Her geçen gün insanlar tatillerini otel odalarında değil, doğayla iç içe geçirmek için adımlar atıyorlar. Haliyle kamp çadırı sahibi olan kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Edindiğimiz her üründe olduğu gibi söz konusu kamp çadırı olunca bu konuda da bilgi sahibi olmamız gereken konular bulunuyor. Pek çok farklı çadır modeli bulunmakla beraber, çadır kamplarında da pek olumsuz durumla karşılaşılabiliyor.
Bu olumsuz durumlardan biri de çadırda nem oluşması. Başa gelen her probleme bir şekilde çözüm üretilebildiği gibi çadırda nem problemine de basit müdahalelerde çözüm üretilebiliyor.

Nemsiz Çadır Kampı İçin Bilmeniz Gerekenler

Çadırda Nasıl Nem Oluşuyor?

Söylediğimiz gibi çadırda nem oluşumu çadır kampı yapan hemen herkesin başına gelen bir sorun. Bu sorunun sebebinin ise yoğunlaşma olduğu söyleniyor. Ve bu yoğunlaşma sadece çadıra değil, çadırın içinde bulunan mat, uyku tulumu, giysi gibi her malzemeye zarar verebiliyor. Çadır yalnızca kurulu haldeyken değil çantanın içinde ya da bisiklet ile taşınırken de nemlenip ağırlaşabiliyor. Bu durum hem yolculuk sürecini hem de çadır kampınızın sürecini olumsuz etkileyelip, zorlaştırabiliyor. Çadırda yoğun nemden dolayı küf oluşması ise çadırınızı kullanılamaz bir duruma getiriyor. Kendimizi tüm bu olumsuzluklardan koruyabilmemiz için nem oluşumuna sebep olan faktörleri iyi bilmek de bunlara önlem almamız gerekiyor.

Aslında çadırlarımızda nem oluşturan en önemli faktör nefesimiz. Çadırlarımızda uyuduğumuz süre boyunca 1 litre kadar su buharını nefes yoluyla dışarıya salıyoruz. Dışarı salınan su buharı ise çadırımızın içerisinde sıcaklığı arttırarak yoğunlaşıyor. Çadırdaki kişi sayısıyla doğru orantılı olarak bu yoğunlaşma miktarı artıyor. Uyuduğumuz süreç içerisinde dışarıdaki hava sıcaklığı içeriden düşük olunca çadırdaki neme bağlı yoğunlaşma miktarı da artıyor.
Nefes dışında;
-Çadır içerisinde bulunan kıyafetler,
-Çadır içerisinde yemek pişirmek,
-Rüzgarsız havalarda su kenarlarına kamp atmak da nem oluşmasına neden olan diğer faktörler arasında.
Nemsiz Çadır Kampı İçin Bilmeniz Gerekenler

Çadırda Nem Oluşumunu Nasıl Önleyebiliriz?

Çadırda nem oluşmasına sebep olan faktörleri öğrendiğimize göre bunları nasıl engelleyebileceğimize bakalım.
-Çadırımızın olabildiğince hava almasını sağlamalıyız. Açık havada kamp attığımız yerde çadırımızın tentesini mümkün olduğu her an açık bırakmak çadırımızın hava almasına yardımcı olacaktır.
-Çadır satın alırken tercihimizi her iki tarafında kapı bulunanlardan yana kullanmak ve kamp yaptığımız süre boyunca her iki kapıyı da mümkün olduğunca açık bırakmak çadırımızı nemdem maksimum seviyede korumamıza yardımcı olacaktır.
-Çadırımızı kurarken hava alabilecek kısımlar rüzgar yönünde olacak şekilde planlamak da nem oluşumunu önemli ölçüde azaltacaktır.
-Özellikle sıcak havalarda çadır içinde ıslak herhangi bir şey bulundurmamak, çadır dışında kurutmak da nem oluşumunu engelleyecektir.
-Yemek pişireceğimiz zaman bunu çadır içerisinde değil de çadır dışında, eğer hava rüzgarlıysa kamp ocağının etrafına siper oluşturarak hem kolayca yemeğimizi pişirebilir hem de çadırımızda nem oluşmasını engelleyebiliriz.
-Yağmurlu havalarda çadırımızın tentesini açık tutmamız elbette pek mümkün olmuyor. Bu durumda tenteyi çadırın iç kısmından mümkün olduğunca uzak tutmak akıllıca bir çözüm olacaktır. Tentenin gerginliğini arttırmak için kazıklardan yararlanabilirsiniz.
-Tüm bu önlemlere rağmen çadırımız nemlendiyse toplanmadan önce iyice kurumasını sağlamak bir sonraki kullanıma kadar çadırımızın zarar görmemesi için önemlidir.
Özetlemek gerekirse gece boyunca aldığımız nefes çadırda nem oluşmasına sebep olacağı için uyanık olduğumuz süre boyunca bu önerilerden mümkün olan her birini uygulamalıyız.
Nemsiz Çadır Kampı İçin Bilmeniz Gerekenler
Teker teker okuyunca meşakkatli bir durummuş gibi görünse de gözümüzde büyütmeyip ufak ayrıntılara dikkat ettiğimizde son derece sağlıklı ve keyifli bir çadır kampı yapmamız mümkün olacaktır. Böylece otel odalarında sıkışıp kalmak zorunda olmayız.

 

Bir önceki yazımız olan Arabadan İn Bisiklete Bin başlıklı makalemizde bisiklet kültürü, bisiklet sürücüleri ve bisiklet trafik kuralları hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın