Adım attığınız anda zamanın durduğunu hissedeceğiniz 10 yer

Geçenlerde harika Son Zaman Azizleri ile olan bir toplantı sırasında çok üzüldüm. Şu soru sorulmuştu, “Kim tekrar Cennetteki Baba ile yaşamak ister?” Bütün eller havaya kalktı. Sonraki soru ise, “Bunu başaracağına kim inanıyor?” Ne yazık ki şaşırtıcı bir şekilde pek çok el aşağı indi.

Şu anda kim olduğumuz ile olmak istediğimiz arasındaki boşluğu algıladığımızda pek çoğumuz imanı ve umudu kaybetmeyi seçmeye ayartılırız.1

Çünkü “kirli olan hiçbir şey Tanrı ile beraber yaşayamaz,”2 O’nunla tekrar yaşamak için günahlardan arınmış 3 ve kutsallaşmış olmaya ihtiyacımız olacaktır.4 Eğer bunu yaparken tek başımıza olsaydık, hiç birimiz bunu yapamazdık. Fakat biz yalnız değiliz. Aslında, biz hiç yalnız değiliz.

Biz İsa Mesih’in ve O’nun Kefareti’nin sayesinde göklerin yardımına sahibiz.5 Kurtarıcı dedi ki, “Eğer bana inanırsanız, benim için uygun olan her şeyi yapacak güce sahip olacaksınız.”6 İman uygulandığında artacaktır.

Gelin, Cennetteki Babamız’a dönüş yolculuğumuzda bize yardımcı olacak üç ilkeyi beraberce gözden geçirelim.

En küçük torunumuz birinci ilkeyi sergiler. Emeklemeyi öğrendikten sonra ayakta durur, yürümeyi denemeye hazırdı. İlk birkaç adım atma girişimi sırasında düştü, ağladı ve “Bir daha asla ve asla denemeyeceğim! Ben kolay bir şekilde emeklemeye devam edeceğim!” manasında bir bakışla bize baktı.

O tökezleyip düştüğü zaman, onun sevgi dolu ebeveynleri ondan umut kesildiğini veya onun asla yürüyemeyeceğini düşünmediler. Bunun yerine ona seslenerek ellerini uzattılar ve o ebeveynlerine bakarak onların sevgi dolu kollarına doğru tekrar ilerlemeye çalıştı.

Sevgi dolu ebeveynler doğru yönde attığımız en küçük adımı bile kollarını açarak bizi her zaman karşılamaya hazırdırlar. Tekrar tekrar çabalamaya dönük istekliliğimizin bizi ileriye ve başarıya götüreceğini bilirler.

Kurtarıcı, Tanrı’nın Krallığını miras almak için küçük bir çocuk gibi olmamız gerektiğini öğretmiştir.7 O halde, ruhsal anlamda, ilk ilke küçük çocukların yaptığını yapmamız gerektiğidir.8

Çocuklarınki gibi bir alçakgönüllülük ve Cennetteki Babamız ve Kurtarıcımız’a odaklanmaya isteklilik sayesinde, düşsek bile asla umudumuzu yitirmeden, Onlar’a doğru adımlar atarız. Sevgi dolu Cennetteki Babamız her bir ve her inançlı adımımızdan ve düşsek bile tekrar ayağa kalktığımız ve çabaladığımız için sevinç duyar.

İkinci bir ilke sonsuz yoldaş bulmayı derinden arzu eden iki inançlı Aziz tarafından gösterilmiştir. İkisi de dua ederek inanç dolu adımlar atmışlardır.

Rus bir Son Zaman Azizi olan Yuri tapınağa doğru uzun bir yolculuğa çıkmak için büyük fedakarlıklarda bulunup para biriktirmişti. Trendeyken parlak yüzlü güzel bir bayanı fark etti ve onunla sevindirici haberi paylaşması gerektiğini hissetti. Başka ne yapabileceğini bilmediği için, bayanın fark etmesini umarak Mormon Kitabı’nı okumaya başladı.

Yuri, Mariya adlı bu kadının önceden bir Son Zaman Azizi olduğunu anlamamıştı. Yuri’nin Kilise’nin bir üyesi olduğunu bilmeyen Mariya onunla sevindirici haberi paylaşması gerektiğini hissetti ve Yuri’nin fark etmesini umarak o da kendi Mormon Kitabı’nı okumaya başladı.

Aynı anda birbirlerine baktıklarında, Yuri ve Mariya birbirlerinin ellerinde Mormon Kitabı’nı görünce çok şaşırdılar, evet, birbirlerine aşık olduktan sonra tapınakta mühürlendiler. Bugün Rusya’nın Voronezh şehrinden gelen Yuri ve Mariya Kutepov, sonsuz eşler olarak Rusya’daki Kilise’nin büyümesinde önemli katkıda bulunmaktadırlar.

Buradaki vurgu sadece bu çiftin imanla hareket etme isteklerinde değil ayrıca ikinci bir ilke hakkındadır. Rab imanla hareket etme isteğimizin karşılığını fazlasıyla verir. Adım atma isteğimiz, Rab’bin vaat edilen nimetleri ile sadece karşılanmaz, hatta daha da fazlası verilir.

Cennetteki baba ve Kurtarıcımız bizi kutsamak için isteklidir. Bütün bunlardan sonra Onlar bizi kutsadıkları şeylerin sadece onda birini isterler ve göklerin kapaklarının açılacağı sözünü verirler!9

İsa Mesih’e imanla hareket etmeye ve başka bir adım atmayı, özellikle değişmeyi ya da tövbeyi gerektiren rahat olmayan bir adımı atmaya istekli olduğumuzda, Tanrı’nın gücü ile kutsanırız.10

Tanıklık ederim ki Rab bize rehberlik edecektir ve bunu bir sonraki adımlarımız boyunca da yapacaktır. Eğer Cennetteki Babamız ve Oğlu İsa Mesih’e iman ederek denemeye, tövbe etmeye ve ileri gitmeye istekli olursak O bizim çabalarımızı kendi gücü ile eşleştirecektir.

Ruhsal armağanlar sadece Tanrı’yı sevenlere ve O’nun emirlerini tutan herkese değil, aynı zamanda bizim aramızdan bunları minnettarlıkla yapmaya [çalışanlara] vaat edilmiştir. 11 Güç, bunu arayanlara ve deneyenlere verilir.

Cennetteki Babamız’a olan yolculukta geri döneceğimiz yolu gösteren iki önemli haftalık yol tabelaları, Rab’bin sofrası kutsal töreninin sonsuz anlaşması ve Şabat gününü kutlamamızdır. Başkan Russell  M. Nelson geçen konferansta bize öğretti ki Şabat, Rab’bin bize bir hediyesidir. Bizim haftalık adanmış Şabat geleneğimiz Rab’be O’nu sevdiğimizi belirten bir işarettir.12

Her Şabat günü O’nun adını üzerimize almaya, O’nu her zaman hatırlamaya ve O’nun emirlerini tutmaya istekli olduğumuza tanıklık ederiz. 13 Tövbekar kalbimiz ve bağlılığımız karşılığında Rab, günahların bağışlanmasına dair olan vaadi yeniler ve “Ruhu’nun her zaman bizle beraber olmasını” sağlar. 14 Kutsal Ruh’un etkisi bizi geliştirir, bizi güçlendirir, bize öğretir ve bizi yönlendirir.

Eğer, O’nu her Şabat gününde hatırlamakta, kalbimizi bu iki yol tabelası sayesinde Kurtarıcı’ya döndürürsek, çabalarımız, Rab tarafından O’nun vaat edilmiş kutsamaları ile fazlasıyla ödüllendirilir. Bize söz verilmiştir ki özverili bir şekilde Şabat gününü kutlarsak dünyanın bolluğu bize verilecektir. 15

Cennetteki Babamız’a geri dönüş yolu, kendimiz için ve vefat etmiş sevdiklerimiz için kurtarıcı kutsal törenleri almakla bereketlendiğimiz Rab’bin evine yöneltir. Başkan Boyd K.

Packer,” kutsal törenler ve antlaşmalar [Tanrı’nın] huzuruna girebilmemiz için bizim kimlik belgelerimiz olur” diye öğretmiştir.

16 Dua ederim ki her birimiz tapınak tavsiye belgelerimize her zaman layık olur ve düzenli olarak hizmet etmek için onu kullanırız.

Üçüncü ilke şudur: doğal insanın erteleme yada vazgeçme alışkanlığına karşı çıkmalıyız. 17

Antlaşma yolunda yol aldıkça, hatalar yapacağız, bazen birden çok. Bazılarımız üstesinden gelmek için kendimizi güçsüz hissettiğimiz davranış ve bağımlılıklarla mücadele ederiz. Ancak Cennetteki Baba ve İsa Mesih’e iman, hareket ve gücün bir ilkesidir.18 Eğer eylemde bulunmayı arzuluyorsak, tövbe etme gücü ve değişme gücü ile kutsanacağız.

Biz sadece ve sadece ileriye doğru inançlı adım atmazsak başarısız oluruz. Eğer Kurtarıcı’ya inançla bağlıysak biz başarısız olamayız ve olmayacağız. Kurtarıcı asla başarısız olmadı ve bizi asla ihmal etmeyecektir.

Söz veriyorum ki inanç dolu her adım cennetten yardımla karşılanacaktır. Cennetteki Babamız’a dua ettiğimizde, Kurtarıcımız’a güvenip O’nu takip ettiğimizde ve Kutsal Ruh’u dinlediğimizde bize yol gösterilecektir.

You might be interested:  Schengen vizesi gerektiren Ülkeler

İsa Mesih’in kefaret edici kurban oluşu sayesinde güç gelecektir.19 Tanrı’nın lütfu sayesinde iyileştirme ve affedilme gelecektir.20 Rab’bin bizim için olan zamanlamasına güvenmekle akıl ve sabır sahibi oluruz.

Tanrı’nın yaşayan peygamberi Başkan Thomas S. Monson’ı takip edersek, korunuruz.

“Sevinç duymak” için yaratıldınız, 21 bu sevinç, layık şekilde Cennetteki Babanız’a ve Kurtarıcınız’a ve onların hasret dolu kollarına doğru adım attığınızda hissedeceğiniz sevinçtir.

Bu mutlak gerçeklere dair tanıklık ederim. Sizin sevecen Cennetteki Babanız ve O’nun Oğlu İsa Mesih yaşıyorlar. Sizi tanıyorlar. Sizi seviyorlar. Sizi sevgiyle bir sonraki adımı Onlar’a doğru atmaya davet ediyorlar. Beklemeyin. Adımı şimde atın. İsa Mesih’in kutsal adıyla, amin.

Nevşehir Bileti

Nevşehir İçin En Ucuz Seferler:

Zamanın yavaş aktığı, yüzyıllara meydan okuyan tarihi eserlerin ummadığınız anda karşınıza çıktığı, bozkırın sarıp sarmaladığı bir yerdir Nevşehir.

Şehrin merkezinde ve çevresinde tatilinize renk katacak, hayranlığınızı kazanacak birbirinden önemli tarihi değerler ve doğal güzellikler mevcuttur. Nevşehir’e gitmeden önce listemize göz atmanızı öneririz.

Göreme Açık Hava Müzesi: Bölgedeki en önemli turistik mekanlardan biridir Göreme Açık Hava Müzesi. Göreme sınırları içerisinde yer alır ve ilçe merkezine 2 kilometre mesafededir.

Geçmişin izlerini günümüze taşıyan müze, doğal oluşum sonucu meydana gelmiş bir vadinin başında yer almaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi, Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılmıştır.

1000 yıl kadar eğitime devam eden müze içerisinde, şapel, yemekhane, kilise, mutfak, manastır gibi alanlar yer alır.

Olduğunuz andan kopup, geçmişe yolculuk yapmanızı sağlayacak olan müzede göreceğiniz önemli tarihi yapılar arasında; Elmalı Kilise,Yılanlı Kilise, Azize Barbara, Manastır, Aziz Basel Şapeli gelir.

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi: Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki en sık ziyaret edilen mekanlar arasında gelir Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nde 1964 yılında açılmış olan Hacı Bektaş Veli Müzesi. Üç avludan oluşan müze, Etnografya Müzesi olarak hizmete girmiştir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Bölgeye gelenlerin ilk ziyaret etmek istedikleri, en çok merak ettikleri yerlerden biridir Kapadokya’nın rengine renk katan Derinkuyu Yeraltı Şehri.

85 metre derinliğinde olan yeraltı şehri, en derin ve en geniş yerleşim alanlarından biridir. Sekiz katlıdır ve içerisinde; ahırlar, mutfak, okul ve yemekhane yer alır.

İçeriye adım attığınız anda dünya ile bağınız kopacak ve eski dönemlere kısa bir yolculuk yapacaksınız.

Temenni Tepesi: Mistik bir atmosferi olan Kapadokya Bölgesi’ndeki Ürgüp’ün güzelliklerini seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biridirTemenni Tepesi.

Peri bacaları, kaleler, camiler, kiliseler ve doğal güzellikler buradan daha bir güzel görünür sanki gözünüze. Tüm karmaşadan sıyrılıp, bölgenin büyüleyen güzelliklerini en tepeden seyretmek ruhunuzu aydınlatacak adeta.

Burada, Temenni Tepesi’nin manzarası eşliğinde leziz gözlemelerden yiyip, yanında da sıcacık bir çay içebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri: Kaymaklı kasabasında yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir’e 20 kilometre mesafede yer alır. 8 kattan oluşur ve genişlemesinde Roma ve Bizans dönemlerinin büyük etkisi vardır. Burada, bir koridorda tüm odalar birbirine bağlıdır.

Ihlara Vadisi: Kapadokya Bölgesi’ndeki en güzel, en özel doğal güzelliklerden biridir göğe kadar uzanan ağaçlarla çevrili Ihlara Vadisi.

Kartpostalları aratmayan ve doğanın en güzel renklerini sunan vadi, Melendiz Çayı’nın görüntüsüyle birleşip benzersiz bir güzellik sunmakta ziyaretçilerine. Uzun bir yürüyüş parkuru olan vadiye girmeden önce, yolun başında vadiyi anlatan detaylı bir plan zaten karşılıyor olacak sizleri.

Eğer hiç gitmediyseniz vadi içerisinde bulunan kiliseleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Yüzden fazla kilise olmasına rağmen sadece birkaçı gezilebilir durumda.

Paşabağ Rahipler Vadisi: Kapadokya Bölgesi’ndeki en büyülü, en etkileyici yerlerin başında gelir Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi. Sanki yüzyıllar öncesinden kalmış, zaman durmuş gibidir burada.

Avanos – Göreme yolu üzerinde, Kapadokya Zelve Vadisi’ne çok yakın bir konumdadır Paşabağ. Evrenin bir hediyesi gibi duran peri bacalarının küçüklü, büyüklü enteresan örneklerini görebileceğiniz bir yerdir burası.

Paşabağ Vadisi’ni geçmişte rahipler ve din adamları kayalara oydukları odalarda inzivaya çekilmek için kullanmışlardır.

Zelve Ören Yeri: Nevşehir’de en dikkat çeken yerlerden biridir üç vadiden oluşan Zelve Ören Yeri. Peri Bacaları bu bölgede yoğunluk gösterir ve Avanos’a 5 kilometre mesafede yer alır. Bölge özellikle 9. ve 13. Yüzyıllarda Hristiyanların hem yerleşim hem de dini merkezi olmuştur.

Belisırma Köyü: Kapadokya’nın doğal güzellikleri ile çevrili bir köydür Belisırma Köyü. Tüm yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğrayan köy Ihlara Vadisi’nin ortasında yer alır ve kenarındaki Melendiz Çayı ile güzelliği tamamlanır adeta.

Tabiat Ana’nın özenerek yarattığı Ihlara Vadisi’ndeki ziyarete açık 14 kilisenin 7 tanesi Belisırma Köyü’nde yer alır. Direkli Kilisesi, Bezirhane Kilisesi ve Ala Kilise bu kiliselerden sadece bir kaçıdır. Şirin mi şirin bir köy olan Belisırma’da birçok lokanta vardır.

Birbirinden şirin lokantalarda balık ve yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Nevşehir Gezilecek Yerler – Tarihi Mekanlar

Tokalı Kilise

Tokalı Kilise

Kapadokya’nın en gözde tarihi gezi alanlarından biri olan Göreme’deki Tokalı Kilise, dini tasvirleriyle kısa bir film izletiyormuşçasına keyif verir gezen misafirlerine.

10. yüzyılla tarihlendirilen Tokalı Kilise, bölgede bulunan en büyük kaya kilisesi olarak bilinmektedir. Eski kilise, eski kilisenin altında yer alan kilise, yeni kilise ve şapel olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır.

Nevşehir-Göreme gezinizde ilk duraklarınızdan biri olmalı Tokalı Kilise. Freskleriyle, mimari özellikleriyle keyif alabileceğiniz bir mekan. Hz. İsa’nın Cehenneme İnişi, Zekeriya’nın Öldürülmesi, Hz.

İsa’nın Vaftizci Yahya ile Buluşması, Kör Adamın İyileştirilmesi, Hz. İsa’nın Göğe Çıkışı gibi sahneler kilisenin duvarlarını süslemektedir.

Burada kendinizi Vatikan’daki sistin Şapeli’nde gibi hissedeceksiniz.

Kapadokya Kültür Merkezi

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi

1954 yılında bir otel olarak işletilen ve uzun bir aradan sonra restore edilerek müzeleştirilen Kapadokya Kültür Merkezi, Ortahisar Kasabası’nda bulunmaktadır.

You might be interested:  Baraj göllerinin altında kalan 12 batık Şehir

2002 yılında hizmete giren kültür merkezi, yöre insanlarının geleneksel yaşam biçimlerini heykellerle anlatmaktadır. Kız isteme geleneği, pekmez yapımı, halı ve kilim dokumacılığı, kumaş baskı teknikleri, kına gecesi merasimi, gelin odası, köy odasını anlatan bölümler vardır.

Kapadokya Kültür Merkezi’nde 12 oda bulunmaktadır ve müze olarak kullanılan mekan yıl içerisinde hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Nevşehirtatilinizde Kapadokya’nın tarihine yolculuk yaptığınız günlerde Kapadokya Kültür Merkezi’ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ortahisar’da bulunan Fırkatan Kilisesi, Üzümlü Kilise ve Hallaç Manastırı görmenizi önerdiğimiz yerler arasındadır.

Fırkatan Kilisesi

Fırkatan Kilisesi

Aynalı Kilisesi olarak da bilinen Fırkatan Kilisesi, Ortahisarkasabasına 1 kilometrelik bir mesafede yer alır. Göreme’ye ise 500 metrelik bir mesafede yer alır. Kilisenin mimarisi bölgedeki diğer kiliselere göre farklıdır.

Çiftlikte anne çocuk tatil

Gerek doğası gerekse de şifalı termal sularıyla öne çıkan Yalova'da yaz tatili kadar kış tatili de yapmanızı sağlayacak birçok alternatif var.

Bu alternatifler arasında Özellikle çocuklu ailelerin hem dinlenebileceği hem sıcak sularında şifalanabileceği hem de çocukların hiç sıkılmadan tatilinize eşlik edeceği bir tesis önermek istiyoruz.

Yalova'nın Termal ilçesine bağlı Gökçedere mevkisinde misafirlerini kusursuz bir hizmet ayrıcalığıyla ağırlayan Limak Termal Butik Hotel. İstanbul'dan sadece 1,5 saatlik araç yolculuğuyla ulaşabileceğiniz bu tesis yemyeşil bir doğanın kucağında sizi ve ailenizi bekliyor.

Adım attığınız andan itibaren huzuru iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir yer olan Maşukiye'de çocuklarınızla tadına doyulmaz bir tatil için tercihinizi Cevizdibi Hotel 'den yana kullanabilirsiniz.

Keyif dolu alanları, modern dekorasyonu ve doğanın kucağındaki konumuyla gönlünüzce dinlenebilir isterseniz de sadece 9 km.

Hayal ettiği tüm bu şeylerin sadece hayalinizde kalmasını istemiyorsanız adresiniz Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kıncıllı'da sizi bekleyen; Narköy.

Atölyelerin, aktivitelerin, bol dinlencenin ve bol huzurun yanında miniklerin etrafta öğreneceği birçok şeye sahip bir yer burası.

Arkadaşım Ömer – Meslekleri Öğreten Çocuk Şarkısı

Özellikle kayak sporuna merak salan minikler Uludağ'daki hemen hemen her pistte, ayaklarında kayaklarıyla karşımıza çıkıyor. Uludağ'daki birçok otel çocuk dostu, ancak bizim bu konuda en çok tavsiye ettiğimiz tesis Bof Hotels Uludağ Ski Convention Resort olmaktadır.

Ebeveynlerin huzurla dinlenebileceği, çocukların gönüllerince eğlenebileceği bir tesis olan NG Sapanca 9 — Edirne İstanbul'dan sadece kilometrelik bir mesafede konumlanan Edirne, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'na başkentli yapmış kadim şehirlerimizden biri.

Çocuklarla seyahat ediyorsanız, hem içinizin rahat etmesi, hem de herkesin rahat rahat tatil yapması önemli.

Aşağıdaki oteller, ailelere hizmet vermek konusunda özellikle bir numara:.

Tek cümlelik özet: Büyükler için dört dörtlük spor, keyif ve lüks olanakları, küçükler için her türlü eğlence. En küçüğü 80 metrekare olan süit ve villalar sayesinde, tüm aile için bol bol yer var.

Adından anlaşılacağı üzere, burada çocukların rüya gibi bir tatil geçirmesi için herşey düşünülmüş. Çocuklara özel bir aquapark, iki çocuk restoranı ve dört ayrı çocuk kulübü var. Peki ya anne babalar? Tatiliniz boyunca isteklerinizi yerine getirecek bir kişisel asistan da cabası.

Daha ne olsun? Ailenizle yurtdışına çıkmak istiyorsanız da, bu çocuk dostu oteller tam sizlik. Nasıl ulaşırım: Antalya havalimanından araçla 40 dakikada buraya varabilirsiniz. Tek cümlelik özet: Yemyeşil çam ormanları arasında, 18 su kaydıraklı, masal gibi bir eğlence cenneti.

Bu herşey dahil otelde, su eğlencesi namına hakikaten de herşey var.

Kıpır kıpır bir dalga havuzu mu, sakin bir plaj mı?

Hepsi burada. Her yaşa özel 5 ayrı çocuk havuzu ve kaydırağı ile de, Kurban Bayramı tatili hediyesi niteliğinde bir yer.

Francesca Simon

Yetişkinlerin yorgunluk atması için de hamam ve masaj olanakları mevcut — çocuklara özel tasarlanmış bir hamam deneyimi bile var! Marmaris çocuk dostu oteller ailelerin favori konaklama alternatiflerinden biri.

Bunda Marmaris'in o eşsiz güzellikleri kadar Marmaris otelleri çocuk dostu tesisler de büyük rol oynuyor.

Hem kültür hem de deniz turizmi için oldukça ideal bir durak olan Marmaris'te konaklayan aileler sağladıkları hizmetler sebebiyle çocuk dostu otelleri tercih ediyor.

Otel, butik otel, apart ve pansiyon olmak üzere farklı konseptlere sahip olan çocuk dostu Marmaris otelleri hizmetleri de tesislere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Ancak bölgede bulunan otellerin genelinde çocuk oyun alanları, çocuk dostu menü, aktivite seçenekleri, yüzme havuzu bulunan tesislerde çocuk yüzme havuzu gibi olanaklar yer alıyor. Marmaris çocuk dostu otelleri bünyesinde konaklamayı düşünen aileler tesislerin özelliklerine oldukça dikkat ediyor.

Çünkü tatilleri boyunca minik misafirlerin de tıpkı ebeveynler kadar seyahatlerinden keyif almaları aileleri için oldukça önem arz ediyor.

Ellerinizin doğaya değeceği 10 ekolojik otel ve yaşam çiftliği – Turizm Günlüğü

Ailelerin dikkat ettiği özelliklerin başında çocuk dostu menü, mama sandalyesi, çocuk kulübü, miniklere uygun animasyon aktiviteleri, park ve çocuk yüzme havuzları geliyor.

Ailelerin gönül rahatlığıyla konaklayabilmesi için en azından sıraladığımız bu maddelerden 2 ya da 3 tanesinin tesis tarafından sağlanması gerekiyor. Marmaris çocuk dostu otel fiyatları en az tesis özellikleri kadar merak edilen detayların başında geliyor.

Otellerin fiyatları sezon yoğunluğu, olanakları, konsepti ve yıldız sayısı gibi etmenlere bağlı olarak şekillendiği için verilebilecek net bir Marmaris çocuk dostu otel fiyatı bulunmuyor.

Ancak en uygun otel fiyatlarına ulaşmanın bazı püf noktaları bulunuyor. Çocuk dostu Marmaris erken rezervasyon otelleri bunun en başında geliyor. Buna ek olarak en uygun Marmaris çocuk dostu otelleri fırsatlarına ulaşmanın bir diğer yöntemi ise tesisleri sezon dışı tarihlerde tercih etmek ya da apart-pansiyon gibi uygun fiyatlı olanakları değerlendirme ile oluyor.

Marmaris çocuk dostu otelleri aquaparklı seçeneğine de sahip olabiliyor. Özellikle çocuklara unutulmaz bir eğlence ve deneyim vadeden bu tesisler, son dönemlerde ailelerin favorisi haline gelmeye başladı.

Çocuklar için ekolojik tatil kamp seçenekleri. Yaz tatilinde çocukların doğayla buluşacağı bir kampa ne dersiniz? İster ailecek gidin, ister anne-çocuk, baba-çocuk kamplarına katılın.

İsterseniz sadece çocukları gönderin.

Doğa, tohum, masal, organik beslenme, yoga, permakültür, geridönüşüm, sanat atölyeleri, bol bol tertemiz hava ve deniz.

Doğanın her renginin hissedildiği yaz tatilinde, çocuklar hem eğlensin hem doğal yaşamı keşfetsin. Çiftlik yılından bugüne ekolojik yaşam, tatil ve beslenme hizmeti sunuyor.

Çocuklar, anneler ve babalar için hazırlanan özel kamp programları ile unutulmayacak bir doğa tatili yaşayabilirsiniz.

You might be interested:  Ürgüpe uçakla ulaşım

Masal, Doğa, Tohum Kampı: Bu kampta masalların sunduğu tohumlarla, doğanın sunduğu tohumlar buluşup çocukların kalbine ekiliyor. Çocuklar her gün profesyonel masal anlatıcısından masallar dinliyor.

Çiftlikteki hayvanları, sebze meyveleri, çiftliğin yanından akan suyu, yaşam yerlerindeki taşları, tuğlaları ve çiftliği çevreleyen çam ormanlarından masallar ile keşfediyor.

Kamp boyunca çocuklar soyut ve somut tüm keşiflerini müzik, resim ve heykel ile sanatsal ürünlere dönüştürüyor.

Ekolojik Aile Kampı: Masal bu ya: Dolu dolu eğlence, masal, yoga, nefes ve hareket, müzik, şarkı, sanat, drama oyunları, deli yarışmalar ve masaüstü oyunları var. Dört gün boyunca birbirimize ve doğaya bağlanalım, oyun oynayalım, farkındalığımızı artıralım.

Hafta Sonu Çocuklarla Nereye Kaçalım?

Bu kamp yaş arasındaki herkes için. Büyüklerin de keyifli kaydığı gerçeğini aratmayan dev aquaparkında seviyorsanız, siz bile saatlerce eğlenebilirsiniz. Çocuk havuzu deyince aklınıza ne gelir? Büyük havuzunun kenarına iliştirilmiş bebelerin debelendiği yuvarlak sığ bir havuz… Bu görüntüyü atın kafanızdan. Dev bir büyük havuzu düşünün.

Sonra bu havuzun yaş grubu çocukların boyunu geçmeyecek derinlikte olduğunu ve içerisinde korsan adasından şelaleye çeşit çeşit kaydırak atraksiyonları ile dolu olduğunu düşünün… Çocuğunuzu kremini sürüp arkadaşları ile buraya  yolladıktan sonra, sizin ağaçlar altındaki şezlonglarda keyif yaptığınızı, çocuğunuzu yemek saatinde geriye zor aldığınızı düşünün, yeterli sanırım.

Bunların dışında tesisin can alıcı özelliğini çok göremedim diyebilirim. Açık büfedeki yemekler belirli bir kalitede ama fark yaratmıyor. Alakart restoranları sınırlı ve ücretli. Deniz, odaların  ve havuzların olduğu kısımdan biraz uzak.

Çocuklar havuzda iken şöyle bir denize atlayıp çıkayım derseniz işiniz zor. Tesis kompakt olmadığı için çocukları 6 yaş üstü olan aileler için daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Bir çocuk cenneti tatil köyü daha.

Zaten üçü ısıtmalı sekiz adet havuzdan oluşan aqua parkının adı da Çocuk Cenneti.

Bu yaklaşımları ile bile biz çocuklu aileler için varız diyorlar. Gerçi o kadar sevimli bir shuttle ki çocuklar binmek için can atıyor… Liberty Hotels Lykia detayları için tıklayın.

DERGİ – Zamanın durduğunu gören adam – BBC News Türkçe

Zamanın durduğu hissini yaşayan insan sayısı hiç de az değil. Beynimizin oynadığı bu oyun, aslında hepimizin tanık olduğu bir olgunun sonucu mu?

Simon Baker adlı 39 yaşındaki adam baş ağrısını gidermek için ılık duş almak istemiş. “Musluğu açıp duşa baktığımda su damlalarının havada asılı kaldığını gördüm,” diyor Baker. “Sanki bir film karesi ağır çekimle dondurulmuş gibi.”

Baker ertesi gün baş ağrısı nedeniyle hastaneye gittiğinde doktorlar damar genişlemesi teşhisi koydu. Daha sonraki randevularından birinde su damlalarının havada asılı kaldığını, zamanın durduğunu gördüğünü söylediğinde Chicago’daki Northwestern Üniversitesi’nden nörolog Fred Ovsiew bu deneyimi oldukça ilginç buldu ve NeuroCase adlı dergi için kaleme aldı.

Zamanın herkes için aynı hızla geçtiğini farz ederiz.

Fakat Baker’in yaşadığı türden deneyimler, sürekli akış halindeki bilincimizin aslında beynimizin zekice yaptığı bir birleştirme çalışmasının ürünü olan oldukça hassas bir yanılsama olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, Baker’in başına gelen türden olayları inceleyerek beynimizin, zaman algısında bu oyunları neden ve nasıl oynadığını anlamaya çalışıyor.

Baker’ınki en uç örneklerden biri olsa da tıpta daha önce de benzeri olaylara tanık olunmuş. Zamanın hızlandırıldığı hissi veren “zeitraffer” olgusu ile bir anlık durduğu hissi veren “akinetopsia” olgusundan söz edenler olmuş.

61 yaşındaki bir kadın, bir yolculuğu sırasında, tren kapılarını ve diğer yolcuları ağır çekim halinde hareket ederken gördüğünü söylemiş. 58 yaşındaki bir adam ise insanlar konuşurken kötü seslendirilmiş bir film izler gibi ağız hareketleriyle konuşmalar arasında kopukluk olduğunu ifade etmiş.

Uzmanlar, bu tür tecrübelerin çok daha fazla sayıda olabileceğini, fakat etkinin geçici olmasından dolayı insanların önemsememiş olabileceğini söylüyor.

Bu tür olaylar hemen hemen her zaman epilepsi ya da inme gibi başka sorunlarla bağlantılı ortaya çıkıyor. Baker’in, duştaki su damlalarını durmuş olarak görmesine, zayıflamış kan damarlarının ağır yük taşıma sonucu kanamaya başlaması sonucu ortaya çıktığına inanılıyor. Kanama sonucu beyninin sağ yarısındaki geniş bir alanda sinir hücreleri hasar görmüş.

Peki, nasıl oldu da bu durum Baker’in zaman algısını etkiledi? Beynin arka tarafında bulunan ve V5 olarak adlandırılan görme bölgesinin ayrıca zaman algısından da sorumlu olabileceği düşünülüyor.

Lozan Üniversitesi’nden Domenica Bueti ve ekibi manyetik bir alan oluşturarak bu bölgeyi devre dışı bıraktığında deneklerin iki şeyi yapmakta sorun yaşadığı görüldü: Ekranda noktaların hareketini takip etmek, ki bu sonuç bekleniyordu zaten, ve bazı noktaların ne kadar süreyle ekranda kaldığı tahmininde bulunmak.

Bu ikili sorunun nedeni ise şu olabilir: Hareket algı sistemimizin kendi kronometresi var ve görme alanımızda nesnelerin ne kadar hızlı hareket ettiğini kaydediyor.

Beyinde herhangi bir hasar oluştuğunda ise dünya durmuş görünüyor.

Baker olayında, onun ılık duşa girmesi, durumu daha da ağırlaştırmış olabilir; yani sıcak su kanı beyinden uzaklaştırıp uzuvlara akmasına neden olduğu için beyin işlevlerinin daha da kesintiye uğramasına neden olmuş olabilir.

Ama bu sadece ihtimallerden biri; zaman algısında çarpıtılma hissi yaşayan hastaların tümünde V5 bölgesinde hasar olmayabilir; başka etkenler bulunabilir.

Başka bir açıklama da şu olabilir: Beynimiz algıladığı şeyleri, film makarasından “enstantaneler”, anlık görüntüler şeklinde aralıklı olarak kaydeder. Sağlıklı bir beyin bu tek tek fotoğrafları yapıştırıp birleştirerek görüntüyü canlandırır; fakat beyindeki bir hasar nedeniyle yapışkan ortadan kalkarsa ortaya çıkan görüntü, anlık enstantaneler olarak kalır.

Normal görüntünün beynimizde çarpıtılması tecrübesini hepimiz zaman zaman yaşamışızdır. Örneğin, içinde bulunduğumuz aracı hızla geçen bir arabanın tekerlekleri durmuş gibi görünür.

Bunun nedeni, beynimizin çektiği aralıklı enstantanelerin tekerleğin tüm çevrim anlarını yakalayamamasıdır.

Eğer beynimiz her “kare”yi çekerken tekerlek çevrimini tamamlamışsa, bu kareler onu hep aynı pozisyonda yakaladığı için biz de onu duruyormuş gibi görürüz.

LSD uyuşturucusunu kullananlar genellikle “görsel iz” olgusundan bahseder; yani örneğin Matrix filmindeki gibi kurşunun iz bırakarak hareket etmesi hali gibi. Uzmanlar, beynin bu kareleri yapıştırırken bir şekilde üst üste getirmesi durumunda bu görsel yanılsamanın oluşabileceğine inanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *