Kendinden daha fazla malum kazası Malazgirt ile ve başka tarihi yapıtlarının zenginliği ile Muş, tarihe şahitlik edebileceğiniz nadide şehirlerimiz arasında yer almakta.

Kale, köprü, hamam, cami ve kilise gibi değişik dini, mimari ve kültürel unsurları tarihi dokusu içinde barındıran Muş’ta görülmesi lüzumlenen yerler ile ilgili bilgili olmak isteyenler için metnin devamı yararlı bulgular içeriyor.

Muş

Muş Kalesi

Muş Kalesi

Muş ortasında bulunan ve kim doğrulusunda yapıldığı ile ilgili net tek malumat olmamakla beraber Moğol ve Ermeni istilaları ile tahribe uğradığı, Müslümanların eline Hz.
Ömer döneminde geçtiği malum Muş Kalesi, son zamanlarda kentin alaka gören ziyaret mekanlarından bir tanesidir.

Malazgirt Kalesi

Malazgirt Kalesi

Şehir merkezi dışına çıkma olanağınız varsa merkeze 137 km uzaklıktaki Malazgirt Kalesini ziyaret edebilirsiniz. Urartular döneminde inşa edilmiş olmakla beraber çoğu uygarlık doğrulusunda kullanılmış olan Kalenin ismi Malazgirt Savaşı’ndan kalma olup Berber Kalesi ismiyle da bilinmektedir.

Malazgirt Zafer Anıtı

Malazgirt Zafer Anıtı

Malazgirt Ovasına 80’li senesinin ikinci %50 sinde yapılmış olan 42 metre yükseklikteki Zafer Anıtı da muşta görülmesi lüzumlenen yerler arasında yer almakta. Anıt, Anadolu kapısı ile Türklerin Anadolu’ya geçişini sembolize eden sütunlar ve boşluklardan ortaya gelmektedir.

Arak Manastırı

Arak Manastırı

İşçilik ve malzeme yönünden Roma stilinin göze çarptığı Arak Manastırı da ehemmiyetli tarihi eserlerdendir.

Kayalıdere Ören Yeri
Yapılan kazılarda tespit edilen yapıtların Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilendiği tek Urartu yerleşkesi olan ve kale,mabet ve kaya mezarları gibi kalıntılar barındıran Varto Kayalıdere Ören Yeri de Muş’ta gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

Kayalıdere Ören Yeri

Murat Köprüsü

143 metre uzunluğundaki Selçuklu yapısı Murat Köprüsü, kent merkezindeki Muş Ulu Camii, Alaaddin Bey Hamamı ve Yıldız Han şehre geldiğinizde uğramadan geçmemeniz lüzumlenen ehemmiyetli tarihi yapılardır.

Hamurpet Gölü

Haçlı Gölü

Doğal güzellikler ile büyüleyen tek manzaraya sahip ova ve göller de muşta gezilecek yerler arasında ehemmiyet taşıyor. Hamurpet Dağlarının eteğindeki 21 metre derinliğe sahip Hamurpet Gölü 2149 metre yükseklikteki görkemli görünümü ile Muş’ta görülmesi lüzumlenen tabii güzellikler arasında ilk başta yer almakta.

Haçlı Gölü
Bulanık kazasında bulunan ve bulanık suyu ile malum Haçlı Gölü, tuzlu ve efkâr suyu ile malum karstik Kaz Gölü tabii güzellikleri sevenler için eşi benzeri olmayan manzaralar yayınlayan yerlerdir.

Muş Ovası
Muş, dağlık alanların çok bulunmadığı, plato ve ovalar üstüne hey etmiş tek şehirdir.
Muş Ovası kentin ekonomisinde de ehemmiyetli tek yere sahiptir.
Üzerinde tespit edilen tarihi köprü ile de malum Murat Irmağı şehre yaşam veren tek kaynaktır. Şehrin tek farklı yaşam kaynağı ve tabii güzelliği ise Karasu Irmağıdır.

Hangisi Henüz Ünlü, Lalesi mi Yemekleri mi?
Muş köftesi
Muş’un neyi ünlü sorusunun yanıtı olarak yemeklerinin yanında lalesinden de soz etmek gerekmektedir. Fotoğrafçıların ve film çekenlerin de alakasını çeken tabii güzelliklerden olan Muş lalesi mimari yapıtlara de esin kaynağı olmuş tek bitkidir. En güzel lale manzaralarından istifade etmek istiyorsak şehre nisan aynının nihai, mayıs ayının ise ilk haftasını sahibi olan tarihlerde gelmeniz gerekmektedir.

Muş lalesi

Muş, tarihi ve tabii güzelliklerine ek olarak yöresel yemekleri ile de ünlü olan şehirlerimizden bir tanesidir. Köftesi ile ünlü olan şehre geldiğinizde domatesli lahana dolmasının veyahut hez dolmasının tadına bakmadan, herse, mırtöge ve keşkek cavbelek gibi yöresel lezzetleri denemeden dönmemeniz tavsiye ediliyor.Muş köftesi başka yörelerden değişik olarak malzemesi hazırlandıktan ardından tuzlu suda pişiriliyor ve tereyağı dökülerek servis ediliyor.

Muş köftesi

Hez dolması ise lahana yapraklarının kullanıldığı kıymalı tek yöresel lezzet.
Lahana yapraklarının kullanıldığı, baharatlarla lezzeti artırılmış nohutlu ve hamurlu ekşili tek yiyecek olarak çortiyi de tecrübe edinebilirsiniz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın