İtalya’nın güney kısmında bulunan Campania Bölgesi, dünyanın etrafında göremediğimiz ünlü ikon konumlarla bezenmiş durumda. Napoli, Amalfi Kıyıları, Capri, Procida ve Ischia adaları. Bu alanda bulunan limon kokulu sokaklar, renk renk dağ evleri sizi mutlu etmiyorsa, mükemmel denizi kesinlikle edecektir.

Orta Çağ’ın mimari izlerine sahip olan sokaklar, yapılar, sımsıcak insanlar, orman ve denizin buluştukları küçük kasabalar ve mükemmel yemeklerden etkilenmemek pek mümkün değil, denebilir.

Napoli Etrafında Gezmeniz Gerekenler

Napoli Etrafında Görmeniz Gereken Yerler

İlk olarak Napoli

Napoli Körfezi ve Campania bölgesini gezmek için Napoli doğru konum olacaktır. Napoli, çeşitli bölgelere direkt toplu taşıma araçları sunan bir merkez, her yere ulaşım oldukça kolay. İsterseniz araba ile de seyahat edebilirsiniz fakat Napoli araba kullanmak için pek güzel bir yer değil.

Napoli’nin merkezinde gezmeniz ve görmeniz gereken yerler için bir gününüzü ayırmalısınız. Napoli’deki seyahatinize Spaccanapoli ve Centro Storico’dan başlayabilirsiniz. İtalyan mutfağının gözdesi olan pizzanın bulunduğu ve muhtemelen en iyi yapıldığı yer olarak bilinen kentte bir pizza yiyerek buradaki turunuzu sona erdirebilirsiniz.

Napoli Etrafında Görmeniz Gereken Yerler

Vesuvius Yanardağı

Vesuvio, Napoli’ye yakın konumuyla görmeniz gereken bir dağ. Dünyanın kaç şehrinde bu şekilde bir yanardağ vardır bilemiyoruz. Gezinti için son derece uygun olan bir dağa ulaşım da oldukça basit. Vesuvio Yanardağı’na gelmek için trenden Ercolano istasyonunda indikten sonra Compagnia Trasporti Vesuviani otobüsüne binebilirsiniz.

Napoli Etrafında Görmeniz Gereken Yerler

Sorrento

Bir tarafı dağ, bir tarafı deniz olan İtalya’da görebileceğiniz en tatlı kıyı kentlerinden biri Sorrento’dur. Akdeniz manzarasına sahip olan kente Napoli’den Sorrento’ya son derece basit ve hızlı. Napoli’den Sorrento’ya giden tren Piazza Garibaldi’den kalkıyor.

Ufak bir plajı ve iki limanı olan kasaba, yakın bir tarihte kurulmuş nehir yatağı ile ikiye bölünmüş. Kent, bölgeye gezmek için gelenler için Amalfi Kıyıları, Capri Adası ve Poistano gibi konumlara hızlı ulaşım sunan bir merkez konumda. Bu bölgede iki gece konaklayarak Amalfi’yi gezebilirsiniz çünkü Positano ve Amalfi’da bulunan oteller çok pahalı olduğu için siz de böyle yapabilirsiniz.

Napoli Etrafında Görmeniz Gereken Yerler

Pompeii Antik Kent

Milattan sonra 79 senesinde küller altına girene dek oldukça zengin bir şehirdi. Yüzyıllardır süren kazılarla ortaya çıkanlar gerçekten az değiller ve uzunca yürümek zorunda kalacaksınız. Kazı alanına gelmek için trenden Pompeii Scavi istasyonunda inmelisiniz veya isterseniz Napoli’den SITA otobüslerine de binebilirsiniz. Bize soracak olursanız, treni tavsiye ederiz.

Napoli Etrafında Görmeniz Gereken Yerler

Capri Adası

Bir ada havasını içimize çekelim diyorsanız, Sorento veya Napoli’den feribot aracılığıyla Capri Adası’na gelebilirsiniz. Bu neşeli adaya Napoli’den kalkan feribotlarla bir saatte gelebiliyorsunuz. Sorrento’dan gelmez isterseniz hızlı gemileri kullanabilir ve yalnızca 20 dakika içerisinde Capri’ye gelebilirsiniz.

İki farklı karakteri bulunan Anacapri ve Capri olarak ikiye ayrılan adanın meydanında hediyelik eşya dükkanları, restoranlar ve kafeler bulunuyor. Adada sadece denize girmeniz için düzenlenmiş plajlar da yer alıyor. Adada tam bir gün geçirmenizi tavsiye ederiz. Vaktiniz ve bütçeniz uyuyorsa adada bir gece konaklamanızı tavsiye ederiz.

Napoli Etrafında Görmeniz Gereken Yerler

Herculaneum

Milattan sonra 79’da Vezüv yanardağının püskürmesinin ardından Popeii ile beraber yok alan kasaba Pompeii’ye kıyasla çok küçük. Trenden Erculano Scavi istasyonunda inerek buraya gelebilirsiniz.

Kazı çalışmalarını gördükten sonra o yönde sokaktan on dakika yürümeye devam edin. Çok vaktiniz yoksa burayı es geçerek sadece Pompeii Antik Kentini de görebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Como Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Como gezisi, Como gölü ve comoda ne yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın