Nepal Gezi Rehberi

Dünyanın çatısı olarak isimlendirilen Nepal, coğrafi olarak tüm güzellikleri içinde barındırıyor. Dünyanın en yüksek 7 tepesine de ev sahipliği yapıyor. Şimdi sizlere Nepal seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri kısaca tanıtacağız.

 

Chitwan National Park

Nepal Gezi Rehberi

Nepal’in ilk milli parkı olan Chitwan National, ‘Unesco Dünya Kültür Mirasları’ listesinde bulunuyor. Ayrıca nesli tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanların ve Bengal kaplanlarının yaşadığı son yerdir. Nepal, seyahatinizde görmeniz gereken ilk yer olarak listemize ekliyoruz.

 

Lumbini – Buda’nın Doğduğu Yer

Nepal Gezi Rehberi

Buda’nın doğduğu topraklar olan Lumbini, en kutsal mekanlardan biridir. Budizm’in kurucusu Buda’nın 29 yaşına kadar kaldığı Lumbini’ye, ’dan otobüs ile yaklaşık 11 saatte gidebilirsiniz.

 

Katmandu Vadisi

 Nepal Gezi Rehberi

Nepal’in başkenti olan Katmandu, buraya yapacağınız seyahatinde başlangıç noktasıdır. Yepyeni kültürlerle tanışacağınız bu yerde, Budist ve Hindu tapınaklarını gezebilirsiniz. Burada Nepal’in her bölgesine seyahat edebilecek imkana sahipsiniz.

 

Dağı

Nepal Gezi Rehberi

Nepal gezinizde yapabileceğiniz çok sayıda fırsat bulunuyor. Dilerseniz çeşitli programlarına katılabilirsiniz. Bu programlar 4 ile 30 gün arasında değişiyor. ‘Everest Base Camping’ alanına ulaşmak yaklaşık 17 günü buluyor. Buna göre programınızı oluşturabilirsiniz.

 

Pokhara

Nepal Gezi Rehberi

Pokhara, Nepal’in en büyük 3. şehridir. Burası ayrıca Annapurna’da trekking yapmak isteyenlerinde başlama noktasıdır. Başkent Katmandu’dan Pokhara’ya yaklaşık 6-7 saatte ulaşım sağlanıyor ve her on beş dakikada bir otobüs kalkmaktadır. Pokhara için söylenebilecek tek bir şey var. Dünyanın en huzurlu yeri diyebiliriz. Bunu sadece biz değil, Pokhara’ya giden herkes söylüyor. Burada , kano, trekking, rafting gibi çeşitli aktivitelere de katılabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Grenada Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Grenada Gezi Rehberi, Grenada nerede? ve Grenada'ya nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Katmandu Vadisi ni gezmenizi tavsiye ederim, hem gezecek bir çok yeri bulunuyor hemde farklı kültürleri tanımanız için çok güzel bir fırsat.

  2. Nepalda gezmeniz için tavsiye edeceğim ülkelerin başında gelir, az parayla bir çok şeyi burada da yapabilirsiniz.

  3. Everst dağı adı verilen yere gitmiştim ben, ulaşımı 17 gün sürsede çok muazzam bir yere gitmiş oluyorsunuz sonunda.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın