Bir önceki yazımızda Mykonos’da görülmesi, gezilmesi gereken yerlere giriş yapmıştık, şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

Arkeoloji Müzesi

Folklör müzesinde keyifle vakit geçirip bölgenin tarihi hakkında bilgi edindikten sonra 1902’de inşa edilen Archaeological Museum of Mykonos’a da uğrayabilirsiniz. Bu müzede Delos tarihi bölgesinden getirilen antik Yunan çağlarından kalan eserleri görebilirsiniz.

Dönemin mezar taşlarını, çanak çömlekleri, takları, Herkül heykelini, Çanakkale’de yaşanan Truva Savaşı’ından bir anının nakşedildiği içki kabını ve Yunan tarihini simgeleyen pek çok eseri sergileyebilmek adına müze kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Deniz Müzesi

Antik Yunan dönemine ait denizcilik araç gereçlerinin ve su altı buluntularının sergilendiği Aegean Maritime Museum’daki Türkiye ile ilgili buluntuların sayısı Türk ziyaretçileri şaşırtacak seviyede fazla.

Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2

Kültür Müzesi

Agricultural Museum- Mylos tou Boni, harman dövme aleti, kuyu, şarap yapım aletleri, fırın gibi geleneksel tarım aletlerinin sergilendiği açık hava kültür müzesi. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken eser ise hâlâ çalışır durumda olan yel değirmeni.

Efimerides Gallery

Adada bir tatil bölgesinde bulunmasının şaşırtıcı olacağı kadar çok sayıda sanat galerisi bulunuyor.
2000 yılında açılan Efimerides Gallery, eski bir Yunan haber ajansı binasında, Yunan sanatçıların çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor.
Diğer tüm sanat galerileri de ziyeretçilerine çağdaş sanat müzisinde özel bir sergiyi inceliyormuş hissi veriyor.

Ano Mera Köyü

Otantik ve nezih mekanları gezmeyi seven ziyaretçiler tarafından tercih edilen Ano Mera köyü, Dimos sınırları içinde bulunuyor.
Antik Yunan köyü olan Ano Mera, bembeyaz boyalı taş evleriyle Ege kasabası görünümünde.
Ano Mera köyünde bulunan Tourliani Monastery, küçük olsa da adaya göre büyük sayılan ve görülmesi gereken yerler arasında.

Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2

Nammos Beach

Mykonos’un en popüler eğlence mekanları arasında yerini alan Nammos Beach Clup; denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak için muhteşem bir yer.
Yunanlı ünlülerin de uğrak eğlence mekanı olmasından dolayı, Yunan magazin haberlerinde kendinizi de görebileceğiniz kadar çok paparazzi haber yakalayabilmek adına Nammos Beach’te.
Beach clup atmosferine sahip plajda eğlenceler akşamüstü başlıyor ve DJ performansları ile birlikte sabaha kadar devam ediyor, bu eğlencelerden mahrum kalmamak için gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2

Ornos Beach

Nammos Beach hareketliliği beni yorar, daha sakin bir yere ihtiyacım var diyenlere önerebileceğim yer ise Ornos Beach.

Plajın kıyı boyunca sığ sulara sahip olması, çocukların denizde güvenle eğlenmesine imkan sağlıyor. Ayrıca Ornos Beach’te kiralık şezlonglar ve şemsiyeler de bulunuyor.

Ornos Beach’in yanıbaşında, plajdan çok daha ekonomik fiyatlara hizmet veren, oldukça fazla sayıda balık restoranları bulunuyor. Plajın çevresinde konaklama ihtiyacınızı giderebileceğiniz oteller, kiralık daireler ve villalar, pansiyonlar da var.

Osnos Beach gürültüden uzak, huzur veren atmosfere sahip ve aile dostu bir plaj olsa da zaman zaman Nammos’u aratmayan kalabalığa erişebiliyor.

Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2

Delos Adası

Mykonos’a 6,5 kilometre uzaklıkta bulunan Delos Adası, yalnızca 5 kilometre karelik yüzölçümüne sahip olmasına rağmen, kikladik adalar içinde arkeolojik açıdan en değerli olanı.

Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2

Antik Yunan mitolojisine göre Tanrıça Artemis Delos Adası’nda doğmuş. Yunanca ”kyklos” kelimesinden türeyen kiklad, diğer tüm Yunan adalarının Delos Adası etrafındaki dairesel yerleşimlerinden dolayı bu şekilde anılıyormuş.

Arkeolojik öneminin yanısıra sahip olduğu doğal güzellikleri ve pırıl pırıl sularıyla Delos, Mykonos’a kadar gelinmişken mutlaka görülmesi gereken bir başka yer.

Küçük bir öneri

Mykonos’da Nereleri Gezmeli? 2

Sırt çantalı bir gezginseniz ve Mykonos’da harcama yapmak sizi pek mutlu etmeyecekse, daha ucuz, dingin ve nezih olan, Paros ve Ios adalarında da Ege denizinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mykonos'da Nereleri Gezmeli? başlıklı makalemizde Mikonos, ve Mykonos Yunan Adası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın