayesinde baharı keyifli ve eğlenceli bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Rengârenk Bir Kasaba

Kasabanın meşhur butik otelleri ise her zevke ve her bütçeye hitap ediyor. Çoğunluğu kalabalığın sokakları doldurduğu merkeze yakın ama sakinlik arayanlar için merkezden ve gözlerden ırak, sessizlik içinde konumlanmış oteller de mevcut. Alaçatı butik otellerinin en göze çarpan özelliği, kendine has dekoru ve tasarımının yanı sıra doğal ürünlerden oluşan zengin bir kahvaltı sunmaları.

Alaçatı’ya gitmişken antikacıları gezmeyi, bembeyaz kumların ve tertemiz denizin keyfini çıkarmayı, rüzgâr sörfü yapmayı veya yapanları izlemeyi es geçmeyin. Muhteşem ekmeğiyle İzmir’e özgü Çeşme kumrusu yemeyi, yel değirmenlerinden günbatımını izlemeyi unutmayın.

İzmir Adnan Menderes Havaalanından araçla yaklaşık kırk beş dakikada ulaşabileceğiniz Alaçatı’ya Skyscanner aracılığıyla kiralayabileceğiniz arabanızla ulaşabilirsiniz.

Ucuz İzmir Uçak Bileti İzmir’de Araç Kirala

Keşfet

Alaçatı Ot Festivali Turları Fırsatları

Alaçatı Ot Festivali Tur Fırsatları

Çeşmenin bir ilçesi olan Alaçatı, turizmi ünlü olduğu kadar otları ile de ünlüdür. Burada çeşitli otlarla yemekler yapılır ve festivaller düzenlenir. Bu festivale, Alaçatı ot Festivali adı verilir.

Alaçatı Nerede?

Alaçatı, Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir şehrinin Çeşme ilçesine ait bir mahalledir. Alaçatı, renkli olarak inşa edilen taş evleri, renkli sokakları, denizi, sahili ile ünlü olan en önemli turizm yerlerinden birisidir. Ayrıca gece hayatı, dükkânları, yöresel ürünleri ile de ünlüdür.

Alaçatı’da Neler yapılır?

Alaçatı turizmi ile ünlü olan bir yer olduğu için yapılacak birçok şey bulunur. Alaçatı Değirmen’i ziyaret edebilir. Yöresel ürünlerin sergilendiği Alaçatı Pazarı’nı gezebilirsiniz. Bu pazarın en önemli özelliği, burada yaşayan halk tarafından düzenleniyor olması ve taze ürünleriniz satılmasıdır.

Ayrıca Alaçatı’da sörf dersleri de alma imkânı bulursunuz. Bu bölgede Deliklikoy, Kemalpaşa Caddesi, Hacımemiş Mahallesi gezilip görülecek yerler arasında. Alaçatı Limanı, Ayios Konstantinos Kilisesi diğer adı ile Pazaryeri Camii, görülmesi gereken yerlerden. Evleri ile ünlü olan Alaçatı, ziyaret edilip çok güzel fotoğraflar çekilebilir.

Bu evlerin özelliği taştan yapılması ve renkli olması.

Alaçatı Ot Festivali 2020

Alaçatı’da 3 adet festival düzenlenir. Bunlar Alaçatı ot Festivali, Alaçatı Uçurtma Festivali ve Alaçatı Sörf Şenlikleri’dir. Alaçatı’nın en ünlü Festivali ise Alaçatı Ot Festivali’dir. Bu festivalde yerli ve yabancı yüzlerce turist bu bölgeye gelir.

Ot Festivali nisan ayında yapılır. Festivalin çıkış amacı, bölgeye özgü olan otların şifasını insanlara ulaştırmaktır.

Festival zamanında yöreye özgü olan otlar bölgede yaşayan halk tarafından özenle pişirilir, hazırlanır ve festivale gelen ziyaretçileri sunulur.

Festival kapsamında birçok eğlenceler de düzenlenir. Festivalin amaçlarından birisi de bu şifalı otların unutulmaması ve insanların sürekli olarak hatırlamasını sağlamak. İlk düzenlendiği yıllarda festival 1 gün süresince yapılmış fakat fazla rağbet olduğundan dolayı daha sonraki yıllarda iki gün sürecek şekilde düzenlenmiştir.

Festivalde Neler Yapılır?

Alaçatı Ot Festivali’nin ilk gününde açılış konuşması yapılır. Sonra yöresel halk tarafından yapılan otlar stantlarda ziyaretçilere sunulur ve müzik dinletisi yapılır.

Akşam saatleri geldiğinde ise açılış yemeği yapılarak zamanla unutulan otlardan yapılan yemekler sergilenir. Sonra yemeklerin nasıl yapıldıkları ve hangi otlardan yapıldıkları basın mensuplarına açıklanır.

Bu yemeklerle yapılan yarışmalar düzenlenir daha sonra bu yarışmalardan kazananlar ödüllerini alırlar.

Ödülü kazanan yarışmacı bir diğer sene Ot Festivali’nde verilecek olan kitapta tariflerini yayınlar, altın ödülü kazanır ve galibiyete kavuşmuş olur. Her yıl Ot Festivali’nde yapılan yiyecekler tarifleri ile birlikte küçük bir kitap haline getirilip 1 sene sonra yapılacak olan festivalde halka dağıtılır.

Bu sayede tariflerin kaybolması önlenmiş olur ve insanlar bu yemeklerin nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinirler. Yarışmalarda ödül kazanacak kişinin belirlenmesindeki kriterler, en fazla çeşidini kullanan kişi ve en güzel kimin ot yemeğini yaptığıdır.

Ayrıca bu festivale, sitemizde bulunan Alaçatı Ot Festivali Turlar adlı sayfaları ile ziyaret edip, bilgi alabilir ve katılabilirsiniz. Tur rehberleri sayfamızın üst kısmında yer alır.

Festivalde Satın Alınabilecek Şeyler

Alaçatı evleriyle ünlü olduğu için buradan magnetlerini alabilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü olan yiyecekleri, otlarla yapılmış olan yemekleri ve reçel, sabun gibi organik ürünleri satın almanız mümkündür.

Hediyelik eşyalar genellikle yöresel halk tarafından yapılarak buraya gelen ziyaretçilere sunulur. Ayrıca yöreye özgü takılar, kıyafetler, eşyalar, resimler satın alınmak üzere statlarda sergilenir.

Otları ile de ünlü olan Alaçatı’da çiçek tohumları da bulunur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *