, birbirine tamamen tezat ambiyansıyla Afrika‘nın en enteresan ülkelerinden biri. Bir yanda dünyanın en yaşlı, uçsuz bucaksız kızıl renkli çölleri ve bu çölleri dev dalgalarıyla vuran Atlantik Okyanusu, öbür yanda yemyeşil savanaları ve inanılmaz çeşitlilikteki vahşi hayat parkları ile etkileyici bir ülke.

Namib Çölü’nün ebedi gibi gözüken kum tepelerinden şimal doğudaki Caprivi Şeridinin tropik sulak alanlarına uzanan destansı manzaralar, eli aleni vahşi yaşamı ve az sayıdaki insanı ile olağanüstü bir deneyim sunan bir memleket burası. Hangi köşesine gidersem gideyim gördüğüm yerleriyle Namibya’yı pek bir sevdim ben. Bunda arkadaş canlısı insanları en aka rolü oynuyor elbet.

Namibya Nereler Gezilir

Namibya Nereler Gezilir

Namibya, yirminci yüzyılın aka bir bölümünde sömürgecilikten kurtulmak için uğraştı. 1915’te ise Namibya Güney Afrika’ya bağlandı, ancak memleket tarafından tanınmayınca Güney Batı Afrika olarak bilindi. Güney Afrika 1967’de tam müstakil olmasına karşın Namibya olamadı. BM’in 1950 yıllarında yaptığı baskıya karşın Güney Afrika Namibya üzerindeki etkisini daha da güçlendirince siyahi nüfusu ayaklandı. Namibya en sonunda 1990’de bağımsızlığını kazandı.

Namibya Gezilecek Yerler 

Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak ilk olarak Namibya’nın başkenti Windhoek’e uçtum. Windhoek, Ketmanshop, Kolmanskop, Lüderitz, Swakopmund, Walwis Bay, Skeleton Coast. Opuwa şehri ve yakınlarındaki Himba Kabilesi köyü rotasını takip ettim. Sonrasında Etosha National Park’ı 1 gün gezerek başkent Windhoek’e art döndüm. Daha sonrasında ise aldığım tam günlük bir turla Sesiriem, Sosslusvle, Deadvlei gezisi yaparak Windhoek’e art dönüp Caprivi üzerinden Zambiya‘nın Livingstone şehrine geçtim. Namibya’nın düşük nüfusu sayesinde kent ve kasabalar arasındaki mesafeler uzun. Seyahat ederken bunu akılda tutun.

1. Windhoek

Başkent Windhoek Namibya gezisine başlama için güzel bir başlangıç noktası. Başkent gezilmesi basit bir kent ve orta büyüklükte dediğimiz şehirlerden bile daha ufak sayılabilir. Bana Yeni Zelanda’nın bir ucundan öbür ucuna 15 dakikada yürünebilen şehirlerini anımsattı. Kafanızdaki Afrika imajına uymayan bir mimarisi var.

Namibya Nereler Gezilir

Şehir planlamacılarının yol isimlerini sanatçılardan seçmesi oldukça enteresan geldi bana. Ahşam oyma sanat eserleriyle Namibia Craft Centre, kendinizi Almanya’da bir kilsede hissettirecek Christuskirche, ülkenin tarihi hakkında bilgiler sunan National Museum of Namibia, ferah bahçesiyle Parliament Gardens ve Parlemento Binası, memleket kültürü ile ilgili bilgiler sunan Owela Museum ile gerçek Afrika’ya tanık olacağınız Katutura bölgesi görülebilecek yerler arasında. Nefis Windhoek marka birasının tadına bakmayı unutmayın.

2. Swakopmund

Swakopmund, Namibya’nın ikinci aka şehri ve bir kıyı kenti olarak, çölde karşınıza çıkan bir vaha gibi. Kendine has güneşli ve tatlı bir atmosferi, palmiyelerle sıralı sahili, sömürge döneminden kalma tarihi binalarıyla kendinizi Almanya’da hissettirecek bir kasaba. Hatta çöldeki Dusseldorf olarak da anıldığı oluyor. Zaten oldukça fazla Almanca konuşan bir nüfusa da sahip. Ülkenin en popüler deniz tatili şehri olduğundan, Güney yarımkürenin ova olan Aralık-Şubat arası fazla kalabalık.

Swakopmund Müzesi ile sahilde okyanusa doğru uzayan iskeleye uğrayın. Devasa bir fok kolonisine ev sahipliği yapan güneydeki Walvis Koyu’nda mutlaka tekne turu yaparak fok balıklarını, pelikanları ve yunusları görün. Cape Cross‘ta binlerce fok balığını fotoğraflayın. Tekrar Walwis’te alacağınız yarım günlük öbür bir turla dev kum tepelerinin okyanusla birleştiği Sandwich Koyu‘na gidin. Turun başında Swakopmund kıyılarında yaşayan meşhur pembe flamingolar ziyaret ediliyor. 4×4 arazi araçlarla yapılan turlara ek olarak ATV gezisi (Quad-biking), kum sörfü (sandboarding), helikopter gezisi gibi etkinlikler de var.

Namibya Nereler Gezilir

3. Skeleton Coast

Namibya fazla zorlu ve affı olmayan gaddar bir memleket de olabiliyor ve bunun en aka kanıtı da İskelet Sahili adı verilen kuş uçmaz kervan geçmez, merhametsiz Atlantik Okyanusunun gazabına uğramış gemilerin parçalarının vurduğu sahil. Çöl ve okyanustan öbür fazla bir şey beklemeyin bu coğrafyada. Burası dünyanın en tenha ve gaddar coğrafyalarından birisi. Bölgenin dünyada bir benzerini bulmak olası değildir sanırım. Vaktiniz varsa ziyaret edin. Yanınıza bolca su alın.

Namibya Nereler Gezilir

4. Himba Kabilesi

Namibya’nın her yeri Skeleton Coast gibi düşmancıl değil tabii. Bu bölge aynı zamanda muhteşem bir saç tarzı olan hairdo ve olağanüstü süsleriyle bütün dünyada ün salmış ve en fazla fotoğrafı çekilen kabilelerin başında gelen renkli Himbalar kabilesine de ev sahipliği yapıyor. Namibya denince ilk akla gelen kabile, ülkeniz kuzeyinde Angola sınırına yakın bölgede yaşıyor. Yarım günlük turlarla gidip Himbalarla birkaç saat geçirin. Himbaları görmek için Opuwa şehrine evvel gitmeniz gerek.

5. Etosha Ulusal Parkı

Ülkenin tekrar bir öbür muhteşem yeri ise Etosha Ulusal Parkı ve içinde bulunan müthiş vahşi yaşamı. Burası Namibya’yı başlı başına herkesin kolayca yaşayabileceği bir maceranın içine çekmeye yetiyor. Muazzam büyüklükteki Etosha Tuzlası 22,000 m² büyüklüğünde dev bir bölge. Afrika’nın en aka üçüncü vahşi hayat parkı olan Etosha Ulusal Parkı sayısız fillere, zebralara, zürafalara, antiloplara, sırtlanlara ve öbür aka kedilere ev sahipliği yapıyor. Ufak Afrika serçesinden heybetli Afrika filine kadar hepsini burada görebilmek mümkün. Sonsuzmuş gibi uzayan savanalarıya Etosha Ulusal Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor.

Namibya Nereler Gezilir

6. Namib Naukluft National Park

Swakopmund şehrinden en güneyde Lüderitz şehrine kadar uzayan bu devasa ulusal park Namib Naukluft National Park, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve enteresan bir vahşi yaşama ev sahipliği yapıyor. Afrika antilopları, sırtlanlar ve daha birçok diri turuncuya dönen kum tepelerinde ve ufuk çizgisine uzanan yemyeşil çimlerde tabii hayatlarını yaşıyorlar. Göz kamaştıran Namib Çölü de aslında bu parkın en bilinen yüzü. Başkent Windhoek’e 5 saat uzaklıktaki Namib Naukluft National Park içerisinde yer saha Solitaire, Sesriem, Sossusvlei ve Dead Vlei ise ülkede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

7. Namib Çölü

Dünyaca meşhur ve ülkenin ilk öne çıkan yeri Namib Çölü binlerce kilometre uzunluğunda kum tepelerinden ve taşlardan oluşuyor. Her vakit son radde muhteşem bir manzaraya sahip, dünyanın en eski çölü Namib Çölü, hem gün doğumunda hem de günbatımında ziyaret edilmesi gereken bir yer. Hayatınız boyunca belki de bir kere yapacağınız bu aktivite için sabah erken çıkmanız gerekiyor zira gün batımından evvel tırmanmanız gereken 61 kum tepesi bulunuyor. Sesriem-Sossusvlei yolu üzerinde bulunan bu devasa kum tepesi Dune 45, üzerine tırmanılmasına ruhsat verilen birkaç kum tepesinden biri. Çok yorucu olabilir ancak tepesinden göreceğiniz görünüm çekilecek bütün işkencelere değer. Güneş yükseldikçe devasa tepeler biçim ve renk değiştirmeye başlıyor. Bu sahne Derhal yanında bulunan Solitaire, Sesriem, Sossusvlei ve Dead Vlei‘ye giderek fazla enteresan tabii oluşumları da ziyaret edebilirsiniz.

8. Sossusvlei

Kurumuş 2000 yıllık akasya ağaçlarıyla, çölün saklı bir köşesinde benzersiz bir silüet yaratan Sossusvlei, bana göre yeryüzünün en güzel ve en hususi yerlerinden birisi. Zaten dünyada en fazla fotoğrafı çekilen yerlerin başında geliyor. Hem gün doğumunda hem gün batımında iki kere ziyaret ettim ve herkese de mutlaka bunu yapmalarını tavsiye ediyorum. Bir zamanlar yağmur sularıyla beslenen bir göletten beslenen elliden fazla akasya ağacı, kum tepelerinin büyümesi ve yer değiştirmesiyle su yolları kapanınca kuruyarak benzersiz bir ambiyans oluşturmuş. Burası da UNESCO Dünya Mirası Listesinde.

9. Lüderitz

Namib Çölü ile Atlantik Okyanusu arasında kalan Lüderitz şehrinin hoş bir atmosferi var. Alman ekolü olan Art Deco mimarisini ve Bavyera tarzı kafe ve barları günümüzde halen fazla iyi bir şekilde korunuyor. Derhal yanındaki Lüderitz Yarımadası da dev flamingo sürülerini görmek isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Elmas madenleriyle meşhur yasaklı bölge olan Sperrgebiet’in de kapısı burası.

Namibya Nereler Gezilir

10. Kolmanskop

Ketmanshop ile Lüderitz arasında bulunan enteresan atmosferli hayalet kent Kolmanskop, 1956’ya kadar Namib elmas ticaretinin diri başkentiydi. Elmas madenlerinin tüketilmesi ve İkinci Dünya Savaşının başlamasıyla terkedilen görkemli kasaba çöl kumlarına teslim oldu. Çeşitli filmlere sahne olmuş çölün yuttuğu bu enteresan kasaba sonraki yıllar turizmle beraber tekrar alaka görmeye başladı. Fırtınalı ve tozlu kasabayı gezerken geçmişe yolculuk yapıyorsunuz gibi hissediyorsunuz. Her gün kılavuz eşliğinde düzenlenen turlardan birine katılın.

Dünyanın en güzel kanyonlarından biri olan Fish River Canyon; dünyanın en sıcak yerlerinden meşhur Kalahari Çölü; harika taş oyma örneklere ve duvar resimlerine sahip, hayatta kalmak fazla zor bir iş gibi göründüğü Damaraland; fosilleşmiş Fantastik bir taşlaşmış orman Lady of the Brandberg (Brandberg Leydisi); kuş gözlemciliği laf konusu olduğunda Afrika’nın en iyi ilk 10 bölgesinden biri olan Caprivi Strip; al kum taşları ve tabii kaynak sularının bolca bulunduğu bir koruma alanı olan Waterberg Plato parkı Namibya’da gezilecek ve görülecek öbür yerler arasında.

Namibya’da alışveriş

Alışveriş için muhteşem yerlerden biri olduğu söylenemez ancak nereye bakmanız gerektiğini biliyorsanız yeterli denilebilir. Windhoek’de birçok uluslararası markayı bulabilirsiniz ama en fazla göreceğiniz Güney Afrika markaları olur. Başkentte birçok alışveriş merkezi bulunuyor ve en iyisi Post St Mall. Windhoek Sokak Pazarındaki bütün ufak hediyelik eşya dükkânlarında bulunabiliyor ve her Cumartesi günü bu pazar kuruluyor. Ahşap oyma heykeller, halı ve Herrero oyuncak bebekleri alınabilir.

Değerli taşlar da Namibyalı satıcıların en fazla sattığı ürünler arasında ve en iyileri Windhoek’de ki House of Gems isimli bölgede yer alıyor. San el işçiliğinin örnekleri alınabilir. Ok başları, deve kuşu yumurtası işlemeleri buralarda sıkça görebileceğiniz eşyalar.

 

Pazartesi-Cuma saat 09:00 – 17:00; Cumartesi saat 09:00 – 13:00. Bazı süpermarketler Pazar günleri 11:00-13:00 ila 16:00-19:00 arasında da aleni oluyor. Eğer dışı ten kaplı bir eşya alıyorsanız fazla dikkatli olun çünkü koruma altına alınmış fil, kara gergedan, çita ve leopar gibi hayvanların derisinden yapılma bir eşya alırsanız fazla aka cezalar yiyebilirsiniz. Fildişi ise yasal olarak satılmaktadır.

Namibya’da gece hayatı

Namibya’ya gelenlerin aka kısmı vahşi hayat için geliyor, gece hayatı da kamp barının etrafında oluyor haliyle. Genellikle fazla eğlenceli oluyor ve şayet sessizce bir köşede durursanız mutlaka çalışanlardan biri gelip sizinle muhabbet etmeye başlıyor. Ülke halkı fazla konuşkan ve gördüğünüz derhal herkesle koyu bir muhabbete dalabiliyorsunuz. Derhal herkes çok iyi İngilizce konuşabiliyor.

Şehirlerin aka kısmında ufak barlar bulunuyor ve çoğu da mahalli çiftçileri her akşam birkaç bira içmek için ağırlıyor. şayet biraz daha ağırbaşlı bir ortam arıyorsanız Windhoek, Walvis ya da Swakopmund’a gidebilir ve akşam eğlencesinin farklı boyutları görülebilir. Windhoek tahmin edebileceğiniz üzere puro barları, caz kulüpleri, sanat kafeleri, sinemaları, tiyatroları ile en geniş yelpazeye sahip olan şehir. Mart ayında Windhoek karnavalına denk gelenler için keyifli olabilir.

Namibya yeme ve içme

Namibya’da ne yediğiniz çoğunlukla nerde ve kiminle olduğunuza göre değişiyor. Yemeklerin çoğu bütün Namibya’da bulunsa da etnik bölgelerin kendilerine hususi yemekleri bulunuyor ve bazıları diğerlerinden fazla daha çekici. Av etleri, Afrika ceylanı, antilop ve öbür antilop çeşitleri tadılabilir. öbür av etleri arasında bufalo ve kimi de zürafa yer alıyor. Deniz ürünleri bolca bulunuyor ve ben fazla sevmesem de fazla başarılı oldukları söyleniyor. Barbekü hem Afrikalı yerliler hem de Almanyalılar arasında çokça tercih ediliyor. Güney Afrika yemeklerinden etli börek olan babotie tekrar bolca yenilen yemekler arasında yer alıyor.

Restoranların çoğu Alman ya da uluslararası fiyatlarda hizmet sunuyor. Namibya’nın çorak ikliminden ötürü da meyve ve sebzeler fazla fahiş fiyatlarda satılıyor ve derhal hepsi Güney Afrika’dan geliyor. Dolayısıyla menüler çoğunlukla et üzerine yoğunlaşıyor. Namibya’nın pastanelerinde Alman etkisi fazla fazlasıyla hissediliyor. Elmalı kek, çikolatalı kek ve kremalı pasta gibi Alman ekolünden gelen tatlılar fazla revaçta. Afrikalılar da kendi tatlılarında oldukça iddialılar. Koeksesters adı verilen minik ballı çörekler ve sütlü tartlar aralarında en iyileri. Kahvaltılar genellikle yumurta ve sosis üzerine kurulu ancak yumurtalarınızın üzerinde ekstra birkaç parça et daha atılırsa hiç şaşırmayın.

Namibya’ya ne vakit gidilir

Genel olarak yağış miktarını ele aldığımızda Namibya kurak bir iklime sahip. Kıyı kesimlerinde yağış daha fazla olurken içerilere girildikçe kuraklık artıyor. Namibyalılar sadece iki mevsim yaşıyorlar; kurak kış mevsimi ile ne olacağı tam kestirilemeyen fazla yağışlı yaz mevsimi.

Mayıs–Eylül arasındaki kış mevsiminde iç bölgelere gitmek için en iyi vakit dilimi. Günler genellikle ılımandan sıcağa doğru değişiyor ve bulutsuz masmavi bir sema oluyor. Sıcaklık güneyde 22-27 radde arasında. Ekim-Nisan arasındaki yaz mevsiminde ise gündüzleri fazla sıcak ve geceleri fazla soğuk geçiyor. İç bölgelerde 30 derecede seyreden sıcaklığın 35 civarına çıkması fazla alışılmadık bir vaziyet değil.

Namibya Nereler Gezilir

Namibya‘da 2 hafta kadar seyahat ettim. Toplu taşımanın fazla az olduğu, ulaşım güçlükleri ve görece pahalı olmasını bir tarafa bırakırsak her köşesinden oldukça keyif aldığım; daha evvel gezdiğim hiçbir yere benzemeyen kendine münhasır hususi ve güzel bir ülke. Tam anlamıyla dolaşmak için otomobil kiralayıp en az 3 hafta dolaşmak gerek.

Bir önceki yazımız olan Arnavutluk Nereler Gezilir başlıklı makalemizde Arnavutluk hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın