Adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Doğu Anadolu’dan Ege kıyılarına Türkiye, her zevke ve her zorluk derecesine uygun doğayla iç içe muhteşem rotalar sunuyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Altay Özcan

İnsanlığın yaptığı en eski aktivitelerden biridir yürüyüş… Üstelik büyük bir teknik bilgi ve fazla ekipman gerektirmez; bu özelliğinden hareketle de sadeliği ön plana çıkardığı söylenebilir. Kendi hızınızda hareket ettikçe (ki modern zamanlarda çok zor yaptığımız bir şey aslında bu) algılarınızın da yavaş yavaş değiştiğini fark edersiniz.

Sanki kentte bıraktığınız o hayat gürül gürül akarken birden zamanı yavaş çekime almışsınız gibi çiçekleri, kuşları, ağaçları ve doğayı fark etmeye başlarsınız. Bir çiçeğin birden hayatınızda önemli bir yere sahip olması şaşırtabilir sizi. Kendi çevrenizi algılamakla başlayan süreç sonrasında daha uzaklarda neler olduğu sorusunu da akla getirir.

 

Yıllar içerisinde kız arkadaşımla birlikte Türkiye’de birçok bölgede yürüyüş yapma olanağı yakaladık. Yürüdükçe ve gezdikçe görülecek ne kadar çok yer olduğunu daha da iyi anladık. Bunların hepsini görmek bir ömürde mümkün olur mu? Zor gibi. Dolayısıyla aşağıdaki listeyi oluştururken atlamış olduğumuz yerler olacaktır elbette.

Listemizi oluştururken kullandığımız en önemli kriterlerden biri, bölge coğrafyasının kendine has yapısıyla ön plana çıkmasıydı. Ancak kimi kez içinde bulunan veya ulaşılan yer çok özel olsa da, rota o kadar da etkileyici olmayabiliyor.

Dolayısıyla rotanın takip edilebilirliği, tüm rota boyunca doğada olmanın keyfini yaşatıp yaşatmadığı, mesafe gibi kriterleri de dahil ederek genel bir sonuca varmak istedik. Süreç içinde yürüyüş deneyiminiz çoğaldıkça, herkesin kendi kafasında yeni bir liste oluşturduğunu da fark edeceksiniz.

Rota önerileri bizden, mevsim ve cezbedicilik kriterleri açısından sizce öne çıkanlarla bir liste hazırlayıp yola düşmek sizden. Önemli olan yollarda olmak, bir adımın ardından bir adım daha atmak ve içinde bulunduğunuz doğayı keşfetmek!

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıKaçkar Dağları yalnızca Doğu Karadeniz’in değil, tüm Türkiye’nin en etkileyici coğrafyalarından birini sunuyor.

KAÇKAR DAĞLARI (Olgunlar–Lanetleme Geçidi–Yukarı Kavrun; 13,8 km) Kaçkar Dağları’na giden birçok kişinin uğrak yerlerinden biridir Artvin Yusufeli’ne bağlı Olgunlar Yaylası.

2140 metre yükseklikteki bu yayladan başlayan yürüyüş Dobedüzü mevkiine, oradan da 3200 metredeki Lanetleme Geçidi’ne çıktıktan sonra Küçükdeniz Gölü üzerinden Aşağı Kavrun Yaylası’na iniyor.

Akan suları, çayırlardan gelen baştan çıkarıcı kokuları, Kaçkar Dağı’nın sarp kayalıkları arasında uzanan patikaları ile dağın en etkileyici rotalarından biri kesinlikle.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıAladağlar, Türkiye’nin doğa sporları merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor.

ALADAĞLAR (Eznevit Yaylası–Emli Vadisi; 16,1 km)  Türkiye dağcılığının en önemli yerlerinden biri kuşkusuz Niğde –Adana–Kayseri illeri arasında bulunan Aladağlar.

Çamardı ilçesi yakınlarındaki Sokullupınar kamp yerinden başlayan rota, Eznevit Yaylası’na yükseldikten sonra dağın en ihtişamlı zirvelerinin manzarası eşliğinde ilerleyip Akşampınarı’na, ardından da diğer bir popüler kamp noktası olan Emli Vadisi’ne iniyor.

Sıradağların büyüsünü kesintisiz olarak yaşayacağınız, panoramik manzaralarla dolu enfes bir rota. Tam bir görsel şölen! Hemen burada, bu yürüyüş için Haziran ayının en iyi zaman olduğunu hatırlatalım.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıKaria ve Likya yollarının pek çok yerinde yorgun yürüyüşçüleri muhteşem bir deniz bekliyor.

KARİA YOLU (Bağarcık–Kapıkırı arasındaki bölüm; 18,4 km)  Türkiye’deki etkileyici yerlerden söz ediliyorsa, Beşparmak Dağı’nı akla getirmemek neredeyse olanaksız.

Dağın kuzey yamaçlarındaki Bağarcık köyünden başlayan yürüyüş zaman zaman antik yolları takip ederek Kovanalan mevkiine, ardından da Kral Yolu üzerinden Kapıkırı köyüne ulaşıyor.

Devasa kaya blokları, upuzun fıstık çamı ağaçları arasında ilerleyen rotada fantastik bir gezegende yürüyormuş hissine kapıldığınızda şaşırmayın. Rotayı yürümek için en güzel zaman ilkbahar ve sonbahar ayları.

KARİA YOLU (Kargı–Domuzçukuru–Hayıtbükü bölümü; 14,8 km) Şöyle ıssız koylarla dolu bir yürüyüş yapalım diye aklınıza gelirse eğer, listenin en başına bu rotayı yazmayı unutmayın. Öyle ki denize girmekten rotayı bitirememe olasılığı dahi söz konusu.

Datça yakınlarındaki Kargı Koyu’ndan başlayan rota, Domuzçukuru ve Kızılbük koylarını, ardından isimsiz birçok koyu geçtikten sonra Hayıtbükü’nde son buluyor.

Bahar ayları yürüyüş için en tercih edilen zaman, ancak hem deniz hem de yürüyüş için kasım ayının tadı bambaşka!

FARALYA (Kabak–Alınca; 16,1 km) Türkiye’nin en etkileyici kıyı manzaralarını tek güne sığdırmak istediğinizde adres belli sayılır. Faralya, Kelebekler Vadisi, Aktaş Koyu, Kabak Koyu, Alınca ve muhteşem manzaraların hepsi bu rotada.

Fethiye biletinizi aldıktan sonra Faralya köyüne ulaşıp yürümeye başlayabilirsiniz. Fethiye Alternatif Rotaları’nı takip eden güzergâh, Aktaş Koyu’na uğradıktan sonra Kabak’a ulaşıyor. Sonrasında Likya Yolu’nun vadi içinden giden rotasını takip ederek Alınca köyünde son buluyor.

Gün sonunda ayaklarınız yorgun olsa da zihniniz bambaşka boyutta olacak.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıAdrasan (Antalya) yakınlarındaki Gelidonya Feneri, Likya Yolu’nun en ikonik manzaralarından birini sunuyor.

LİKYA YOLU (Adrasan–Gelidonya Feneri–Korsan Koyu; 18,1 km) Türkiye’de “Doğa Yürüyüşüne Başlangıç” diye bir ders olsaydı eğer bu dersin ilk konusu Likya Yolu, ilk rota ise Adrasan–Gelidonya Feneri olurdu.

Öyle ki, doğa yürüyüşü yapanların “yapılacaklar listesi”nde her zaman ana hedef olarak durur bu ikonik yürüyüş: Adrasan Koyu, manzaralar, Gelidonya Feneri, Beş Adalar, Korsan Koyu ile birleştiğinde… Özetle, anlatılmaz yaşanır bir rota demek yeterli olur herhalde.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıNemrut Krateri’ndeki yürüyüşünüze en güzel manzaraların eşlik etmesi için yürüyüşünüzü bahar aylarına denk getirebilirsiniz.

NEMRUT DAĞI (Çekmece köyü, Nemrut Krateri–Ilıgöl; 21 km)Aktif bir yanardağın içerisinde yapacağınız bir yürüyüşten daha sıradışı ne olabilir ki? Tatvan’ın Çekmece köyünden krater sırtlarına çıkıp, gölün güneydoğu kıyısına inen ve Ilıgöl’de son bulan muhteşem bir rota bu. Çekmece köylülerinin eskiden kraterin içindeki yaylalarına gitmek için kullandığı güzergâh uzun süredir kullanılmadığı için yolu bulmak zaman zaman zor olabilir. Dolayısıyla yerel bir rehber eşliğinde veya GPS koordinatlarıyla yürümenizi öneririz.

You might be interested:  Sel Baskını Ne Tür Bir Doğal Afettir?

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıKarçal Dağları’na ulaşmak zor olsa da burada geçirilen zaman bu zahmete değiyor.

KARÇAL DAĞLARI (Çikunet Yaylası–Şırata Gölü–Gorgit –Efeler; 13,2 km) Uzak kavramını derinden yaşayacağınız, ulaşımı zor ama doğası inanılmaz güzel yerlerden biri Karçal Dağları. Bu dağ Şavşat, Camili (Maçahel) ve Artvin arasında yer alıyor.

Çikunet Yaylası’ndan başlayan rota eski bir patikayı takip ederek 2900 metredeki bele ulaşıp, Şırata Gölü’ne, oradan da Gorgit Yaylası’na inip Efeler köyünde son buluyor.

Rota başı ve sonuna ulaşmanın dahi başlı başına bir görsel şölen olduğu inanılmaz bir güzergâh!

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıDoğa yürüyüşleri Kapadokya’yı bambaşka bir biçimde keşfetmeyi sağlıyor.

KAPADOKYA (Meskendir–Kızıl Vadi–Çavuşin; 7,2 km) Her biri farklı peribacalarına ve kaya formasyonlarına ev sahipliği yapan, gerçeküstü manzaralarla dolu vadilerden oluşuyor Kapadokya.

Hepsinin de ayrı birer adı var: Zemi, Güvercinlik, Bağlıdere, Ihlara, Meskendir, Kızıl Vadi, Balkanderesi ve diğerleri… Sizin için oluşturduğumuz rota Meskendir Vadisi’nden aşağı inip, Kızıl Vadi’den yukarı çıktıktan sonra Balkon rotası üzerinden Çavuşin’e iniyor.

Rota üzerinde birçok ayrım göreceksiniz; panik yapmayın, kaybolsanız da her biri bambaşka bir güzelliğe çıkaracak sizi. Göreceğiniz manzaraların yanı sıra güvercinlikler, kiliseler, şapeller, eski arılıklar, kayaya oyulmuş evler de rotaların artıları.

Unutmayın, vadilerinde yürünmemiş bir Kapadokya gezisi kesinlikle eksik kalmış demektir. 

ST. PAUL YOLU (Selge–Adamkayalar–Çaltepe; 15 km)Aziz Paul’un Hıristiyanlığı yaymak amacıyla Anadolu’da yaptığı yolculuklardan esinlenerek oluşturulmuş olan St. Paul Yolu’nun en güzel parkurlarından biri.

İçinde kalıntıların, manzaraların, köylerin ve döşeme yolların bulunduğu unutulmaz bir yürüyüş rotası.

Onu diğer rotalardan farklı kılan yanı ise Bozburun Dağı eteklerinde yer alan Selge antik kentinin kalıntıları ve insan heykellerine benzediği için Adamkayalar olarak bilinen kaya oluşumları.

Yazar, rehber ve fotoğrafçı Altay Özcan, üç yıldır karavanda yaşayarak Türkiye’yi dolaşıyor. Özcan’ın son kitabı Karia Yolu: Datça Yarımadası Yürüyüş ve Gezi Rehberi geçtiğimiz yıl piyasaya çıktı.

Bu yazı, National Geographic Türkiye Ekim 2020 sayısında yer aldı.

Türkiye’nin En Gözde Yürüyüş Rotaları

Türkiye’de yapabileceğin doğa sporları arasında doğa yürüyüşleri önde geliyor. Oksijen depolayarak enerji tazeleyeceğin, eşsiz manzaralarla haftanın yorgunluğunu atacağın en keyifli yürüyüş rotalarını senin için derledik.

Kadın veya erkek outdoor ayakkabı, çanta ve spor kıyafetlerin hazırsa beraber uzun bir yürüyüşe çıkabiliriz. En iyi yürüyüş rotalarını inceleyip seçtikten sonra, yürüyüş çantasında neler olması gerektiğine dair listemizi okuyabilir, son hazırlıklarını tamamlayabilirsin.

Hazırsan başlıyoruz, işte Türkiye’nin en gözde yürüyüş rotaları: 

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

İstanbul Yürüyüş Rotaları

İstanbul Yürüyüş Rotaları

 • Kartal Aydos Ormanı: Anadolu Yakası’nın en sevilen yürüyüş rotalarından biri olan Aydos, sana yemyeşil bir gezinin müjdesini veriyor. 5 kilometrelik parkur ile gölete ulaşılabiliyor. 
 • Beykoz Polonezköy Tabiat Parkı: Kuşların yürüyüşünde sana eşlik etmesini, yeşil alanların içinde, şehir gürültüsünden uzak doğayı deneyimlemek istersen Polonezköy Tabiat Parkı seni bekliyor. 
 • Sarıyer Belgrad Ormanı: Avrupa Yakası’nın en gözde yürüyüş alanı olan Belgrad Ormanı, uzun yürüyüş alanı ve geniş ormanı ile etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Su kemeri ve orman ile doğayı keşfedebilirsin. 
 • Üsküdar Validebağ Korusu: Şehrin içinde ancak şehirden çok uzakta hissetmek ister misin? Validebağ Korusu, yürüyüşün en sakin halini yaşamaya fırsat veriyor. Alanda bulunan Adile Sultan Kasrı ve Hababam Sınıfı Müzesi’ni de ziyaret edebilirsin. 

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Trakya Yürüyüş Rotaları

Trakya Yürüyüş Rotaları

 • Tekirdağ Şarköy Uçmakdere: Ganos Dağı’nın eteklerinde yer alan Uçmakdere, yamaç paraşütü ile adını duyursa da aynı zamanda iyi bir yürüyüş rotası sunuyor. Mavi ve yeşilin kucaklaştığı bölgeden Ganos Dağı’nın tepesine doğru zorlu bir parkur seni bekliyor. 
 • Kırklareli Istranca Dağları: Biyolojik çeşitliliği, doğal kaynakları, seçkin bitki örtüsü ile doğa hazinelerini saklayan Istranca Dağları, eşsiz bir yürüyüş rotası oluşturuyor. Trakya’nın en yüksek noktası Mahya Tepe de bu alanda bulunuyor. Eşsiz manzaraları keşfetmek için Istranca’yı ziyaret edebilirsin.  Monopetra kayalıkları ve cehennem şelaleleri de yürüyüş rotasında yer alıyor. 
 • Yayla – Ayı Deresi Parkuru: Hafif inişli kolay bir parkur olan Yayla-Ayı Deresi, Milli Park sınırları içinde yer alıyor. Bu nedenle rehberli yürüyüşler yapılıyor. Fotoğraf, trekking ve kamp tutkunlarının gözdesi olan alan, dört mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor. 
 • Şahindere Parkurları: Şahindere Kanyonu olarak da bilinen parkur, sonunda bir şelale ile seni karşılıyor. Altınoluk’ta yer alan yürüyüş alanı, doğanın kucağında oksijen dolu bir yürüyüş vadediyor.
 • Tahtakuşlar-Kapaklı-Dumanlı-Tavşanoynağı-Sarıkız Tepe: Zorlu bir parkur olan Tahtakuşlar-Kapaklı-Dumanlı-Tavşanoynağı-Sarıkız Tepe, kondisyonu iyi olan ziyaretçilerini bekliyor. Doğanın kalbinde, keyifli ve temiz hava dolu yürüyüş rotası, dağ deneyimi olan yürüyüşçülerin kalp atışlarını hızlandırıyor. 

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Mersin Yürüyüş Rotaları

 • Mersin Kent Ormanı: Enfes Mersin manzarası yürüyüş parkurunda seni karşılıyor. Doğa ile iç içe ve yemyeşil olan alanda, piknik için tercih edilebilen bölgeler de yer alıyor. Şehre oldukça yakın olan kent oranında ailece yürüyüş yapabilir, keyifli bir gün geçirebilirsin. 
 • Lamos Kanyonu: Mersin sınırları içinde yer alan kanyon, rehberli yürüyüşler için ideal görülüyor. Performansa dayalı yürüyüş etkinlikleri için tercih edilecek kanyonda, orman içi ve kanyon içi iki yol tercih edilebiliyor. Kayacı Vadisi içindeki patika yollardan geçilerek ulaşılan doğa harikası bölge için 10 kilometrelik yürüyüşü gözden çıkarman gerekiyor. 
 • Cennet Cehennem Obrukları: Yeşil doğası, akan suyu ile tanınan Cennet Obruğu, yüzlerce basamakla tamamlanıyor. Tabanda yer alan Meryem Ana Kilisesi ziyaretçileri bekliyor. Tarihi mağara bulunan bölgede Cehennem obruğu için de seyir terası hazırlanıyor. 
You might be interested:  Küçük Ağa Romanı Hangi Tür Romandır?

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Karadeniz Yürüyüş Rotaları

 • Kaçkar Dağları Milli Parkı: Rize’den Artvin’e dek uzanan milli park doğa yürüyüşü için mükemmel fırsatlar yaratıyor. Doğayı keşfetmek, Karadeniz’in güzelliklerini görmek isteyenler için 8 ayrı yürüyüş parkuru bulunuyor. Çevre illerden ve uzak şehirlerden gelenler, her hafta sonu erkek / kadın outdoor ayakkabı ve çantalarını alıp yürüyüşe başlıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında kalabalıklaşan park, bölgenin cennetleri arasında sayılıyor. 
 • Pokut Yaylası – Sal Yaylası: İki yayla arasında 2 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Mükemmel bir yürüyüş yolu olan parkur, kolay yürüyüş alanları arasında sıralanıyor. Yemyeşil bir doğa, huzurlu ve sakin ormanlar arasından bulutların indiği yaylaları selamlamak için Karadeniz’e bekleniyorsun. 
 • Hazindak Yaylaları; Trovit, Karunç, Elevit: Bir günde dört yayla gezmek için bu rotayı takip etmen gerekiyor. Şelalelerin, geniş yaylaların, ormanların ve yükselen dağ manzaralarının benzersiz bir deneyim yaşattığı yürüyüş rotası, kendine hayran bırakıyor. Gezi sırasında Karadeniz yağmurlarına karşı yanında bir şişme yelek veya yağmurluk bulundurman önemle hatırlatılıyor. 

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Türkiye’nin En Gözde Yürüyüş Rotaları

 • Likya Yolu: Tam 535 kilometrelik Türkiye’nin en bilinen yürüyüş rotası Akdeniz’de yer alıyor. Fethiye’den Antalya’ya ulaşan parkur, Teke yarımadasındaki patikalarla tamamlanıyor. Oldukça uzun bir yürüyüş gerektiren parkur üzerinde yollar, kırmızı ve beyaz çizgilerle işaretlenerek yürüyüşçülere yol gösteriliyor. Yerli ve yabancı milyonlarca kişinin uğrak yeri olan Likya Yolu, eşsiz manzaralarla Akdeniz’i keşfetmeye imkan tanıyor. 
 • Karia Yolu: Akdeniz’den Ege’ye doğru yol alan parkur, adını eski medeniyetlerden alıyor. El değmemiş koyları, antik kentleri içine alan yürüyüş yolu, gezginlere doğa ve kültür dolu bir seyahat armağan ediyor. 

Eğer yürüyüş yapıp yapmamak konusunda tereddüt yaşıyorsan yürüyüşün faydaları nelerdir öğrenmek için yazımıza başvurabilirsin. Yürüyüş rotalarını keşfetmeye vakit bulamıyorsan evde yürüyüş yaparak zayıflayabilir, ilk fırsatta Türkiye’yi keşfe çıkabilirsin. 

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Yürüyüş Rotalarına Adım Atmadan Yanına Alman Gerekenler

Yürüyüş Rotalarına Adım Atmadan Yanına Alman Gerekenler 

Doğa yürüyüşü, birçok spor gibi özel hazırlıklar gerektiriyor. Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce çantanın gerekli olacak eşyalarla dolu olduğundan emin olmalısın. 

 • İhtiyacın olanların başında su geliyor. Yürüyüş rotalarının birçoğunda ihtiyaçlarını karşılayabileceğin tesisler yer alırken bazılarında herhangi bir kaynak bulunmuyor. Mümkünse yanına en az 1 gün sana yetecek kadar su alarak yola çıkmalısın. 
 • İlk yardım çantası her yürüyüşçünün temel gereksinimini oluşturuyor. Küçük bir ilk yardım kitini yanına alarak ufak kazalara karşı hazırlıklı olabilirsin. 
 • Fener: Doğada yaşanacak olası aksiliklere karşı fener bulundurmak öneriliyor. Günübirlik yürüyüşlerde bile çantanda küçük bir fener bulundurmalısın. 
 • Kibrit, Çakmak: Ateş yakmayacak olsan da her ihtimalleri gözeterek çantana bir kibrit atabilirsin. 
 • Çakı: Yeme içme sırasında ihtiyaç duyabileceği gibi bir şeyleri kesmek için de çakı kullanman gerekebiliyor. Yanına almayı unutmamalısın. 
 • Poşet: Gezerken çıkan çöpleri toplamak için yanına bir poşet almalısın. Ayrıca çantanda su geçmesini istemediğin eşyaları da, eğer çantan suya dayanıklı değilse, yine poşete koyarak taşımalısın. 
 • Düdük: Olası sorunlarda yanında düdük olması hayatını kurtarabiliyor. Çıkardığı sesle uzağa bile acil durum çağrısı yapabilirsin. Bağırarak kendini zorlamak yerine bir düdük alarak her ihtimale karşı hazırlıklı olabilirsin. 

Yürüyüş öncesi eşyalarını hazırlarken tüm malzemelerin tam olduğundan, hafifliğinden ve kullanışlılığından emin olmalısın. Geniş bir sırt çantası, konforlu ve dayanıklı bir ayakkabı, uygun giysilerle engel tanımadan Türkiye’nin dört bir yanındaki yürüyüş rotalarının keyfini çıkarabilirsin. 

Skechers, en zorlu rotalarda, en keyifli manzaralarda konfor sağlamak için yanında.

Birbirinden şık ve rahat Skechers ürünleri ile sen de kadın spor giyim ve erkek spor giyim ürünlerinden ayakkabıya, aksesuara kadar her türlü ihtiyacında kaliteyi tercih edebilirsin.

Skechers koleksiyonunu inceleyerek hemen sipariş vermen mümkün. Türkiye’nin en güzel yürüyüş rotaları bu yaz seni bekliyor, acele et! 

Peki kilo vermek için nasıl yürüyüş yapmalıyız biliyor musun? Yanıtın hayırsa Skechers Blog’un diğer yazılarına bekleniyorsun. 

Türkiye ve Dünyadaki En Keyifli Yürüyüş Rotaları!

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Birçoğumuz güvenli olanı yapıyor ve izole tatilleri tercih ediyoruz. Bu da hem Türkiye’nin hem de dünyadaki doğanın güzelliklerini keşfetmemiz ve belki de normalde aklımıza gelmeyen rotalara doğru yola çıkmamız için harika bir fırsat!

İstanbul Avrupa Yakası’nın gözde yeşil alanı Belgrad Ormanı’ndan Polonezköy’e; Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkuru Likya Yolu’ndan oksijen deposu Kaz Dağları’na; UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Inka Yolu’ndan Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’ya kadar uzanan Türkiye’nin ve Dünyanın en keyifli yürüyüş yollarını keşfetmeye ne dersiniz?

Adım adım gezebileceğiniz, gezdikçe hem tarihe hem de doğaya doyabileceğiniz en popüler destinasyonları sizin için araştırdık. En iyi trekking parkurlarına yer verdiğimiz yazımızı okumadan doğa yürüyüşü rotanızı belirlemeyin.

Macera dolu bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız dünyaca ünlü yürüyüş yollarına ev sahipliği yapan Türkiye ve Dünyadaki en özel trekking rotalarını haydi gelin birlikte keşfedelim!

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

İstanbul ve Çevresindeki En Güzel Trekking Rotaları

İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşayanlar için en pratik doğaya kaçma etkinliklerinden biri olan trekking; hem yeni insanlar tanıyıp hem de spor yapmak için mükemmel bir seçenek.

You might be interested:  Otel Lobisi Ne Demek?

Usta bir ressam fırçasından tuvale dökülmüş hissi yaratan birbirinden güzel trekking rotaları eşliğinde yola çıkıp, doğanın güzelliklerine şahit olmaya ne dersiniz? Haftanın stresini ve sıkıntısını atıp, temiz hava depolayabileceğiniz İstanbul ve çevresindeki en iyi trekking rotalarına buradan ulaşabilirsiniz.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Türkiye’nin Paha Biçilemez Yürüyüş Rotaları

Türkiye’nin dört bir yanından sizi heyecanlandıracak yürüyüş yolları ile tarihi, mimari ve doğal güzellikleri ile şimdi tanışma zamanı.

Kimi zaman antik kentleri ziyaret edecek, kimi zaman masmavi suların kenarında yürüyerek manzaraya dalacak, kimi zamanda yemyeşil patikalardan geçerek eski uygarlıkların izini süreceksiniz.

Frig Yolu’ndan Kaz Dağları Rotası’na; Çamlıhemşin Yayla Rotası’ndan Likya Yolu’na Türkiye’nin doğayla bütünleşen paha biçilemez yürüyüş rotalarına buradan ulaşabilirsiniz.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotaları

Dünyanın Paha Biçilemez Yürüyüş Rotaları

Yürüyüş yaparak nefes kesen yerler keşfetmek ve doğal güzelliklere şahit olmak kadar büyülü bir şey olmasa gerek.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Inka Yolu’ndan Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’ya; doğa tutkunlarına unutamayacakları bir yürüyüş rotası vaad eden Annapurna’dan; Fiordland Ulusal Parkı’nın içinde yer alan Routeburn’a kadar uzanan en iyi yürüyüş parkurları sizleri bekliyor.

Üstelik listede Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası olarak Kabul edilen, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olan Likya Yolu da var. Dünyanın keşfedilmeyi bekleyen görkemli yürüyüş yollarına buradan ulaşabilirsiniz.

Birbirinden keyifli yürüyüş rotalarında size özel seyahat programı için:

[email protected]

Düşük İrtifa Yürüyüş Rotaları

Gezi RehberiDoğada SeyahatYürüyüş Parkurları

Doğa yürüyüşlerine bayılıyoruz. Seyahat etmeyi de seviyoruz. Hatta çoğu zaman seyahat amacımız farklı coğrafyalarda bulunan parkurlarda doğa yürüyüşü yapmak. Her zaman yüksek dağları keşfetmek gerekmez.

Kimi zaman ovalarda kimi zaman yüksek dağlarda gerçekleşen yürüyüşlerin keyfi son derece kişiseldir. Dünya’nın dört bir yanında bulunan düşük irtifa yürüyüş rotaları son derece keyifli seyahat seçenekleri sunmakta. 2500-3000 metre irtifa sonrası kimi kişilerde yükseklik hastalığı ortaya çıkar.

Bu son derece sağlıklı bireylerde de görülen bir durumdur. Peru’da bulunan Inka parkuru veya Tanzanya’da bulunan gösterişli Klimanjaro dağı kimi gezginin hayallerini süslerken kimilerinin ise endişelenmesine sebep olabilir.

Kendine özgü harika manzaralara sahip, düşük irtifada yürüyüş rotaları keşfedilmeyi bekliyor. Hem de oksijen maskesi kullanmanıza gerek kalmadan.

– W Parkuru, Torres del Paine Ulusal Parkı, Şili Patagonyası
W olarak adlandırılmasının sebebi bu yürüyüş parkurunun sürekli iniş ve çıkışlardan oluşmasıdır.

Şili Patagonyası’nı keşfetmenin en güzel yollarından birisi Torres del Paine Milli Parkı’ndan geçmekte.

Her gün başlı başına hayranlık uyandıracak buz gölleri, dik zirveler, olağanüstü güneyli ormanlarla dolu manzaralara sahip bir yürüyüş rotası arıyorsanız W parkuru tam size göre. Rotada bulunan, göğe uzanan üç granit kule görülmesi gereken yapıların başında geliyor.

Düşük irtifada olması güçlü rüzgarlara engel değildir. Günler süren güçlü rüzgara karşı temkinli olmalısınız. Patagonyada hava her daim beklendiği gibi olmayabilir. Özellikle Mayıs ve Eylül arası son derece sert ve soğuk havaya karşı tedbirli olun.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıPatagonya, Şili

– Balthali Köyü Parkuru, Nepal
Zorlu olmayan, çok günlük yürüyüş parkuru arayanları Katmandu vadisinde uzanan Balthali parkuruna davet ediyorum.

Katmandu’da başlayıp sona eren rota boyunca Budist tapınakları, son derece güzel olan Balthali köyü teraslarda bulunan pirinç tarlaları ve ilginç renklere sahip doğasını keşfetme şansınız olacak.

Karla kaplı görkemli Himalaya zirveleri arasında bulunan yemyeşil ormanlar sizi adeta selamlayarak karşılayacaktır. Nepal’de bulunan diğer rotalara göre çok daha sakin olan Balthali rotası özellikle rahatlık ve huzur bulmak için eşsiz yerlerden birisi.

3-6 gün arası sürebilen rotayı yıl boyunca ziyaret edebilirsiniz. Temmuz-Ağustos aylarındaki aşırı yağışlı mevsim ve Aralık-Ocak aylarındaki dondurucu soğuk mevsimde Balthali rotasının yürüyüşlere uygun olmadığı unutulmamalı.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıBalthali Köyü, Nepal

– Milford Rotası, Yeni Zelanda
Yeni Zelanda’nın en ünlü rotası olan Milford 54 km uzunluğunda, U biçiminde,buzların yonttuğu vadiler, göz kamaştırıcı göller, bol miktarda huş ağacı ve Fiordland Milli Parkı’nda bulunan ormanları ile Dünya’nın en keyifli rotaları arasında bulunmakta.

Yağmur ormanları arasından seyreden rota boyunca asma köprüler ve 580 metre ile Yeni Zelanda’nın en yükseği Sutherland şelalesi keşfedilmeyi bekliyor. 4 gün süren rota yıl boyunca ziyaret edilebilir. Haziran ve Ağustos aylarında kar yağışı sebebiyle bazı bölgeler yürüyüşe kapalı olabilir.

Yüksek sezonda (Ekim-Mayıs arası) parkur kontrol altında tutulmakta ve sadece kuzey yönünde yürüyüşe izin verilmekte.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıMilford, Yeni Zelanda

– GR20, Korsika, Fransa
Fransa’nın merkezi Akdeniz adası Korsika’yı kuzeyinden güneyine kıvrıla kıvrıla 168 km uzanan GR20 Avrupa’nın en zorlu uzun mesafe parkuru olarak kabul görmekte. Kesinlikle rahatlık veya tatil isteyenlere göre bir parkur olmadığını gözden kaçırmayın.

Kuzey bölgesi yüksek eğimli iniş ve çıkışları sebebiyle Alp dağlarını aratmamakta. Solitude vadisinde granit kayalar ile yüzyüze merdivenleri adım adım çıkmak deneyimsiz yürüyüşçüleri zorlayabilir. Her iki yönde de yurtnebilen rota çoğunlukla kuzeyden güneye doğru geçilmekte.

Daha zorlu olan kuzey bölgesini ilk günlerde geçerek güney bölgesinin tadını çıkarmak çoğu gezginin tercihi olmakta. Yıl boyunca açık olan parkura seyahat için Haziran- Eylül ayları en rahat ve çok tercih edilen dönemdir. Bu aylar dışında parkurda bulunan dağ evleri hizmet vermemekte.

Kış döneminde parkur boyunca oluşan buzul bölgeler için krampon, buz çekici gibi özel malzemelere ve önceden eğitimli, deneyimli olmak gerekmekte. GR20’yi kuzeyden güneye yürümek ortalama 15 gün sürmekte.

adım adım manzarasına hayran kalacağınız göl kenarı yürüyüş rotalarıGR 20 Korsika, Fransa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *