Muğla’nın Serin Vahası Yuvarlak Çay

Muğla’nın, Türkiye’nin en büyük cazibe merkezlerinden biri oluşu artık sır değil. Peki, Köyceğiz ve Ortaca beldeleri arasında gizlenmiş, Sandras Dağı’ nın kar sularıyla beslenen Yuvarlak Çay’ı keşfetmiş miydiniz?

Buz gibi akan suyla serinleyen havası ve yalnızca cesareti olanların girebildiği suyu ile Yuvarlak Çay, özellikle yerel halk için yaz günlerinin en güzel kaçış noktalarından biri olmaya devam ediyor.

Yuvarlak Çay’a misafirliğe gittiğinizde sizi ağırlayacak 20’ den fazla restoran ile karşılaşacaksınız. Fiyatları, güzelliğiyle zıt bu yerde, sabahtan öğle saatlerine kadar 20-25 TL arası gibi uygun bir fiyatla kahvaltı edebilirsiniz. Akşam yemeklerinde ise, 10-30 TL aralığında bir fiyata alabalık, kavurma, tandır ve patates, patlıcan, biber kızartması ile yapılan yoğurtlama gibi lezzetlerden tadabilirsiniz.

Yemeğini yedikten sonra çayın serin hatta buz gibi sularında yüzme cesaretiniz varsa bile yemekten sonra bir saat beklemeyi unutmayın. Zaten suyun 6 derece olduğunu düşünürseniz, büyük ihtimalle yüzmekten vazgeçeceksiniz. Yüzmeye kararlıysanız, alışa alışa girmeye çalışmak yerine bence atlayın gitsin 🙂 Çığlık atıp sudan çıkarsanız bile tekrar girmek isteyeceksiniz. Hep öyle olmaz mı zaten?

Yuvarlak Çay’daki tesislerin çayın üzerine kurduğu salıncaklarda fotoğraf çektirerek ya da ayaklarınızı suya sallayarak da hevesinizi alabilirsiniz. Ama bence kendinize “Yuvarlak Çay’a gitmiş de suya bile girmemiş” dedirtmeyin. Bu doğa harikası yerde sizden beklenen tek şey ise ıslak kıyafetlerinizle minderlere oturmamanız ve tabi ki bu doğa harikası çayı temiz tutmanız olacaktır. İlerde çocuklarımız ve torunlarımız da Yuvarlak Çay’ı görebilsin istiyorsak bunu zaten yapmak zorundayız.

Yuvarlak  Çay’a Nasıl Gideceksiniz?

Kararınız verdiniz. Yuvarlak Çay’ a hava yoluyla gidebilirsiniz. Yuvarlak Çay’a en yakın hava alanı Dalaman’da bulunmaktadır.  Uçaktan indikten sonra Köyceğiz-Ortaca yönüne doğru ilerlemeniz gerekecek. Biraz ilerledikten sonra Beyoba sapağına geldiğinizde içeri girin. Sonrasında ise yapmanız gereken tek şey, sizi bu serin vahaya götürecek tabelaları takip etmek olacaktır. Bol bol fotoğraf çekip sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın 🙂

 

Bir önceki yazımız olan Kapaklı Kazak Gölü Mesire Alanı başlıklı makalemizde Kazak Gölü, Kazak Gölü nedere ve Kazak Gölüne nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın