Ülkemizde gezilip görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, bunların pek çoğu gözlerden ırak ve unutulmuş yerlerde. Sadece önünden arabayla ya da trenle geçerken görülen birbirinden güzel doğal turizm merkezleri bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de .

Narman Peri Bacaları henüz Kapadokya’daki Peri Bacaları kadar bilinmiyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi ise orası gibi merkezi bir yerde olmamaları. Eski yıllarda merkezi bir yerde olmayan Kapadokya ‘da Peri Bacaları’nın bilinirliği arttıktan sonra buraya gelen turistler sayesinde merkezi bir konuma ulaşmış. Aynı yöntemi Narman Peri Bacaları için de uygulamak pek zor olmamalı.

Narman Peri Bacaları

Yolun Kenarında Geçerken Fark Ediliyor

Burası Erzurum’un Narman ilçesinde, Narman-Pasinler yolunun yedinci kilometresinde bulunan bir doğal oluşum. Burasının en büyük özelliği, burada görülen jeolojik oluşumların ülkemizde sadece Kapadokya’da görülmesi. Bu sebeple de aslında oradan aşağı kalır hiçbir yanı yok. Narman ilçesi Erzurum’un merkezine 90 kilometre uzaklıkta. Buraya ulaşım araba ile çok rahat bir şekilde yapılmakta. Yankıtaş Köyü’nden buraya yürüyerek gelmek dahi mümkün.

Narman Peri Bacaları

Elbette buraya gelmek için en doğru zaman ilkbahar ve yaz ayları. Bunun sebebi de karlarla kaplı bir ortamda bu doğa olaylarını görmenin biraz zor olacağı. Buraya gelip bu jeolojik oluşumları görenlerin ortak düşüncesi burasının Amerika’nın Colorado Vadisi’nde bulunan Grand Kanyon’a benzetmeleri. Her ne kadar orası bu kadar yeşil olmasa da jeolojik kayalar birebir aynı. Narman Peri Bacaları ‘nın da bulunduğu bu bölge 6300 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bu bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine geçici olarak girmiş. Neden geçici olduğu konusu da ayrı bir soru işareti.

Burayı turizme kazandırmak için Atatürk Üniversitesi her yaz burada çeşitli sergi ve etkinlikler düzenlemekte. Yine yaz aylarında yöresel sanatçıların katılımlarıyla konserler verilmekte.

Bir önceki yazımız olan Yurtdışında Tatil İçin Hesaplı Yerler başlıklı makalemizde Ucuz tatil nasıl yapılır, yurtdışında hesaplı tatil ve yurtdışında uygun tatil nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: narman ilçesinde bulunan peri bacaları hangi mahallenin sınırları içeinde

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Tatil yaparken gezmek istiyorsanız narman peri bacalarını tavsiye ederim, o kadar fazla doğal yapıt var ki hangisine gideceğinizi şaşırıyorsunuz.

  2. Güneşin doğuşunu izlemek en çok narmanda hoşuma gidiyor, doğallığı halen korunduğu için her şey neredeyse tamamen doğal.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın