Muğla'nın Köyceğiz'i
’in sahiline geldiğinizde gözlerinize inanamayacağınız bir su rengi karşılamakta. Belli bir bölüm yeşil açıklar ise tonları şeklindedir. Her sahil kasabasında olduğu gibi kıyı kesimi bil hassa balık yiyebileceğiniz restaurantlar ile çevrilidir.

İsmini kuruluş itibarı ile çeşitli ilginç gelişmelere sahne olmaktadır. önceleri köy olan bu yerleşim yeri sonraları köy statüsünü bir tarafa bırakarak köy gibi manasına gelen Köyceğiz olarak adlandırılmıştır. Köyceğiz olarak telaffuz edildiği durumlar ise pek nadirdir. Yerli halk genelde “köyceyiz” olarak söylenmekte olan bu yöremizin ismini literatüre de Köyceyiz diye geçirmek konusunda mecliste bir soru önergesi verilmiştir..

 

Muğla'nın Köyceğiz'i
Harita bir ucu Akdeniz diğer ucu ise Köyceğiz Gölü’dür. Bir birlerine bağlanan kanalda vardır. Dalyana yolunuz düşerse sizlere tavsiyem harika bir tekne turu yapmanız. Tekneler özel ve kooperatif olmak üzere iki şekilde çalışmakta.İlk gidişiniz ise tadına doyulacak şekilde biraz masraflı da olsa özel tekne gezisidir. Diğeri sizi direk İztuzu plajına götüren bir servis niteliğindedir.
Muğla'nın Köyceğiz'i

Köyceğiz küçük sevimli gidilesi görülesi bir yer olup gelmişken rum evlerini de görebileceğiniz güzel bir gün batımı izleyebileceğiniz bir yer. Bu aradan Çetin Altan’nın uğrak tatil yeridir.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan AKYAKA Neden Kadın Azmağı? başlıklı makalemizde azmaknehri, kadınazmağı ve koy hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın